هارد

مقایسه ‌هارد‌های HDD با SSD

مقایسه ‌هارد‌های HDD با SSD

مقایسه ‌هارد‌های HDD با SSD

مقایسه ‌هارد‌های HDD با SSD : وقتی می‌خواهید یک کامپیوتر یا لپ تاپ جدید بخرید، یا اگر در حال جستجو برای روش‌های به روزرسانی دستگاه خود هستید، مراجع زیادی را به ‌هارد دیسک‌ها و SSD‌ها خواهید دید، اما کدام یک برای شما بهترین است؟

در اینجا ما به مقایسه ‌هارد‌های HDD با SSDخواهیم پرداخت و بررسی می‌کنیم که آن‌ها در کدام کارها عالی عمل می‌کنند و در کدام یک از آنها خوب نیستند. اگر کامپیوتر دارید، این امکان را دارید که بتوانید هر دو نوع‌ هارد را به طور هم زمان نصب کنید. اگر از آن مسیر بروید، این راهنما به شما کمک می‌کند تا بهترین روش‌های استفاده از آن درایوها را برای به حداکثر رساندن عملکرد آنها شناسایی کنید.

 

قبل از اینکه به مقایسه ‌هارد‌های HDD با SSD بپردازیم، بیایید نگاهی کوتاه به هر نوع درایو بیندازیم.

  • مزایا و معایب SSD و HDD

هارد دیسک‌ها هنوز در سیستم‌های ارزان قیمت و قدیمی ‌وجود دارند، اما SSD‌ها اکنون در سیستم‌های اصلی و لپ تاپ‌های پیشرفته مانند Apple MacBook Pro یک قاعده هستند که ‌هارد دیسک را ارائه نمی‌دهد. از طرف دیگر کامپیوتر‌هاو لپ‌تاپ‌های ارزان قیمت، حداقل تا چند سال آینده به ارائه HDD ادامه می‌دهند.

گفته شد، هر دو حافظه SSD و‌هارد دیسک کار یکسانی را انجام می‌دهند: آنها سیستم شما را بوت می‌کنند و برنامه‌ها و فایل‌های شخصی شما را ذخیره می‌کنند. اما هر نوع حافظه خصوصیات منحصر به فرد خود را دارد. چه تفاوتی با هم دارند و چرا می‌خواهید یکی را بر دیگری ارجحیت دهید؟

مقایسه ‌هارد‌های HDD با SSD

مقایسه ‌هارد‌های HDD با SSD در قیمت

هنگام مقایسه ‌هارد‌های HDD با SSD، اولین تفاوت بزرگی که در ابتدا متوجه خواهید شد قیمت است. SSD‌ها معمولاً نسبت به‌هارد دیسک‌های سنتی گران‌ترند. با این حال، لازم به ذکر است که برخی از SSD‌ها گران تر از بقیه هستند. SSD‌های SATA III قدیمی‌تر از SSD‌های M2 و PCIe ارزان‌تر هستند و از آنجا که این فناوری مدتی وجود داشته است، SSD‌های SATA III خاص چندان از یک ‌هارددیسک HDDگرانتر نیستند.

اگر بیشترین ظرفیت را برای کمترین هزینه می‌خواهید، HDD بهترین راه برای پیش بردن است. فرایندهای تولید برای HDD‌های سنتی به این معنی است که اکنون تولید آن‌ها نسبتاً ارزان است. با قیمت بسیار پایین می‌توانید چند HDD بزرگ تهیه کنید، اما اگر داده‌های مهم را روی درایوها نگهداری می‌کنید، بهتر است بررسی‌ها و گزارش‌های کاربران درباره قابلیت اطمینان آنها را بررسی کنید.

