» اخبار » از پردازنده های اینتل پرطرفدار اما ناپایدار! افت 9 درصدی عملکرد برخی از CPUهای اینتل
از پردازنده های اینتل پرطرفدار اما ناپایدار! افت 9 درصدی عملکرد برخی از CPUهای اینتل
اخبار

از پردازنده های اینتل پرطرفدار اما ناپایدار! افت 9 درصدی عملکرد برخی از CPUهای اینتل

1403-02-04 137

با توجه به آپدیتی که شرکت ایسوس به خاطر رفع ایراد ناپایداری پردازنده‌های اینتل انجام داد؛ به همین علت این پردازنده‌ها دچار افت عملکرد شدند.

طی روزهای گذشته گزارش‌های زیادی درباره‌ی ناپایداری بعضی از مدل‌های بالارده پردازده‌های اینتل مثل مدل Core i9(14900K) منتشر شده است.

شرکت ایسوس برای مادربردهای سری Z790 به‌روز‌رسانی بایوس را منتشر کرد تا این مشکل حل شود اما این به‌روز‌رسانی موجب افت %9 عملکرد پردازنده‌های اینتل شد.

درواقع جدیدترین به‌روزرسانی بایوس شرکت ایسوس شامل پروفایل Intel Baseline می‌شود که این پروفایل، بهینه‌سازی‌های مختلفی که به صورت خودکار و اتوماتیک روی مادربردهای ایسوس سری Z790 انجام می‌شود را غیر فعال و پردازنده اینتل را با تنظیمات خاص انجام می‌دهد.

با توجه به نشریه آلمانی HardwareLuxx،  درصد افت عملکرد پردازنده اینتل زمان اجرای پروفایل  Intel Baselineدر برنامه Y-Cruncher به %11 رسیده است. در اجرای برخی از بازی‌ها از جمله  Starfield، F1 2023 و Shadow of the Tomb Raider حتی با وضوح 720 پیکسل نیز شاهد افت 8 درصدی عملکرد آن بوده‌ایم.

باقی ماندن محدودیت توان در بعضی از مادربردها از دلایل مهم و اصلی عدم پایداری پردازنده‌ها اینتل بوده که حداکثر توان توربو پردازنده‌هایی از جمله Core i9-14900K با تنظیمات بایوس مناسب به 4095 وات خواهد رسید. این تنظیمات تا زمان کوتاهی میزان زیادی انرژی را دریافت می‌کند حتی اگر این توان بالا را نیاز نداشته باشد و یا حتی به کرش منجر شود.

تنها زمانیکه شما از بهینه‌سازی‌های متنوع موجود در مادربرد‌های سری Z790 ایسوس استفاده کنید، شاهد افت عملکردی پردازنده اینتل خواهید شد یا حتی ممکن است بهینه‌سازی‌ها را فعال کرده باشید اما اطلاعی از آن نداشته باشید.

اگر تنظیمات بایوس خود را تغییر نداده‌اید با اعمال آن در پروفایل Intel Baseline، عملکرد کندتری را در پردازنده‌ی خود حس خواهید کرد. شرکت ایسوس نیز به صورت پیش فرض اورکلاک‌های مناسب پردازنده‌ی شما را بر روی بایوس انجام می‌دهد که ممکن است باعث عدم پایداری عملکرد پردازنده شما شود.

با اطلاعات به دست آمده احتمال می‌دهیم که دو مدل Core i9(13900K) و Core i9(14900K) خیلی بیشتر با عدم پایداری عملکرد مواجه خواهند بود و دو مدل Core i7(13700K) و Core i7(14700K) نیز تا حدودی دچار این مشکل شده‌اند.

بروزرسانی 9 اردیبهشت:

اینتل بلاخره بعد از گذشت چند روز بیانیه‌ای در این خصوص منتشر کرد که در دلیل اصلی این مشکل را در مادربردها عنوان کرده است. مطالعه خبر مربوط به بیانیه اینتل.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×