بانی نو
No products in the cart.

شاخص های قیمت گذاری کارت گرافیک

شاخص های قیمت گذاری کارت گرافیک

شاخص های قیمت گذاری کارت گرافیک

شاخص های قیمت گذاری کارت گرافیک چه مواردی را شامل می‌شود؟ پیدا کردن جدیدترین واحد پردازش گرافیک به دلیل تقاضای بسیار زیاد گیمرها ، اسکالپرها و استخراج کنندگان ارزهای رمزنگاری ، سخت شده است. علاوه بر این ، اختلالات زنجیره تأمین ناشی از همه گیری نیز خطوط تولید را از چرخ دنده خارج کرده و بر مشکل افزوده است.

شاخص قیمت GPU Tom’s Hardware که قیمت کارت‌های گرافیک را بر اساس داده‌های eBay ردیابی می‌کند ، نشان می‌دهد که ممکن است روند صعودی قیمت‌ها به پایان رسیده باشد. به عنوان مثال ، قیمت پرچمدار NVIDIA RTX 3090 در نیمه اول ژوئن 4.4٪ کاهش نسبت به مدت مشابه ماه قبل داشت. پردازنده‌های گرافیکی هنوز در eBay بسیار گران قیمت هستند ، اما قیمت‌های کلی طی ماه گذشته بیش از 15 درصد کاهش یافته است. خبر بد این است که در دسترس بودن GPU ، از نظر تعداد واحدهای فروخته شده ، در بسیاری از کارت‌ها نیز کاهش یافته است. تقریباً می‌توان گفت بین قیمت و واحدهای فروخته شده در eBay ارتباط وجود دارد. قیمت‌ها هنوز خیلی بالاتر از آن چیزی است که توصیه می‌شود پرداخت کنیم ، اما افت 15 درصدی در شاخص های قیمت گذاری کارت گرافیک  نسل فعلی خبرهای خوشایندی را ایجاد می‌کند.  RTX 3080  برای اولین بار از اواخر سال 2020 به کمتر از 1700 دلار کاهش یافت و هر دو RTX 3060 12 GB و RX 6700 XT نزدیک به 750 دلار هستند. داده‌های کارت‌های RTX 3080 Ti و RTX 3070 Ti  مفید نیستند ، زیرا آنها در به روزرسانی قبلی راه اندازی شده‌اند.

 

 

کاهش قیمت‌ها به این معنی است که افراد کمتر سعی می‌کنند کارت را در eBay بخرند. به طور مثال اوایل ماه ژوئن 658 پردازنده گرافیکی سری RX 6000 در eBay فروخته شده بود ، در حالی که در اواخر ژوئن و اوایل ژوئیه 536 بود. فروش RX 6900 XT و RX 6800 نسبتاً ناچیز بود ، اما واحدهای RX 6700 XT فروخته شده 10٪ و RX 6800 فروش XT 63٪ سقوط کرد. ماه گذشته ، میانگین نشانه گذاری در میان 11 پردازنده گرافیکی جدیدترین نسل 2.3 برابر بود. در حال حاضر ، میانگین نشانه گذاری به 2.0 برابر کاهش یافته است ، در حال حاضر تعداد زیادی کارت با 60 درصد بالاتر از MSRP  به فروش می‌رسند.

نکته منفی این است که قیمت‌ها در مقایسه با سطح پیشنهادی سازنده هنوز بسیار بالا هستند.  RTX 3080  دارای قیمت خرده فروشی پیشنهادی سازنده (MSRP) 699 دلار است ، اما طبق اطلاعات Tom’s Hardware قیمت بازار آن تقریباً 2000 دلار بود.  بنابراین تا دستیابی به قیمت مقرون به صرفه کارت گرافیک هنوز فاصله زیادی مانده است – اما اصلاح قیمت اخیر می‌تواند تغییر مثبتی باشد.

