» بازی ویدئویی » تفاوت ایکس باکس وان با 360
بازی ویدئویی

تفاوت ایکس باکس وان با 360

1400-01-02 5,551

ایکس باکس وان یا 360 ؟ کدام بهتر است؟

Xbox One سه سال است که وجود دارد و اگر هنوز آن را ارتقا نداده اید، به روزرسانی Xbox 360 ارزش دارد. مایکروسافت به طور پیوسته ویژگی‌های جدیدی را به جدیدترین کنسول خود اضافه می‌کند و اکنون ویندوز 10 را اجرا می‌کند. زمانی که صحبت از قابلیت‌های چندرسانه ای می‌شد‌، کنسول جدیدتر ایکس باکس 360، ایکس باکس وان را از رقابت بیرون می کند و جای آن را میگیرد و کنسول جدیدتر اکنون قوی تر است.

قبل از اینکه تصمیم بگیرید به یک Xbox جدید روی آورید، ما شما را راهنمایی خواهیم کرد و به بررسی تفاوت ایکس باکس وان با 360 میپردازیم.

مقاله پیشنهادی : انواع ایکس باکس

تفاوت ایکس باکس وان و ایکس باکس 360

ایکس باکس وان دارای قابلیت‌های محاسباتی کارآمدتری است که امکان عملکرد روان تر را فراهم می‌کند. در Xbox 360‌، پردازنده سه هسته ای 3.2 گیگاهرتزی وجود دارد‌، در حالی که Xbox One از دو ماژول چهار هسته ای بهره می‌برد. حافظه نیز به طور قابل توجهی بین نسل‌ها افزایش یافته است و از 512 مگابایت 360 به 8 گیگابایت One رسیده است.

دیگر تفاوت ایکس باکس وان و ایکس باکس 360 نحوه کار Xbox One در داخل است. مایکروسافت برای استفاده از برنامه‌هایی مانند فیس بوک و اسکایپ‌، سیستم‌های محاسباتی را که از عهده بازی برمی‌آیند‌، جدا کرده است. این به کاربران کنسول امکان می‌دهد تا در صورت لزوم برنامه‌ها را به روز کنند‌، در حالی که هنوز سیستم بازی را برای توسعه دهندگان بازی بدون تغییر باقی می‌گذارد.

محصول پیشنهادی: کنسول بازی مایکروسافت ایکس باکس SERIES X

  • تلویزیون زنده

Xbox One جدید دارای پشتیبانی زنده تلویزیونی است که به راحتی می‌توانید با Xbox، TV را روشن کنید. در حالی که Xbox 360 دارای مواردی نظیر BBC iPlayer و Sky Go the One است‌، با مایکروسافت نوید یک تجربه فوق العاده تلویزیونی‌، توانایی قابل توجهی خواهد داشت. همچنین این دستگاه دارای بستر داخلی است‌، بنابراین باید بتوانید عملکردهای تلویزیون را در Xbox One کنترل کنید.

  • هارد دیسک متحرک

ممکن است ‌هارددیسک را از Xbox One حذف نکنید. با این وجود‌، در نسخه‌های اولیه Xbox 360‌ هارد دیسک‌های قابل جابجایی وجود داشت. Xbox 360 E 250 دارای یک هارد دیسک داخلی است که می‌تواند برداشته شود و در صورت لزوم جایگزین شود.‌ هارد فلش Xbox 360 E 4 GB قابل جابجایی نیست.

  • نویزها

اگرچه ممکن است تصور نکنید هنگام انتخاب بین Xbox One و Xbox 360 نویز مسئله ای است‌، اما این مسئله می‌تواند برای کسانی که کنسول‌های Xbox 360 نسل قدیمی‌ دارند مورد توجه قرار گیرد.

