بانی نو
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.

رونمایی از تراشه VPU اینتل در پردازنده‌های Meteor Lake

رونمایی از تراشه VPU اینتل در پردازنده‌های Meteor Lake

تراشه VPU اینتل در پردازنده‌های Meteor Lake برگ برنده خود را رو کرد

رونمایی از تراشه VPU اینتل: در سکوت خبری اینتل، واحد پردازشی جدیدی با نام VPU رونمایی شده است که در پردازنده نسل 14 استفاده می‌شود و قادر است برگ برنده تیم آبی در پردازش‌های هوش مصنوعی باشد.

با توجه به گزارش گردآوری شده تامز هاردو، اینتل در سکوت خبری و با انتشار درایور آپدیت شده لینوکس از تولید نوع جدید از مدارهای آی سیک خبر داده است، اینتل از (ASIC یا مدارهای مجتمع با کاربرد خاص) با عنوان واحد پردازشی چندمنظوره یاد می‌کند.

به نظر می‌رسد واحد پردازشی VPU احتمالا قادر است پردازنده اصلی در پردازش‌های هوش مصنوعی و یادگیری عمیق را تقویت کند، هوش مصنوعی با بهره‌گیری از شبکه‌های تعلیم دیده این تکنولوژی با هدف پیش بینی پردازش‌های بعدی اشاره دارد، قسمتی اساسی از کلیه پردازش‌های امروزی مبتنی بر AI است.

امروزه صنعت فناوری به الگوریتم‌های هوش مصنوعی وابسته است، به همین سبب بهره‌گیری از واحدهای VPU یا بهتر است بگوییم هسته‌های هوش مصنوعی در پردازنده‌های اینتل کاملا منطقی است، پس از اینکه مدت زمانی گذشت مشتریان سازمانی و عادی به پردازش‌های مصنوعی نیاز خواهند داشت و اینتل به ناچار به این توجه بیشتری داشته باشند.

 

اینتل با تراشه VPU در پردازنده‌های Meteor Lake برگ برنده خود را رو کرد

رونمایی از تراشه VPU اینتل: بررسی واحد پرداشی VPU جایگزین هسته Tensor انویدیا

تراشه VPU اینتل : واحد پرداشی VPU  اینتل را می‌توان برای هسته Tensor انویدیا جایگزین کرد، واد پردازشی VPU به گونه‌ایی معرفی شده است که حدودا 6 سال از فروش Movidius به اینتل می‌گذرد، در دوران فعالیت Movidius را در دوران فعالیت روی واحدهای پردازشی مبتنی بر هوش مصنوعی متمرکز کند و به دستاوردهای زیادی در این حوزه برسد.

تراشه Movidius در آن موقع انقلاب عجیبی در پی داشت، VPUهای این شرکت به ازای وات عملکرد بسیار خوبی داشته‌اند و از چند هسته پردازشی دیگر استفاده می‌کردند که هر یک برای پردزاش‌هایی مناسب طراحی شده‌اند.

به لطف این معماری ویژه پردازنده Movidius می‌توانست با توان فقط 1/5 وات 4 ترا عملیات برثانیه (TOPS) انجام دهد، به بیانی بهتر، استفاده از انرژی شرکت Movidius به گونه‌ایی رضایت بخش بوده است که سایر شرکت‌ها از جمله انویدیا درک نمی‌کردند.

شکی نیست که اعضای اسبق Movidius حدالامکان در تولید پردازنده VPU اینتل نقش خود را ایفا کنند، متاسفانه نمی‌دانیم که VPU که در تراشه‌های نسل چهارده Meteor Lake قرار است چقدر پرقدرت باشد، پس از 5 سال تحقیق و توسعه انتظار اریم ای سیک جدید کمپانی اینتل و Movidius عملکرد بسیار خوبی را از خود بروز دهد.

به لطف جزئیات درایور لینوکوسی جدید اینتل، اطلاعات از VPU این شرکت را می‌دانیم، در ظاهر این VPU واحد مدیریت حافظه‌ایی دارد تا داده‌های VPU را ترجمه کرده و از آدرس‌های DMA پردازش‌های کاربر را ایزوله می‌کند. VPU متشکل از ریزکنترلر برپایه معماری RISC و ساب سیستم محاسبات عصبی و واحد دیگری با عنوان شبکه روی چیپ است.

امسال اینتل قصد دارد پردازنده نسل سیزدهمی سری Raptor Lake را دسترس مشتریان قرار دهد و این به مسئله بدین معنی است که این مسئله همچنان دو نسل از راه رسیدن پردازنده‌های Meteor Lake فاصله داریم.

از جوانب زیادی Meteor Lake می‌تواند مهم‌ترین محصول اخیرا اینتل باشد، پردازنده‌های این خانواده برای نخستین بار در تاریخ CPUهای مصرفی اینتل سراغ لیتوگرافی 7 نانومتری می‌روند و به احتمال زیاد به سه نوع هسته مجهز خواهد شد.

با توجه به برخی از شایعه‌های منتشر شده، VPU اینتل در نمونه‌های مصرفی پردازنده‌های Meteor Lake استفاه خواهد شد، در حال حاضر مشخص نیست که واحد پردازشی جدید در پردازنده‌های کلاس سرور حضور می‌یابد یا خیر.

 

اخبار مرتبط: 

اسناد محرمانه اینتل فاش شد: نسل سیزدهم CPUهای اینتل در ریزمعماری با نسل قبل تفاوتی ندارد

به تازگی گرافیک Intel Arc Pro A50 با ۱٬۰۲۴ هسته و ۶ گیگابایت حافظه مشاهده شد

کارت گرافیک Nvidia GTX 1630 با معماری Turing معرفی شد

 

 

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*