راهنمای خرید لپ تاپ و چگونه یک لپ تاپ خوب بخریم ؟

راهنمای خرید لپ تاپ و چگونه یک لپ تاپ خوب بخریم ؟

راهنمای خرید لپ تاپ : یکی از سوالات رایجی که افراد همواه با آن درگیرند این است که چه لپ تاپی بگیرم یا این که چه لپ تاپی خوب است؟ این سوالات اصلا سوالات مناسبی نبوده و بسیار جواب های متعددی می توان به آن داد.

در واقع چیز واحدی به نام لپ تاپ خوب وجود ندارد  هر شخص باید بررسی کند که چه نیازی به لپ تاپ داشته و دلیل او برای خرید چیست و سپس با توجه به نیازش گزینه های موجود را بررسی کرده و در نهایت بهترین گزینه را انتخاب کند.

در این جا ما با ارائه راهنمای خرید لپ تاپ به شما در خرید یک لپ تاپ خوب با توجه به کاربردتان کمک خواهیم کرد. با بررسی نکات زیر می توانید لپ تاپ مناسب کار خود را پیدا کنید.

راهنمای خرید لپ تاپ

راهنمای خرید لپ تاپ:

1-نمایشگر لپ تاپ :

شامل اندازه صفحه نمایشگر، رزولوشن و نوع نمایشگر است. انتخاب نمایشگر خوب به نیاز و استفاده ی شما از لپ تاپ بر می گردد. به طور مثال اگر شما یک گیمر هستید صفحه نمایش عریض و بزرگ باید برای شما عامل مهمی باشد اما اگر از آن برای فعالیت های کاری استفاده می کنید این گزینه از اهمیت کمتر برخوردار خواهد بود. پس با در نظر گرفتن این سه عامل در نمایشگر لپ تاپ استفاده و کاربرد آن را بای خود روشن کرده و سپس گزینه هایتان را فیلتر کنید.

 

 

 • اندازه نمایشگر :

ابعاد یک لپ تاپ شامل عرض ، عمق و ارتفاع است. ممکن است به نظر برسد که اندازه صفحه همان عرض است که طول بین گوشه چپ و راست است ، اما اینطور نیست. اندازه صفحه مورب اندازه گیری می شود.

این قسمت از پایین سمت چپ به گوشه بالا سمت راست است ، به استثنای حاشیه ها یا بدنه اطراف لپ تاپ. به این ترتیب ، شما دارای اندازه صفحه نمایش با اندازه های 10.1 ، 11.6 ، 12.1 ، 13.3 ، 14 ، 15.6 ، 16.0 و 17.3 اینچ هستید. صفحه نمایش های از 14تا16 اینچ استاندارد بده و محبوب هستند اما ان به معنای این نیست که این سایز مناسب همه ی افراد جامعه است.

به طور مثال کارآفرینانی که به ترکیبی از عملکرد و قابلیت حمل نیاز دارند ، ممکن است صفحه نمایش 12 تا 14 اینچی را ترجیح دهند و گیمر های حرفه ای بهترین اندازه صفحه نمایش لپ تاپ را هر چیزی بالاتر از 17 اینچ در نظر بگیرند تا از بهترین تصاویر ممکن اطمینان حاصل نمایند.

 •  رزولوشن نمایشگر :

رزولوشن نمایش تعداد پیکسل هایی است که از تصویر روی صفحه تشکیل شده است. هرچه تعداد پیکسل ها بیشتر باشد ، تصویر بهتر و واضح تر است. به همین ترتیب ، هرچه تعداد پیکسل بیشتر باشد ، محتوای قابل نمایش در صفحه بیشتر خواهد بود.

وضوح صفحه نمایش بر اساس تعداد پیکسل های آن ها به صورت افقی و عمودی اندازه گیری می شود. رایج ترین آنها HD یا 720 P ، FHD یا 1080 P و UHD 4k هستند.

 • HD: این نمایشگرها به شما وضوح تصویر 1280* 720 پیکسل یا به سادگی 720 P پیکسل را ارائه می دهند و نزدیک به 1 میلیون پیکسل دریافت می کنید. اکثر لپ تاپ های ارزان قیمت از یک نمایشگر HD برخوردار هستند و از تصاویر ، کیفیت و تراکم رنگ مناسبی برخوردار هستند.
 • Full HD: نمایشگرهای FHD وضوح تصویر 1920*1080 پیکسل را به شما ارائه می دهند. این صفحه که 1080p نیز نامیده می شود ، نمایشگر واضح تری نسبت به نوع HD دارد ، زیرا حدود 2 میلیون پیکسل را شامل می شود.
 • Ultra HD 4K: در اینجا شما یک صفحه نمایش با 3840*2160 پیکسل دارید. این نمایشگرها با حدود 8 میلیون پیکسل هستند. نمایشگرهای UHD 4K در لپ تاپ های سطح بالا یافت می شوند و بسیاری از اوقات در اختیار گیمرهای حرفه ای هستند.

 

 • نوع نمایشگر :

 

-IPS : زاویه دید گسترده و عمق بهتر رنگ فراهم می کند.

– TN: مقرون به صرفه و زمان پاسخ دهی سریعتری دارد. بهتر از IPS و انتخاب برتر برای گیمرها. با این وجود ، تجربه دید افقی ضعیفی را ایجاد می کند. ممکن است رنگ ها معکوس به نظر برسند و تصویر ناقص دیده شد.

– VA: کنتراست عالی با سطح وسیع سیاه و سفید. نمایشگرهای IPS را در این زمینه شکست می دهد، تولید رنگ خوب اما زمان پاسخ دهی ضعیف.پ

2- سیستم عامل :

نکته دیگری که در خرید راهنمای خرید لپ تاپ باید به آن توجه کرد سیستم عامل است. سیستم عامل به بستر نرم افزاری اشاره دارد که عملکرد های اصلی لپ تاپ را امکان پذیر یا تسهیل می کند با نگاهی گذرا به صفحه مشخصات لپ تاپ ، نوع سیستم عامل که از قبل روی دستگاه بارگذاری شده را می توان تشخیص داد .

بررسی سیستم عامل یکی از مهم ترین مراحل هنگام خرید لپ تاپ جدید است ، زیرا محیط کار شما را تععین کرده و  بعلاوه ، برخی از نرم افزارها فقط با سیستم عامل خاص کار می کنند.

 

 

بنابراین باید بررسی کنید که کدام سیستم عامل مناسب تقاضای کاری شماست. سیستم عامل به بستر نرم افزاری اشاره دارد که عملکردهای اصلی لپ تاپ را امکان پذیر یا تسهیل می کند.

این نرم افزار توابع بین نرم افزارهای دیگر و سخت افزار لپ تاپ شما را هماهنگ می کند. با نگاهی گذرا به صفحه مشخصات لپ تاپ ، نوع سیستم عامل از قبل روی دستگاه بارگیری می شود.

تأیید سیستم عامل یکی از مهمترین مراحل هنگام خرید لپ تاپ جدید است ، زیرا محیطی را برای کار در شما تعیین می کند. بعلاوه ، برخی از نرم افزارها فقط با سیستم عامل خاص کار می کنند. بنابراین ، بررسی کنید سیستم عامل از قبل بارگیری شده نیازهای استفاده نهایی شما را برآورده می کند.

 • ویندوز:

یندوز سیستم عاملی است که توسط مایکروسافت ارائه می شود. مزیت داشتن سیستم عامل ویندوز این است که شما را فوراً در یک محیط آشنا قرار می دهد ، زیرا احتمال اینکه لپ تاپ یا رایانه شخصی قبلی شما دارای نسخه ویندوز بوده باشد بسیار زیاد است.

استفاده از آن آسان است ، با رابط کاربری گرافیکی بصری همراه است و بدون توجه به اینکه از چه نسخه ای استفاده می کنید، آشنایی بالایی با آن دارد. برنامه های زیادی وجود دارد که به طور خاص برای ویندوز نوشته شده و آن را به یک بستر ایده آل برای استفاده در کار یا تحصیل تبدیل کرده است.

بعلاوه ، تولیدکنندگان سخت افزار با ارائه پشتیبانی نرم افزاری ، دستگاه های خود را با ویندوز سازگار می کنند. برای اکثریت ، Windows به عنوان سیستم عامل پیش فرض است.

راهنمای خرید لپ تاپ

 • مک :

مک سیستم عامل موجود بر روی لپ تاپ های اپل است. مک نوید یک رابط کاربری ساده در مقایسه با ویندوز را می دهد. از دیگر مزایای آن امنیت بالاتر بوده و هم چنین شما می توانید فضاهای کاری مختلفی ایجاد کنید و متناسب با آن کار خود را سازماندهی کنید.

اگر شما از محصولات مختلف اپل استفاده می کنید خرید این نوع لپ تاپ ارزش قیمت گران تر آن را دارد.

 • لینوکس :

لینوکس یک سیستم عامل منبع باز است. استفاده از آن رایگان است. شما می توانید آن را بدون نیاز به هزینه یک پنی نصب کنید. با این اوصاف ، لپ تاپی که از قبل با لینوکس بارگیری شده است مطمئناً ارزان تر از لپ تاپی است که دارای نرم افزار اختصاصی روی آن است.

در مقایسه با ویندوز از امنیت پایین تری برخوردار بوده است. لینوکس به عنوان یک سیستم عامل ، همراه خوبی برای برنامه نویسان رایانه است زیرا از طیف گسترده ای از زبان های برنامه نویسی پشتیبانی می کند.

سرانجام گفته می شود که لینوکس قابل اعتماد است و حتی پس از استفاده طولانی مدت عملکردی را به خطر نمی اندازد.

 • DOS :

DOS مخفف Disk Operating System است. این سیستم عامل توسط مایکروسافت توسعه یافته و بسیار قدیمی است. ا این پلتفرم انعطاف پذیری از نظر ارتقا سیستم عامل را فراهم می کند.

به این ترتیب می توانید با مشخصات عالی لپ تاپ را با قیمت ارزان تری دریافت کرده و سپس یک سیستم عامل رایگان مانند Fedora ، Ubuntu ، Linux Lite یا Crunchbag روی آن نصب کنید.

3- عملکرد :

شما از خرید لپ تاپ اهداف خاصی چون تفریحی، بازی، دانشگاهی و تجاری دارید. به جز نمایشگر و سیستم عامل مهم تر از همه شما به لپ تاپی نیاز دارید که نیاز های شما را براورده سازد و به هیچ وجه نباید عملکردی پایین تر از آن داشته باشد.

برای اطمینان از عملکرد ، سه عاملی که باید به آن ها توجه کنید عبارتند از: پردازنده ، RAM و فضای ذخیره سازی. پردازنده سریع تر به معنی محاسبات بیشتر ، سرعت بهتر عملکرد ها است.

 

 

RAM بزرگتر به معنای توانایی بهتر عملکرد های چند گانه است. فضای ذخیره سازی SSD به معنای خواندن و نوشتن سریع تر است. برای انتخاب بهتر میزان استفاده خود را مشخص کنید:

 • استفاده کم :

اگر استفاده شما بیش تر شامل مرور وب سایت ها ، تماشای فیلم ، فعال ماندن در سیستم عامل های رسانه های اجتماعی و انجام کارهای سبک اداری است ، یک لپ تاپ ارزان قیمت با مشخصات متوسط اما مناسب کافی است.

در اینجا ، یک دستگاه Atom / Celeron با حداقل 4 گیگابایت RAM و حدود 128 گیگابایت حافظه SSD باید با این نسخه متناسب باشد.

 • استفاده متوسط:

مشخصاتی مانند پردازنده Core i3 با 4 گیگابایت تا 8 گیگابایت RAM و 256 گیگابایت حافظه SSD کافی است. یک لپ تاپ با این سخت افزار به شما امکان می دهد کارهایی مانند ویرایش عکس ، کار همزمان با چندین پنجره و اجرای برنامه های اداری را انجام دهید.

 • استفاده زیاد:

اگر کار شما عملکرد بالایی نیاز دارد یا اگر یک گیمر حرفه ای هستید ، برای تأمین نیازهای خود به این مشخصات نیاز دارید. ویرایش و ارائه ویدئو ، کار با تعداد زیادی عکس ، کار انیمیشن و طراحی گرافیک یا اجرای بازی های فشرده به یک لپ تاپ نیاز دارد که دارای حداقل Core i7 ، 16 تا 32 گیگابایت رم و یک واحد ذخیره سازی SSD پیشرفته باشد.

4- حافظه :

حافظه لپ تاپ نکته دیگری است که در راستای راهنمای خرید لپ تاپ به شما خواهیم گفت.

از نظر عملکرد ، فضای ذخیره سازی شامل دو عنصر است: RAM و ROM.

 • RAM :

هرچه میزان RAM لپ تاپ شما بیش تر باشد ، تجربه شما هموارتر خواهد بود. RAM بیش تر بدان معنی است که شما چندین کار را به صورت یکپارچه انجام دهید.

به لپ تاپ شما امکان می دهد در پس زمینه اقدامات را انجام دهد بدون اینکه در عملکرد پیش زمینه خدشه ای ایجاد کند. 8 گیگابایت RAM باید حداقل مقدار برای این عملکرد باشد.

 • ROM:

هرچه بیش تر باشد بهتر است. با این حال ، در اینجا کیفیت نیز از اهمیت برخوردار است و توصیه می شود حداقل مقدار حافظه SSD را به همراه درایو دیسک سخت معمولی خود داشته باشید.

به طور معمول ، باید 128 گیگابایت SSD به عنوان درایو بوت داشته باشید زیرا این میزان بارگذاری و عملکرد سیستم عامل به طور قابل توجهی بارگیری می شود. برای ذخیره سازی و اهداف عمومی ، یک درایو دیسک سخت معمولی 512 گیگابایت تا 1 تا 2 ترابایت بسیار زیاد است.

5- پردازنده ها :

در راهنمای خرید لپ تاپ باید به پردازنده دقت زیادی کنیم زیرا سرعت پردازنده نشان داده شده در برگه مشخصات لپ تاپ نشانگر این است که سیستم شما در هر ثانیه چند دستورالعمل را کنترل می کند. امروزه پردازنده ها نه یک هسته بلکه چند هسته را تشکیل می دهند.

هسته یک واحد پردازش جداگانه در CPU است که قادر به مدیریت دستورالعمل ها است. بنابراین ، هرچه تعداد هسته ها بیشتر باشد ، تعداد کارهایی که لپ تاپ شما می تواند همزمان به طور کارآمد انجام دهد بیش تر است.

به همین ترتیب ، هرچه پردازنده مرکزی شما سریع تر باشد ، هر هسته سریع تر می تواند روی درخواست هاکار کند.

 • Atom / Celeron / Pentium:

پردازنده های مقرون به صرفه که امکان انجام کارهای روزمره محاسباتی مانند گشت و گذار ، پخش فیلم و کارهای سبک دفتر را فراهم می کنند.

 • Core i3:

پشتیبانی از اجرای یکپارچه کارهای روزمره از جمله مشاهده 360,4K,HD

 • Core i5:

بهترین گزینه اگر شما یک لپ تاپ برای استفاده شخصی و اداری می خواهید. با قدرت و پاسخگویی بیشتر به شما نسبت به i3

 • Core i7:

ساخته شده برای استفاده فشرده تر کسب و کار و فعالیت های اداری ، بازی های سنگین و چند وظیفه ای.

6– پورت و اتصال:

لپ تاپ های خوب هم قابلیت استفاده و هم قابلیت حمل را دارند. یکی از عواملی که قابلیت استفاده لپ تاپ را تعیین می کند ، درگاه هایی است که همراه آن است.

به عنوان مثال ، یک عکاس برای انتقال و ویرایش تصاویر در حین حرکت به یک کارت خوان SD احتیاج دارد و یک کسبه به یک اسلات VGA / HDMI نیاز دارد تا امکان ارائه نمایش را داشته باشد.

به همین ترتیب ، اگر ترجیح می دهید از ماوس بی سیم استفاده کنید و مرتباً یک سیم اینترنت را متصل کنید ،داشتن چندین پورت USB از اهمیت برخوردار است.

