GPU

DDR در کارت گرافیک چیست؟

DDR در کارت گرافیک

DDR در کارت گرافیک چیست؟

(Graphics Double Data Rate GDDR) حافظه‌ای با سرعت داده دو برابر (DDR) است که مخصوص ارائه سریع روی کارت‌های گرافیک (GPU) است. GDDR ، DDR در کارت گرافیک و اولین حافظه گرافیکی RAM است که امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

GDDR از نظر فنی “GDDR SDRAM” است و جایگزین VRAM و WRAM می‌شود. هر نسل DDR در کارت گرافیک( GDDR) سریع‌تر است و شامل پیشرفت است. با این حال ، اگرچه مبتنی بر حافظه DDR است ، نسخه های GDDR از نظر عددی با DDR مطابقت ندارند. به عنوان مثال ، GDDR3 مبتنی بر‌تراشه های DDR2 بود. GDDR5 مبتنی بر  DDR3 و غیره.

DDR در کارت گرافیک

مقاله پیشنهادی :راهنمای خرید کارت گرافیک
راهنمای خرید کارت گرافیک

 

  • GDDR6

از سال 2020 ، GDDR6 نسخه فعلی DDR در کارت گرافیک است که نرخ داده 16 گیگابیت بر ثانیه را به جای 13 گیگابیت بر ثانیه برای GDDR5X و دو برابر GDDR5 ارائه می‌دهد. GDDR6 همچنین از همان دسترسی خواندن / نوشتن 32 بایت GDDR5 پشتیبانی می‌کند.

چه تفاوتی بین حافظه GDDR و DDR وجود دارد؟

  • واژه شناسی

نام کامل GDDR6 SDRAM مخفف حافظه دسترسی تصادفی گرافیکی همزمان شش گانه است. حافظه دسترسی تصادفی پویا همزمان (SDRAM) پایه و اساس حافظه مورد استفاده در دسک تاپ (DDR4) ، لپ تاپ (LPDDR4) و واحد پردازش گرافیک (GDDR) است. جایی که DDR در کارت گرافیک عمدتا با DDR متفاوت است در اندازه گذرگاه حافظه است.

از آنجا که کارت گرافیک برای پردازش مقادیر بیشتری از بارهای تکراری و “ساده” در نظر گرفته شده است ، برای جلوگیری از گلوگاه ، یک گذرگاه بیت بزرگتر لازم است. GDDR معمولاً نسبت به DDR نیاز به گرما و انرژی کمتری دارد و این امکان را برای سیستم های خنک کننده ساده‌تر فراهم می‌کند. این بدان معنا نیست که GDDR از DDR بهتر است ، بلکه فقط برای کار با پهنای باند بالاتر GPU بهینه شده است.

  • سرعت

DDR در کارت گرافیک مدتی است که وجود دارد و نسخه اصلی جریان اصلی فناوری استفاده شده توسط کارت های گرافیک مدرن GDDR5 است. تکراری به نام GDDR5X در حال حاضر در دسترس مصرف کنندگان گران قیمت است. با این حال ، GDDR5 مقرون به صرفه‌تر و در دسترس‌ترین فناوری برای کاربران نهایی است.

GDDR5 می‌تواند بین 5 تا 8 گیگابایت در هر ثانیه (GT / s) انتقال یابد که تقریباً برابر با 64 گیگابایت در ثانیه (GB / s) است. GDDR6 استاندارد آینده نوید افزایش سرعت به 16 GT / s می‌دهد که برابر با 128 GB / s است. آنچه در نهایت برای مصرف کنندگان به معنای تأخیر کم است ، و افزایش عملکرد کلی پردازنده گرافیکی ، همراه با افزایش ، بهره وری انرژی است.

 

مقاله پیشنهادی : وظیفه کارت گرافیک
وظیفه کارت گرافیک

 

  • بازه زمانی

برخی از حدس و گمان ها احتمالاً نهایی شدن مشخصات GDDR6 است که باید در Q4 2017 با تصویب کارت گرافیک به زودی در Q1 / Q2 2018 منتشر شود. تخمین های محافظه کارانه‌تری مشخصات و DDR در کارت گرافیک را منتشر می‌کند تا هر دو در Q2 / Q3 اتفاق بیفتد در هر صورت ، GDDR6 به زودی وارد بازار خواهد شد و عملکرد قابل توجهی را که برای آن به روز رسانی می‌شود افزایش چشمگیری خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *