» مقالات رم » تاثیر رم بر سرعت گوشی
مقالات رم

تاثیر رم بر سرعت گوشی

1400-01-04 10,056

تاثیر رم بر سرعت گوشی :

تاثیر رم بر سرعت گوشی : RAM که اصطلاح آن از واژه (Random Access Memory) به معنی حافظه دسترسی تصادفی گرفته شده است، به این صورت که هر داده بدون در نظر گرفتن ترتیب فضاهای حافظه، می‌تواند بر روی فضاهای موجود در RAM قرار بگیرد.

RAM یکی از اجزای حیاتی گوشی هوشمند به همراه پردازنده و GPU است. بدون رم، گوشی هوشمند شما به شدت سخت کار می کند و حتی انجام کارهایی چون پردازش اولیه شما را آزار خواهد داد و بسیار کند می‌شود.

RAM به عنوان پلی بین فایل های سیستم و CPU عمل می‌کند. پرونده‌های مهم مورد نیاز برای اجرای سیستم عامل در RAM ذخیره می‌شوند، به طوری که به راحتی در دسترس هستند. این پرونده‌ها می‌توانند از هر چیزی مانند داده‌های برنامه، فایل‌های بازی یا فایل‌های سیستم عامل باشند و این مورد نشان دهنده تاثیر رم بر سرعت گوشی است که البته تأثیر بسیار زیادی است.

رم بالا چه تاثیری در گوشی دارد؟

RAM بیشتر به این معنی است که تلفن شما می‌تواند بیشتر اطلاعات سیستم عامل و برنامه‌هایی را که اغلب برای دسترسی سریع استفاده می‌کنید ذخیره کند و این مورد باعث می شود تلفن شما فوق العاده سریع شود.اپل به دلیل بهینه بودن سیستم عامل (ios) تنها از 4 گیگابایت رم استفاده می‌کند. زیرا آنها  اجزاء و نحوه مدیریت داده‌های برنامه را برای عملکرد بسیار خوب تنها با 4 گیگابایت رم بهینه کرده‌اند. همین امر در مورد گوگل و گوشی‌های Pixel 3 نیز صادق است که “فقط” 4 گیگابایت رم دارند در مقایسه با سایر دستگاه‌های اندرویدی که 6 گیگابایت یا بیشتر هستند.

درباره دستگاه‌های Android که توسط Google ساخته نشده‌اند، می‌توان گفت که بهینه سازی به طور کلی کارآیی کمتری دارد. تعداد زیادی دستگاه اندروید با مشخصات و نسخه‌های متفاوت وجود دارد که از نظر بهینه سازی تقریباً هرگز به خوبی اپل و آیفون‌های آن نخواهد بود. بنابراین بسیاری از دستگاه‌های اندروید دارای 6 گیگابایت یا بیشتر RAM خواهند بود تا بتوانند به خوبی یک iPhone با 4 گیگابایت رم کار کنند. با این اوصاف ، OnePlus 6T McLaren Edition – که اندروید را اجرا می‌کند – دارای RAM بسیار زیادی است که می‌تواند باعث اجرای چند وظیفه‌ای بهتر از iPhone XS و هر گوشی دیگری شود.

چرا داشتن RAM بیشتر همیشه بهتر نیست ؟

هرچه میزان RAM بیشتری را در گوشی قرار دهید ، قدرت بیشتری مصرف می‌شود و عمر باتری شما کوتاه‌تر می‌شود.  اگر از RAM استفاده نمی‌کنید، ممکن است باتری شما تخلیه شود.  حتی اگر رم کار زیادی انجام ندهد ، می‌تواد باعث شود پردازنده برای انجام کارهایی که باید انجام دهد و می‌تواند در تخلیه انرژی نقش داشته باشد، بچرخد.

تاثیر رم بر سرعت گوشی‌های هوشمند :

در حال حاضر تلفن‌های هوشمند از DRAM استفاده می‌کنند. DRAM هر بیت را در یک خازن جداگانه ذخیره می‌کند که تمایل به نشت شارژ کم در طی یک دوره زمانی دارد. اگر شارژ خازن به صورت دوره ای تازه نشود، اطلاعات از بین خواهد رفت.