(USB: Universal Serial Bus)  به شما امکان می دهد با رابط های سازگار مانند چاپگر ، دیسک های سخت خارجی ، دوربین ها ، اسکنرها ، تلفن های هوشمند و سایر وسایل جانبی ارتباط برقرار کنید.

 • کارت خوان:

این پورت به شما امکان می دهد داده های کارت حافظه را بخوانید و روی آن نیز داده بنویسید.

 • HDMI :

HDMI به شما امکان می دهد هر دو محتوای ویدئویی و صوتی را ارسال و دریافت کنید ، آن هم با کیفیت بالا.

 • پورت VGA:

مخفف Video Graphics Array ، VGA یک پورت آنالوگ است که به طور گسترده ای قبل از ورود HDMI به بازار استفاده می شود. فقط در صورت نیاز به اتصال به مانیتورها یا پروژکتورهایی که دارای سازگاری با VGA هستند ، به آن نیاز پیدا خواهید کرد.

راهنمای خرید لپ تاپ

7- ضمانت گسترده :

خرده فروشان و فروشگاه های الکترونیکی غالباً امکان ثبت نام برای یک طرح ضمانت نامه اضافی را به شما می دهند. این برنامه ها شامل  ضمانت نقایص مکانیکی و الکترونیکی تحت ضمانت سازنده شما می شوند.

بعلاوه ، آن ها به شما امکان می دهند از ضمانت حتی پس از تارخ انقضا ضمانت استاندارد استفاده کنید. با این حال ، لپ تاپ های معتبر ساخته شده می توانند و باید بسیار بهتر از تاریخ انقضا ضمانت نامه و طولانی مدت کار کنند.

بعلاوه ، باید محتاط بوده که هنگام تعمرات نزد سازنده رفته و به شخص ثالث مراجعه نکنید چرا که در این صورت دیگر سازنده نقوص فنی را نمی پذیرد. بعلاوه ، دریابید که آیا این طرح در صورت صدمه قابل توجه یا فقط ساییدگی جزئی ، کمک خواهد کرد.

در آخر ، خدمات مشتری و هزینه های پنهان را بررسی کنید. اگر فکر می کنید ضمانت نامه گسترده ارزش هزینه اضافی را ندارد ، هزینه های اضافی را برای دریافت مشخصات بهتر لپ تاپ اختصاص دهید.

راهنمای خرید لپ تاپ به شما کمک می کند تا خرید مناسبی داشته باشید.

8- قیمت :

هنگام خرید لپ تاپ پس از بررسی ویژگی های بالا به قیمت آن نیز توجه کند. گاهی نیاز شما از استفاده از لپ تاپ کم و جزئئ است پس نیاز نیست هزینه سنگینی برای لپ تاپ بکنید .

پس ابتدا نیاز های خود را شناسایی کرده و سپس متناسب با بودجه ی خود بهترین گزینه را برای خرید یک لپ تاپ خوب انتخاب کنید.

در مجموع با بررسی موارد بالا و فیلتر کردن گزینه های موجد با توجه به نیاز خود می توانید به پاسخ سوال خود رسیده و بهترین لپ تاپ را برای کار خود پیدا کرده و خریداری کنید.

در این مقاله نکات مهم راهنمای خرید لپ تاپ را بیان کردیم امیدواریم که برایتان مفید بوده باشد.

راهنمای-خرید-کارت-گرافیک-برای-بازی

راهنمای خرید کارت گرافیک برای بازی

راهنمای خرید کارت گرافیک برای بازی :

راهنمای خرید کارت گرافیک برای بازی : در کنار واحد پردازش مرکزی (CPU) ، واحد پردازش گرافیک (GPU) بیش ترین تأثیر را در عملکرد کامپیوتر برای بازی دارد. GPU متشکل از یک پردازنده اضافی است که داده ها را از CPU می گیرد و آن ها را به تصاویر قابل نمایش روی صفحه نمایش شما تبدیل می کند. به عبارت دیگر ، هنگامی که شما در حال بازی هستید ، GPU بیش تر کارهای سنگین را انجام می دهد. هرچه GPU قدرتمند تر باشد (که بعضاً به آن کارت گرافیک گفته می شود) می توان اطلاعات بیش تری را در مدت زمان کوتاه تری محاسبه و نمایش داد و در کل تجربه ی گیمینگ و بازی شما بهتر خواهد بود.

کارت گرافیک برای بازی امروزه در پردازش مقدار زیادی از اطلاعات تصویر و انجام کارهای موازی بسیار خوب عمل می کنند ، و آن ها را در انجام نه تنها نمایش متن و گرافیک در رابط های گرافیکی پنجره ای ، بلکه هم چنین در پردازش گرافیک های سه بعدی پیچیده مورد نیاز برای تجارب بازی های مدرن بسیار سریع عمل می کند. کارت گرافیک ها همچنین می توانند فرآیندهای دیگری را که شامل دستکاری مقدار زیادی از داده ها به طور موازی است ، به طور کارآمد اجرا کنند ، که این امر آن ها را برای برخی از برنامه های خارج از بازی نیز مفید می کند. مطالبی که در ادامه آورده می شود راهنمای خرید کارت گرافیک برای بازی جهت انتخاب شما می باشد.

چرا کارت گرافیک برای بازی اهمیت دارد؟

برای بسیاری از افراد ، بازی تنها وظیفه ای است که شما از کامپیوتر خود می خواهید انجام دهد. بنابراین جای تعجب نیست که گیمرهای جدی ساعت ها به تحقیق در مورد آخرین فناوری کارت گرافیک بازی GPU می پردازند و معمولاً GPU های خود را به طور مرتب ارتقا می دهند.

با سرعت بیش تر کارت های گرافیکی ، بازی ها به گونه ای طراحی شده اند که از عملکرد فوق العاده بهره مند می شوند و این امر تولیدکنندگان را به سمت ساخت GPU های سریع تر و ادامه چرخه سوق می دهد.

اگر اولویت بندی شما بازی نیست ، ممکن است به توانایی GPU خود اهمیت ندهید. همان طور که گفته شد ، برنامه های حرفه ای غالباً مستقیماً از طرق مختلف از قابلیت های پردازشی تخصصی کارت گرافیک استفاده می کنند.

به عنوان مثال می توان به ویرایش ویدئو اشاره کرد ، جایی که می توان از کارت گرافیک برای سرعت بخشیدن به فرآیند هایی مانند کدگذاری ویدئو ، رندر سه بعدی و برنامه های طراحی / ساخت (CAD / CAM) با کمک کامپیوتر مانند اتوکد استفاده کرد.

همه این برنامه ها از قدرت پردازشی اضافی GPU بهره مند می شوند. بنابراین انتخاب کارت گرافیک به خصوص بای بازی و گیمر ها بخش مهمی در ساخت ، خرید یا ارتقا رایانه شخصی است.

مانند هر مولفه رایانه شخصی ، اولین سوالی که هنگام انتخاب کارت گرافیک از خود می پرسید این است: چگونه از آن استفاده می کنید؟

 

مقاله پیشنهادی :انواع کارت گرافیک
انواع کارت گرافیک

 

کاربرد کارت گرافیک برای بازی

در ادامه مقاله راهنمای خرید کارت گرافیک برای بازی درباره کاربرد GPU صحبت خواهیم کرد.

صنعت بازی در تکامل فناوری کارت های گرافیکی نقش اساسی داشته است. بازی های کامپیوتری امروزی بیش از هر زمان دیگری واقع گرایانه و پیچیده تر هستند و افزایش عملکرد پردازنده های گرافیکی مدرن هم بخشی از دلیل این امر است و هم پاسخی است که گیمرها برای داشتن بازی هایی با ظاهری بهتر و پیچیده تر می خواهند.

به زبان ساده ، اگر در حال ساخت رایانه شخصی برای انجام بازی هستید ، کارت گرافیک مهم ترین قسمت خرید شما خواهد بود. سایر مولفه ها نیز می توانند بر عملکرد تأثیر بگذارند ، مانند پردازنده ، فضای ذخیره سازی و RAM ، اما کارت گرافیک بیش ترین ارتباط را با آن چه هنگام پخش روی صفحه مشاهده می کنید ، دارد. هرچند انواع مختلفی از بازی ها وجود دارد و همه آن ها به قدرت مند ترین کارت گرافیک موجود در بازار نیاز ندارند.

به همین دلیل خواندن مشخصات مورد نیاز ، توصیه شده و بهینه یک بازی برای اطمینان از کارت گرافیک مناسب مهم است. خرید بهترین پردازنده گرافیکی که توانایی خرید آن را دارید روش خوبی برای اثبات آینده ساخت شما و آماده نگه داشتن آن برای انجام بازی های مشهوری است که هنوز منتشر نشده اند.

گفته می شود ، اگر دقیقاً از نوع بازی هایی که می خواهید انجام دهید اطلاع دارید ، کمی تحقیق در مورد خرید کارت گرافیک بازی ایده آل برای اجرای این بازی ها  راهی عالی برای شروع روند خرید خود است.

کارت گرافیک یکپارچه  مجزا

بیش تر CPU های مدرن دارای گرافیک یکپارچه هستند که اساساً مدل هایی هستند که درون خود    CPUتعبیه شده اند ، یا در غیر این صورت با CPU ارتباط نزدیک دارند.

این گرافیک های یکپارچه معمولاً گزینه هایی با کارایی پایین تر هستند و انرژی کافی برای هدایت سیستم عامل و اجرای مرورگرهای وب ، کلاینت های ایمیل ، برنامه های بهره وری و سایر نرم افزارهای معمول را فراهم می کنند ، اما برای چیزی بیش تر از بازی های گاه به گاه (یا قدیمی) کافی نیست. با قدرتمند شدن پردازنده ها ، این مورد به سرعت در حال تغییر است ، اما در حال حاضر ، اگر می خواهید بازی کنید ، کارت گرافیک جداگانه (یا گسسته) برای بازی بهترین راه حل است.

پردازنده های گرافیکی مستقل از گزینه های نسبتاً کم هزینه و سطح ابتدایی تا فوق العاده قدرتمند را شامل می شوند که هزینه آن ها بیش از 1000 دلار است. شما می توانید کارت گرافیک های گسسته را به عنوان بخشی از سیستم های از پیش ساخته شده ، برای رایانه ای که خودتان می سازید یا برای ارتقا پردازنده گرافیکی قدیمی خریداری کنید.

راهنمای خرید کارت گرافیک برای بازی

لپ تاپ در مقابل دسکتاپ

انتخاب کارت گرافیک فقط هنگام ساخت یا خرید کامپیوتر دسک تاپ جدید مهم نیست. بسیاری از کامپیتر های لپ تاپ متمرکز به بازی نیز از کارت گرافیک گسسته استفاده می کنند.

اگر بازی در حال حرکت از اولویت بالایی برخوردار است ، باید اطمینان حاصل کنید که لپ تاپ شما دارای پردازنده گرافیکی است که توانایی انجام بازی های مورد نظر شما را دارد و به طور انحصاری به گرافیک های کم مصرف پردازنده خود اعتماد نکنید. پردازنده های گرافیکی لپ تاپ به دلیل محدودیت های مکانی و حرارتی ، قبلاً نسبت به دسک تاپ ویژگی های کاملاً کمتری برخوردار بودند.

اکنون آن ها بیش از هر زمان دیگر به برابری نزدیک شده اند. بسیاری از لپ تاپ های گیمینگ مدرن از پردازنده گرافیکی گسسته ای استفاده می کنند که عملکرد آن ها بسیار نزدیک به معادل دسک تاپ آن هاست ، یا به گونه ای بهینه شده اند که میزان قابل توجهی از انرژی را در نوت بوک های بسیار نازک و سبک جای می دهند. پس دیگر لازم نیست بین قابلیت حمل و قدرت یکی را انتخاب کنید.

Ray-tracing یا رهگیری پرتو

همانند اکثر سخت افزارهای کامپیوتر، فناوری گرافیک بازی هم چنان با سرعتی شگفت آور تکامل می یابد. یک نمونه اخیر از فناوری گرافیکی در حال تکامل “رهگیری پرتو” است. فناوری رهگیری پرتو امکان ایجاد جلوه های روشنایی واقع گرایانه تری را فراهم می کند که با دقت بیش تری نحوه رفتار نور و بازتاب را در دنیای واقعی شبیه سازی می کنند.

در واقع “رهگیری پرتو  با پیگیری مسیری که اگر نور از طریق چشم بیننده از طریق صحنه سه بعدی مجازی عبور کند ، رنگ پیکسل ها را محاسبه می کند. با عبور از صحنه ، نور ممکن است از جسمی به جسم دیگر منعکس شود (باعث ایجاد انعکاس شود) ، توسط اشیا باعث ایجاد سایه شود یا از طریق اجسام شفاف یا نیمه شفاف عبور کند (باعث شکست می شود). همه این تعاملات برای تولید رنگ نهایی پیکسلی که سپس روی صفحه نمایش نشان داده می شود ، ترکیب شده اند. ”

Nvidiaدر مقابل AMD

حالا ، بیایید در مورد دو بازیکن بزرگ در کارت گرافیک  بازی صحبت کنیم: Nvidia و AMD.

هنگام خرید، کارت های گرافیکی را انتخاب می کنید که شامل تمام اجزای لازم برای ارائه تصویر به صفحه نمایش شما باشد. این کارت ها شامل راه حل های خنک کننده ، اتصالات لازم و از همه مهم تر خود پردازنده گرافیکی است.

این پردازنده یک تراشه فوق العاده پیچیده است که با دهه ها تحقیق و آزمایش تولید شده است. از آن جا که مانع ورود برای ایجاد این پردازنده ها بسیار زیاد است ، به احتمال زیاد کارت شما توسط یکی از دو شرکت Nvidia یا AMD ساخته شده باشد.

هنگام خرید کارت گرافیک ، اغلب مدل های ساخته شده توسط شرکت های دیگری به غیر از Nvidia و AMD مانند ASUS ، GIGABYTE و MSI را انتخاب خواهید کرد. این شرکت ها تراشه های طراحی شده توسط AMD یا Nvidia را می گیرند و کارت گرافیک اختصاصی خود را با استفاده از این فناوری ایجاد می کنند.

به عبارت دیگر ، اگر GPU ASUS بخرید ، این تراشه Nvidia یا AMD است اما در بدنه ای که ASUS طراحی کرده است. هر سازنده GPU گزینه های طراحی و فن آوری منحصر به فرد خود را به جدول می آورد که در نتیجه گزینه های زیادی برای انتخاب وجود دارد.

Nvidia

سری جدید کارت گرافیک های بازی Nvidia بر اساس معماری Ampere ساخته شده است. محبوب ترین و قدرتمند ترین پردازنده های گرافیکی آن هایی هستند که در سری 30 آن (RTX 3070 ، 3080 یا 3090) وجود دارند و قابلیت کارایی آن ها با افزایش تعداد ، افزایش می یابد.

اگر به برش کامل نیز نیازی نداشته باشید ، سری RTX 20 همچنان گزینه بسیار مناسبی است و همچنان فناوری های جدیدتری مانند رهگیری پرتو را امکان پذیر می کند. Nvidia طیف گسترده ای از پردازنده های گرافیکی را پوشش می دهد که از سطح پایین تا بسیار بالای بازار را شامل می شود.

فاکتورهای زیادی عملکرد کارت گرافیک را تعیین می کنند ، اما شروع کار آسان این است که چند هسته پردازشی به نام “هسته های CUDA” یا “هسته های RTX” ارائه می دهد که Nvidia ارائه می دهد.

این معمولاً شاخص خوبی برای قابلیت عملکرد آن است. با این حال ، مانند اکثر سخت افزارهای رایانه ، شاخص های زیادی وجود دارد که عملکرد را تحت تأثیر قرار می دهند و “بهتر” می تواند برای افراد مختلف معنای مختلفی داشته باشد.

AMD

AMD همچنین دارای مجموعه ای از پردازنده های گرافیکی قدرتمند بازی است ، از جمله پرچم دار سری Radeon RX 5000 که از معماری RDNA بهره می برد و جانشین سری AMD RX Vega است.

AMD همچنین سری 500 سطح ابتدایی تری را ارائه می دهد که اگرچه کمی قدیمی تر هستند ، اما همچنان یک پیشنهاد ارزشمند برای بازی های 1080* 1920 ارائه می دهند.

AMD همچنین کارت هایی را در سرتاسر طیف قیمت ارائه می دهد و در اواخر سال 2020 ، AMD در حال انتشار مجموعه جدیدی از با نام مستعار “Big Navi” است که با توجه به معماری آینده RDNA 2 طراحی شده است.

این کارت های سری Radeon RX 6000 باید ثابت کنند که یک گام مهیج به جلو برای نمونه کارهای کارت گرافیک AMD است.

توان طراحی حرارتی (TDP)

همانند تمام سخت افزارهای قدرتمندی که از برق استفاده می کنند ، پردازنده های گرافیکی نیز گرمای زیادی تولید می کنند و برای عملکرد مطمئن به خنک کننده کافی نیاز دارند.

ترکیبی از اینکه چقدر کارت گرافیک نیرو می کشد و گرما تولید می کند به عنوان “توان طراحی حرارتی یا TDP” شناخته می شود. این اندازه گیری در وات نشان داده شده است و این همان عددی است که در مشخصات کارت گرافیک مشاهده خواهید کرد. هرچه TDP بالاتر باشد ، قدرت بیشتری برای کار لازم است و گرمای بیشتری تولید می کند.

توجه داشته باشید که همانطور که رایانه شخصی خود را برای بازی طراحی می کنید یا کارت گرافیک را ارتقا می دهید ، در مورد نحوه کارکرد کارت گرافیک مشخص با حداکثر توان نیز تحقیق کنید.

این به شما کمک می کند تا سیستم خنک کننده مناسبی را برای PC خود انتخاب کنید. همچنین مهم است که بدانید یک کارت گرافیک به چه نوع اتصالات برق نیاز دارد.

حافظه

کارت گرافیک های گسسته از نوع خاصی از حافظه برای ذخیره داده های مورد نیاز برای نمایش نهایی اطلاعات در صفحه استفاده می کنند. مقدار حافظه دسترسی تصادفی تصویری (VRAM) در GPU شما برای بازی های با کارایی بالا که از مقدار زیادی داده برای ساخت تصاویر پیچیده روی صفحه استفاده می کنند ، مهم است.

این عامل در هنگام اجرای چندین نمایشگر نیز عاملی مهم است ، به خصوص اگر از وضوح تصویر بالاتر برخوردار باشند. به طور کلی ، با خرید کارت گرافیک سریع تر ، حافظه RAM گرافیکی بیشتری دریافت خواهید کرد و به شرطی که کارت گرافیک با سرعت کافی برای بازی های مورد نظر خود خریداری کنید ، باید VRAM کافی داشته باشید.

پهنای باند RAM نیز یکی دیگر از معیارهای مهم است که باید در نظر گرفته شود. هرچه حافظه RAM سریع تر باشد ، پردازنده گرافیکی سریعتر می تواند به اطلاعات دسترسی پیدا کرده و آن ها را بر روی صفحه نمایش دهد. مدل کارت گرافیک به طور کلی نوع RAM موجود در کارت گرافیک را تعیین می کند.

رابط

باید اطمینان حاصل کنید که کیس شما به اندازه کافی بزرگ است و از اجزای نصب شده پشتیبانی می کند. اگرچه بیشتر رایانه های شخصی از کارت های گرافیکی استاندارد بازی پشتیبانی می کنند ، اگر به کارت گرافیک مخصوصاً بزرگ علاقه دارید ، در مورد سازگاری بین مادربرد ، کیس و کارت گرافیک خود تحقیق کنید. فضای کم می تواند منجر به خنک سازی نامناسب شود ، که می تواند منجر به کاهش عملکرد شود.

ارتباطات

اکثر پردازنده های گرافیکی مدرن فقط از فرمت های HDMI و DisplayPort پشتیبانی می کنند که تقریباً استانداردی برای سیستم ها و نمایشگرهای متمرکز بر بازی هستند. یک پیکربندی محبوب در GPU های بازی مدرن ، سه خروجی DisplayPort و یک HDMI است.

امیدواریم درک بهتری از آن چه در کارت گرافیک باید جستجو کنید ، پیدا کرده باشید. منبع دیگری که به شما در انتخاب کارت گرافیک کمک می کند ، بازی ها و برنامه هایی است که می خواهید اجرا کنید.

بیشتر آن ها مشخصات مورد نیاز ، توصیه شده و بهینه را ذکر می کنند که اغلب شامل CPU ، GPU ، RAM و فضای ذخیره سازی توصیه شده است. از آن ها استفاده کرده و بتوانید کارت گرافیک دلخواه خود را انتخاب کنید.امیدواریم که مقاله راهنمای خرید کارت گرافیک برای بازی برایتان مفید بوده باشد.

قیمت رم های کامپیوتر

قیمت رم های کامپیوتر

قیمت رم های کامپیوتر:

اگر می خواهید عملکرد کامپیوتر خود را افزایش دهید ، ارتقا رم کامپیوتر شما گاهی اوقات می تواند یک روش بسیار مقرون به صرفه برای بهبود سرعت شما باشد. در این بلاگ ، ما بررسی خواهیم کرد که معمولاً چقدر برای RAM یک کامپیوتر هزینه می شود و قیمت رم های کامپیوتر چگونه است ، در هنگام خرید RAM به دنبال چه مواردی باشید و اگر قصد خرید و نصب RAM اضافی را دارید ، انتظار می رود چه عملکردی را ببینید.

 

 

قیمت رم های کامپیوتر چقدر است؟

قیمت رم های کامپیوتر متفاوت است . اکثر رایانه های در محدوده 2012 – 2015 از RAM نوع DDR3 استفاده می کنند ، با این حال رایانه های منتشر شده پس از حدود 2015 به بعد شروع به استفاده از DDR4 می کنند و تقریباً در تمام نسخه های جدید از سال 2017 باید از DDR4 استفاده شود (اگر این گونه نیست زیرا ممکن است از کنند مادربردهای مدل قدیمی تر استفاده کنند). به عنوان یک راهنما ، به طور کلی محدوده قیمت رم های کامپیوتر زیر را بر اساس اندازه RAM نشان داده شده پیدا خواهید کرد:

 • 1 گیگابایت حافظه – حدود 10 دلار یا کمتر (DDR یا DDR2 ، رم DDR3 جدیدتر معمولاً در اندازه های بزرگ تر است)
 • 2 گیگابایت حافظه – حدود 10 تا 20 دلار (DDR3)
 • 4 گیگابایت حافظه – حدود 20-30 دلار (DDR3) یا حدود 30-45 دلار (DDR4)
 • کیت 8 گیگابایتی – حدود 40-60 دلار (DDR3) یا حدود 60-90 دلار (DDR4)
 • کیت 16 گیگابایتی – از 70 دلار – 100 دلار + (DDR3) یا حدود 80 دلار – 150و بیش تر (DDR4)

اگر به دنبال رم لپ تاپ هستید ، توجه داشته باشید که این مورد برای یک کامپیوتر دسکتاپ قابل تعویض نیست. طول RAM لپ تاپ بسیار کم تر از رمی است که در یک کامپیوتر دسکتاپ جای می گیرد. RAM لپ تاپ هم چنین SODIMM (اشاره به اندازه) نیز نامیده می شود و به صورت زیر است:

RAM لپ تاپ از نظر فیزیکی کوچک تر از RAM کامپیوتر دسک تاپ است. قیمت رم های لپ تاپ نیز متفاوت است ، اما شما می توانید این اندازه ها را تقریباً در قیمت های زیر پیدا کنید:

 • کیت 2 گیگابایتی – حدود 10 تا 15 دلار
 • کیت 4 گیگابایتی – حدود 20-40 دلار
 • کیت 8 گیگابایتی – حدود 40-90 دلار
 • کیت 16 گیگابایتی – حدود 80-100 دلار و بیش تر

 

قیمت رم های کامپیوترعلت تفاوت قیمت رم های کامپیوتر :

 • نوع رم : رم DDR4استاندارد فعلی در ساخت کامپیوتر های جدید تر است (رایانه هایی که از حدود سال 2015 به بعد منتشر می شوند). اگر رایانه شما بین سال های 2008 تا 2015 ساخته شده است ، احتمالاً از RAM DDR3 استفاده می کند. بررسی کنید کدام نوع رم با مادربرد شما سازگار است زیرا قابل جایگزینی نیستند و به نسبت مدل های جدید تر DDR4 قیمت رم بالاتری دارند.
 • سازگاری : اطمینان حاصل کنید که رم انتخابی شما از نظر سرعت و ولتاژ با مادربرد سازگار است.
 • برند : برند معتبری را بر اساس گارانتی ، طراحی ، قابلیت اطمینان ، عملکرد گذشته و قیمت رم کامپیوتر بر اساس بودجه ی خود انتخاب کنید. در صورت امکان ، برای عملکرد بهینه سیستم خود ، حافظه RAM مناسب بخرید. برخی از مارک های معروف و معتبر شامل :
 • Kingston
 • Corsair
 • Micron
 • Crucial
 • Mushkin
 • G-Skill
 • اندازه: به چه میزان RAM نیاز دارید؟ این مورد به سخت افزار رایانه فعلی و مواردی که قصد استفاده از رایانه خود را دارید (استفاده عمومی ، بازی ، ویرایش ویدیو و غیره) بستگی دارد.
 • برای استفاده عمومی ، حدود 4 گیگابایت RAM بسیار زیاد است ، در حالی که گیمر ها یا ویرایشگران ویدیو می خواهند در هر کجا بین 8 تا 32 گیگابایت RAM داشته باشند و بر اساس اندازه قیمت رم های کامپیوتر افزایش می یابد .
 • ولتاژ : بعضی از ماژول های حافظه برای دستیابی به سرعت خود به ولتاژ بالاتر از میزان ولتاژ موجود نیاز دارند. اطمینان حاصل کنید که مادربرد شما می تواند از این امر پشتیبانی کند. به عنوان مثال ، DDR3L (با ولتاژ 1.35 ولت کار می کند) از نوع RAM با ولتاژ کمتری نسبت به DDR3 (با ولتاژ 1.5 ولت) است. DDR4 دوباره پایین تر می آید و با ولتاژ 1.2 ولت کار می کند.

 

مقاله پیشنهادی :12 رم برتر سال 2020
12 رم برتر سال 2020

 

نتیجه گیری :

رم کامپیوتر بخش مهمی است که بر سرعت و عملکرد کامپیوتر تأثیر بسیار زیادی می گذارد. رم سریع ترین در خواندن و نوشتن در مقایسه با سایر قطعات ذخیره سازی در کامپیوتر مانند هارد دیسک HDD و SDD است . رم یک حافظه داخلی برای ذخیره برنامه ، داده و نتیجه ی برنامه است .

می توانید رم های کامپیوتر را در مارک های مختلفی مانند Corsair ، Samsung ، Kingston ، Hynix ، AOXER ، HP و موارد دیگر پیدا کنید. شما گزینه های مختلفی برای انتخاب RAM مانند DDR2 ، DDR3 و DDR4 خواهید داشت و تنظیمات حافظه این RAM ها از 2 گیگابایت ، 4 گیگابایت تا 8 گیگابایت و 16 گیگابایت است . این موارد مخصوص کامپیوتر ها ساخته شده اند و هر رم تعداد متفاوتی از پایه برای اتصال دارد.

رم های با پیکربندی حافظه بالاتر تقاضای زیادی دارند زیرا به راحتی امکان انجام چند وظیفه را به مصرف کنندگان می دهند . به راحتی می توانید آن ها را وصل و بازی کنید و به محض اتصال به اینترنت آماده استفاده هستند .

آن ها با تمام سیستم عامل های Intel و AMD سازگار هستند. رم های  کامپیوتر برای خرید آنلاین از وب سایت های تجارت الکترونیکی مختلفی در دسترس است. رم کامپیوتر سرعت انتقال بالاتری را ارائه می دهد و بسیار کارآمد است.

 

مقاله پیشنهادی :تفاوت رم های کامپیوتر
تفاوت رم های کامپیوتر

 

اگر قیمت رم های کامپیوتر را در همه وب سایت های اصلی خرید مقایسه کنید ، می توانید آن را به صورت آنلاین با کم ترین قیمت دریافت کنید. برای این منظور می توانید از ابزار مقایسه قیمت رم های کامپیوتر استفاده کنید.

هنگام خرید آنلاین ، هم چنین از آخرین معاملات و پیشنهادات بازپرداخت محصولات بهره خواهید برد . پس از مقایسه ویژگی ها و مشخصات مدل های مختلف و قیمت های متفاوت ، محصول خود را انتخاب کنید و از فروشگاهی که مناسب ترین قیمت را ارائه می دهد ، آن را خریداری کنید.

 

تفاوت بین هارد دیسک اینترنال و اکسترنال

تفاوت بین هارد دیسک اینترنال و اکسترنال

ممکن است شما در حال بررسی ارتقای کامپیوتر فعلی خود باشید یا فقط به دنبال فضایی برای ذخیره عکس ها یا فایل های خود باشید. ما می دانیم که انتخاب چنین چیزی برای خرید دشوار است. دو گزینه اصلی شما هارد دیسک اکسترنال و اکسترنال هستند.

انتخاب یکی از این دو به کمی دقت نیاز دارد تا با توجه به آن چه در ذهن دارید انتخاب دقیق تری انجام دهید. در ادامه به تفاوت بین هارد دیسک اینترنال و اکسترنال خواهیم پرداخت.

تفاوت بین هارد دیسک اینترنال و اکسترنالتفاوت هارد اکسترنال و اینترنال چیست؟

 • تفاوت اصلی هارد اینترنال و هارد اکسترنال در هدف آن هاست. قرار است هارد دیسک اینترنال بر روی رایانه ای که قرار است از آن ها استفاده شود ، فیکس شوند. البته هنوز هم می توانید یک هارد دیسک اینترنال را از یک رایانه به رایانه دیگر منتقل کنید ، اما زمان برتر است و باید رایانه را باز کنید. هارد دیسک های اینترنال در داخل قاب کامپیوتر یا لپ تاپ شما قرار دارند. آن ها اساساً بخشی از دستگاه شما هستند و مستقیماً به مادربرد و منبع تغذیه داخلی وصل می شوند. داشتن حداقل یک هارد داخلی در هر رایانه ای ضروری است. دستگاه به این ترتیب اطلاعات را ذخیره می کند و بدون اطلاعات کار نمی کند. از طرف دیگر ، هارد دیسک اکسترنال در خارج از رایانه شما ذخیره می شوند و از طریق سیم انتقال داده به هم متصل می شوند. اکثر آن ها از اتصال معمولی USB استفاده می کنند و مدل های جدید تر نیز از طریق آن قسمت برق خود را تأمین می کنند. مدل های قدیمی تر می توانند یک کابل اضافی برای برق داشته باشند.
 • پس از نصب هارد دیسک اینترنال خود ، اساساً دیگر مجبور نیستید دوباره به آن فکر کنید تا زمانی که خراب شود یا بخواهید کامپیوتر خود را جدا کنید. این هارد فقط درون پوسته رایانه شما قرار دارد و اطلاعاتی را که در آن قرار می دهید ذخیره می کند. با این وجود ، به دلیل نصب اولیه ، اگر اطلاعات زیادی در زمینه فن آوری ندارید ، تنظیم آن ممکن است گیج کننده باشد .
 • در مقایسه با هارد دیسک های اینترنال ، نصب هارد های اکسترنال بسیار راحت تر است. تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که آن را به برق متصل کرده و از آن استفاده کنید. اکثریت قریب به اتفاق این مدل ها فقط از یک سیم استفاده می کنند و حتی نیازی به نصب ندارند. تنها نکته منفی این مسئله این است که هر زمان که می خواهید داده ای ذخیره کنید باید به آن متصل شوید ، در حالی که هارد دیسک های اینترنال همواره متصل هستند.
 • هارد دیسک های اینترنال و اکسترنال از نظر فیزیکی یکسان هستند ، با این تفاوت که هارد اکسترنال دارای محفظه ای است که از درایو واقعی محافظت می کند و رابط مورد نیاز درگاه های کامپیوتر را فراهم می کند. این تفاوت جزئی دارای تعدادی اثر قابل توجه است. اولاً ، هارد اکسترنال بخاطر محفظه داخلی گران تر از هارد دیسک داخلی است.
 • هارد دیسک های اکسترنال در مقایسه با هارد دیسک های اینترنال بسیار کندتر هستند. این مسئله مربوط به درایو واقعی نیست بلکه مربوط به رابط است. USB و Firewire به طور قابل توجهی کندتر از SATA هستند و سرعت اتصال همیشه توسط کم ترین عامل در زنجیره تعیین می شود. رابط جدیدتر شناخته شده به عنوان eSATA به هارد درایو های اکسترنال اجازه می دهد تا با سرعت SATA ارتباط برقرار کنند ، اما دردسر اضافه شدن کابل برق جداگانه باعث استقبال بسیار کم بین تولیدکنندگان و مصرف کنندگان شد.
 • هارد دیسک های اکسترنال برای به حداقل رساندن اندازه و بهبود قابلیت حمل ، از ضریب شکل 2.5 استفاده می کنند که مورد استفاده لپ تاپ ها نیز است. بنابراین اگر آن ها را کنار هم مقایسه کنید ، هارد دیسک های اکسترنال در مقایسه با ضریب شکل 3.5 اینچی هارد دیسک های رومیزی حتی با محفظه اضافه شده نیز ، کوچک تر هستند.

تفاوت بین هارد دیسک اینترنال و اکسترنال در استفاده در کامپیوتر های رومیزی :

اگر شما یک کامپیوتر رومیزی دارید ، احتمالاً فضای زیادی در داخل کیس وجود دارد که استفاده نشده است. به همین دلیل ، ممکن است گزینه بهتری برای استفاده از هارد دیسک اینترنال باشد.

خواه به این دلیل باشد که دیسک همراه کامپیوتر شما بالاخره پر شد یا اینک ه بخواهید کلاً آن را تعویض کنید ، هارد درایو اکسترنال گزینه خوبی است. تنها چیز قابل سازش این مدل ها قابلیت جابجایی است که هارد اکسترنال به شما می دهد. اگر هدف شما بازی است ، لازم به ذکر است که هارد دیسک های اینترنال دارای اتصال ثابت و تضمینی هستند.

این بدان معناست که سخت افزار شما در لحظه حساس از کار نمی افتد و انتقال داده بسیار سریع تر است. استفاده از هارد دیسک اکسترنال با رایانه رومیزی نیز منطقی است.

اگر دانش و انگیزه نصب یک هارد دیسک اضافی را ندارید ، راه آن هارد اکسترنال است. قابلیت حمل و زمان تنظیم راحت از مزایای اصلی این نوع هارد است. هم چنین ، شما می توانید به هر تعداد که بخواهید از آن ها داشته باشید!

تفاوت بین هارد دیسک اینترنال و اکسترنال

 

تفاوت بین هارد دیسک اینترنال و اکسترنال در استفاده در لپ تاپ ها :

لپ تاپ ها به طور معمول با هارد دیسک های شخصی خود که از قبل در آن قرار دارند ارائه می شود. اگر به دنبال تعویض مدل قدیمی خود هستید ، به هر حال باید یک هارد دیسک داینترنال تهیه کنید ، اما گزینه های زیادی نخواهید داشت. لپ تاپ ها فقط می توانند با سخت افزاری سازگار باشند که با آن چه در داخل آن ها است سازگار باشد.

برای لپ تاپ ، ساده ترین و راحت ترین راه برای به دست آوردن فضای ذخیره سازی اضافی (یا تهیه نسخه پشتیبان) استفاده از هارد دیسک اکسترنال است. به درگاه کنار لپ تاپ شما متصل می شود و پس از چند ثانیه آماده است.

ما قبلاً از دیسک های سخت (HDD) در لپ تاپ استفاده می کردیم ، اما امروزه به جای آن از SSD استفاده می کنیم ، دلیل آن این است که HDD می تواند باعث کندی لپ تاپ یا رایانه شود. از آن جا که لپ تاپ ها فضا برای هارد دیسک اینترنال دوم ندارند ، اگر هدف بیش تر از تعویض HD داخلی باشد ، پس گزینه دیگری به جز هارد اکسترنال وجود ندارد.

 

مقاله پیشنهادی :هارد ساتا چیست؟
هارد ساتا چیست

 

تفاوت هارد دیسک اینترنال و اکسترنال در قیمت:

به طور معمول ، خرید هارد دیسک اینترنال  مثلاً 1 ترابایتی بسیار ارزان تر از خرید هارد دیسک اکسترنال 1 ترابایتی است. به عنوان مثال ، یک هارد دیسک اینترنال 1 ترابایتی با قیمت تقریبی 40 دلار و با همان اندازه اکسترنال 50 دلار. تفاوت زیادی نیست ، اما هر چقدر فضای بیش تری بخواهید ، تفاوت بیش تر خواهد بود.

تفاوت هارد دیسک اینترنال و اکسترنال در ظرفیت :

هارد دیسک های اینترنالی که این روز ها ساخته شده اند ظرفیت بسیار زیادی دارند. اگر به دنبال هارد دیسک های نوع HDD هستید ، آن ها تا 10 ترابایت وجود دارند . درایوهای SSD اینترنال در حال حاضر به حداکثر 2 ترابایت می رسند ، اما این فناوری در حال حاضر است ، بنابراین ممکن است در سال آینده خیلی بزرگ تر شوند.

هارد دیسک های اکسترنال از نوع HDD در حال حاضر حدود 4 ترابایت ، تاپ هستند. SSD های اکسترنال از نظر حداکثر دامنه لحظه ای 2 ترابایتی مشابه اینترنال هستند. بنابراین ، ما تفاوت اساسی بین HDD های اکسترنال و اینترنال را می بینیم ، اما در SSD ها این تفاوت زیاد نیست.

 

مقاله پیشنهادی :حافظه SSD چیست؟
حافظه SSD چیست؟

 

تفاوت هارد دیسک اینترنال و اکسترنال در امنیت :

هارد دیسک های اکسترنال در دسته امنیتی برنده می شوند. احتمال خراب شدن اطلاعات شما توسط ویروس بسیار کم تر است. در معرض اکثر حملات است که ممکن است هارد دیسک اینترنال شما دچار آن شود.

همین امر باعث می شود تا گزینه مناسبی برای تهیه پرونده پشتیبان نیز باشند.با وجود حفاظت مناسب از ویروس و دانش روز مرور ، هارد دیسک های اینترنال به ندرت از نقض امنیت رنج می برند. ولی اگر ، اتفاقی بیفتد که داده های شما به سرقت رفته باشد ، مطمئناً از طریق دیسک سخت اینترنال شما خواهد بود و نه از اکسترنال.

تفاوت بین هارد دیسک اینترنال و اکسترنال

کلام آخر:

در پایان ، تفاوت بین هارد دیسک های اینترنال و اکسترنال دقیقاً همان چیزی است که از این اسم پیداست: اینترنال به داخل کامپیوتر شما می رود ، در حالی که اکسترنال خارج از کامپیوتر است. درایوهای اینترنال دارای مزایای مختلفی هستند که شامل ظرفیت ذخیره سازی بیش تر ، سهولت قالب بندی و محافظت در داخل رایانه شما می شود.

هارد های اکسترنال قابل حمل هستند ، نیازی به قالب بندی ندارند و اغلب می توانند به تبادل فایل ها بین دستگاه ها کمک کنند. هارد دیسک اینترنال سریع تر و ارزان تر است ، اما شما معمولاً نمی توانید هارد دوم را روی دستگاه خود نصب کنید. همان طور که مشاهده می کنید ، موافقان و مخالفانی در هر دو طرف وجود دارد و تصمیم نهایی با شما است.

 

مقاله پیشنهادی :آشنایی با انواع هارد
آشنایی با انواع هارد

 

اگر می خواهید بین یکی یا دیگری تصمیم بگیرید ، در نظر داشته باشید که از قبل چه نوع هارد دیسک را دارید یا چه نوع ذخیره سازی را می خواهید ایجاد کنید. گزینه های ذخیره سازی ابری را نیز فراموش نکنید!

در این عصر ، داشتن بیش از یک مکان برای پرونده های ذخیره شده بهترین گزینه برای امنیت و پشتیبانی است. دریافت گزینه های مختلف ذخیره سازی معمولاً بهترین انتخاب برای اطمینان از ایمن بودن پرونده های شما است.

 

 

انواع کارت گرافیک

انواع GPU :

انواع کارت گرافیک :کارت های گرافیک از جمله قسمت های اساسی هر سیستم رایانه ای هستند. چه از سیستم خود برای بازی های گاه به گاه و چه سنگین استفاده کنید و یا حتی برای پخش روان فیلم های HD سنگین ، یک کارت گرافیک عالی می تواند چیزی را که نیاز دارید ارائه دهد.

این بازار دارای انواع کارت گرافیک است. این فقط یک انتخاب است. برخی از رایانه های شخصی موجود کارت های داخلی دارند. با این وجود ، همیشه می توانید یک مورد برجسته تر را برای پخش بهتر اضافه کنید.

با این وجود ، ممکن است گاهی نیاز به ارتقا آن به آخرین نسخه داشته باشید. بنابراین ، برای یادگیری نحوه ارتقا کارت گرافیک از نیز مطالعه کنید اما نیازی نیست که برای فرآیند به روزرسانی هزینه کنید.

یافتن کارت گرافیک زیر دلار100 نباید اصلاً مشکلی باشد. برای ارتقا می توانید از گزینه های مناسب استفاده کنید. با این حال ، به دنبال گزینه ارزان قیمتی نباشید که کیفیت مورد نظر شما را در این کارت ها ارائه نمی دهد. ، در خط آخر ، شما باید انواع کارت گرافیک موجود را بشناسید تا بتوانید تصمیم بگیرید.

کارت TOP END و MAIN STREAM

بیش تر کارت های گرافیک معمولاً به دو نوع تقسیم می شوند. این ها شامل کارت های TOP END، برای عملیات سنگین و کارت هایی ایده آل برای کارت گرافیک گیمرهای گاه به گاه است.

آن هایی که وظیفه سنگین دارند دارای مجموعه ای از ویژگی ها هستند که آن ها را از نظر کیفیت در بالای لیست قرار می دهند. از جمله ویژگی های برجسته این کارت ها می توان به حافظه قوی آن ها اشاره کرد.

هم چنین ، آن ها در پردازنده های سریع بسته بندی می شوند که می توانند هنگام دریافت جدیدترین بازی ها یا فیلم های با کیفیت بالا ، کاملاً پانچ کنند. عمدتا ، این کارت ها دارای خروجی های DVI و HDMI هستند ، اگرچه سایر کارت ها با چندین خروجی دیگر نمایشگرهای مختلف ارائه می شوند.

این ها می توانند شامل ویدئو در داخل و خارج ، تلویزیون یا تنظیم کننده ها باشند. این دسته ممکن است برای کیفیت کمی بیش تر برای شما هزینه داشته باشد اما در نهایت ارزش آن را دارد.

کارت های MAIN STREAM انواع دیگر کارت گرافیک ها اند که شامل مواردی هستند که برای اهداف عمومی و هم چنین بازی های با شدت کم تری استفاده می شوند.

اگر از سیستم نسبتاً جدیدی استفاده می کنید ، مجبور نیستید کارت را عوض کنید. با این حال ، اگر بیش تر بازی های جدید را دریافت کرده اید، شاید لازم باشد مشخصات قوی تری را در نظر بگیرید.

بهتر است در پشت بازی مورد نظر خود حداقل مشخصات مورد نیاز را بررسی کنید. بیش تر کارت های این دسته دارای چندین خروجی HDMI و VGA هستند. با این وجود ، بعضی اوقات ممکن است از یک خروجی DVI برخوردار باشند ، همه این ها به نمایشگرهای بیش تر کمک می کند.

سایر مدل ها می توانند از درگاه های اتصال S-Video یا TV Out استفاده کنند. این نوع از کارت های گرافیک نسبت به کارت های دیگر ارزان تر هستند ، اگرچه خدمات چشمگیری نیز ارائه می دهند.

انواع کارت گرافیک

حال وقت آن است که به بررسی انواع مختلف کارت گرافیک بپردازیم که ممکن است از نظر طراحی و قابلیت متفاوت باشند. بنابراین مدلی را انتخاب کنید که واقعاً متناسب با کار شما باشد.

 • کارت گرافیک مجتمع (ON BOARD)

این کارت های گرافیک را در اکثر رایانه های ارزان قیمت موجود در بازار پیدا خواهید کرد. آن ها می توانند چندین کارت جداگانه باشند که در یک جایگاه قرار می گیرند. این کارت ها آن قدر قوی نیستند که بتوانند بیش تر کارهای پرمصرف را انجام دهند.

بنابراین نمی توانید برای بازی یا پخش فیلم های با کیفیت بالا به آن ها اعتماد کنید. بنابراین می توانید این کارت ها را با کارت الحاقی قدرتمند تری جایگزین کنید. و این بدان معنا است که مجبور هستید کارت گرافیک پردازنده خود را در BIOS رایانه خود غیرفعال کنید زیرا حذف فیزیکی آن ها غیر ممکن است.

 • کارت گرافیک مجزا

این نوع کارت گرافیک قطعه ای است که به طور مجزا و جداگانه بر روی مادربورد نصب می شد و بیش تر مناسب افرادی است که بازی های حرفه ای انجام می دهند و یا ادیتور هایحرفه ای فیلم هستند و سیستم آن ها باید بی نقص عمل کند.

سایر افرادی که کاربرد های ابتدایی تری چون جست و جو در اینترنت، تماشای فیلم و از این قبیل فعالیت ها انجام می دهند کارت گرافیک on-board  کافی است اما سایر کاربران که استفاده ی حرفه ای دارند باید یک کارت گرافیک مجزا بر روی سیستم خود نصب کنند تا از کندی عملکرد سیستم بکاهد.

انواع کارت گرافیک

انواع اسلات های گرافیکی:

 • کارت گرافیک ISA

این کارت ها که با عنوان Architecture Standard Industry نیز شناخته می شوند ، روزهای بهتری را در دنیای رایانه های شخصی شاهد بوده اند. آن ها زمانی کارت های ایده آل روی همه ی رایانه ها بودند. با این حال ، با استفاده از مادربردهای مودم ، مدت زمان طولانی است که این اسلات ها ارتباط خود را با بازار از دست داده اند.

آن ها نسبتاً کند بودند و فقط در حدود 2 تا 3 مگابایت داده در ثانیه انتقال می دادند. از این رو ، این کارت گرافیک ها تنها می توانند از استفاده های ابتدایی و اولیه به تنهایی پشتیبانی کنند.

و با نیاز به وضوح بالاتر ، عملکرد به شدت کاهش می یابد. کند بودن در این اسلات ها به دلیل استفاده کارت ها از حافظه سیستم از طریق پردازنده است. این باعث می شد که حتی کل سیستم هنگام اجرای کارهای فشرده گرافیکی کند شود.

 • PCI

این نوع از کارت های گرافیکی ، جایگزین ISA ها شد. این مدل به عنوان گسترش رابط ظهور کرد. این کارت های گرافیک به کارت GPU اجازه می دهند تا حافظه را بدون استفاده از واحد پردازش مرکزی رایانه شما ، آدرس دهی کند.

این خروجی به همراه توانایی ارائه توان حداکثر 132 مگابایت در ثانیه باعث برتری این اسلات ها نسبت به ISA می شود. از این رو ، آن ها بازار را در اختیار گرفتند و جای اسلات ISA آمدند.