تفاوت ایکس باکس وان و ایکس باکس 360 در این است که ایکس باکس وان هنگام اجرا تقریباً ساکت و بی سروصدا است‌،

تفاوت ایکس باکس وان و ایکس باکس 360 در رم و سی پی یو

Xbox 360 دارای CPU مبتنی بر PowerPC است. این یک پردازنده سه هسته ای 3.2 گیگاهرتزی است. Xbox One دارای یک پردازنده هشت هسته ای است که بر اساس سری تراشه‌های AMD Jaguar ساخته شده است.

ولی این بدان معنی نیست که Xbox One دو و نیم برابر Xbox 360 قدرت دارد. بلکه از آن قدرتمندتر است زیرا کارایی پردازنده، بسیار بهتر است.

افزایش حافظه RAM حتی بیشتر مشهود است. ایکس باکس 360 دارای 512 مگابایت رم است‌، ایکس باکس وان دارای 8 گیگابایت RAM است.

  • گرافیک

با توجه به بررسی‌ها و مقایسه‌های بازی تفاوت ایکس باکس وان و ایکس باکس 360 در گرافیک این است که ‌، Xbox One از گرافیک نرم و واقع بینانه تری نسبت به مدل قبلی خود‌، Xbox 360 برخوردار است. این بیشتر به دلیل کارت گرافیک بهبود یافته و سریعتر و پردازنده سریعتر است.

  • کنترلرها

هیچ تغییری انقلابی بین کنترل کننده‌های Xbox 360 و Xbox One ایجاد نشده است‌، اما مایکروسافت تغییراتی تکراری ایجاد کرده است که باعث می‌شود کنترلر بی سیم Xbox One از امتیاز برخوردار باشد. بزرگترین تغییر همان چیزی است که مایکروسافت آن را Impulse Triggers می‌نامد. کنسول Xbox One اکنون موتورهای شلوغ را بسته بندی می‌کند. این باعث می‌شود Xbox One بهترین کنسول برای بازی‌های اتومبیل رانی باشد‌، زیرا با تغییر دنده ظریف در ترمزهای سخت با ماشه سمت چپ و در نوک انگشتان‌، هر چیزی را احساس خواهید کرد.

این برای تیراندازان نیز یک افزودنی عالی است‌، اما وقتی بازی‌های مسابقه ای مانند Forza Horizon 2 را با کنترل کننده Xbox One تجربه کرده باشید‌، احساس خارق العاده ای خواهد داشت. دکمه‌های شانه نیز کمی ‌بزرگ شده اند‌، بنابراین فاصله ای عجیب و غریب بین R1 / R2 و L1 / L2 وجود ندارد همانطور که در کنترل کننده Xbox 360 وجود دارد.

مایکروسافت D-Pad را نیز اصلاح کرده و آن را کلیک‌، پاسخگویی بیشتر و در کل بهتر برای بازی‌های قدیمی خود کرده است. متأسفانه‌، کنترل کننده بی سیم Xbox One هنوز به صورت استاندارد با باتری‌های AA کار می‌کند‌، بسته قابل شارژ به عنوان یک گزینه اضافی اختیاری در دسترس است.

تفاوت ایکس باکس وان و ایکس باکس 360 در قیمت

با وجود چندین موج کاهش قیمت Xbox One‌، Xbox 360 هنوز بسیار ارزان تر از جانشین آن است. می‌توانید Xbox 360 ارزان قیمت 4 گیگابایتی را با قیمتی در حدود 130 پوند انتخاب کنید‌، اما توصیه میشود گزینه گران تر 250 گیگابایتی را با قیمتی حدود 170 پوند انتخاب کنید.

  • ویژگی‌های چندرسانه ای

از زمان راه اندازی و حتی قبل از آن‌، ایکس باکس وان به عنوان کنسول سرگرمی چندرسانه ای شناخته می‌شود و طی چند سال گذشته‌، مایکروسافت سخت تلاش کرده است تا این وعده را عملی کند. در اصل‌، ایکس باکس 360 از نظر مهارت‌های رسانه ای مایل‌ها جلوتر بود‌، اما ایکس باکس وان نه تنها در همه جبهه‌ها قرار گرفته است‌، بلکه از کنسول قدیمی ‌نیز پیشی گرفته است و این فرق ایکس باکس وان و 360 چشمگیر است.