 

 

دلیل کاهش قیمت کارت گرافیک

قیمت کارت گرافیک به دو دلیل کاهش یافته است. اول ، NVIDIA رهبر بازار تلاش کرده است تا از افزایش عرضه کارت‌های گرافیک به ماینرها اطمینان حاصل کند تا کارت گرافیک را از بازار خارج نکنند. این متخصص کارت گرافیک پردازنده‌های تخصصی استخراج ارز رمزنگاری شده (CMP) را برای پاسخگویی به تقاضای ماینرها ارائه کرده است و این تراشه‌ها مورد توجه قرار گرفته اند. NVIDIA در سه ماهه اول CMP به ارزش 155 میلیون دلار فروخت. علاوه بر این ، سازنده تراشه در حال کار بر روی CMP قدرتمندتری است که قادر به عملکرد بهتر از RTX 3090 باشد ، با نرخ هش که می‌تواند یک سوم بالاتر از GPU پرچمدار باشد. به نقل از TechNavio ، چنین پیشنهادی می‌تواند رشد برتر NVIDIA را تقویت کند زیرا انتظار می‌رود بازار سخت افزار استخراج ارز رمزپایه در طی چهار سال آینده 2.80 میلیارد دلار درآمد داشته باشد.

دلیل بعدی پایین آمدن قیمت کارت گرافیک ، کاهش تقاضای استخراج است و عرضه بیشتری را برای گیمرها ایجاد می‌کند. طبق گزارشات شخص ثالث ، تقاضا برای کارت‌های گرافیک برای استخراج ارزهای رمزپایه در چین – بزرگترین کشور جهان از نظر استخراج – به دلیل سرکوب دولت ممکن است در حال کاهش باشد. بنابراین تقاضای استخراج ضعیف باید به طور ایده آل عرضه را بهبود بخشد و به کاهش قیمت GPU کمک کند. این همان چیزی است که گفته می‌شود در چین اتفاق می‌افتد – طبق گفته Tom’s Hardware ، فشار در استخراج منجر به کاهش تا 45٪ در قیمت کارت گرافیک شده است. نوسان چین در بازار معدن جهانی می‌تواند منجر به اصلاح قیمت GPU بیشتر شود ، به خصوص با توجه به اینکه سود کمتر استخراج می‌تواند بسیاری از استخراج کنندگان را مجبور به بارگیری کارت‌های خود در بازار قبلی کند.

چه مدت طول می کشد شاخص های قیمت گذاری کارت گرافیک به سطح MSRP کاهش یابند؟

شاخص های قیمت گذاری کارت گرافیک

بسته به پردازنده گرافیکی ، سه تا پنج ماه دیگر افت قیمت ما را به آنجا می‌رساند ، هر چه به MSRP نزدیک می‌شویم سرعت افت روند کندی خواهد داشت. با کمبود مولفه‌هایی که هنوز بیشتر صنعت فناوری را درگیر کرده است ، در بهترین حالت تا سال 2022 شاهد رسیدن شاخص های قیمت گذاری کارت گرافیک به وضعیت عادی نخواهیم بود. در آن زمان ، خریداران باید قطعات نسل بعدی Lovev Nvidia و RDNA3 AMD را تهیه کنند. انویدیا برای این به روزرسانی 7/1 به 1 از AMD در eBay فروخت ، این نشان می‌دهد کارت‌های انویدیا به طور قابل توجهی بیشتر در دسترس است. RTX 3070 ، RTX 3080 و RTX 3060 همچنان پرفروش‌ترین های انویدیا هستند ، در حالی که RX 6700 XT AMD اکنون کمتر از نیمی از کارت‌های سری RX 6000 فروخته شده را تشکیل می‌دهد.

 

 

متأسفانه ، قیمت GPU ها در eBay کاملاً مشابه خرید GPU  از آمازون ، B&H ، Newegg  یا سایر خرده فروشی‌ها نیست. جستجوی سریع در آن سایت‌ها نشان می‌دهد که کارتهای گرافیکی سریعاً موجود نیستند. با فرض ادامه روند فعلی ، ممکن است در واقع قبل از پایان سال شاهد چند مدل کارت گرافیک با قیمت مناسب باشیم. به طور خلاصه ، ما همچنان به خریداران GPU  توصیه می‌کنیم که صبور باشند. خاموش شدن تمام مزارع استخراج معدن در چین ممکن است منجر به جاری شدن سیل GPU های دست دوم در بازار شود. به طور معمول توصیه نمی‌کنیم GPU را که ممکن است برای استخراج 24 ساعته استفاده شود ، خریداری کنید.

 

مقاله پیشنهادی : تست سلامت کارت گرافیک

 

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*