در اصل ، PCI ، و هم چنین ISA به عنوان کارت های قدیمی شناخته می شوند. این دسته از آن ها به سختی می توانند با اکثر نسخه های ویندوز کار کنند و این روزها عملکرد چندانی ندارند.

از نظر جنبه گرافیکی ، عملکرد آن ها بسیار خوب است. در صورتی که قصد خرید چنین کارت  را دارید ، باید انواع جدید تر آن ها را از نظر ارزش و کیفیت بالا در نظر بگیرید و پس از آن خرید کنید.

 • AGP

یکی از مشکلات رایج ISA و PCI نیاز به راه ارتباطی مشترک با سایر اسلات ها است. AGP در درگاه خود، با کمک ارتباط GPU و حافظه ، نیاز به این مسیر را برطرف می کند. ایجاد این مسیر مستقیم به GPU توانایی کار با سرعت کلاک بالا را نسبت به سایر گرافیک ها می دهد.اما هزینه دارد زیرا مادربرد فقط قادر به پشتیبانی از یک اسلات AGP است .

در صورتی که می خواهید انواع دیگری از کارت گرافیک را به سیستم خود اضافه کنید ، باید از نوع اسلات دیگری در دستگاه استفاده کنید. خوبی این کارت ها این است که این کارت ها تا چهار نوع ارائه می شوند.

این موارد شامل 1X ، 2X ، 4X و 8X هستند. سریع ترین کارت کارت 8X است که می تواند در هر ثانیه سرعت انتقال 2100 مگابایت را بگیرد. علاوه بر این ، می توانید این کارت ها را در حداکثر سه نوع پیکربندی اسلات پیدا کنید.

این به شما اطمینان می دهد که کارت شما می تواند 1.5 ولت ، 3.3 ولت یا هر دو سطح نیرو را از مادربرد دریافت کند. در هنگام خرید این کارت ها ، به یاد داشته باشید که هر کارت AGP نمی تواند بر روی هر نوع دستگاه AGP موجود مطابقت کند. بنابراین عاقلانه انتخاب کنید تا مطابقت کامل داشته باشند.

 • PCI EXPRESS

این کارت گرافیک به عنوان جدیدترین پیشرفت در بین انواع مختلف کارت های گرافیکی است. این با توانایی خود در از بین بردن جنبه اشتراک گذاری کانال ارتباطی باس برجسته است.

در عوض ، کارت از لینک های سریال برای هر شکاف ، که در چهار پیکربندی اصلی وجود دارد ، بیشت رین استفاده را می کند. این ها PCI-EX1,4,8,16 ، هستند.

به همراه PCI-EX 16 و یک سیستم کاملاً پشتیبانی شده شما قادر خواهید بود تا سرعت خواندن / نوشتن تا 4 گیگابایت بر ثانیه را بدست آورید. این اسلات ها فقط با کارت های منطبق کار می کنند. بنابراین برای سازگاری ایده آل ممکن است لازم باشد قبل از خرید اطلاعات سیستم را بخوانید.

 • کارت گرافیک اکسترنال

در میان انواع کارت های گرافیکی موجود ، این کارت ها برای لپ تاپ ها به خوبی کار می کنند. با کمبود فضای داخلی این نوع کامپیوترها ، نصب کارت الحاقی می تواند یک مشکل باشد. این جاست که موارد خارجی مفید است ، زیرا می توانید لپ تاپ خود را به خوبی تقویت کنید.

همان طور که از نام آن پیداست ، بهتر است در فضای بیرونی استفاده شود. بیش تر آن ها به ExpressSlot متکی هستند ، اما برخی از آن ها به بهترین وجه روی مانیتور خارجی کار می کنند. آن ها یک سرویس برجسته برای بهتر کردن لپ تاپ شما ارائه می دهند.

انواع خروجی کارت های گرافیک

کارت گرافیک ها خروجی های مختلفی داشته و از طریق این خروجی ها به مانیتور وصل می شوند. پسبایددقت کنید که کارت های گرافیکی ای که می خرید از پورت خروجی پشتیبانی می کند. بیش تر کارت های گرافیک حداقل دو یا سه پورت خروجی دارند و بعضی مدل ها 4 یا تعداد بیش تری خروجی نیز دارند.

HDMI : این پورت ها از سرعت بالایی برخوردار بوده و با بیشتر سیستم ها سازگاری دارند و به همین علت از محبوبیت بالایی برخوردارند.

DisplayPort: این پورت ها بیشتر در سیستم های امروزی و جدید دیده می شوند و در حال رسیدن به محبوبیت و شهرت بساری هستند که صدا و تصویر را همزمان جا به جا می کنند.

DVI:این پورت دو مدل دارد. DVI-I و DVI-D که نوع اول سیگنال های آنالگ و دیجیتال و نوع دوم سیگنال های دیجیتال را جا به جا می کند.

VGA: این پورت ها که به D-SUB هم شناخته می شوند که از بازدهی بالایی برخوردار نیستد و به همین علات محبوبیت زیادی نداشته و از سطحی ترین پورت ها هستند.

 

کلام آخر:

همان طور که مشخص شد ، بازار پر از انواع کارت گرافیک مختلف است که می توانید خریداری کنید. تمام آن چه باید در نظر داشته باشید اجتناب از موارد منسوخ شده است. آن ها احتمالاً نتوانند همانطور که انتظار می رود کار کنند و هرگونه تغییری باعث عدم کارایی آن شود.

اکنون که می دانیدکدام یک می توانند برای سیستم شما کارایی داشته باشند و چه عواملی موثر هستند ، انتخاب آسان می شود . دفعه بعدی که قصد دارید کارت گرافیک خود را ارتقا دهید ، انتخاب این که کارت انتخابی شما چه باشد و چه بخرید نباید برایتان چالش برانگیز باشد.

کارت مناسب می تواند کمک زیادی به بهبود روند بازی و پخش ویدئو نیز بکند. مهم ترین مسئله سازگاری است. اگر برای یک لپ تاپ ، علاقه مند به تهیه نوع اکسترنال کارت گرافیک هستید یافتن کارت با کیفیت ممکن است کمی کار داشته باشد.

علاوه بر این ، مدل برتر اکسترنال ها می تواند هزینه بیش تری هم داشته باشد. با این وجود ، با وجود انواع کارت گرافیک ، حتماً یک کارت گرافیک قابل اطمینان پیدا خواهید کرد .

حتی اگر قیمت کاملاً بالا باشد ، نتایجی که می توانید از آن بگیرید ، بسیار بیش تر از هزینه ی پرداخت شده است. پس به پیش روید و کارت عالی منتخب خد را برای کامپیوتر خود دریافت کنید و از انتخابتان لذت ببرید.

حافظه SSD چیست؟

حافظه اس اس دی چیست؟

حافظه ssd  : SSD (درایو حالت جامد) نوعی حافظه ذخیره سازی غیر فرار است که داده های پایا را روی حافظه فلش حالت جامد ذخیره می کند. دو مولفه اصلی یک SSD را تشکیل می دهند: کنترل کننده فلش و تراشه های حافظه فلش NAND. پیکربندی معماری کنترل کننده SSD برای ارائه عملکرد خواندن و نوشتن بالا برای هر دو درخواست داده های پی در پی و تصادفی بهینه شده است.

از SSD ها بعضاً به عنوان درایو های فلش یا دیسک های حالت جامد یاد می شود. برخلاف درایو دیسک سخت (HDD) ، SSD ) هیچ قسمت متحرکی برای شکستن یا چرخش به سمت بالا یا پایین ندارد. یک HDD سنتی از یک دیسک چرخان با یک سر خواندن / نوشتن روی بازوی مکانیکی به نام محرک تشکیل شده است.

مکانیزم HDD و دیسک سخت به عنوان یک واحد یکپارچه بسته بندی شده اند. مشاغل و تولیدکنندگان رایانه به دلیل هزینه واحد پایین و دوام متوسط بالاتر ، از دیسک چرخان در طول تاریخ استفاده می کردند ، اما حافظه SSD ها اکنون در رایانه های رومیزی و لپ تاپ ها رایج شده اند.

حافظه SSD

حافظه ssd  چگونه کار می کند ؟

HDD در حال چرخش، داده ها را به صورت مغناطیسی می خواند و می نویسد ، که یکی از قدیمی ترین رسانه های ذخیره سازی است که در استفاده مداوم از آن بهره می گیرند. ویژگی های مغناطیسی می تواند منجر به خرابی مکانیکی شود.

برعکس آن ، یک SSD داده ها را در بستری از تراشه های حافظه فلش بهم پیوسته ، که از سیلیکون ساخته شده اند ، می خواند و می نویسد. تولید کنندگان با قرار دادن تراشه ها در شبکه ، SSD ها را می سازند تا تراکم های مختلفی به دست آورند.

برای جلوگیری از نوسانات ، تولیدکنندگان SSD دستگاه ها را با ترانزیستور دروازه شناور (FGR) طراحی می کنند تا بار الکتریکی را نگه دارند. با این کار SSD می تواند داده های ذخیره شده را حتی در صورت عدم اتصال به منبع تغذیه حفظ کند.

 

مقاله پیشنهادی :هارد ساتا چیست؟
هارد ساتا چیست

 

هر FGR شامل یک بیت واحد از داده ها است ، یا به عنوان 1 برای یک سلول شارژ تعیین شده است یا 0 اگر سلول هیچ بار الکتریکی ندارد. هر مجموعه داده با سرعت ثابت قابل دسترسی است. با این حال ، SSD ها فقط می توانند در بلوک های خالی بنویسند. برای عبور از این مسئله ، SSD ها می توانند از روش های تهیه بیش از حد ، تسطیح سایش یا جمع آوری ترش ها استفاده کنند.

اما هنوز هم ، عملکرد SSD ممکن است با گذشت زمان کند شود. تعادل بار متعادل باعث تعادل سلول های فلش می شود ، در حالی که جمع آوری ترش پرونده های کهنه را در پس زمینه عملیات پاک می کند.

انواع حافظه SSD

SSD ها از سه نوع حافظه اصلی : سینگل ، مولتی و تریپل استفاده می کنند.

1-  SSD های سینگل می توانند هم زمان یک بیت داده را نگهدارند ( یک یا صفر). حافظه سینگل (SLC) گران ترین فرم SSD هستند ، اما سریع ترین و با دوام ترین نوع نیز هستند.

2- SSDهای مولتی (MLC) می توانند دو بیت داده را در هر سلول نگه دارند و فضای ذخیره سازی بیش تری در همان فضای فیزیکی SLC دارند. با این وجود سرعت نوشتن MLC ها کم تر است.

3- SSD های سطح سه گانه (TLC) می تواند سه بیت داده را در یک سلول نگه دارد. TLC ها قیمت کم تری دارند اما سرعت نوشتن آنها کم تر و ماندگاری کم تری دارند. SSD های مبتنی بر TLC ظرفیت فلاش بیش تری را ارائه می دهند و ارزان تر از MLC یا SLC هستند ، البته به دلیل داشتن هشت حالت درون حافظه احتمال پوسیدگی بیت بیشتر است.

سازندگان نیمه هادی ها هم چنان مهندسی چیپست های کوچک تر و کوچک تر را انجام می دهند که تولید SSD های بسیار متراکم را امکان پذیر می کند. اینتل ، میکرون ، سامسونگ و وسترن دیجیتال SSD های مبتنی بر فلاش NAND 64 لایه ارائه می دهند. در حال حاضر ، سازنده کره ای فلش SK Hynix تولید متراکم ترین SSD را ادعا کرده است ( یک دستگاه 72 لایه 256 گیگابایتی NAND.) در سال 2018 ، اینتل و میکرون NAND در سطح چهار را معرفی کردند.

تاریخچه و ظهور SSD

اولین درایوهای حالت جامد معمولاً برای دستگاه های مصرفی طراحی شدند. اولین عرضه iPod اپل در سال 2005 اولین دستگاه قابل توجه مبتنی بر فلش بود که به طور گسترده در بازار مصرف نفوذ کرد.EMC  که اکنون به عنوان Dell EMC شناخته می شود  اولین فروشنده ای است که SSD ها را در سخت افزار ذخیره سازمانی گنجانده است ، زمانی که این فناوری را به دیسک Symmetrix خود در سال 2008 اضافه کرد. SSD های سازمانی در استفاده ها ترکیبی های برای ذخیره ی خواندن به صورت فلش استفاده می شوند که این به دلیل هزینه بالاتر و استقامت کم SSD در مقایسه با HDD است.

 

 

کاربرد درایو حالت جامد

حافظه SSD فضای ذخیره سازی سریع تر و سایر مزایای عملکرد را نسبت به دیسک ثابت فراهم می کنند. مشاغل با سرعت در حال گسترش نیاز به ورودی / خروجی بالاتر (I / O) به توسعه و استفاده از SSD ها دامن زده اند.

از آن جا که SSD تأخیر کم تری نسبت به HDD ارائه می دهد ، به همین دلیل می توانند از پس بارهای سنگین و خواندن تصادفی برآیند. تأخیر کم تر آن ها ناشی از توانایی SSD فلش برای خواندن مستقیم و بلافاصله داده ها از یک مکان خاص فلش SSD است.

در پیکربندی های فلش سمت سرور ، SSD ها در رایانه های x86 نصب می شوند تا بار های هدف مند را پشتیبانی کنند ، گاهی اوقات همراه با ذخیره سازی شبکه ای. سرور های با کارایی بالا ، لپ تاپ ها ، دسک تاپ ها یا هر برنامه ای که نیاز به ارائه اطلاعات در زمان واقعی یا نزدیک به زمان واقعی دارد می تواند از فناوری درایو حالت جامد بهره مند شود.

این ویژگی ها SSD های سازمانی را برای تخلیه بار خوانده شده از پایگاه داده های سنگین ، برای کاهش طوفان های بوت با زیرساخت دسک تاپ مجازی (VDI) یا داخل یک بخش ذخیره سازی مناسب برای تهیه داده های داغ به صورت محلی برای ذخیره سازی خارج از سایت در سناریوی ابر ترکیبی مناسب می کند.

 

مقاله پیشنهادی :آشنایی با انواع هارد
آشنایی با انواع هارد

 

SSDها در طیف وسیعی از دستگاه های مصرفی از جمله بازی های رایانه ای ، دوربین های دیجیتال ، دستگاه پخش موسیقی دیجیتال ، لپ تاپ ، رایانه های شخصی ، تلفن های هوشمند ، تبلت ها و درایو ها استفاده می شوند.

حافظه SSD

مزایای حافظه SSD

درایوهای حالت جامد بسیار رایج شده اند ، از رایانه های شخصی رده بالای بازی گرفته تا لپ تاپ های سطح پایین ، و این دلیل خوبی دارد. آن ها چندین مزیت نسبت به ذخیره سازی هارد دیسک سنتی و حافظه فلش تعبیه شده (eMMC) دارند.

 • بدون قطعات متحرک:

مشکل بزرگ قطعات متحرک در هارد دیسک ها این است که آن ها نقطه قابل توجهی از خرابی هستند. اگر هر یک از قطعات متحرک شکسته شود ، کل درایو غیر قابل استفاده می شود.

این باعث می شود که هارد دیسک های سنتی در طول زمان آسیب ببینند و از بین بروند. عمر SSD ها محدود است ، اما به طور کلی دوام و اطمینان بیشتری دارند.

هیچ قسمت متحرکی برای آسیب دیدن وجود ندارد و هیچ موتور محرکی برای شکستن وجود ندارد. این قابلیت اطمینان باعث می شود SSD ها برای درایوهای قابل حمل و اکسترنال ، که ممکن است مورد استفاده و کنترل دقیق تری قرار گیرند ، عالی باشند.

 • سرعت :

SSD ها می توانند در مقایسه با HDD و حتی eMMC با سرعت باورنکردنی داده ها را بنویسند یا بخوانند ، که برای انتقال بلوک های بزرگ داده مفید است. از همه مه متر ، زمان دسترسی تصادفی آن ها به جای میلی ثانیه در میکروثانیه است. به همین دلیل سیستم های SSD خیلی سریع بوت می شوند ، بازی ها خیلی سریع بارگیری می شوند و سیستم های مبتنی بر فناوری SSD فقط احساس واکنش پذیری می کنند.

 • پویایی :

SSD ها نسبت به درایوهای قبلی کوچک تر و سبک ترند. این پیشرفت امکان ایجاد لپ تاپ ها ، تبلت ها و سایر دستگاه های همراه فوق العاده نازک امروزی را فراهم می کند. باریک ترین SSD ها فقط میلی متری عرض دارند و فقط چند اینچ طول دارند که آن ها را برای کوچک ترین دستگاه های پرسرعت ایده آل می کند.

 • درصد پایین خرابی :

پس از سال ها پیشرفت ، SSD ها بسیار کم تر از HDD ها دچار اختلال می شوند و در طول عمر نیز سرعت خود را حفظ می کنند. نرخ خرابی پایین به بهبود گسترده مواد و ویژگی هایی مانند کد تصحیح خطا (ECC) مربوط می شود که SSD ها را در مسیر درست قرار می دهد.

 • اندازه و طراحی :

SSD ها بسته به تعداد تراشه های آن ها و ترتیب کلی تراشه ها ، می توانند اشکال و اندازه های مختلفی داشته باشند. آن ها می توانند در شیار کارت گرافیک ، محفظه درایو 2.5 اینچی و اسلات 2 قرار بگیرند. تقریباً برای هر موقعیتی SSD وجود دارد و همین امر باعث می شود تا آن ها بسیار متنوع تر از انواع دیگر حافظه های ذخیره سازی باشند.

 • طول عمر بیش تر:

هر SSD دارای طول عمر است که با سایش توانایی درایو در ذخیره بارهای الکتریکی ارسال شده به آن محدود می شود. طول عمر هارد دیسک ها معمولاً با تعداد ترابایت قابل نوشتن بر روی درایو قبل از تخریب سلول های فلش اندازه گیری می شود. این می تواند برابر با یک دهه یا بیش تر استفاده برای یک خریدار معمولی باشد. تحقیقات نشان داده است که نه تنها SSD ها بیش تر از نمونه های HDD ماندگاری دارند ، بلکه ماندگاری آن ها بیش از انتظار کارشناسان است.

حال با توجه به تعریف حافظه SSD و انواع آن و مزایای استفاده از آن می توانید با توجه به نکات گفته شده حافظه مورد نیاز با کار خود را انتخاب کنید.

 

 

نحوه صحیح پارتیشن بندی هارد

نحوه صحیح پارتیشن بندی هارد

نحوه صحیح پارتیشن بندی هارد :

نحوه صحیح پارتیشن بندی هارد : هنگامی که در مورد “درایوهایی” با برچسب  C: ، D: و موارد دیگر صحبت می کنیم ، در واقع در مورد پارتیشن ها ، بخش های درایو فیزیکی صحبت می کنیم. هر هارد دیسک مورد استفاده حداقل یک پارتیشن دارد که  می توانید آن قسمت را کوچک کرده و از فضای اضافی قسمت جدیدی ایجاد کنید.

اگر بخواهید بیش از یک سیستم عامل نصب کنید یا بخواهید برنامه ها و داده ها را واقعاً جدا کنید ، این عمل مفید خواهد بود که به ان پارتیشن بندی هارد می گویند . تصمیم به پارتیشن بندی هارد آخرین زنجیره ای است که در نصب هارد قبل از اینکه داده ها را در آن جا قرار دهید باید انجام داد.

پارتیشن بندی هارد دیسک در ویندوز به معنای جدا کردن بخشی از آن و در دسترس قرار دادن سیستم عامل است. به عبارت دیگر ، یک هارد تا زمانی که پارتیشن بندی شود برای سیستم عامل شما مفید نیست.

علاوه بر این ، ذخیره فایل ها تا زمانی که آن را قالب بندی نکنید در دسترس شما نیست . بیش تر اوقات ، این “قسمت” از هارد دیسک کل فضای قابل استفاده است ، اما ایجاد چندین پارتیشن روی یک هارد دیسک نیز امکان پذیر است تا بتوانید فایل های پشتیبان را در یک پارتیشن ، فیلم ها را در قسمت دیگر و غیره ذخیره کنید.

 

مقاله پیشنهادی :هارد ساتا چیست؟
هارد ساتا چیست

 

مراحل پارتیشن بندی هارد :

مرحله اول:

1- Open Disk Management :ابزاری که در تمام نسخه های ویندوز گنجانده شده است و به شما امکان می دهد درایوهای پارتیشن را در کنار موارد دیگر قرار دهید. در ویندوز 10 و ویندوز 8 / 8.1 ، منوی کاربر قدرت ساده ترین راه برای شروع مدیریت دیسک است. هم چنین می توانید مدیریت دیسک را از طریق خط فرمان در هر نسخه از ویندوز و مدیریت کامپیوتر شروع کنید .

نحوه صحیح پارتیشن بندی هارد

مرحله دوم:

2- هنگامی که Disk Managementباز می شود ، باید یک پنجره Disk مقداردهی اولیه با پیام “شما باید دیسک را مقداردهی کنید قبل از اینکه Logical Disk Manager بتواند به آن دسترسی پیدا کند” را مشاهده کنید. در ویندوز XP ، به جای آن یک صفحه شروع و تبدیل دیسک ویزارد را مشاهده خواهید کرد. این ویزارد را دنبال کنید ، مطمئن شوید که گزینه “تبدیل” دیسک را انتخاب نکنید ، مگر اینکه مطمئن شوید که به آن نیاز دارید.

نحوه صحیح پارتیشن بندی هارد
مرحله سوم:

3- در این صفحه ، از شما خواسته می شود که سبک پارتیشن بندی هارد دیسک جدید انتخاب کنید. اگر هارد دیسک جدیدی که نصب کرده اید 2 ترابایت یا بزرگ تر است ، GPT را انتخاب کنید. اما اگر کوچ کتر از 2 ترابایت باشد ، MBR را انتخاب کنید. پس از انتخاب خود ، تأیید را انتخاب کنید.

 

مرحله چهارم:

4- در پایین پنجره مدیریت دیسک ، هارد دیسک مورد نظر برای پارتیشن بندی را از نقشه درایو پیدا کنید. برای دیدن همه درایوهای پایین ممکن است لازم باشد پنجره Disk Management یا Computer Management را به حداکثر اندازه برسانید.

 

مرحله پنجم:

5- هنگامی که فضای مورد نظر برای پارتیشن را پیدا کردید ، روی آن ضربه بزنید و نگه دارید یا کلیک راست کنید و New Simple Volume را انتخاب کنید. در ویندوز XP این گزینه New Partition نامیده می شود.

نحوه صحیح پارتیشن بندی هارد

مرحله ششم:

6- گزینه ی Next> در پنجره New Simple Volume Wizard که ظاهر شد را انتخاب کنید. در ویندوز XP ، صفحه انتخاب نوع پارتیشن بعدی ظاهر می شود ، جایی که باید پارتیشن اصلی را انتخاب کنید. گزینه Partition Extended فقط درصورت استفاده از پنج دیسک یا بیشتر در یک هارد دیسک فیزیکی کاربردی است. بعد از انتخاب گزینه Next> را انتخاب کنید.

نحوه صحیح پارتیشن بندی هارد

مرحله هفتم:

7- برای تأیید اندازه درایو ایجاد شده ، گزینه Next> را در مرحله Specify Volume Size انتخاب کنید. اندازه پیش فرضی که در قسمت Simple volume size در مگابایت مشاهده می کنید باید با مقداری که در قسمت حداکثر فضای دیسک در مگابایت نشان داده شده برابر باشد.

این بدان معنی است که شما یک پارتیشن ایجاد می کنید که برابر با کل فضای موجود در هارد دیسک فیزیکی باشد. شما هم چنین می توانید چندین پارتیشن ایجاد کنید ، که در نهایت به چندین درایو مستقل در ویندوز تبدیل می شوند.

برای این کار ، محاسبه کنید که این درایوها چه تعداد و چه اندازه بزرگ هستند و این مراحل را برای ایجاد آن پارتیشن ها تکرار کنید. به عنوان مثال ، اگر درایو 61437 مگابایت است و می خواهید پارتیشن بندی کنید ، اندازه اولیه 30718 را تعیین کنید تا فقط نیمی از درایو را پارتیشن بندی کنید و سپس برای بقیه فضای تخصیص داده نشده دوباره پارتیشن بندی هارد را تکرار کنید.

نحوه صحیح پارتیشن بندی هارد

مرحله هشتم:

8- گزینه Next> را در مرحله Assign Drive Letter یا Path انتخاب کنید ، با این فرض که با حرف پیش فرض درایوی که می بینید مشکلی ندارید . ویندوز اولین حرف درایو موجود را به طور خودکار اختصاص می دهد ، از A & B رد می شود و در اکثر رایانه ها D یا E خواهد بود. سپس می توانید گزینه حرف پیش فرض درایو را روی هر چیزی که موجود است تنظیم کنید.

نحوه صحیح پارتیشن بندی هارد

مرحله نهم:

9- Do not format کردن این حجم را در مرحله Format Partition انتخاب کنید ، و سپس Next> را انتخاب کنید.

 

نحوه صحیح پارتیشن بندی هارد

 

مرحله دهم:

10-Complete the New Simple Volume Wizard گزینه های خود را در صفحه Complete the New Simple Volume Wizard که باید به این شکل باشد تأیید کنید:

 • نوع حجم : حجم ساده
 • دیسک انتخاب شده : دیسک 1
 • سایز حجم: 61437 مگابایت
 • مسیر درایو: F:
 • فایل سیستم : ندارد
 • اندازه واحد تخصیص : پیش فرض

از آن جا که رایانه و هارد دیسک هر سیستم متفاوت است ، انتظار داشته باشید مقدار Disk ، Volume size و Drive یا name یا Drive شما با آن چه در این جا می بینید متفاوت باشد .

نحوه صحیح پارتیشن بندی هارد

مرحله یازدهم:

11-گزینه Finish را انتخاب کنید و Windows درایو را پارتیشن بندی می کند ، فرایندی که در اکثر رایانه ها فقط چند ثانیه طول می کشد.

مرحله دوازدهم:

12- سپس ، ویندوز سعی می کند درایو جدید را به طور خودکار باز کند. با این حال ، از آن جا که هنوز فرمت نشده است و نمی توان از آن استفاده کرد ، در عوض این پیام را مشاهده خواهید کرد: “شما باید دیسک را در درایو F فرمت کنید: قبل از این که بتوانید از آن استفاده کنید .این پیام فقط در ویندوز 10 ، ویندوز 8 و ویندوز 7 اتفاق می افتد. شما این مورد را در ویندوز ویستا یا ویندوز XP نخواهید دید .

مرحله سیزدهم:

13- با مفاهیم فرمت کردن پارتیشن ها آشنایی پیدا کرده و سپس درایو را فرمت کرده و پس از آن از نحوه صحیح پارتیشن بندی هارد به پایان رسیده و می توانید از پارتیشن های جدید ایجاد شده استفاده کنید.

کلام آخر:

نکته : متأسفانه ، پارتیشن بندی هارد همیشه به همین راحتی پیش نمی رود. ممکن است در انتهای دیسک پرونده های غیر قابل جابجایی وجود داشته باشد و به شما اجازه ندهد پارتیشن موجود را کوچک کنید.

 

مقاله پیشنهادی :آشنایی با انواع هارد
آشنایی با انواع هارد

 

یا شاید درایو شما یک دسته پارتیشن بازیابی جمع کرده باشد که Windows Disk Management به شما اجازه حذف نمی دهد. اما اگر به مشکل برخورد کنید ، ممکن است بخواهید یک ابزار ثالث مانند MiniTool Partition Wizard را امتحان کنید.

این برنامه ها کمی قدرت مند تر از گزینه های داخلی ویندوز هستند ، اما ویژگی های خاصی ممکن است هزینه بر باشد و اگر مراقب نباشید ، می توانید داده هایتان را از دست دهید. مثل همیشه ، قبل از شروع پارتیشن بندی هارد، فایل بک آپ تهیه کنید تا به مشکل بر نخورید .

بهترین cpu برای بازی از سال 2019 تا امروز

بهترین cpu برای بازی از سال 2019 تا امروز

بهترین cpu برای بازی از سال 2019 تا امروز :

بهترین cpu برای بازی از سال 2019 تا امروز : هنگام خرید یک لپ تاپ مهم ترین قطعه ای که باید به آن توجه کرد cpu  است. زیرا اگر شما آن را به درستی انتخاب کنید می توانید از سریع ترین و بهترین سیستم با مناسب ترین قیمت بهره ببرید. هم چنین انتخاب سی پی یو به مادربرد و مشخصات آن نیز ارتباط پیدا می کند.

چون برخی از قطعات مادربرد تنها بر پرتا های سی پی یو های خاصی متصل می شوند.  اما ابتدا باید بدانید که استفاده شما از لپ تاپ برای چه کاری است . در کل فعالیت ها به 4 دسته ی استفاده ی پایه و ساده، گیمینگ، کارهای مولتی مدیا و استفاده های گرافیکی تقسیم می شوند که متناسب با هر کدام پردازنده ی به خصوصی وجود دارد.

در این بلاگ ما سعی داریم مشخصات بهترین cpu برای بازی را معرفی کنیم :

قبل از تصمیم گیری در مورد سی پی یو بازی ، چند مورد وجود دارد که باید در نظر بگیرید. آیا پردازنده AMD یا Intel دریافت می کنید؟ کدام نسل؟ مسیر ارتقا شما چیست؟

بسته به آنچه انتخاب می کنید ، باید اطمینان حاصل کنید که مادربرد شما با هر کدام که انتخاب می کنید سازگار است یا نه ، زیرا آن ها از یکدیگر جدا هستند.

حداقل AMD در این قسمت کارها را کمی راحت تر کرده است ، زیرا تمام پردازنده های این لیست در یک سوکت AM4 قرار دارند و توسط چیپ ست های سری 300 ، 400 یا 500 پشتیبانی می شوند.

 

مقاله پیشنهادی :نسل های cpu AMD
نسل های cpu AMD

 

پردازنده های اینتل کمی پیچیده تر هستند ، زیرا در آخرین نسخه Comet Lake از سوکت جدید LGA1200 استفاده شده است و ما می خواهیم مادربرد Z490 یا مادربردارزان تر B460 را خریداری کنیم.

در همین حال پردازنده های نسل 9 ذکر شده با مادربرد های سوکت LGA1151 سازگار هستند و توسط چیپست سری 300 پشتیبانی می شوند. به هر نسل پردازنده که مراجعه کنید ، اگر یک نسخه ارتقا کامل انجام دهید ، این احتمال وجود دارد که مادربرد قدیمی شما با پردازنده جدید شما سازگار نباشد. خوشبختانه ، انتخاب بهترین مادربرد مخصوص بازی با پردازنده های موجود در این لیست سازگار است.

حال ، بیایید در مورد نحوه انتخاب CPU جدید صحبت کنیم زیرا لزوماً به همان سادگی که فکر می کنید نیست. در حالی که می توانید آن ها را بر اساس تعداد هسته و فرکانس رتبه بندی کنید ، اما ممکن است خرید قدرت مند ترین آن ها ارزش پولی که می پردازید را نداشته باشد.

در نهایت ، شما پردازنده ای می خواهید که به اندازه کافی قدرتمند باشد تا GPU شما را  به باریکه نیندازد ، بدون اینکه هسته ها  را رها کند و کاری انجام ندهند .

در زیر ما چند نکته مهم قبل از خرید را گفته و سپس CPU ها را در بسیاری از نقاط مختلف مقایسه کرده تا به شما کمک کنند نقطه قوت بین قدرت و قیمت را پیدا کنید.

