» اخبار » پردازنده M3 اپل زیر سلطه اسنپدراگون XPlus
اخبار

پردازنده M3 اپل زیر سلطه اسنپدراگون XPlus

1403-02-06 195

کوالکام مدل جدیدی از پردازنده‌های سری اسنپدرگون ایکس را رونمایی و معرفی کرد. این پردازنده نسبت به مدل ایکس الیت ضعیف‌تر است.

طبق گقته‌های شرکت کوالکام، پردازنده‌ی اسنپدراگون ایکس پلاس دارای 10 هسته‌ی اوراین (Oryon) می‌باشد اما مدل ایکس الیت 12 هسته دارد. اکنون تنها یک مدل از ایکس پلاس با نام X1P-64-100 معرفی شد است.

پردازنده‌ی اسنپدراگون ایکس پلاس بر عکس مدل ایکس الیت، دارای تقویت فرکانس تک هسته‌ای یا دو هسته‌ای نیست. شرکت کوالکام ادعا می‌کند که واحد پردازش عصبی (NPU) موجود در پردازنده ایکس پلاس Hexagon نام دارد که مانند ایکس الیت دارای قدرت 45 تاپس برای پردازش‌های هوش مصنوعی می‌باشد.

درواقع کوالکام ادعا می‌کند که پردازنده ایکس پلاس در بخش چند هسته‌ای Geekbench 6.2 پردازنده‌ی M3 را با اختلاف %10 شکست می‌دهد. بنابراین چون خبری از مقایسه عملکرد تک هسته‌ای نیست پس ما فرض می‌گیریم که پردازنده M3 در این بخش قوی‌تر است.

این شرکت جزئیات کاملی از امتیازها را ارائه نداده اما ادعا می‌کند که پردازنده ایکس پلاس در حالت مصرف معمولی انرژی می‌تواند پردازنده Core Ultra 7 155H را با اختلاف 37 درصد در Geekbench 6.2 شکست بدهد. در صورت رسیدن به اوج توان مصرفی ممکن است این اختلاف به 54 درصد برسد.

در قسمت عملکرد چند رشته‌ای Cinebench 2024، پردازنده‌ی ایکس پلاس با اختلاف حداکثر 28 درصد از پردازنده‌یCore Ultra 7 155H در تست CPU قوی‌تر عمل می‌کند و در حالتی که هر دو آن‌ها انرژی یکسانی را مصرف می‌کردند. پردازنده ایکس پلاس با مصرف تنها 39 درصد انرژی کمتر، هم سطح پردازنده Core Ultra 7 155H می‌باشد.

شرکت کوالکام در حال حاضر اطلاعات کاملی را درباره‌ی شارژدهی لپ تاپ‌های مجهز به پردازنده‌ی اسنپدراگون ایکس پلاس، هزینه تولید و قیمت آن اشاره‌ای نکرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×