SSD‌ها از نظر دلاری به ازای هر گیگابایت از دیسک‌های سخت گران ترند. یک‌هارد دیسک داخلی 2.5 اینچی 1 ترابایتی بین 40 تا 60 دلار هزینه دارد، اما ارزان ترین SSD‌های با همان ظرفیت و فاکتور از حدود 100 دلار شروع می‌شوند. اگر به‌ هارد دیسک‌های 3.5 اینچی با ظرفیت بالا نگاه کنید، اختلافات شدیدتر است. به عنوان مثال، یک‌هارد دیسک 3.5 اینچی 12 ترابایتی که حدود 300 تا 350 دلار به فروش می‌رسد، می‌تواند هزینه هر گیگابایت را به زیر 3 سنت برساند.

از آنجا که ‌هارددیسک‌ها از فناوری قدیمی‌ و مستقر‌تری استفاده می‌کنند، احتمالاً در آینده قابل پیش بینی هزینه کمتری خواهند داشت. اگرچه فاصله قیمت هر گیگابایت بین‌هارد دیسک‌ها و SSD‌های پایین رده در حال بسته شدن است، اما این هزینه‌های اضافی برای SSD ممکن است قیمت سیستم شما را از حد بودجه مئرد نظر خارج کند.

 

مقایسه ‌هارد‌های HDD با SSD در سرعت

سرعت در مقایسه ‌هارد‌های HDD با SSDجایی است که ما واقعاً تفاوت را مشاهده می‌کنیم. درایوهای حالت جامد همیشه بسیار سریعتر از‌هارد دیسک‌های سنتی بوده اند، اما با پیشرفت دائمی‌فناوری SSD و برطرف شدن موانع SATA III، این تفاوت اکنون بیش از هر زمان دیگری است. ابتدا، بیایید سرعت HDD را بررسی کنیم.

از آنجا که این درایوها از یک صفحه چرخشی استفاده می‌کنند، سرعت درایو عمدتاً بهRPM دور در دقیقه و توانایی درایو بستگی دارد و هر چه RPM بیشتر باشد، سرعت درایو بیشتر خواهد بود. دوربینی برای‌ هارد دیسک‌های مقرون به صرفه دور 4400 دور در دقیقه است که کمترین سرعتی است که ‌هارد دیسک‌های مدرن توانایی آن را دارند پس بهتر است به سراغ درایویی بروید که می‌تواند 7200 دور در دقیقه را بدست آورد، یعنی همان چیزی که اکثر HDD‌های مدرن با آن امتیاز می‌گیرند.

عوامل دیگری نیز در بازی وجود دارند که سرعت HDD را تعیین می‌کنند، مانند ظرفیت، اما به طور کلی یک‌هارد SATA III با دور 5400 دور در دقیقه سرعت حدود 100 مگابایت بر ثانیه خواهد داشت، در حالی که دور موتور 7200 دور در دقیقه 150 مگابایت در ثانیه خواهد بود. از آنجا که SSD‌ها هیچ قسمت متحرکی ندارند، سرعت آن‌ها به RPM وابسته نیست، بلکه به فناوری و اتصال داده، درایو بستگی دارد.

یک درایو حالت جامد با اتصال SATA III باید حدود 550 مگابایت بر ثانیه سرعت خواندن و 520 مگابایت در ثانیه سرعت نوشتن داشته باشد، هرچند بعضی از آنها سریعتر هستند، اما حداکثر 600 مگابایت در ثانیه است. بنابراین با مقایسه ‌هارد‌های HDD با SSDحتی با اتصال SATA III، که سرعت SSD‌ها را محدود می‌کند، چهار برابر سرعت HDDدارید.

با این حال، اگر از یکی از اتصالات بهینه شده برای SSD استفاده می‌کنید، اختلاف سرعت واقعاً بارز می‌شود. سرعت متوسط ​​برای SSD‌های PCIe / M.2 از 1.2 گیگابایت بر ثانیه تا حدود 1.4 گیگابایت بر ثانیه است  و اگر بودجه دریافت می‌کنید حتی برخی از آن‌ها می‌توانند به 2.2 گیگابایت بر ثانیه برسند.

