» برد اصلی » انواع سایز مادربرد
برد اصلی

انواع سایز مادربرد

1399-11-15 1,570

انواع سایز مادربرد :

مادربردها در اندازه‌ها و اشکال مختلفی وجود دارند اما معروف‌ترین انواع سایز مادربرد ATX‌، Micro-ATX و Mini-ITX است. سه فرم فاکتور مادربرد کاملاً متفاوت وجود دارد که از جهاتی بیشتر از اندازه متفاوت هستند.

این که آیا یک ‌کامپیوتر بازی سطح بالا یا یک ‌کامپیوتر خانگی لازم دارید و باید تصمیم بگیرید که کدان سایز مادربرد لازم است به عوامل مختلفی بستگی دارد. در گزارش زیر‌، ما توضیح خواهیم داد که هر مادربرد چگونه متفاوت است‌، چگونه بر انتخاب شما تأثیر می‌گذارد و در نهایت کدام یک را برای نیازهای خاص شما توصیه می‌کنیم.

مقاله پیشنهادی : تاثیر رم در بازی

ATX در مقابل Micro-ATX در مقابل Mini-ITX

ما قصد داریم تفاوت‌های کلی انواع سایز مادربرد، سازگاری و موافقان و مخالفان را مقایسه کنیم تا ببینیم کدام مادربرد بهترین انتخاب برای شماست. بنابراین

 • اندازه

اولین چیزی که ما قصد داریم آن را بررسی کنیم و بارزترین تفاوت هنگام مشاهده 3 نوع مادربرد‌، اندازه است. همه مادربردها برابر نیستند و همه آن‌ها با در نظر گرفتن کاربران مختلف طراحی شده‌اند. اما اولاً‌، فرم فاکتور چیست؟ فرم فاکتور خیلی ساده مشخصات مادربرد است : ابعاد‌، نوع منبع تغذیه‌، محل سوراخ‌های نصب شده‌، تعداد پورت‌های صفحه پشت و غیره. به طور کلی‌، فاکتور شکل اندازه کیس را تعیین می‌کند و فاکتورهای فرم کوچکتر برای کاهش اندازه ساخت کلی اختراع شده‌اند.

 • Standard-ATX – 30.5 cm x 24.4 cm
 • Micro-ATX – 24.4 cm x 24.4 cm
 • Mini-ITX – 17 cm x 17 cm

همانطور که از ابعاد فیزیکی انواع سایز مادربرد مشاهده می‌کنید‌، تفاوت بزرگی در اندازه بین هر 3 فرم فاکتور مادربرد وجود دارد. بیشترین توجه باید از ATX استاندارد به Mini-ITX باشد. مینی از نظر طراحی مربع است و تقریباً نیمی ‌از طول و 3/4 ثانیه عرض است.

طراحی Micro-ATX باز هم مربع شکل است اما هم کوتاهتر و هم وسیع‌تر از Mini-ITX است. در مقایسه با استانداردATX‌، عرض آن دقیقاً همان عرض است اما 6 سانتی متر کوتاه‌تر است. بنابراین همه این‌ها به چه معناست و چگونه بر آن‌چه هر مادربرد می‌تواند تأمین کند تأثیر دارد؟

مقاله پیشنهادی : تفاوت رم لپ تاپ و کامپیوتر چیست؟

سازگاری مادربرد

بعد از تفاوت آشکار اندازه بین 3 نوع مادربرد‌، تمایز قابل توجه بعدی ظرفیت RAM در انواع سایز مادربرد است که هر یک از فرم فاکتورها را می‌تواند در آن جای دهد. ATX و Micro-ATX دارای 4 اسلات RAM در مقایسه با Mini-ITX هستند که فقط دارای 2 اسلات می‌باشد.

به طور خلاصه‌، این بدان معناست که Mini-ITX فقط می‌تواند حداکثر 2 * 16 گیگابایت حافظه رم‌، در مجموع 32 گیگابایت را در خود جای دهد. در حالی که دو سبک دیگر می‌توانند این را دو برابر کنند. با این تفاوت بزرگ‌، به خصوص اگر شما در حال ساخت یک دکل قدرتمند هستید‌، می‌توانید ببینید که چگونه همه این‌ها شروع به کار می‌کنند.

علاوه بر ظرفیت RAM‌، یک کنتراست بزرگ دیگر در هر سه مورد‌، تعداد اسلات‌های PCIe آن‌ها برای بازی است.  PCIe یک رابط سخت افزاری پرسرعت برای اتصال دستگاه‌های جانبی مانند GPU (واحد پردازش گرافیک) و کارت صدا است. اسلات PCIe برای دکل‌های بازی و تنظیمات کاری با عملکرد بالا بسیار ضروری در نظر گرفته می‌شود‌، به همین دلیل ATX معمولاً حدود 7 اسلات PCIe دارد.

