چاپگر

هر آنچه باید درباره درام پرینتر بدانید

درام پرینتر

واحد درام پرینتر چیست؟

اگر مدت زمان طولانی است که پرینتر خود را دارید، احتمالاً دیده اید که یک پیام خطا ظاهرمی‌شود و از شما می‌خواهد درام را تعویض کنید. گرچه ممکن است اولین حدس شما این باشد که به آن جعبه قابل اعتماد کارتریج پرینتر متوسل شوید، اما اشتباه می‌کنید. در حالی که درام پرینتر یک کارتریج پرینتر نیست و یکی بدون دیگری کار نمی کند، اما قطعاً از هم جدا و مجزا هستند.

بخشی جدایی ناپذیر از پرینتر لیزری شما

اول از همه، اگر پیام خطایی را مشاهده می‌کنید که از شما می‌خواهد درام پرینتر خود را جایگزین کنید، قطعاً پرینتر جوهر افشان ندارید. درام‌ها منحصر به پرینترهای لیزری هستند و قسمت اصلی فرآیند چاپ را تشکیل می‌دهند. این قطعه در یک ماده حساس به نور پوشانده شده و با یک بار الکتریکی استاتیک مثبت شارژ می‌شود.
هنگام سفارش چاپ، لیزر با برداشتن شارژ انتخابی، سند یا تصویری را که روی درام چاپ می‌شود، ترسیم می‌کند. سپس جوهر به صورت تونر پودر خشک به درامی که فقط به قسمت‌هایی که لیزر لمس کرده است می‌چسبد. سپس کاغذ از زیر درام رد می‌شود و تونر گرفته شده را به صفحه منتقل می‌کند.

توجه داشته باشید که در بعضی موارد، واحد درام ممکن است از کارتریج تونر جدا نباشد. بسیاری از تولیدکنندگان درام را مستقیماً در کارتریج تونر ادغام کرده‌اند تا به راحتی تعویض شود. هشدار تعویض درام را فقط درصورتی مشاهده می‌کنید که پرینتر شما یک واحد درام قابل تعویض جداگانه داشته باشد.
درام پرینتر

چگونه می‌توان فهمید که چه زمانی به درام جدید نیاز دارید؟

اگر هشداری برای تعویض درام پرینتر خود مشاهده می‌کنید، به این معنی است که وقت تعویض فرا رسیده است. درام‌ها خود فاقد تونر هستند و به عنوان مخازن توصیف شده عمل نمی کنند. وقتی یک درام نیاز به تعویض دارد، به این دلیل است که شروع به از دست دادن حساسیت به نور کرده است. این به مرور زمان اتفاق می‌افتد اما با قرار گرفتن در معرض نور محیط می‌تواند سرعت آن را افزایش دهد، بنابراین درب پرینتر خود را ساعت‌ها باز نگذارید!

اگر پرینتر شما هشدار نمی دهد، اگر در صفحه‌های خود چاپ‌های تار، لکه‌های سیاه یا بخش‌های بزرگ خالی مشاهده‌می‌کنید، ممکن است لازم باشد واحد درام را تغییر دهید.

متأسفانه، به دلیل ماهیت ظریف و پیچیده فناوری درگیر، راهی برای بازگرداندن این بار الکتریکی برای کاربران نهایی وجود ندارد. تنها راه حل تعویض آن است. خوشبختانه این کار به همان راحتی تغییر تونر است. روند خاص به مارک و مدل پرینتر شما بستگی دارد، اما در بیشتر موارد مجبورید برای دسترسی به درام، درب سرویس را باز کنید، برخی یا کارتریج‌های پرینتر را بردارید، سپس درام را بردارید.

تمام این واحدها را روی حوله قرار دهید تا از لکه دار شدن سطح جلوگیری شود. درام جدید را وارد کنید و کارتریج‌های تونر را دوباره از بالا قرار دهید. ممکن است مجبور شوید شمارنده درام را روی پرینتر تنظیم کنید تا دوباره چاپ را شروع کند.

چرا به درام پرینتر احتیاج دارید؟

بدون واحد درام، پودر تونر کارتریج را نمی توان به صفحه منتقل کرد. این دو قسمت برای ایجاد چاپ با هم کارمی‌کنند! نمی توانید یکی را بدون دیگری داشته باشید و انتظار داشته باشید که پرینتر به درستی کار کند.