 • با انتخاب AMD یا Intel ضرر نخواهید کرد: برخی از گران ترین CPU های اینتل در بازی کمی بهتر عمل می کنند و AMD کارهایی مانند ویرایش ویدئو را سریع تر انجام می دهد (بیشتر به لطف هسته ها و رشته های اضافی).
 • برای بازی ، سرعت کلاک از تعداد هسته مهم تر است: سرعت کلاک بالاتر CPU در کارهای ساده و متداول مانند بازی به عملکرد جذاب تر تبدیل می شود ، در حالی که هسته های بیشتر به شما کمک می کند تا بارهای زمان بر تر را سریع تر پشت سر بگذارید.
 • بودجه برای یک سیستم کامل: CPU  قوی را با فضای ذخیره سازی ، RAM و گرافیک ضعیف جفت نکنید.
 • اورکلاک برای همه مناسب نیست: برای بسیاری از کسانی که می خواهند به بازی بپردازند ، منطقی تر است که 20 تا 60 دلار بیشتر هزینه کرده و یک تراشه رده بالاتر بخرند ، نه اینکه پول خود را برای یک خنک کننده رده بالاتر خرج کنند و وقت زیادی را صرف تغییر جهت دستیابی به عملکرد کمی بالاتر کنند.

در زیر بهترین cpu برای بازی در سال 2019 تا به امروز آورده شده اند.

1- AMD RYZEN 5 3600

AMD Ryzen 5 3600 نه تنها یک CPU عالی برای بازی با تراشه های چند رشته ای است ، بلکه ارزش فوق العاده خوبی نیز دارد. Ryzen 5 2600 قبلی همچنان یک گزینه ثابت برای سازنده رایانه های ارزش مدار است در حالی که قیمتش پایین است ، اما معماری Zen 2 برای توجیه جدید ترین و عالی ترین تراشه ارزش بیش از اندازه کافی دارد.

و گرچه سرعت کلاک Ryzen 5 3600X نسبت به برادر کوچک غیر X خود کمی بیشتر است ، اما در بازی ها این فقط به معنای یک دقیقه افزایش درصد فریم در ازای پول بیشتر است. Ryzen 5 3600 با افزایش 15 درصدی IPC نسبت به نسل دوم Ryzen و Zen + ، قدرت بازی مقرون به صرفه تری را به بازار اصلی می آورد.

با این قیمت ، نه تنها به بازی های Intel نزدیک می شود ، بلکه آن را پشت سر می گذارد. و عملکرد چند هسته ای / رشته ای آن باعث می شود تا در زمینه هایی غیر از بازی نیز عملکرد خوبی داشته باشد اما اگر با اورکلاک کردن راحت هستید و عمدتا برای عملکرد بازی از آن استفاده می کنید ، Core i5 10600K ممکن است گزینه بهتری باشد. این مدل 6 هسته ، 12 شاخه، سرعت کلاک 3.6/4.2 گیگاهرتز و سوکت AM4 دارد.

بهترین cpu برای بازی از سال 2019 تا امروز

2- RYZEN 9 3900X

AMD Ryzen 9 3900X در حال حاضر بر روی Zen 2 و بازار چند رشته ای حاکم است. با 12 هسته تقسیم شده در 24 رشته ، این قدرت را دارد که تقریباً از پس هرگونه کار خلاقانه یا حرفه ای برآید. و به لطف طراحی منحصر به فرد Zen 2 ، تراشه های دوتایی 3900X قادرند تا حداکثر قدرت 4.6 گیگاهرتز را تنظیم کنند. همین میزان برای افزایش نرخ چشمگیر فریم در بازی ها نیز کافی است.

بهترین cpu برای بازی از سال 2019 تا امروز

3- INTEL CORE I9 10900K

Core i9 10900K جدید اینتل سریع ترین پردازنده جهانی بازی است ، اما قیمت بسیار بالا و بهره وری TDP (یا فقدان آن) به این معنی است که در جایگاه بهترین CPU برای بازی قرار نمی گیرد.

اما اگر واقعا پول و هزینه کردن برای شما مسئله ای نیست و اگر یک خنک کننده پردازنده هیولا دارید ، این پردازنده ی  اینتل بهترین پردازنده برای جفت شدن با کارت گرافیک پیشرفته شما است.

وقتی صحبت از بازی های گرافیکی است ، حتی با داشتن یکی از بهترین کارت های گرافیک تفاوت زیادی بین عملکرد تراشه برتر اینتل و پردازنده های گران قیمت آن با تراشه های ارزان قیمت AMD وجود ندارد. ، به خصوص در 4K. از نظر فنی و عملکردی یک تراشه عالی است ، اما در مواجهه با رقابت شدید AMD ارزش پیشنهادی ندارد و  پیشنهاد آن کار سختی است. این مدل 10 هسته، 20 رشته، سرعت 3.7/5.3 گیگاهرتز و سوکت LGA1200 دارد.

بهترین cpu برای بازی از سال 2019 تا امروز

مقاله پیشنهادی :بهترین سی پی یو core i7
بهترین سی پی یو core i7

 

4- INTEL CORE I5 10600K

Core i5 10600K اینتل در مقایسه با مدل قبلی خود Core i5 9600K  پیشنهاد ارزش بهتری نسبت به Ryzen 5 3600 و Ryzen 7 3700X است. 10600K یک تراشه کاملا عالی با این قیمت است ، زیرا بیش از 3600 ، 3700X و اغلب حتی 3900X را در بازی شکست می دهد.

Ryzen 5 3600 همچنان عنوان بهترین CPU مخصوص بازی را به خود اختصاص داده است زیرا عملکرد چند هسته ای بهتری را در برنامه های فشرده پردازنده ارائه می دهد و همچنان گزینه ارزان تری است ، اما اگر فقط نگاه خود را به بازی اختصاص دهید 10600K قابل توجیه است .

و اگر که شما به دنبال اورکلاک هستید ، 10600K بهترین تراشه برای آن است. دریافت چند صد مگاهرتز از این پردازنده بسیار آسان است و این مستقیماً به فریم تبدیل می شود و آن را حتی به 10900K نزدیک می کند. اگر صرفاً برای بازی و اورکلاک در این کار باشید ، نمی توان 10600K را شکست داد.

اگر مجبورید بین 10600K و 3600 یکی را انتخاب کنید ، از خود بپرسید: آیا می خواهم یک خنک کننده خوب داشته و اورکلاک کنم؟ در این صورت ، 10600K احتمالاً بهترین انتخاب برای بازی است. در غیر این صورت 3600 را انتخاب کنید.

بهترین cpu برای بازی از سال 2019 تا امروز5- AMD RYZEN 7 3700X

اگر شما به دنبال ترکیبی از برش های رایانه ای چند رشته ای پیشرفته ، عملکرد مناسب بازی و ارزش عالی هستید ، بنابراین به دنبال چیزی بیشتر از Ryzen 7 3700X نگردید . این یک پردازنده مرکزی Zen 2 با قیمت مناسب است که عملکرد کلی مدل قبلی خود ، 2700X را به شدت بهبود می بخشد و در عین حال به انرژی کمتری نیز نیاز دارد.

مهم تر از آن ، این مدل بسیار ارزان تر از Intel یا پردازنده ی هشت هسته ای 9700K یا i9 10900K است. و همچنان عملکرد بازی با آن قابل مقایسه با برترین تراشه های اینتل است به خصوص وقتی که با 1440p یا 4K بازی می کنید.

این باعث می شود که از نظر بهره وری به یک تراشه عالی و پردازنده مرکزی با عملکرد عالی در بازی تبدیل شود که عملاً در هرگونه بازی GPU قابل تشخیص از رقیب خود اینتل نیست.

بهترین cpu برای بازی از سال 2019 تا امروز
6- AMD RYZEN 3 3300X

پیش از این ، بهترین CPU بازی ارزان به AMD مدل Ryzen 5 2600 اختصاص داشت ، مدل پیشین بهترین پردازنده فعلی برای بازی: AMD Ryzen 5 3600. اما AMD به تازگی “ارزان ترین مدل خود” Ryzen 3 3300X را تولید کرده است که از نظر هزینه ا و بودجه در چارت بی رقیب است.

این پردازنده نسل 3 Ryzen یک ماشین چهار هسته ای و هشت رشته ای است که می تواند تا 4.3 گیگاهرتز را افزایش دهد ، همه با هزینه کم و انرژی 65W TDP. نه تنها این ، بلکه از PCIe 4.0 نیز پشتیبانی می کند و به آن طول عمر بالاتر و فراتر از بهترین پردازنده های فعلی برای بازی را می دهد.

اگرچه عملکرد چند هسته ای آن ممکن است کمی عقب تر از Ryzen 5 2600 باشد ، عملکرد تک هسته ای آن بسیار بهتر است و این همان چیزی است که برای بازی مهم است.

هرچند به این فضا توجه داشته باشید ، زیرا ممکن است Core i3 10300 جدید اینتل پس از نشستن گرد و غبار بر روی پردازنده های نسل جدید Comet Lake ، گزینه انتخابی بهتری برای بازی باشد.

بهترین cpu برای بازی از سال 2019 تا امروز

جمع بندی :

بر خلاف قبل که در هر مورد پردازنده های اینتل با هر قیمت بالا و پایین برای بازی ها پیشنهاد می شدند دیگر این گونه نیست. و این به تلاش مهندسی AMD برای ایجاد آخرین پردازنده های Ryzen خود برمی گردد.

با توجه به این واقعیت که اکنون با تراشه AMD در ازای پول خود امکانات بسیار بیشتری را دریافت  می کنید ، پیشنهاد Intel به عنوان بهترین  CPUبرای بازی دشوار است.

در انتهای جریان اصلی ، Ryzen 5 3600  شش هسته ای و 12 رشته ای برنده است. این CPUیک هیولای پردازشی بسیار ارزشمند است t به اندازه ای که 3600X تقریباً برایش بی معنی باشد.

اگر بخواهید فقط به بازی بپردازید ، و به ندرت انتظار دارید که از برنامه های چند هسته ای فشرده استفاده کنید Intel Core i5 10600K بهترین گزینه است. اگر شما در اورکلاکینگ دست عقب هستید ، 10600K حتی بهتر به نظر می رسد و حتی باید در مقایسه با 3600 مورد پسندتر قرار بگیرد.

i5 8400 اینتل نزدیک است ، اما به لطف مشکلات تولید 14 نانومتری اینتل ، قیمت آن همچنان در نوسان است و باعث می شود وقتی Ryzen 5 3600 روی میز است ، ارزش هزینه کردن برای  آن را نداشته باشد.

و اگر در کنار سرگرمی بازی خود کارهای شخصی رایانه ای را انجام می دهید ، طراحی شش هسته ای و شش رشته ای آن در پشت تراشه هایش از AMD هم چنان عقب تر است.

 

 

در سطح پیشرفته ، Core i9 10900K ده هسته ای و 20 رشته ای اینتل از Ryzen 9 3900X شکست خورده است. تراشه اینتل گران تر است و تنها تفاوت عملکردی محسوسی را در بازی های متصل به پردازنده ارائه می دهد که تعداد کمی از آن ها وجود دارد. اما با گذشت زمان ، با افزایش قدرت GPU ، تغییر می کند و ممکن است 10900K واقعاً شروع به درخشش کند.

و در پایان از نظر بودجه ، Ryzen 3 3300X جدید سطح بالایی از عملکرد CPU با ویژگی های برتر ، عملکرد تک هسته ای عالی برای بازی ها و طول عمر عالی را به لطف پشتیبانی از PCIe 4.0 همه با هزینه بسیار کم ارائه می دهد.

در این مقاله با بهترین cpu برای بازی از سال 2019 تا امروز آشنا شدید و نمونه هایی از این پردازنده ها را شناختید.

 

هارد ساتا

هارد ساتا چیست ؟

اگر در حال خرید هارد دیسک جدید هستید یا فقط در حال بررسی امکانات داخلی کامپیوتر خود هستید ، ممکن است هارد ساتا را دیده یا شنیده باشید. اگرچه در دوران کنونی درایوهای حالت جامد آن چنان محبوب نیستند ، اما  هنوز به تعداد زیادی فروخته می شوند و چندین دلیل خوب برای انتخاب هارد SATA وجود دارد.

از جمله اینکه خرابی های آن بسیار نادر است و اکثر هارد ها با گذشت زمان به تدریج خراب می شوند. در ابتدا ، ابزار تشخیص دیسک سخت SATA ممکن است یک هشدار به شما بدهد ، و به شما در مورد تعداد زیادی از بخش های بد کامپیوتر اطلاع دهد.

پس از آن ، ممکن است در باز کردن برخی پرونده ها با مشکل رو به رو شوید ، که این می تواند نشانه ی انحراف اولیه داده ها باشد. فقط وقتی پرونده های مهم سیستم خراب می شوند که شما دسترسی به سیستم عامل خود را از دست دهید.

هارد ساتا

هارد ساتا چیست ؟

هارد SATA  نوعی دستگاه ذخیره حافظه ی انبوه قابل بازنویسی است که با سرعت قابل قبول انتقال ، ظرفیت ذخیره سازی عالی و پشتیبانی بی عیب و نقص توسط تقریباً همه سیستم عامل ها و مادربردهای کامپیوتر مشخص می شود.

این هارد را می توان در داخل کامپیوتر های رومیزی ، لپ تاپ ها و سرورها مشاهده کرد. به علت صدا و نویزی که این هارد هنگام خواندن و اجرای برنامه ها ایجاد می کند، به راحتی می توان تشخیص داد که هارد SATA  است یا نه .

هارد های SATA که برای کامپیوتر های رومیزی در نظر گرفته می شوند معمولاً 4 اینچ عرض ، 1.03 اینچ قطر و 5.79 اینچ طول هستند و معمولاً از آن ها به عنوان هارد دیسک های سخت 3.5 اینچی یاد می شود.

همچنین برای لپ تاپ ها در نظر گرفته می شوند معمولاً 2.7 اینچ عرض ، 0.37 اینچ قطر و 3.96 اینچ طول هستند و معمولاً از آن ها به عنوان هارد دیسک های 2.5 اینچی یاد می شود.

به غیر از رایانه های رومیزی و لپ تاپ ها ، هارد های SATA را می توان در داخل کنسول های بازی ویدیویی ، از جمله PlayStation 3 و 4 ، Xbox 360 و One و بسیاری دیگر مشاهده کرد.

با توجه به تجزیه و تحلیل جامع عملکرد 25000 هارد دیسک توسط سرویس ذخیره سازی ابری BackBlaze ، می دانیم که هارد ساتا که بسیار استفاده می شوند تقریباً برای 3 تا 4 سال قابل اعتماد هستند.

در حقیقت ، احتمال خرابی هارد دیسک های کاملاً جدید SATA نسبت به هارد دیسک هایی که یک سال و نیم از آن استفاده شده است بسیار بیش تر است.

 

مقاله پیشنهادی :آشنایی با انواع هارد
آشنایی با انواع هارد

 

تعریف هارد SATA و جزئیات فنی

SATA مخفف Serial Advanced Technology Attachment ، یک رابط گذرگاه کامپیوتری است که آداپتورهای گذرگاه میزبان را به دستگاه های ذخیره انبوه متصل می کند. SATA جانشین استاندارد( Parallel ATA PATA) است که در سال 1986 طراحی شد و برای سال های متداول رایج ترین و کم هزینه ترین رابط دستگاه های ذخیره سازی رایانه داخلی کامپیوتری بود.

اما پس از معرفی SATA در سال 2003 ، PATA کم کم محو شد. در مقایسه با PATA ، هارد SATA چندین مزیت اساسی دارد. اولاً ، کابل های SATA به جای 40 یا 80 عدد فقط از 7 رسانا تشکیل شده اند ، واسط کاربری آن ها برای کامپیوتر های کم حجم و لپ تاپ بسیار مناسب تر است.

علاوه بر این ، SATA از hot swapping پشتیبانی می کند ، این ویژگی امکان تعویض یا افزودن هارد دیسک را بدون توقف یا خاموش کردن سیستم فراهم می کند. علاوه بر این ، رابط SATA از سرعت انتقال داده بیش تر از طریق سیگنالینگ بالا تر پشتیبانی می کند.

مشخصات رابط SATA توسط سازمان غیر انتفاعی Serial ATA International SATA-IO) حفظ می شود ، که هدف آن ارائه راهنمایی و پشتیبانی از صنعت محاسبات برای اجرای مشخصات SATA است.

اعضای این سازمان شامل اینتل ، هیولت پاکارد ، دل ، SanDisk ، وسترن دیجیتال و بسیاری دیگر از تولیدکنندگان عمده سخت افزار هستند.

هارد ساتاتاریخچه هارد SATA

سه ورژن اصلی هارد SATA و سه ورژن جزئی وجود دارد:

 • SATA revision 1.0 :

اولین نسخه از هارد SATA در سال 2003 منتشر شد که از سرعت ارتباطی تا 1.5 گیگابایت در ثانیه پشتیبانی می کند. برای سهولت انتقال نسبت به هارد دیسک های قدیمی PATA ، تولیدکنندگان در آن زمان از تراشه های Bridge برای تبدیل طرح های موجود PATA برای استفاده با هارد SATA استفاده می کردند. نکات منفی این راه حل سازگاری، عدم وجود برخی از ویژگی ها در آن از جمله (NCQ) بود.

 •  SATA revision 2.0:

با نسخه دوم SATA پشتیبانی از NCQ ارائه شد. Native Command Queuing افزونه ای از رابط SATA است که به هارد دیسک ها امکان می دهد تا ترتیب اجرای دستورات خواندن و نوشتن دریافت شده را بهینه سازند و باعث کاهش حرکت غیر ضروری هد درایو و عملکرد بهتر و طول عمر بیش تر شود. علاوه بر این ، حداکثر سرعت ارتباطی به 3 گیگابایت در ثانیه افزایش یافت.

 •  SATA revision 3.0:

نسل سوم رابط SATA از نظر عملکرد یک جهش بزرگ رو به جلو بود. استاندارد کامل 3.0 در 27 مه 2009 منتشر شد و حداکثر سرعت انتقال آن 6 گیگابایت در ثانیه بود. ویژگی NCQ همچنین چندین پیشرفت عمده داشته است که بیشتر آنها با هدف بهبود کیفیت خدمات برای پخش ویدئو و وقفه های با اولویت بالا انجام شده است.

 •  SATA revision 3.1:

اولین ویرایش جزئی در رابط SATA بر پشتیبانی بهتر از درایوهای حالت جامد(SSD) در حال ظهور متمرکز بود.

 • SATA revision 3.2:

دومین ویرایش جزئی در رابط SATA ، حداکثر سرعت انتقال را به 16 گیگابایت در ثانیه افزایش داد و با معرفی یک رابط اجرای فاکتور فرم کوچک به نام SATA M.2 ، پشتیبانی از درایوهای حالت جامد را بیشتر بهبود بخشید.

SATA revision 3.3: سومین ویرایش جزئی در رابط SATA با هم پوشانی آهنگ ها در رسانه ها و از جمله موارد دیگر ، افزایش قابل توجهی در ظرفیت هارد دیسک سخت ایجاد کرد.

مزایا هارد ساتا ( SATA) :

سرعت انتقال آن از 150 مگابیت بر ثانیه آغاز می شود. یکی از اصلی ترین مزایای طراحی  SATA این است که کابل های سریال نازک تر جریان هوا را در داخل یک فاکتور فرم تسهیل می کنند و هم چنین امکان طراحی های شاسی کوچک تر را فراهم می کنند. در مقابل ، کابلهای IDE که در سیستم های ATA موازی استفاده می شوند نسبت به کابلهای SATA حجیم ترند و فقط می توانند تا 40 سانتی متر طول داشته باشند ، در حالی که کابل های SATA می توانند تا یک متر نیز امتداد داشته باشند.

هارد ساتا

 • سرعت :

از نظر سرعت ، بهترین اندازه گیری IOPS (ورودی خروجی در هر ثانیه) است که توان عملیاتی داده ها را اندازه گیری می کند که میزان خواندن یا نوشتن داده ها از روی هارد دیسک را مشخص می کند. یک درایو SATA 7.2K معمولی با حدود 80 IOPS کار می کند. این مقایسه با حدود 120 IOPS برای هارد دیسک 10K SAS و 180 IOPS برای هارد دیسک 15K SAS. Solid State Drives بسته به نوع SSD می تواند در محدوده ای بین 4600 تا 75000 IOPS کار کند.

 • قابلیت اطمینان

هارد ساتا برای استفاده در برنامه های با تقاضای زیاد که سرعت و دسترسی زیاد به آن ها توجه دارند ، در نظر گرفته نشده اند. درایوهای SATA برای کارهایی با تقاضای کمتری مانند ذخیره سازی اطلاعات در خانه یا تهیه نسخه پشتیبان ، کارایی عالی دارد همچنین میانگین زمانی بین (MTBF) دارند که معمولاً حدود 700000 ساعت پذیرفته شده است که در مقایسه با 1.2 میلیون ساعت برای درایوهای SAS و بیش از 2 میلیون ساعت برای درایوهای SSD است.

 

 

بازیابی اطلاعات از هارد دیسک های SATA

اولین قانون بازیابی اطلاعات هارد SATA این است: همانطور که قبلاً در این باره گفتیم ، خرابی هارد دیسک معمولاً یک روند تدریجی است که کاملاً بی ضرر شروع می شود اما با گذشت زمان جدی تر می شود. راه حل های مدرن بازیابی داده ها مانند Disk Drill با ابزار تشخیصی سلامت دیسک ارائه می شود ، که به شما امکان می دهد بدانید تا چه مدت انتظار داشته باشید که هارد دیسک شما سالم بماند.

 

اولین کاری که باید انجام دهید هر زمان که هارد دیسک SATA شما شروع به پایان عمر خود کرد ، ایجاد یک نسخه پشتیبان کامل از هارد دیسک است. دوباره ، Disk Drill می تواند به شما کمک کند از داده های خود در دستگاه ذخیره سازی دیگر، پشتیبان تهیه کنید و این کار را فقط با چند کلیک انجام می دهد.

اما اگر خیلی دیر شده باشد چه؟ اگر برخی از پرونده های مهم ناپدید شده باشند ، چه می کنید؟ در این زمان نیز هم چنان فرصت خوبی برای بازگرداندن آن ها وجود دارد. Disk Drill می تواند بیش از 200 قالب فایل را با استفاده از الگوریتم های پیچیده بازیابی اطلاعات بازیابی کند که می تواند حتی آن دسته از پرونده هایی را که سیستم عامل شما دیگر نمی تواند ببیند ، شناسایی کند.

فقط باید سریع عمل کنید و قبل از این که هارد دیسک کاملاً از بین برود از Disk Drill استفاده کنید.

نتیجه گیری :

هارد ساتا ( SATA ) یک فناوری قابل اعتماد و اثبات شده است. آن ها برای استفاده هایی مانند کاربران خانگی یا ذخیره داده ها یا پشتیبان گیری ایده آل هستند. آن ها برای پشتیبانی از برنامه های با تقاضای بالا یا شرایطی که سرعت و عملکرد معیارهای اصلی هستند مناسب نیستند. برای این موارد درایوهای SAS یا SSD بهترین گزینه است.

راهنمای خرید بهترین CPU های AMD Reyzen در سال 2020

راهنمای خرید بهترین CPU های AMD Reyzen در سال 2020

راهنمای خرید بهترین CPU های AMD Reyzen در سال 2020 : آرزوی داشتن بهترین چیزها، موضوعی است که همه افراد بلااستثنا آن را در سر می پرورانند.

مخصوصا بهترین چیزهایی که در زندگی ما بسیار تاثیرگذار است و می تواند در بخش زیادی از کار و مهارت ما موثر باشد. رایانه ها از مهم ترین ابزارهایی هستند که امروزه بخش مهمی از زندگی ما را تشکیل می دهند و به نوعی نمی توان بدون آن ها زندگی کرد زیرا بخش اعظمی از کارهای روزانه ما به رایانه ها وابسته است.

آیا تا به حال با انواع پردازنده ها آشنا شده اید و می دانید که اصلا پردازنده چیست و به چه دردی می خورد؟ پردازنده بخش مهمی در رایانه است که به جرئت می توان گفت رایانه ها بدون داشتن پردازنده به هیچ دردی نمی خورند.

CPU یا همان پردازنده مغز هوشیار رایانه است که تمام فعالیت های مهم را انجام می دهد. برندهای مختلف سال های زیادی تلاش کرده اند تا بتوانند با تولید بهترین CPUهای سال کیفیت رایانه ها را بالا ببرند.

ولی کم برندی توانسته در این راه موفق شود که یکی از محبوب ترین آن ها برند AMD می باشد که به طراحی بهترین CPUهای سال 2020 پرداخته است.

حال افراد به دنبال این هستند که از راهنمای خرید بهترین CPU های AMD Reyzen در سال 2020 اطلاع کسب کنند.  AMD این کارخانه تولیدی منحصر به فرد در تولید انواع CPU، توانست با تولیدات خود جایگاه ویژه ای را در میان کاربران به دست آورد.

پردازنده از مهم ترین قطعات رایانه به حساب می آید که نقش قابل توجهی را در این سیستم دارد.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و برقراری سایت های به روز به راحتی می توانید راهنمای خرید بهترین CPU های AMD Reyzen در سال 2020 را به دست آورید و از لیست بهترین پردازنده های تولید شده توسط این برند در سال جدید اطلاع کسب کنید.

قطعا همه شما که به کیفیت پردازنده اهمیت می دهید و به دنبال تهیه آن هستید، باید افرادی باشید که برای انجام برنامه های سنگین و سریع به این CPU ها احتیاج دارید. اما اصلا لازم نیست نگران باشید زیرا AMD  بهترین نوع پردازنده ها را برای انجام این فعالیت ها با استانداردهای مهم و کیفیت برتر در اختیار شما قرار می دهد.

راهنمای خرید بهترین CPU های AMD Reyzen در سال 2020راهنمای خرید بهترین CPU های AMD Reyzen در سال 2020 :

ابتدا قبل از تهیه کردن این محصول، یا هر محصول دیگری که به آن نیاز دارید، باید یکسری موارد را حائز اهمیت قرار دهید. حال این موضوعات مهم چه چیزهایی می تواند باشد؟ برای نمونه شما به دنبال بهترین CPU برند AMD RYzen هستید، این برند به تولید طیف گسترده ای از پردازنده پرداخته است که هر یک از آن ها دارای خصوصیات خاصی می باشد و مطابق با نیازهای افراد ساخته شده است. به این ترتیب شما باید ابتدا نیاز خود را به این محصول مورد توجه قرار دهید.

برای نمونه باید از خود سوال کنید که از این پردازنده به چه منظور قصد استفاده دارید؟ برای کارهای گرافیکی و یا اینکه شما یک گیمر هستید؟ یا اینکه آیا پردازنده را برای کارهای سنگین و سریع می خواهید و یا خیر یک پردازنده محدود و معمولی و ارزان نیز کار شما را راه می اندازد؟

به این ترتیب باید تمام سوال های لازم را از خود بپرسید و سپس به مراکز خرید مراجعه کرده و معیارهای خود را برای تهیه این محصول در دسترس فرد فروشنده قرار دهید تا بتواند گزینه های مورد انتخابی شما را نمایان کند.

به این صورت به راحتی می توانید  با استفاده از به کارگیری راهنمای خرید بهترین CPU های AMD Reyzen در سال 2020، محصول مورد نیاز خود را مطابق با سلیقه خود تهیه کنید. اکنون بهتر است با بهترین CPUهای AMD آشنا شوید و بدانید که هر محصول چه قابلیت هایی دارد.

 

مقاله پیشنهادی :نسل های cpu AMD
نسل های cpu AMD

 

بهترین CPU برند AMD سال 2020:

 • AMD RYzen 9 3900X CPU

این یکی از تولیدات این برند است که دارای مشخصات فنی زیر می باشد:

 • دارای 12 هسته
 • دارای رشته منطقی 24
 • دارای فرکانس 3.8 و 4.6
 • دارای حافظه کش 64مگابایت
 • توان حرارتی 105 وات

این پردازنده بسیار قدرتمند و فوق العاده است و یک تولید تحسین برانگیز می باشد.

 • CPU AMD RYzen 9 3950X

این پردازنده یکی دیگر از بهترین انواع CPUهای این برند در سال جدید است که از مشخصات فنی زیر بهره مند می باشد.

 • دارای 16 هسته
 • دارای رشته منطقی 32
 • دارای فرکانس 3.5 و 4.7
 • برخورداری از حافظه کش 64گیگابایت
 • دارای توان حرارتی 105

این محصول AMD، نیز یکی دیگر از قوی ترین انواع پردازنده ها محسوب می شود که قدرت راه اندازی برنامه های سنگین را دارد. اگر فردی هستید که به نوعی عاشق تهیه این محصول می باشید، بهتر است در تهیه کردن آن درنگ نکنید.

 

مقاله پیشنهادی :بهترین سی پی یو core i7
بهترین سی پی یو core i7

 

 • CPU AMD RYzen 53600X

مشخصات فنی این پردازنده به شرح زیر است:

 • دارای 6هسته
 • دارای رشته منطقی 12
 • فرکانس 3.8و 4.4
 • حافظه کش 32 مگابایت
 • توان حرارتی 95 وات

این محصول عملکرد چند رشته ای دارد و بسیار عالی می باشد. در واقع این برند با تولید این پردازنده مفهوم پردازنده های رایانه میان رده و اقتصادی را تغییر داد. این CPUدارای سرعت بالایی است و برای علاقه مندان بهترین انتخابی است که می توانند داشته باشند.

راهنمای خرید بهترین CPU های AMD Reyzen در سال 2020

 • CPU AMD RYzen 3 3100

این CPU از دسته بهترین پردازنده ها به حساب می آید که از مشخصات فنی زیر برخوردار است:

 • دارای 4هسته
 • دارای رشته منطقی 8
 • فرکانس 3.5 و 3.6
 • دارای حافظه کش 16 مگابایت
 • توان حرارتی 65 وات

این یکی از پردازنده های رقابتی و عالی در بازار است که کاربران زیادی به آن علاقه مند شدند. این محصول مصرف برق پایینی دارد و هم چنین هزینه ارزان تری نیز دارد. این پردازنده برای رایانه های رده پایه ساخته شده است که حتی از آن برای تجربه بازی نیز می توانید استفاده کنید.

 

مقاله پیشنهادی :قوی ترین CPU اینتل
قوی ترین CPU اینتل

 

 • CPU AMD RYzen 3 3300X

مشخصات فنی این محصول به سبک زیر است :

 • دارای 4هسته
 • دارای رشته منطقی 8
 • فرکانس 3.5 و 4.30
 • دارای حافظه کش 16 مگابایت
 • توان حرارتی 65 وات

این یکی از سوپرایزهای این برند است که برای افراد گیمینگ طراحی کرده است و تجربه بازی حرفه ای را به افراد هدیه می دهد. نکته مهم این محصول عملکرد عالی آن در مقابل قیمت به صرفه و عالی می باشد.

اکنون که آموختید چگونه باید از طریق راهنمای خرید بهترین CPU های AMD Reyzen در سال 2020 محصول پردازنده مورد نظر خود را تهیه کنید به راحتی می توانید با در نظر گرفتن خواسته های خود به این برند مراجعه کنید.

از طریق آشنایی با این پردازنده ها به راحتی می توانید با مقایسه کردن آن ها با یکدیگر و در نظر گرفتن معیارهای خودتان برای خرید این محصول، بهترین پردازنده این سال را تهیه کنید و از آن بهترین استفاده را داشته باشید.

برای رسیدن به بهترین چیزها، همیشه باید دقت و زمان زیادی را صرف کنید و از همه مهم تر قبل از اینکه بدون هماهنگی و تحقیق و بررسی به سراغ تهیه آن محصول بروید، باید معیارهای خود را در نظر بگیرید تا از خرید خود پشیمان نشده و بتوانید خریدی آگاهانه داشته باشید.

زیرا آگاهی در حین خرید cpu تنها چیزی است که باعث می شود در زندگی بهترین انتخاب ها را داشته باشید و از خرید خود لذت کافی را ببرید.