با این حال‌، مادربردهای مخصوص استخراج با حداکثر 19 اسلات PCIe مجهز شده اند. از ATX که بگذریم‌، Micro-ATX معمولاً دارای 4 اسلات PCIe است که هنوز هم برای بسیاری از سناریوها کافی است‌، در حالی که Mini-ITX فقط با 1 اسلات ارائه می‌شود.

سرانجام‌، ما به قیمت رسیدیم و شما احتمالاً تاکنون متوجه شده اید که قیمت هر 3 سایز مادربرد کاملاً متفاوت است. با نگاهی به آن و درک محدودیت‌های هر فرم احتمالاً این تصور را دارید که Mini-ITX ارزان‌ترین خواهد بود اما کاملاً اشتباه می‌کنید.‌ mini-ITX به دلیل کوچک بودن‌، در واقع دومین گرانترین دستگاه است و از Micro-ATX به عنوان ارزان ترین گزینه موجود استفاده می‌کند. ATX به دلیل سازگاری‌، اندازه و سطح عملکرد کلی آن گران‌ترین است.

مقاله پیشنهادی : هر آنچه باید درباره رم بدانید.

جوانب مثبت و منفی

هر یک از انواع سایز مادربرد موافقان و مخالفان منحصر به فرد خود را دارد و در نهایت می‌توان آن‌ها را با توجه به نوع کامپیوتر شما تعیین کرد. در زیر جوانب مثبت و منفی برای مصرف‌کننده آورده ایم.

استانداردATX

مزایا:

 • حداکثر 19 اسلات PCIe
 • ظرفیت رم بالاتر
 • از تنظیمات چند GPU پشتیبانی می‌کند
 • قابلیت اورکلاک کردن

معایب

 • گرانترین
 • بزرگترین مشخصات کلی
میکرو ATX

مزایا

 • ارزان‌ترین
 • بهترین محصول همه جانبه
 • می‌تواند در بیشتر موارد جای بگیرد
 • ظرفیت رم بهتر از Mini-ITX

معایب

 • اسلات PCIe محدود
Mini-ITX

مزایا

 • کوچک‌ترین

معایب

 • حداکثر RAM 32 گیگابایت
 • فقط 1 اسلات PCIe
 • گران‌ترین

همانطور که از جدول بالا مشاهده می‌کنید‌، هر 3 دارای موارد مثبت و منفی مربوط به یک منطقه خاص هستند. به عنوان مثال‌، از مشخصات می‌توانید برداشت کنید که Mini-ITX فقط برای ساخت ‌کامپیوتر‌های کوچک مناسب است و اولین گزینه کسی نیست که می‌خواهید چیزی قدرتمندتر یا همه کاره بسازید.

Micro-ATX به طور واضح بهترین مادربرد همه کاره است که کوچکتر از ATX است در حالی که هنوز هم از ظرفیت RAM مناسب و اسلات PCIe برخوردار است. گذاشتن ATX برای مشتریانی که می‌خواهند یک دکل غول پیکر بسازند که قادر به کنترل واقعی هر سناریو از جمله چند کار زیاد و استخراج بیش از حد باشد مناسب است.

محصول پیشنهادی: مادربرد ایسوس ROG STRIX Z590-A GAMING WIFI

ATX Vs Micro ATX Vs Mini ITX‌، کدام یک را انتخاب کنم؟

شما در مرحله‌ای هستید که احتمالاً درک خوبی از آنچه هر یک از انواع سایز مادربرد دارد ارائه می‌دهد و سعی می‌کنید تصمیم بگیرید که کدام یک را انتخاب کنید. در این صورت‌، در زیر چ در مورد برخی از سناریوهایی که می‌توان از هر یک از فاکتورهای شکل استفاده کرد بحث می‌کنم:

 • ساخت یک ‌کامپیوتر شخصی با عملکرد بالا

اگر به دنبال خرید و جمع آوری ‌کامپیوتر شخصی خود هستید‌، 2 نکته وجود دارد که باید قبل از انتخاب انواع سایز مادربرد بهترین گزینه برای انتخاب را از خود بپرسید. اولاً‌، چقدر به این دکل قدرتمند نیازمند هستید؟

بیشتر بازی‌های این روزها می‌توانند با استفاده از یک CPU مناسب و یک GPU منفرد و با کیفیت خوب اجرا شوند. با این گفته‌، برای قیمت و کاربردی بودن ما مادربرد Micro-ATX را با ظرفیت RAM مناسب و توانایی داشتن 4 اسلات PCIe به طور همزمان توصیه می‌کنیم.