آیا باید واحد درام جداگانه خرید؟

این به مارک پرینتر لیزری شما بستگی دارد. در اکثر پرینترهای لیزری HP واحد درام در کارتریج تونر گنجانیده شده است. اما برای پرینترهای لیزری Brother، واحدهای درام جداگانه ارائه می‌شوند، بنابراین باید علاوه بر کارتریج‌های تونر، این موارد را نیز تعویض کنید. این نباید دردسر ساز شود زیرا زمان زیادی طول می‌کشد تا واحد درام تعویض شود.

درام پرینتر

کدام نوع پرینتر بهتر است؟

در اینجا از نظر پرینتر “بهتر” هیچ برنده واقعی وجود ندارد. پرینترهایی که از تونرهایی استفاده می‌کنند که دارای واحد درام پرینتر می‌باشند، به همان خوبی پرینترهایی هستند که از یک تونر و درام جداگانه استفاده می‌کنند.

تنها کنتراستی که قابل توجه است قیمت مواد مصرفی و چگونگی تأثیر این قیمت‌گذاری بر جایگزینی آن‌ها است. تونرهای دارای درام ترکیبی گران‌تر از یک تونر جداگانه منفرد هستند. این افزایش قیمت نیز منطقی است، شما هر وقت تونر خود را تمام کنید در ازای کارتریج و واحد درام جدیدی حق بیمه پرداخت می‌کنید.

 

علائم نیاز به تعویض درام پرینتر چیست؟

یک قطعه اساسی در هر شرکت از تجهیزات دفتری و اداری یک پرینتر است، و مانند هر قطعه دیگری از تجهیزات دفتری و اداری، پرینتر نیاز به نگهداری منظم دارد. این شامل خاموش کردن جوهر و تونر و جایگزینی درام پرینتر است. این دو وظیفه علائم مشابهی را برطرف می‌کند، اما با داشتن کمی دانش فنی و درک اینکه به دنبال چه علائم و نشانه‌هایی هستید، می‌توانید مشکلات جوهر و تونر را حل کنید و تعیین کنید که چه زمانی درام پرینتر لازم است.

  • چاپ تار

اگر پرینتر شما صفحات تاری را ایجاد می‌کند، این بدان معناست که درام پرینتر شما آسیب دیده و نیاز به تعویض دارد یا به جوهر تونر جدیدی نیاز دارید. با بررسی کارتریج تونر می‌توانید مشکل را مشخص کنید. اگر سطح تونر پرینتر کافی باشد، احتمالاً مشکل درام پرینتر است. ممکن است بتوانید درام را تمیز کنید تا به درستی کار کند، اما اگر علائم ادامه داشت باید برای چاپ موثر جایگزین انتخاب کنید.

  • لکه‌های سیاه

یکی دیگر از علائم رایج درام پرینتر آسیب دیده وجود لکه‌های سیاه یا روی اسناد چاپ شده است. این اغلب نتیجه خراش یا آسیب دیدن سطح درام چاپ است که از چاپ صحیح جوهر و تونر جلوگیری می‌کند. اگر فقط آلودگی و گرد و غبار موجود بر روی آن است، آن را با یک پارچه خشک و بدون پرز پاک کرده و چاپ را از سر بگیرید تا ببینید آیا این مسئله مشکلی را برطرف می‌کند. در صورت ادامه مشکلات، احتمالاً باید درام تعویض شود.

  • کیفیت چاپ ضعیف

اگر پرینتر در حال چاپ اسناد با کیفیت پایین است، احتمال خرابی درام پرینتر است. برخلاف چاپ‌های تار یا لکه‌های سیاه، کیفیت چاپ پایین با متن و تصاویر کمرنگ مشخص می‌شود. با این حال، این نشانه دیگری است که به راحتی با جوهر خالی و کارتریج‌های تونر اشتباه گرفته می‌شود. بعد از اینکه سطح کارتریج جوهر خود را بررسی کردید و تشخیص دادید که کافی هستند، آن را بررسی کنید. آنها حساس هستند و برای همیشه دوام ندارند، بنابراین در برخی موارد احتمالاً باید آن را جایگزین کنید.

  • سایر علائم و نشانه‌ها

انواع مختلفی از علائم و نشانه‌ها وجود دارد که یک درام پرینتر نیاز دارد تا جایگزین شود. واضح‌ترین مورد معمولاً در پرینترهای رنگی لیزری دیده می‌شود و با پیام چشمک زن روی صفحه نمایش پرینتر قابل تشخیص است. سایر نشانه‌های درام بد شامل چاپ صفحات خالی، چاپ صفحات خاکستری و صداهای عجیب و غریب از پرینتر هنگام چاپ است. بهترین راه برای متوجه شدن عملکرد ضعیف آن، مشاهده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *