بانی نو
No products in the cart.

مانیتور CRT چیست؟

مانیتور CRT چیست؟

مانیتور CRT (لوله اشعه کاتدی) یک دستگاه نمایشگر آنالوگ است که با هدایت سه پرتوی الکترون از طریق میلیون‌ها نقطه فسفر ، یک تصویر قابل مشاهده روی صفحه ایجاد می‌کند تا روشن شود. در یک نمایشگر رنگی ، صفحه نمایش از نوارهای متفاوتی از نقاط فسفر قرمز ، سبز و آبی تشکیل شده است که توسط الکترون فعال شده و با هم ترکیب می‌شوند و رنگ‌های مختلف بی شماری ایجاد می‌کنند.

پرتو الکترون به طور تکراری کل قسمت جلویی لوله را اسکن می کند تا 100 بار در هر ثانیه تصویر را نقاشی و تازه کند. مانیتورهای رایانه ای و تلویزیون هایی که از فناوری CRT استفاده می‌کنند دارای پوسته های فیزیکی بزرگ و سنگینی هستند. طول زیاد بین صفحه جلو و پشت کیس برای جا دادن طول لوله خلا لازم است.

تاریخچه  تحول مانیتور CRT

در اوایل سال 2000 ، پیشرفت در فناوری باعث می‌شود که نمایشگرهای صفحه تخت قابلیت دسترسی بیشتری داشته باشند. این نوع نمایشگرهای جدیدتر (LCD ، پلاسما و OLED) به محفظه بزرگی احتیاج ندارند و از مصرف انرژی بیشتری برخوردار هستند. هزینه های تولید کمتر از مانیتورهای CRT است و نمایشگرهای صفحه تخت را می توان در اندازه های بزرگتر از CRT ها تولید کرد. این عوامل باعث می شود که نمایشگرهای صفحه تخت در بین مصرف کنندگان بسیار محبوب‌تر باشند.

آیا مانیتور CRT خطرناک است؟

بسته به سنتان ، ممکن است به یاد داشته باشید که والدین شما را به خاطر زیاد نزدیک به تلویزیون نشستن مخالفت می‌کنند و معتقدند که به چشم شما آسیب می‌زند. با این حال ، به نظر می‌رسد این ترس ها تا حد زیادی بی اساس است. برخی از مشکلات سلامتو ایمنی در مورد مانیتورهای CRT وجود دارد ، اما هیچ یک از آن‌ها نشستن خیلی نزدیک به صفحه را با تأثیرات منفی بر بینایی مرتبط نمی کند.

یک مانیتور CRT از اشعه X اشعه ساطع می‌کند ، اما مقدار کمی است که توسط FDA تنظیم می‌شود. مقدار قابل توجهی بار الکتریکی ذخیره شده در CRT وجود دارد. شکستن یک مانیتور CRT یا تلاش برای از بین بردن آن بدون ابزار و آموزش مناسب می تواند منجر به شوک الکتریکی شدید شود.  سوراخ شدن لوله خلا باعث ایجاد انفجاری می‌شود که می‌تواند خرده‌های شیشه را در همه جا اسپری کند.

 مانیتورهای CRT حاوی مواد سمی از جمله جیوه هستند که در صورت خراب شدن مانیتور می‌توانند به بیرون نشت کنند. اگر مانیتور CRT دارید که دیگر نمی‌خواهید ، انداختن آن در سطل آشغال ایمن نیست. برای کسب اطلاعات در مورد روش های دفع ایمن و / یا گزینه های بازیافت ، باید با مقامات محلی خود تماس بگیرید.

 

آیا CRT بهتر از LCD است؟

در حالی که امروزه مانیتورها و تلویزیون های صفحه تخت LCD و OLED رایج تر از CRT هستند ، اما فناوری قدیمی هنوز از برخی جهات برتر است. یک مانیتور CRT می‌تواند سریع‌تر از صفحه LCD یک تصویر را نمایش یا تازه کند. این به این معنی است که مانیتور می‌تواند سریع‌تر به ورودی پاسخ دهد و از مشکلات تاری حرکت که در صفحه های LCD رایج است جلوگیری کند. دامنه رنگ و کنتراست در CRT اغلب بهتر است و این نوع مانیتور از رنگ‌های سیاه عمیق‌تری پشتیبانی می‌کند. برای برخی از پارسه های رایانه ای ، این مزایا برای تضمین اینترنت برای مانیتورهای CRT قدیمی کافی است.