خط تولید برنامه Xbox One در حال حاضر به این شکل است: Netflix‌، Amazon Prime Instant Video‌، BlinkBox Movies‌، Wuaki.tv‌، 4oD‌، Crackle‌، Demand 5‌، Eurosport‌، Machinima‌، Muzu TV‌، Now TV‌، TED‌، Twitch و YouTube. با Xbox One که اکنون ویندوز 10 را اجرا می‌کند می‌توانید تقریباً از هر برنامه ای که می‌خواهید از فروشگاه Windows استفاده کنید. به علاوه‌، ایکس باکس وان دارای برخی از ویژگی‌های عالی دیگر از جمله برنامه Xbox Media Player برای تماشای محتوا از طریق USB یا دیسک سخت خارجی و Plex است.

محصول پیشنهادی: کنسول بازی سونی پلی استیشن 5 نسخه دیجیتال (سفارش آمریکا)

تفاوت ایکس باکس وان با 360 در دوربین‌ها

تفاوت ایکس باکس وان با ایکس باکس 360 در نسل دوم دوربین این است که Kinect ،Xbox One S با ردیابی دقیق تری که در طیف وسیعی از شرایط نوری بهتر کار می‌کند‌، در دوربین اول پیشرفت بزرگی دارد و همچنین می‌تواند بدن شما را با جزئیات بیشتری ردیابی کند‌، حتی تا مفاصل انگشت. با وجود این‌، به نظر می‌رسد علاقه به Kinect کاهش یافته است و بازی های زیادی وجود ندارد که از آن استفاده کنند. آنقدر کاهش یافته است که مایکروسافت تأیید کرده است که دیگر دوربین تولید نمی‌کند و پشتیبانی از آن تمام شده است.

گذشته از بازی‌ها‌، دلیل اصلی داشتن آن کنترل‌های صوتی است که در بعضی از بازی‌ها استفاده می‌شود و همچنین در رابط اصلی برای راه اندازی بازی‌ها و برنامه‌ها یا جستجوی محتوا است.

شما می‌توانید از دوربین Kinect با Xbox 360 استفاده کنید‌، اما این هزینه اضافی برای یک دستگاه اضافی است. آخرین نسخه Xbox 360 با یک درگاه اختصاصی برای سنسور Kinect ارائه می‌شود‌، اما یک جستجوی سریع در اینترنت نشان می‌دهد که حداقل 100 پوند برای شما هزینه دارد. در این مرحله‌، شما باید. اگر Kinect را می‌خواهید‌، ایکس باکس وان انتخاب بهتری است‌، اما Xbox 360 بدون کینکت خوب کار می‌کند.

تفاوت ایکس باکس وان با  360در ویژگی‌های سرگرمی

مایکروسافت در ابتدا ایکس باکس وان را به عنوان بهترین سیستم سرگرمی همه جانبه فروخته بود. مسلماً این مجموعه بهترین ویژگی‌های سرگرمی ‌را در هر کنسول دارد‌، با برنامه‌هایی برای همه مهمترین خدمات تلویزیون چون ITV Player‌، به علاوه همه سرویس‌های اصلی پخش ویدئو‌، از جمله Amazon Instant Video‌، YouTube Netflix‌، Blinkbox و Now TV .

همچنین دارای یک درایو Blu-ray و برنامه پخش4K است و رسانه‌های DLNA از طریق Media Player خود کنسول و برنامه ای برای Plesk جریان می‌یابند.اگر سرویس‌های موسیقی و ویدئویی و ویژگی‌های تلویزیونی مایکروسافت را به آن وارد کنید و این بهترین کنسول برای کسانی است که می‌خواهند بیشتر از بازی با کنسول خود کار کنند.

فرق ایکس باکس وان با  360 از نظر محتوا‌ این است که، Xbox 360 می‌تواند با آن رقابت کند. می‌توانید تمام محتوای عالی را در Xbox Movies و همچنین نتفلیکس با اشتراک‌، Amazon Instant Video و YouTube تماشا کنید.

به علاوه برنامه‌های گیرنده. Xbox 360 آن درایو DVD-ROM را نیز ارائه می‌دهد. اما نمی‌توانید از آن به عنوان مرکز اصلی خانه خود به همان شیوه ای که می‌توانید Xbox One استفاده کنید‌، بهره ببرید. این بیشتر یک منبع سرگرمی ‌اضافی است. و به یاد داشته باشید که برای اتصال بی سیم به وب به یک دستگاه اضافی نیاز دارید.

تفاوت ایکس باکس وان با  360در هارد دیسک متحرک

تفاوت ایکس باکس وان با  360در داشتن هارد دیسک این است که  در نسخه‌های اولیه  Xbox 360‌ هارد دیسک‌های قابل جابجایی وجود داشت. Xbox 360 E 250 دارای یک هارددیسک داخلی است که می‌تواند برداشته شود و در صورت لزوم جایگزین شود.

  • قابلیت بلوتوث

تفاوت ایکس باکس وان با  360 در این است که فقط Xbox 360 دارای قابلیت بلوتوث است که از طریق یک هدست جداگانه با مارک Xbox‌، کاربران Xbox 360 می‌توانند از فناوری بلوتوث برای تعامل با کنسول بازی استفاده کنند. در درجه اول‌، بلوتوث برای Xbox 360 برای گپ زدن با بازیکنان دیگر هنگام بازی آنلاین است. همچنین قابلیت دریافت تماس تلفنی را دارد.

  • مسائل فنی

در طول اجرا، Xbox 360 دچار نقص فنی شد و “حلقه قرمز مرگ” آن در میان گیمرها مشهور شد. وقتی کنسول دچار “خرابی سخت افزاری عمومی” می‌شود‌، چراغ قرمز در جلوی کنسول روشن می‌شود. این مشکل آنقدر بد شد که مایکروسافت مجبور شد ضمانت تولید کننده خود را در همه مدل‌ها قبل از Xbox 360 S تمدید کند. ما هیچ مسئله مزمنی در ایکس باکس وان ظاهر نشده است. با این حال‌، برخی از کاربران از درایوهای دیسک پر سر و صدا و یا کار نکردن شکایت کرده اند.

  • خدمات اشتراک

کاربران ایکس باکس 360 می‌توانند برای اشتراک رایگان Xbox Live با نامSilver  ثبت نام کنند (بعدا به Xbox Live Silver  تغییر یافت). همچنین اشتراکی به نام Xbox Live Gold وجود داشت که هزینه آن 59.99 دلار در سال بود.

بیشترین تفاوت ایکس باکس وان با  360در بین این دو سرویس‌، بازی آنلاین چند نفره بود. با معرفی Xbox One‌، مایکروسافت اشتراک رایگان Xbox Live را حذف کرده است. در عوض‌، کاربران باید هزینه اشتراک را بپردازند یا از دسترسی به بازی آنلاین و سایر ویژگی‌های زنده صرف نظر کنند. هزینه اشتراک هنوز 59.99 دلار در سال است.

Xbox 360 و Xbox One به کاربران امکان می‌دهند برنامه‌هایی مانند Skype و Netflix را بارگیری کرده و از طریق کنسول با استفاده از Xbox Live به اینترنت دسترسی پیدا کنند.

تفاوت‌های زیادی بین Xbox Live Gold برای Xbox One و Xbox 360 وجود دارد. علاوه بر اپلیکیشن ها و گیم پلی آنلاین‌، Xbox One قادر به مدیریت یک بازی DVR‌، Skype و SmartMatch است‌، سرویس ای که گیمرهای آنلاین را کانکت می‌کند.

سایر تفاوت های xbox one  و xbox 360

ایکس باکس وان می‌تواند از طریق سرویس‌هایی مانند Virgin Media یا Sky Q از تلویزیون‌های کابلی استفاده کند و محتوای تلویزیون شما را در رابط کاربری Xbox One ادغام کند. حتی یک EPG نسبتاً ویژه به نام OneGuide وجود دارد که به شما امکان می‌دهد تا 30 دقیقه مکث  تلویزیون زنده را انجام دهید‌، برنامه‌های مورد علاقه خود را تنظیم کنید و حتی ببینید که چه ترند‌هایی در توییتر جریان دارند. حتی اگر اشتراک تلویزیون کابلی ندارید‌، می‌توانید 24.99 پوند اضافی برای تلویزیون دیجیتال Xbox One دریافت کنید تا با تغذیه Freeview و Freeview HD به همان نتایج برسید.

تفاوت در بازی‌ها

از آنجا که Xbox 360 تقریباً یک دهه است که وجود دارد‌، دارای مجموعه ای فوق العاده از بازی‌ها به نام خود است. به علاوه‌، مایکروسافت معتقد است که کنسول قدیمی ‌آن حداقل تا دو سال دیگر توسط توسعه دهندگان پشتیبانی خواهد شد‌، بنابراین هنوز ارزش دارد که در بازی‌های آن سرمایه گذاری کنید.

با این حال‌، با گذشت ماه‌ها‌، می‌توانید وضوح بازی Xbox One و مجموعه بازی را ببینید که بسیار قوی تر از نسخه‌های قبلی است. نمی‌توانید انکار کنید که بازی‌های بین پلتفرمی ‌در رزولوشن 900p / 1080p ایکس باکس وان بسیار بهتر به نظر می‌رسند.

کار به جایی رسیده است که توسعه دهندگانی مانند Ubisoft در حال ساخت دو بازی متفاوت برای بهره گیری از قدرت Xbox One و PS4 هستند.

در هنگام راه اندازی‌، Xbox One قوی ترین ترکیب انحصاری بازی را نداشت. این موارد از جمله: Assassin’s Creed 4: Black Flag، Crimson Dragon، Call of Duty: Ghosts،، Capcom’s Dead Rising 3، Microsoft Studios ’Forza Motorsport 5، Killer instinct و Ryse: Son of Rome بود. اکثر موارد در Xbox 360 نیز در دسترس بودند.

اما در طی سال‌های پس از انتشار‌، بازی های قدرتمند Xbox One مانند Forza Horizon 2‌، Sunset Overdrive و Halo: The Master Chief Collection آمده اند. به علاوه‌، بازی چون Assassin’s Creed Unity دریافت کرده اید که فقط در کنسول‌های نسل جدید موجود است.

تفاوت دیگر ایکس باکس وان و ایکس باکس 360 سازگاری به عقب در کارت‌ها وجود دارد. اکنون بیش از 200 بازی Xbox 360 با Xbox One سازگار است بنابراین می‌توانید بسیاری از موارد مورد علاقه قدیمی ‌خود را در کنسول جدیدتر بازی کنید.

کدام کنسول را بخرید؟

با بررسی تفاوت ایکس باکس وان و ایکس باکس 360 اگر تا کنون هیچ کنسولی از ایکس باکس نداشته اید خرید ایکس باکس وان منطقی تر است. Xbox One گزینه به مراتب بهتری است اما اگر ایکس باکس 360 دارید اکنون ممکن است بهترین زمان برای ارتقا از Xbox 360 نباشد. اگرچه Xbox One آخرین کنسول بازی ‌است‌، Xbox One S بسیار جمع و جورتر است‌، همراه با یک پخش کننده Blu-ray UHD و فقط کمی هزینه ‌بیشتر با 249.99 پوند خریداری می‌شود. پس بهتر است که پول خود را پس انداز کنید و جدیدترین نسخه را به خود اختصاص دهید.

مقاله پیشنهادی : مقایسه ps4 با ps5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×