بنابراین، اگر به دنبال یکی از این SSD‌ها بروید، حدود 10 برابر سرعت را جستجو می‌کنید. وقتی نوبت به سرعت و کارایی می‌رسد، SSD‌ها قطعاً راهی برای رسیدن به دور RPM.00 و حتی بالاتر هستند، اما این گزینه گران ترند.

مقاله پیشنهادی : سریع‌ترین‌هارد SSD

 

مقایسه ‌هارد‌های HDD با SSD در ظرفیت

در مقایسه ظرفیت ‌هارد‌های HDD با SSD، SSD ‌های مصرفی بندرت در ظرفیت‌های بیشتر از 2 ترابایت یافت می‌شوند و گران هستند. به احتمال زیاد واحدهای 500 گیگابایتی تا 1 ترابایتی را به عنوان درایوهای اصلی در سیستم‌ها پیدا می‌کنید.

در حالی که این روزها 500 گیگابایت ظرفیت لپ تاپ‌های پرمیوم “پایه”‌هارد دیسک در نظر گرفته شده است، اما نگرانی‌های مربوط به قیمت‌گذاری می‌تواند این سیستم را برای سیستم‌های مبتنی بر SSD با قیمت پایین به 128 یا 256 گیگابایت برساند.

کاربران با مجموعه رسانه‌های بزرگ یا کسانی که در زمینه تولید محتوا کار می‌کنند، با درایوهای 1 ترابایت تا 8 ترابایتی که در سیستم‌های پیشرفته در دسترس هستند، به این موارد بیشتر نیاز دارند. اساساً، هرچه ظرفیت ذخیره‌سازی بیشتر باشد، می‌توانید موارد بیشتری را در کامپیوتر خود نگه دارید.

فضای ذخیره سازی مبتنی بر ابر ممکن است برای فایل هایی که قصد دارید در میان تلفن‌های هوشمند، کامپیوتر لوحی و کامپیوتر شخصی خود به اشتراک بگذارید خوب باشد، اما فضای ذخیره سازی محلی هزینه کمتری دارد و شما باید فقط یک بار آن را بخرید، نه اینکه مشترک آن شوید.

مقایسه ‌هارد‌های HDD با SSD

قابلیت اطمینان و دوام SSD در برابر HDD

مقایسه ‌هارد‌های HDD با SSD در  قابلیت اطمینان و دوام به این صورت است که SSD فاقد قطعات متحرک است، به همین دلیل در صورت افتادن کیف لپ تاپ یا لرزش سیستم، اطلاعات شما را ایمن نگه می‌دارد. بیشتر دیسک‌های سخت هنگام خاموش بودن سیستم هد خواندن / نوشتن را پارک می‌کنند، اما هنگامی‌که آنها کار می‌کنند، هدها از بالای درایو با فاصله چند نانومتر پرواز می‌کنند. علاوه بر این، حتی ترمزها هم محدودیت دارند. اگر در تجهیزات خود سخت‌گیری می‌کنید، SSD توصیه می‌شود.

 

مقایسه ‌هارد‌های HDD با SSD در برابر سر و صدا، قدرت و طول عمر

حتی بی صداترین ‌هارد دیسک نیز هنگام استفاده مقداری سر و صدا ایجاد می‌کند. (صفحه‌های درایو می‌چرخند و بازوی خوانده عقب و جلو می‌شود). ‌هارد دیسک‌های سریعتر نسبت به سرعت کمتری بیشتر سر و صدا می‌کنند. SSD‌ها اصلاً سر و صدایی ندارند.

آن‌ها غیر مکانیکی هستند. بعلاوه، یک SSD نیازی به صرف برق برای چرخاندن یک صفحه از حالت سکون ندارد. در نتیجه، هیچ یک از انرژی‌های مصرف شده توسط SSD به عنوان اصطکاک یا سر و صدا هدر نمی‌رود، و باعث کارآیی بیشتر آن‌ها می‌شود. در دسک‌تاپ یا سرور، منجر به کاهش هزینه انرژی می‌شود. در یک لپ تاپ ، می‌توانید دقایق (یا ساعت) بیشتری از عمر باتری خود را صرف کنید.