صفحه نمایش CRTآیا هنوز می‌توانید مانیتور CRT بخرید؟

اگر می‌خواهید از مزایای یک صفحه نمایش مانیتور CRT برای خودتان آگاه شوید ، برای کمی کار آماده شوید. از آن‌جا که CRT دیگر ساخته نشده است ، شما نمی‌توانید یکی از آن‌ها را در فروشگاه بزرگ محلی خود بگیرید. احتمالاً شما می‌توانید انتخاب مناسبی در eBay یا از طریق Craigslist پیدا کنید. مانیتورهای CRT ممکن است گران تمام شوند ، به خصوص اگر مجبور باشید هزینه حمل و نقل را پرداخت کنید و اطمینان حاصل کنید که مدلی را انتخاب کنید که با رایانه یا کنسول بازی سازگار باشد.

 

آیا مانیتورهای CRT بازخواهند گشت؟

هنگامی که LCD ها در اوایل سال 2000 بازار را به دست گرفتند ، اکثر شرکت ها تولید CRT خود را به شدت کاهش دادند تا تقاضا را کاهش دهند. سونی ساخت مانیتورهای CRT را در سال 2005 متوقف کرد و 2008 آخرین سالی بود که سامسونگ مدل های جدید CRT را معرفی کرد. علی رغم درخواست تعداد کمی از علاقه مندان به بازی ، که صفحه نمایش CRT را به ال سی دی ترجیح می‌دهند ، عدم تقاضای کافی بازار احتمالاً به زودی تولید مجدد هر شرکت بزرگی را از بین می‌برد.

چرا از بازگشت مانیتور CRT صحبت می‌شود؟

باور کنید یا نه ، یک نسل کامل از مردم هستند که احتمالاً هرگز CRT را در زندگی واقعی ندیده اند! پس چرا امروزه افراد در محافل فناوری در مورد این فناوری قدیمی صحبت می‌کنند؟ نمایشگر و مانیتورهای CRT برای چه مواردی استفاده می‌شوند؟ آیا فناوری نمایشگر مدرن برتر نیست؟

به نظر می‌رسد که پاسخ به این سوالات پیچیده تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید. آیا دلایل خوبی برای داشتن CRT در زمان حال وجود دارد؟

مقاله پیشنهادی :بهترین مانیتور برای چشم

 

  • آن‌ها در هر رزولوشنی خوب به نظر می‌رسند

یکی از بزرگ‌ترین اشکالات صفحه‌های تخت این است که وضوح “native” دارند. به عبارت دیگر ، آن‌ها یک شبکه ثابت و فیزیکی از عناصر تصویر دارند. بنابراین یک پانل Full HD دارای 1920 در 1080 پیکسل است.

اگر تصویری با وضوح پایین به چنین صفحه ای بفرستید ، باید مقیاس بندی شود تا چندین پیکسل فیزیکی به عنوان یک پیکسل مجازی واحد عمل کنند. تصاویر روی CRT از هر رزولوشن خوب به نظر می‌رسند. این به این دلیل است که هیچ پیکسل فیزیکی با استفاده از این فن آوری صفحه نمایش وجود ندارد.

تصویر در داخل صفحه با استفاده از پرتوهای الکترون کشیده می‌شود ، بنابراین نیازی به مقیاس گذاری نیست. پیکسل ها به سادگی در اندازه مورد نیاز ترسیم می‌شوند. بنابراین حتی تصاویر با وضوح نسبتاً پایین نیز در CRT زیبا و روان به نظر میرسند.

در گذشته این روش خوبی برای به دست آوردن عملکرد در برنامه های سه بعدی و بازی های ویدیویی بود. برای دستیابی به یک تجربه روان ، به سادگی وضوح تصویر را پایین بیاورید.

با ظهور فناوری LCD ، تقریباً مجبور به تولید با وضوح داخلی بودید ، که به معنای برش گوشه ها در مناطق دیگر مانند بافت و جزئیات نور است. استفاده از CRT برای برنامه های پیشرفته 3D به این معنی است که می‌توانید وضوح تصویر را کاهش دهید و عملکرد خوبی داشته باشید.