تنها سناریویی که قرار است Micro-ATX مناسب نباشد این است که بخواهید تعداد زیادی خروجی PCIe مانند چندین GPU برای استخراج داشته باشید. علاوه بر این‌، اگر می‌خواهید اورکلاک سنگین انجام دهید یا به سادگی چیزی می‌خواهید که به زیبایی کلی ساخت آن اضافه شود‌، احتمالاً به ATX متمایل خواهید شد.

محصول پیشنهادی: مادربرد ایسوس مدل PRIME H610M-A D4

 • ساخت یک کامپیوتر برای کار حرفه ای

بسیاری از نکات و توصیه‌ها برای کار با ‌کامپیوتر بسیار شبیه به راه اندازی بازی است. اساساً‌، مگر اینکه در حال ویرایش عکس و فیلم با انبوه برگه‌های مختلف باشید‌، دیگر نیازی به چیزی بزرگتر از فرم مادربرد Micro-ATX نخواهید داشت. شما دارای اسلات PCIe کافی و ظرفیت RAM مشابه ATX هستید بنابراین از نظر فنی می‌توانید یک سیستم تولید کنید که بیش از اندازه کافی برای حجم کار شما باشد.

 • ساخت ‌کامپیوتر دسکتاپ خانگی

اگر می‌خواهید یک ‌کامپیوتر رومیزی خانگی بسازید‌، گزینه‌های شما در انواع سایز مادربرد کمی‌متنوع تر است و بیشتر به طراحی و عملکرد بستگی دارد. به عنوان مثال‌، اگر می‌خواهید چیزی زیبا و نامحسوس بسازید‌، Mini-ITX کاملاً بهترین گزینه است. کمی‌گران‌تر اما اندازه آن واقعاً تفاوت ایجاد می‌کند. متناوباً‌، اگر اندازه اصلی برنامه اصلی شما نیست‌، Micro-ATX برای یک محصول همه جانبه مناسب‌ترین گزینه خواهد بود.

اندازه ‌کامپیوتر مناسب شما چیست؟

تعدادی از فاکتورها برای ساخت هر ‌کامپیوتر شخصی جدید مهم هستند‌، مهم نیست که برای چه مکانی می‌خواهید از آن استفاده کنید و انتخاب اندازه و فرم مناسب یکی از مهمترین آنهاست. وقتی نوبت به انتخاب اندازه مناسب ‌کامپیوتر برای شما می‌رسد‌، در نظر بگیرید که می‌خواهید برای چه مکانی از آن استفاده کنید‌، چقدر فضای کافی دارید و بودجه شما چقدر است.

اگر می‌خواهید کمی در ‌فضا ‌صرفه جویی کنید‌، در حالی که هنوز قدرتمندترین اجزای سازنده را در ‌کامپیوتر شخصی جدید خود قرار می‌دهید‌، ممکن است سایز مادربرد M-ATX بهترین گزینه برای شما باشد. فقط توجه داشته باشید که هنگام انتخاب انواع سایز مادربرد و کیس خود گزینه‌های زیادی نخواهید داشت و ممکن است سرمایش و ذخیره سازی شما به اندازه طراحی بزرگتر گسترده نباشد.

اگر به فضای ذخیره سازی زیادی نیاز دارید‌، چندین کارت گرافیک پیشرفته یا حلقه‌های خنک کننده آب سفارشی را بخواهید. اگر در مورد همه چیز کمی ‌بیشتر برای ظرفیت اضافی هزینه نمی‌کنید و اگر کیس بزرگتری بر میز کار شما نیاز نیست، خصوصاً اگر سیستم جدید شما باشد‌، ATX انتخاب مناسب شما خواهد بود.

محصول پیشنهادی: مادربرد ایسوس PRIME B660 PLUS D4

نتیجه گیری:

بنابراین ما انواع سایز مادربرد  یعنی مادربردهای ATX vs، Micro ATX vs ،Mini ITX را مقایسه کردیم تا واقعاً تفاوت را ببینیم و در انتخاب مادربرد بعدی شما کمک کنیم. این که آیا شما در حال ساخت یک دکل بازی هیولا یا یک دسکتاپ خانگی کوچک هستید که یک تن فضا اشغال نمی‌کند‌، مادربرد عالی در انتظار پاسخگویی دقیق به نیازهای شما است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×