مزیت داینامیکی بودن RAM این است که می‌توان فضای ذخیره سازی را برای مقابله با وظایفی که تلفن هوشمند شما انجام می‌دهد تازه کرد. مثلا اگر سیستم عامل شما روی دیسک به اندازه 2 گیگابایت بود، بایگانی کردن کل فایل منطقی نخواهد بود، به خصوص اگر تلفن هوشمند شما فقط 512 مگابایت RAM داشته باشد.

برنامه‌هایی که بارگیری و نصب می‌کنید ابتدا در رم بارگیری می‌شوند و سپس اجرا می‌شوند. این برنامه‌ها پس از اینکه دیگر از آن‌ها استفاده نمی‌کنید و به پس زمینه منتقل می‌شوند، در RAM باقی می‌مانند. دفعه بعد که از آن برنامه‌ها استفاده کردید، آن‌ها برای بازیابی از RAM به راحتی در دسترس خواهند بود، مگر اینکه حذف شوند.

با استفاده مداوم، برنامه‌هایی که بیشتر از همه استفاده می‌کنید روی حافظه RAM شما قرار می‌گیرند و تاثیر رم بر سرعت گوشی و عملکرد آن بستگی به میزان حافظه رم گوشی هوشمند شما دارند.

 • اندازه RAM مهم است.

وقتی سراغ تلفن هوشمند می‌روید، تنها جنبه مربوط به RAM که از اهمیت برخوردار است و به تاثیر رم بر سرعت گوشی میانجامد، اندازه آن است. در واقع هرچه RAM بیشتر باشد، اطلاعاتی که می‌تواند توسط سیستم ذخیره و دسترسی پیدا کند بیشتر است و می تواند با سرعت بیشتری عمل کند.

برنامه‌ها معمولاً از مقدار کمی رم استفاده می‌کنند و بسیاری از برنامه‌ها می‌توانند همزمان کار کنند. این سیستم عامل است که در حالی که چند وظیفه ای انجام می‌دهد بسته به فرکانس استفاده، تصمیم می‌گیرد که کدام برنامه را از بین ببرد، و سپس RAM را برای برنامه‌های دیگر آزاد می‌کند.

توانایی سیستم عامل برای به حالت تعلیق درآوردن برنامه‌ها از یک سیستم به سیستم دیگر متفاوت است ولی تلفن موبایل برای دستگاه‌هایی که فقط روی 512 مگابایت RAM کار می‌کنند بسیار روان و پاسخگو و پرسرعت به نظر می‌رسد.

اما این بدان معنا نیست که یک RAM بزرگ مفید نیست. 1 گیگابایت RAM در حال حاضر ممکن است برای اجرای برنامه‌ها و پرونده‌های سیستم به اندازه کافی خوب باشد. اما وقتی صحبت از بازی‌ها و به خصوص بازی‌های 3 بعدی می‌شود تاثیر رم بر سرعت گوشی بسیار مهم است.

بازی‌ها قسمت زیادی از RAM را مصرف می‌کنند زیرا برای اجرای آن‌ها نیاز به بارگیری فایل‌های متنوعی است. این‌ها شامل پرونده‌های گرافیکی، مدل‌های 3 بعدی، صدا و بافت‌ها می‌شود. بازی‌های سطح بالا معمولاً بیش از 300-400 مگابایت فضای رم مصرف نمی‌کنند، اما وقتی برنامه‌هایی با پس زمینه در حال اجرا هستند، ممکن است کندی ای را تجربه کنید که ممکن است بر عملکرد بازی شما تأثیر بگذارد.

مقاله پیشنهادی : حافظه جانبی گوشی چیست؟

 • سرعت نیز مهم است

یکی از ویژگی‌های RAM که در هنگام اندازه‌گیری عملکرد تلفن توسط کاربران اغلب نادیده گرفته می‌شود، سرعت است. داشتن یک رم بزرگ با سرعت ورودی / خروجی پایین بی معنی است. تلفن‌های هوشمند معمولاً دارای رم با سرعت ساعت در محدوده 300-500 مگاهرتز هستند که برای اجرای برنامه‌ها مناسب است و تاثیر رم بر سرعت گوشی را دو چندان می‌کند.

