بانی نو
No products in the cart.

آموزش کار با ماشین حساب

آموزش کار با ماشین حساب

آموزش کار با ماشین حساب و نحوه کار با ماشین حساب موضوعی است که در این  مقاله به آن می پردازیم شاید شنیده باشید که ماشین حساب، کارایی‌ متعددی دارد که ممکن است شما از برخی از آن‌ها بی خبر باشید. برای مثال، نحوه درصدر گرفتن با ماشین حساب، ساختن عبارات کسری و … . در این مقاله به آموزش کار با ماشین حساب و بررسی یک سری از مهم ترین کاربردهای ماشین حساب پرداخته می‌شود. پس با ما همراه باشید.

ماشین حساب چگونه کار می‌کند

اگر اولین بار است که کار با ماشین حساب را تجربه می‌کنید و مطلع نباشید که ماشین حساب چگونه کار می‌کند ، همه دکمه‌ها و گزینه‌ها می‌توانند کمی ‌ترسناک باشند. اما این که آیا شما از یک ماشین حساب استاندارد یا ماشین حساب علمی ‌استفاده می‌کنید، اصول اولیه تقریباً یکسان است. وقتی یاد گرفتید که دکمه‌ها چه کار می‌کنند و چگونه از آن‌ها برای محاسبات مختلف استفاده می‌کنید، هر زمان که به ماشین حساب خود احتیاج داشته باشید ( در داخل یا خارج از مدرسه ) خیالتان راحت تر خواهد بود.

اگر قصد دارید نوع های مختلف ماشین حساب را بشناسید، بلاگ” انواع ماشین حساب” را مطالعه نمایید

نحوه کار با ماشین حساب ساده

1- اگرچه بیشتر ماشین حساب‌های جدید از انرژی خورشیدی استفاده می‌کنند به این معنی که نور آن‌ها را به طور خودکار روشن می‌کند ، در برخی از آن‌ها دکمه “روشن” یا “روشن / خاموش” نیز وجود دارد. اگر یکی از این دکمه‌های پاور را مشاهده کردید، آن را فشار دهید تا ماشین حساب روشن و خاموش شود.

اگر ماشین حساب شما دکمه “ON” دارد، هنگام روشن شدن ماشین حساب آن را فشار دهید تا خاموش شود.
برخی از ماشین حساب‌ها پس از چند دقیقه بلااستفاده ماندن، به طور خودکار خاموش می‌شوند.

آموزش کار با ماشین حساب

مراحل انجام کار با ماشین حساب ساده

جمع کردن

2- در این مرحله از آموزش کار با ماشین حساب اعداد را با کلید “+” اضافه کنید. برای افزودن آن‌ها، دکمه “+” را بین هر 2 شماره فشار دهید. به عنوان مثال، برای افزودن 5 به 10، “5”، “+” و سپس “10” را فشار دهید.

اعداد اضافی را به یک سری اضافه کنید. به عنوان مثال، “+” و “5” را فشار دهید تا به جمع “5 + 10” اضافه شود. وقتی به جواب نهایی نیاز دارید، دکمه “=” را فشار دهید تا جمع “20” بدست آید.

تفریق

3- اعداد را با کلید “-” کم کنید. دکمه “-” را بین هر 2 عدد فشار دهید تا شماره دوم را از شماره اول کم کنید. برای مثال ، “7” ، “-” و سپس “5” را بزنید تا 5 را از 7 کم کنید و “=” را بزنید تا جواب “2” را بگیرید.

اعداد اضافی را از یک سری کم کنید. به عنوان مثال ، “-” و “2” را فشار دهید تا از جمع “2 – 7” کم شود و سپس “=” را فشار دهید تا پاسخ نهایی “0.” را بدست آورید. بعد از جمع کردن اعداد ، آن‌ها را کم کنید.

تقسیم

4- برای یادگیری آموزش کار با ماشین حساب جهت عملیات تقسیم با کلید “÷” یا “/” اعداد را تقسیم کرده یا کسرها را به اعشار تبدیل کنید. به عنوان مثال، برای تقسیم 2 بر 1، “2”، “÷” و “1” را فشار دهید و سپس “=” را فشار دهید. برای تغییر کسر 4/5 به اعشاری، “4” “” /، “” 5 “و سپس” = “را فشار دهید.

ضرب

5- با استفاده از کلیدهای “x” یا “*” اعداد را ضرب کنید. به عنوان مثال، برای ضرب 6 در 5، “6”، “x”، 5” را فشار دهید و سپس “=” را فشار دهید. جواب نهایی “30” خواهد بود. ماشین حساب‌های فیزیکی غالباً از “x” به عنوان کلید ضرب استفاده می‌کنند، در حالی که ماشین حساب‌های رایانه ای معمولاً از “*” استفاده می‌کنند. با فشار دادن “x” یا “*” و به دنبال آن یک عدد در یک سری ضرب کنید.

6- برای دریافت جواب یک معادله، دکمه “=” را فشار دهید. پس از وارد کردن اعداد و عملکردهای معادله خود، مانند جمع یا تفریق، “=” را بزنید تا جواب نهایی را بگیرید. به عنوان مثال، “10”، “” +، “” 10 “و سپس” = “را فشار دهید تا پاسخ نهایی” 20 “را دریافت کنید.
به یاد داشته باشید که می‌توانید معادلات خود را بدون پاک کردن همه چیز پس از فشار دادن “=” فقط با کلید ← / تغییر دهید، بنابراین همیشه ابتدا شماره‌های خود را دوباره بررسی کنید.