محصول پیشنهادی : مانیتور 23.5 اینچ ال جی 24MK430H-B

 

  • حرکت بدون تاری

صفحه های تخت LCD از یک روش نمایش معروف به “نمونه و نگه داشتن” استفاده می‌کنند ، جایی که قاب فعلی به صورت کاملاً ثابت روی صفحه می‌ماند تا مرحله بعدی آماده شود. CRT (و صفحه های پلاسما) از یک روش پالسی استفاده می‌کنند.

این قاب روی صفحه کشیده می‌شود اما با از دست دادن انرژی فسفرها بلافاصله کمرنگ می‌شود. اگرچه ممکن است روش نمونه و نگهداری برتر به نظر برسد ، اما اثر ادراکی یک تصویر تار در حرکت است. نمایشگر های مدرن یا از نوعی “صاف کردن حرکت” استفاده می‌کنند که منجر به ایجاد ” soap opera effect” می شود یا اینکه قاب های سیاه را بین قاب های معمولی قرار می دهد که باعث کاهش روشنایی می شود. CRT می تواند حرکت تیز و بدون هیچ گونه روشنایی را نشان دهد و بنابراین هنگام پخش فیلم میتواند بسیار بهتر به نظر برسد.

 

  • سطح سیاه باورنکردنی

با توجه به نحوه عملکرد LCD ها ، در اصل نمایش سیاه واقعی در تصویر غیرممکن است. یک صفحه LCD از ال سی دی خود با مجموعه ای از پیکسل‌های تغییر رنگ و نور پس زمینه تشکیل شده است.

بدون نور پس زمینه ، تصویر را نمی‌بینید. به این دلیل که LCD ها از خود هیچ نوری نمی‌دهند. مشکل این است که وقتی یک پیکسل خاموش می‌شود تا سیاه را نشان دهد ، تمام نور ناشی از پشت آن را مسدود نمی‌کند.

بنابراین بهترین چیزی که می توانید بدست آورید نوعی طیف خاکستری است. صفحات LCD مدرن در جبران این امر بسیار بهتر هستند ، چراکه چندین LED به طور مساوی صفحه را روشن می‌کند و نور پس زمینه محلی را کم می‌کند ، اما نمایش سیاه واقعی هنوز امکان پذیر نیست.

از طرف دیگر مانیتور CRT به لطف نحوه ترسیم تصویر در پشت صفحه می‌تواند سیاه را کاملاً به نمایش بگذارد. فناوری‌های مدرن مانند OLED نیز تقریباً همین کار را می‌کنند ، اما هنوز هم برای مصرف کنندگان اصلی بسیار گران است. پلاسما از این نظر نیز بسیار خوب بود ، اما تا حد زیادی از بین رفته است. بنابراین در حال حاضر در سال 2020 بهترین سطح سیاه در مانیتور CRT یافت می‌شود.

 

مزایای مانیتور CRT

  • هزینه

یکی از مزیت‌های اصلی مانیتور CRT نسبت به رقبای آن‌ها قیمت است. مانیتورهای CRT معمولاً مقرون به صرفه تر از مانیتورهای LCD با اجزای قابل مقایسه هستند.

از ژوئن 2010، قیمت مانیتورهای CRT از 50 دلار به بالا تا 300 دلار است که بستگی زیادی به کیفیت آن‌ها دارد. به طور معمول، می‌توانید انتظار داشته باشید که از 50 تا 100 دلار برای یک مانیتور CRT مشترک کنید، در حالی که یک مانیتور LCD رایج احتمالاً تا دو برابر هزینه دارد.

  • زاویه دید

با بررسی از انواع مانیتور و تلویزیون ممکن است متوجه شوید که کیفیت تصویر بسته به زاویه شما نسبت به تصویر به شدت تغییر می‌کند. این مشکل خصوصاً در نمایشگرهای LCD شیوع دارد اما در مانیتورهای CRT عملاً وجود ندارد. یک مانیتور CRT فارغ از اینکه از چه زاویه ای به آن نگاه کنید، کیفیت تصویر یکسانی را حفظ خواهد کرد و در هنگام قرارگیری، فاصله و زاویه دید، انعطاف پذیری بیشتری به این مانیتورها می‌دهد.