آیا RAM بیشتر، روی باتری گوشی هوشمند تأثیر می‌گذارد؟

در طول عمر باتری، خرابی محسوسی مشاهده نخواهید کرد، بنابراین نگران آن نباشید. RAM بیشتر به این معنی است که برنامه‌های بیشتری در آن قرار دارند، اما این از باتری شما چیزی نمی کاهد. حتی ممکن است برخی از عملکردها را افزایش دهد زیرا پردازنده مجبور نیست هر سری یکبار اطلاعات مورد نیاز مکرر از حافظه داخلی و فلش را دریافت کند (که انرژی بیشتری مصرف می‌کند).

تلفن شما به چند گیگابایت رم نیاز دارد؟

آیفون XS و XS Max اولین گوشی‌های اپل با 4 گیگابایت رم بودند (آیفون XR ارزان‌تر 3 گیگابایت دارد). در سالی که برخی از تلفن‌های اندرویدی مانند گلکسی نوت 9 را می‌توان با حداکثر 8 گیگابایت RAM پیکربندی کرد، به نظر می‌رسد 4 گیگ رم یک مقدار نسبتاً کمی است، اما همه این‌ها در نحوه استفاده از آن بستگی دارد.

درست است که هرچه رم بیشتر باشد تاثیر رم بر سرعت گوشی بیشتر می‌شود اما برای همه گوشی ها این چنین نیست. برای مبتدیان، آیفون XR بسیار سریعتر است.

ممکن است آیفون RAM زیادی نداشته باشد، اما از آن به طور کارآمد استفاده می‌کند. پردازنده فوق سریع، همچنین برنامه‌ها را بارگیری می‌کند و وظایف را به سرعت انجام می‌دهد تا در هنگام بارگیری مجدد برنامه از ابتدا متوجه کندی نشوید.

نتیجه‌گیری

در حال حاضر تلفن‌های هوشمند با 3 گیگابایت رم به بالا بسیار رایج شده و تلفن‌های هوشمند سطح بالا آن را به مصرف کنندگان ارائه می‌دهند. روند ذخیره سازی RAM تا 2 گیگابایت سرعت گرفته بود اما اکنون متوقف شده است، احتمالاً به دلیل برنامه‌هایی که فضای زیادی لازم ندارند.

اما در سال‌های اخیر با ورود چیپست‌های 64 بیتی، شاهد تلفن‌های بیشتری با 4 گیگابایت رم و بالاتر خواهیم بود. کاربران iOS حتی در دستگاه‌های سطح پایین نیز با مشکل جدی RAM مواجه نیستند، اما اندروید هنوز به آن سطح نرسیده است.

افزایش RAM قطعاً به تاثیر رم بر سرعت گوشی می افزاید و باعث افزایش عملکرد کاربران می‌شود، اما برای اکثر کاربران متوسط تا سنگین، با توجه به برنامه‌های پرطرفدار در حال حاضر، 2 گیگابایت RAM کافی است.

همچنین انتظار می‌رود که نسخه‌های آندروید آتی مانند منابع ویندوز فون و iOS از کارآیی بیشتری در منابع برخوردار شوند. گوگل قبلاً این کار را با کارآیی بیشتر منابع Android KitKat و سازگاری آن با حداقل 512 مگابایت RAM آغاز کرده است.

مقاله پیشنهادی : نحوه ساخت اپل آیدی

تعداد دیدگاهها: 2

 1. زهرا

  سلام
  ببخشید من یک سوال داشتم
  من شنیدم که اگر رم را از گوشی دراورم گوشیم خیلی بهتر کار میکنید.
  گوشیم الکی حافظه اش پر میشورد ۳۲ گیگ هست و A10.
  به نظر شما رمم را دراورم؟

  • مهران پدرام

   سلام دوست عزیز اون چیزی که شما میفرمایید حافظه گوشی هست که در اصلاح عامیانه به اشتباه Ram گفته میشه.
   ولی هدف از این محتوا رم سی پی یو هست که قابل جداسازی نیست.
   گوشی شما رمش اگر اشتباه نکنم 2 گیگ یا 3 گیگ میباشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×