پاک کردن حافظه

7- استفاده از ماشین حساب جهت پاک کردن حافظه آن، با استفاده از دکمه “پاک کردن” یا “AC” انجام می‌شود. در هر زمان نیاز به پاک کردن حافظه ماشین حساب و هر چیزی از صفحه نمایش دارید، دکمه “AC” یا “پاک کردن” را فشار دهید.

به عنوان مثال، با فشار دادن “2”، “x”، “2” و سپس “=” را فشار دهید. اکنون باید “4” را در صفحه مشاهده کنید که در حافظه نیز ذخیره شده است. دکمه “پاک کردن” را بزنید و شماره به “0” تغییر می‌یابد. دکمه “AC” مخفف “All Clear” است. اگر بعد از “4” “+،” “-،” “x” یا “/” را بزنید و سپس سعی کنید یک معادله جدید را شروع کنید بدون اینکه ابتدا “پاک کردن” را بزنید، این بخشی از معادله فعلی می‌شود. همیشه هنگام پاک کردن از وسط محاسبه، “پاک کردن” را بزنید.

8- برای پاک کردن آخرین شماره، “Backspace”، “Delete” یا “CE” را فشار دهید. اگر می‌خواهید آخرین شماره را روی صفحه خود پاک کنید بدون اینکه کل معادله را پاک کنید، دکمه “Backspace” یا “Delete” را بزنید. به عنوان مثال، بگویید که “4”، “x”، “2” را زده اید اما می‌خواهید “4”، “x”، “3” را فشار دهید. “Delete” را فشار دهید تا “2” حذف شود و سپس “3” را فشار دهید. دکمه “CE” مخفف “پاک کردن ورود” است.

آموزش کار با ماشین حساب

اعشار

9- “.” را جهت کار با ماشین حساب برای ایجاد اعداد اعشاری فشار دهید. با فشار دادن عدد قبل از اعشار، با زدن “.” شروع کنید. و فشار دهید، شماره را بعد از اعشار فشار دهید و سپس دکمه “=” را بزنید. به عنوان مثال، برای ایجاد “50.6”، “5”، “0”، “.”، “” 6 “و سپس” = “را بزنید. اگر بعد از اینکه عدد اعشاری خود را ایجاد کردید، کم می‌کنید، ضرب می‌کنید یا تقسیم می‌کنید، لازم نیست “=” را بزنید. برای افزودن، تفریق، ضرب و تقسیم اعشار به ترتیب از دکمه‌های “+”، “”، “” x “و” ÷ “استفاده کنید.

نحوه حساب کردن درصد با ماشین حساب

10- اعداد را با دکمه “٪” به درصد تبدیل کنید. دکمه “٪” را بزنید تا عدد روی صفحه نمایش خود را بر 100 تقسیم کنید، که آن را به یک درصد تبدیل می‌کند.

به عنوان مثال، اگر می‌خواهید بدانید 7 درصد از 20 چیست، با زدن “7” و سپس “٪” شروع کنید تا 0.07 بدست آورید. اکنون، “x” سپس “20” را بزنید تا درصد – 07/0 – در 20 ضرب شود، که به شما پاسخ می‌دهد: “1.4”. برای تبدیل درصد به عدد، آن را در 100 ضرب کنید. در مثال آخر، “7” و “٪” را می‌زنید تا 0.07 بدست آورید. اکنون، “x” و سپس “100” را بزنید تا در 100 ضرب شود و عدد اصلی بدست آید: “7”.

کسر

11- با استفاده از دکمه‌های براکت و کلید تقسیم کسری ایجاد کنید. همیشه با یک براکت سمت چپ شروع کنید، “(” و به دنبال آن عددی که عدد بالای خط است. اکنون، کلید “÷” یا “/” را فشار دهید و سپس با فشار دادن “” پایان دهید). ” به عنوان مثال، “5/6” با زدن “(،” “5”، “/،” “6” و سپس “) ساخته می‌شود.” برای افزودن، تفریق، ضرب و تقسیم کسر به ترتیب از دکمه‌های “+”، “”، “” x “و” ÷ “استفاده کنید. فقط فراموش نکنید که در اطراف هر کسره براکت قرار دهید در غیر این صورت محاسبه خاموش خواهد شد!

حافظه موقت

12-مورد دیگری که باید در آموزش کار با ماشین حساب بدانید حافظه موقت است. با استفاده از کلیدهای “M” حافظه موقت ماشین حساب را اضافه و از آن کم کنید. دکمه‌های “M +” و “M-” عدد روی صفحه نمایش شما را از حافظه موقت ماشین حساب اضافه و کم می‌کنند. به عنوان مثال، “5” و سپس “M +” را بزنید تا 5 به این حافظه اضافه شود.

حالا، دوباره “5” را بزنید و “M-” را فشار دهید و آن را حذف خواهید کرد. دکمه‌های “پاک کردن” یا “Backspace” بر فضای ذخیره سازی موقت تأثیر نمی‌گذارد. اگر می‌خواهید حافظه موقت ماشین حساب را بازنشانی کنید، “MC” را فشار دهید. از ذخیره موقت استفاده کنید تا محاسبات ساده بین محاسبات پیچیده تری انجام شود.

جمع بندی

توجه داشته باشید که آموزش کار با ماشین حساب ، بستگی به نوع ماشین حساب و نوع استفاده شما از آن دارد. به عنوان مثال، شاید شما نتوانید با این آموزش، نحوه کار ب ماشین حساب مهندسی را یا بگیرید. اما کاربری های عمومی ماشین حساب که در این مقاله عنوان شدند، مطالب مفیدی هستند که می‌توانید از آن ها استفاده کنید.

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*