  • کیفیت رنگ

مانیتورهای LCD رایج از فناوری TN استفاده می‌کنند که در نمایش تمام 16.7 میلیون رنگ مورد استفاده در نمایشگرهای 24 بیتی توانایی ندارد. از طرف دیگر، مانیتورهای CRT همه این رنگ‌ها را به راحتی ارائه می‌دهند.

این به این معنی است که مانیتور CRT نسبت به برخی از رقبا قادر به نمایش رنگ پر جنب و جوش و جزئی تر هستند. این دقت رنگ اضافه شده باعث می‌شود تا آن‌ها برای طراحان گرافیک، گیمرها و دوست داران رسانه که توانایی تهیه نمایشگر با کیفیت HD را ندارند، بهتر باشد.

  • کیفیت کلی تصویر

جدا از رنگ واقعی، مانیتورهای CRT دارای کیفیت‌های دیگری نیز هستند که به طور کلی کیفیت تصویر خوبی به آن‌ها می‌دهد. CRT معمولاً از وضوح بالایی برخوردار است، به معنای تصویر دقیق و واضح تر.

CRT همچنین دارای رنگ‌های سیاه تیره و سطح کنتراست بالا است که آن‌ها را برای استفاده در شرایط مختلف نور مناسب می‌کند. یکی دیگر از مزیت‌های اصلی کیفیت تصویر، عدم تاری حرکت است.

تاری تصاویر در برخی از نمایشگرها هنگام تغییر سریع تصاویر روی صفحه رخ می‌دهد. به عنوان مثال، یک بازی ویدیویی اکشن و سریع در سایر مانیتورها در قسمت‌های سریعتر تار خواهد بود، در حالی که مانیتورهای CRT بازی را بدون تاری اضافی نشان می‌دهند.

محصول پیشنهادی : مانیتور 34 اینچ ال جی 34UC79G

 

معایب مانیتور CRT

در حالی که روش‌های زیادی وجود دارد که CRT نسبت به بهترین نمایشگرهای صفحه تخت مدرن برتری دارد ، اما یک لیست منفی نیز وجود دارد. به هر حال ، یک دلیل وجود دارد که جهان به سمت فناوری نمایش جدیدتر حرکت کرده است.

هم‌چنین لازم به یادآوری است که نمایشگرهای صفحه تخت در زمان شیفت کاری بسیار بدتر از نمایشگرهای امروزی بودند ، با این وجود مردم احساس میکردند که مزایای LCD ها در تعادل بهتر است. صفحات CRT بسیار عظیم ، سنگین ، و کم مصرف برای بهره وری و تماشای فیلم های عریض هستند. اگرچه محدودیت های وضوح آن‌ها برای بازی های ویدیویی مسئله مهمی نیست ، اما هر نوع کار جدی با متن با وضوح پایین درگیر میشود.

با وجود اندازه بزرگ ، ابعاد واقعی صفحه نمایش نسبت به صفحه های تخت بسیار کوچک است. مطمئناً CRT معادل 55 “و هیولاهای بزرگتر که امروز داریم وجود ندارد. با وجود کیفیت تصویر قابل توجه و مزیت های حرکتی CRT حتی نسبت به بهترین صفحه های تخت مدرن ، فقط گروه کوچکی از افراد مایل به ارائه لیست طولانی اشکالاتی هستند که با استفاده از CRT همراه است. بنابراین اگر به فکر استفاده از مانیتور CRT هستید ، مطمئن شوید که به چه نکات مثبت و منفی دست خواهید یافت.

کلام آخر

در حالی که کیفیت تصویر LCD معمولاً کمتر از مانیتور CRT است، ولی به سرعت در حال تغییر است. فناوری LCD بسیار سریع‌تر از فناوری CRT در حال پیشرفت است، به این معنی که از کیفیت تصاویر CRT جلو می افتد. در حالی که این مانیتورهای LCD با کیفیت بالا هزینه بر و کمیاب هستند، اما با پیشرفت تکنولوژی ارزان تر و به راحتی در دسترس خواهند بود، به این معنی که در نهایت بسیاری از مزایای CRT در صفحه‌های LCD بهتر می‌شوند.

امیدواریم که نکات گفته شده در این مقاله راهنمای خوبی برای کسانی باشد که قصد خرید مانیتور را دارند.

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*