سپس مسئله طول عمر وجود دارد. در مقایسه ‌هارد‌های HDD با SSD درست است که SSD‌ها به مرور فرسوده می‌شوند (به خاطر دستور TRIM می‌توان تعداد سلول‌های موجود در یک بانک حافظه فلش را بارها نوشت و پاک کرد، که توسط سازندگان SSD به عنوان “ترابایت نوشته شده” یا درجه TBW اندازه گیری می‌شود) فناوری ای که این چرخه‌های خواندن / نوشتن را به صورت پویا بهینه می‌کند، احتمالاً قبل از شروع به کار با خطاهای خواندن / نوشتن با SSD، سیستم را برای منسوخ شدن کنار می‌گذارید.

اگر واقعاً نگران هستید، در صورت نزدیک شدن به پایان عمر درایو، چندین ابزار می‌توانند به شما این خبر را اطلاع دهند. سرانجام، دیسک‌های سخت همچنین از استفاده مداوم فرسوده می‌شوند، زیرا از روش‌های ضبط فیزیکی استفاده می‌کنند.

آینده‌ی هاردها

مشخص نیست که SSD‌ها کاملاً جایگزین ‌هارد دیسک‌های سنتی چرخشی می‌شوند. قیمت SSD در حال کاهش است، اما آن‌ها هنوز هم بسیار گران هستند تا بتوانند به طور کامل جایگزین ترابایت داده‌هایی شوند که برخی از کاربران در کامپیوتر‌های شخصی و Mac خود برای ذخیره سازی انبوه دارند و نیازی به سریع بودن ندارند.

فضای ذخیره سازی ابری نیز رایگان نیست: تا زمانی که فضای ذخیره سازی شخصی در اینترنت می‌خواهید، همچنان پرداخت خواهید کرد. ذخیره سازی محلی از بین نمی‌رود تا زمانی که اینترنت بی سیم قابل اعتماد در همه جا داشته باشیم، از جمله در هواپیما و حتی بیابان. البته، تا آن زمان، ممکن است چیز بهتری وجود داشته باشد.

ملاحظات دیگر در مقایسه ‌هارد‌های HDD با SSD

نکات دیگری نیز در مقایسه ‌هارد‌های HDD با SSDوجود دارد که باید هنگام خرید SSD یا HDD فکر کنید. به عنوان مثال، از آنجا که SSD‌ها هیچ قسمت متحرکی ندارند، از مقاومت بالاتری برخوردار هستند، که باعث می‌شود گزینه بهتری برای لپ‌تاپ‌ها و سایر دستگاه‌های تلفن همراه باشند.

یک SSD همچنین می‌تواند از انرژی کمتری نسبت به HDD استفاده کند، این بدان معناست که لپ تاپ‌ها ممکن است از عمر باتری طولانی‌تر هنگام استفاده از SSD بهره مند شوند، اگرچه این به نوع SSD شما و نوع استفاده از آن بستگی دارد.

 

بنابراین SSD یا HDD برای شما بهترین است؟

در حالی که SSD‌ها سریع‌تر، مقاوم‌تر و کم‌مصرف‌ترند، HDD‌ها مقرون به صرفه تر هستند. به ویژه هنگامی‌که صحبت از ظرفیت‌های بزرگتر می‌شود. همانطور که قبلاً اشاره کردیم، اگر گزینه ای دارید، ممکن است ارزش داشته باشد که یک SSD کوچکتر برای سیستم عامل و برنامه‌های خود، همراه با یک HDD برای ذخیره سازی پرونده‌های خود تهیه کنید. همچنین درایو‌های ترکیبی وجود دارد که به SSHD معروف هستند و بهترین‌های هر دو دنیا را با سرعت SSD و ظرفیت HDD در یک درایو ارائه می‌دهند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *