» مقالات رم » حافظه optane اینتل چیست و چه کار می‌کند؟
مقالات رم

حافظه optane اینتل چیست و چه کار می‌کند؟

1400-05-03 1,067

حافظه optane اینتل چیست؟

اساساً حافظه optane اینتل نوعی حافظه پنهان دیسک است. وظیفه اش این است که دسترسی سریع داده‌های SSD به همراه ظرفیت بالای HDD را به کاربران ارائه دهد. در حالی که داده‌های کم اهمیت از‌ هارد دیسک کشیده شده است، داده‌های معمول استفاده شده در حافظه سریع M.2 Optane تکثیر می‌شوند.

حافظه optane اینتل  چگونه کار می‌کند؟

طراحی پشت اینتل جهت ایجاد فضای ذخیره‌سازی سریع‌، متراکم و غیر فرار بود. این حافظه غیر فرار‌، حافظه 3D XPoint لقب گرفته‌ و حافظه Intel و کنترل کننده‌های ذخیره‌سازی و همچنین سخت افزار رابط و پیشرفت‌های نرم افزاری را با هم ترکیب می‌کند. حافظه3D XPoint متشکل از سلول‌های حافظه و سلکتور است که در ستون‌هایی با ساختار سیم‌کشی عمودی و افقی در بالا و پایین قرار گرفته اند و به سلول‌های حافظه اجازه می‌دهد با انتخاب یک سیم در بالا و دیگری در پایین آدرس‌دهی شوند.

پس از نصب و راه اندازی صحیح‌، کاربران به راحتی به استفاده عادی از سیستم خود ادامه می‌دهند. حافظه optane اینتل   بهبودهای محسوسی را در سه دوره برای کاهش زمان بوت ذکر می‌کند‌، در حالی که برنامه و شتاب فایل به طور خودکار با یادگیری رفتارهای محاسباتی شما اتفاق می‌افتد. برای گرم شدن درایوهای Intel® Optane ممکن است کمی ‌بیشتر طول بکشد‌، اما این به دلیل ماژول‌های بزرگتر آنها است.

مشخصات حافظه optane اینتل

حافظه Optane یا بسیار عالی کار می‌کند (همه داده‌های مهم در حافظه پنهان هستند) یا فقط اشکالی ندارد (برخی از داده‌ها با سرعت کمتری ذخیره می‌شوند). از نظر فنی‌، درایوهای حافظه Optane بسته به اینکه مدل‌های 16 گیگابایتی‌، 32 گیگابایتی یا 64 گیگابایتی داشته باشند عملکرد متفاوتی دارند‌، اما به طور کلی گزینه 16 گیگابایتی توصیه نمی‌‌شود.

حداکثر توان پی در پی توسط رابط PCIe x2 در مدل‌های با ظرفیت بالاتر محدود می‌شود‌، اما در عمل اهمیت چندانی ندارد. تعداد کمی ‌از عملکردهای واقعی لینک 2 x را اشباع می‌کند، کپی کردن فایل‌ها می‌تواند همراه با برخی از معیارهای مصنوعی به آنجا برسد‌، اما اگر برنامه‌ها و بازی‌ها را بارگیری می‌کنید‌، حافظه Optane بسیار سریع است.

حافظه Optane با استفاده از فناوری 3D XPoint اینتل ساخته شده است‌، نوعی حافظه غیر فرار که مانند NAND در اکثر SSD‌های دیگر استفاده می‌شود‌، با این تفاوت که به جای ذخیره بارها‌، به تغییر خصوصیات مواد وابسته است. این فناوری برای اولین بار در سال 2015 مورد بحث قرار گرفت و وعده‌های زیادی داد: سرعت خواندن و نوشتن بیشتر در مقایسه با NAND‌، ظرفیت‌های بالاتر و دوام فوق العاده.

توان خام حافظه Optane در حال حاضر سریع‌تر از NAND نیست‌، اما یکی از مزایای بزرگ حافظه optane اینتل کم بودن زمان دسترسی است. در مواردی که بیشتر SSD‌های مبتنی بر NAND تأخیری در خواندن / نوشتن در حدود 100/50 میکرو ثانیه دارند‌، تأخیرهای حافظه Optane برای درایوهای 32/64 گیگابایتی 18/7 میکرو ثانیه است.

 

 

حافظه optane اینتل

عملکرد حافظه optane اینتل

در حالی که اینتل توانایی Optane را برای سرعت بخشیدن به SSD‌های پایین‌تر و همچنین HDD‌ها بیان می‌کند‌، مورد دوم رایج ترین مورد استفاده است. برای اکثر موارد در دنیای واقعی‌، حافظه Optane همانگونه که تبلیغ می‌شود عمل می‌کند. یک ماژول 32 گیگابایتی یا 64 گیگابایتی همراه با یک ‌هارد دیسک بزرگتر که از لحاظ عملکردی، زمان بوت ویندوز‌، زمان بارگذاری برنامه و بازی‌، زمان بارگذاری سطح‌، و غیره که شبیه به یک SSD مناسب است و نتایج بهتری را به بار می‌آورد.

بزرگترین نگرانی این است که اولین دسترسی به هر داده جدا نشده با سرعت HDD خاتمه می‌یابد. در طولانی مدت این امر از اهمیت کمتری برخوردار می‌شود‌، اما در آزمایش بلافاصله پس از فعال کردن Optane‌، اولین بوت ویندوز تنها با سرعت کمتری انجام می‌شود و این زمان بوت بعدی است که بهبود می‌یابد. بارگیری یک بازی یا برنامه برای اولین بار نیز به کندی انجام می‌شود و اگر حافظه پنهان خود را پر کنید (با مدل 16 گیگابایتی واقعی این امکان وجود دارد) عملکرد “اجرای اول” را در برنامه‌ها بیشتر انجام می‌دهید. اگر حافظه پنهان شما به اندازه کافی برای کارهای روزمره شما بزرگ باشد‌، حافظه optane اینتل می‌تواند بسیار سریعتر از یک‌ هارد دیسک باشد‌، اما قبل از اینکه کاملا آماده شود‌، به کمی‌ گرم شدن نیاز دارد.

نحوه عملکرد این امر به کاری که انجام می‌دهید بستگی دارد. برای موارد استفاده سبک تر‌، یک درایو حافظه Optane 32 گیگابایتی به طور کلی کافی است‌، اما بارهای سنگین کاری قطعاً می‌توانند به حدی برسند که حتی 64 گیگابایت حافظه کافی نیست.

 

مقاله پیشنهادی : چگونه vram را افزایش دهیم؟

 

هزینه حافظه optane اینتل چقدر است؟

با توجه به عملکرد به طور کلی خوب‌، بدیهی است که قیمت نکته اصلی است. HDD  2 ترابایتی که با حافظه پنهان سریع Optane Memory جفت شده است راه حل منطقی به نظر می‌رسد. در حال حاضر‌، حافظه optane اینتل 28 دلار برای 16 گیگابایت‌، 88 دلار برای 32 گیگابایت‌، یا 111 دلار برای 64 گیگابایت‌، یا 199 دلار برای 128 گیگابایت به فروش می‌رسد.

در حال حاضر‌، قیمت SSD تا حدی کاهش یافته است که هزینه درایو حافظه Optane 32گیگابایتی از قیمت یک ترابایت SATA SSD 1 ترابایتی دور نیست و شما می‌توانید با کمتر از هزینه مدل 64 گیگابایتی‌، یک SSD SATA  1ترابایتی خوب تهیه کنید.

اگر یک درایو واحد می‌خواهید که همه کارها را به خوبی انجام دهد و 2 ترابایت را در خود جای دهد‌، یک حافظه 64 گیگابایتی Optane Memory همراه با یک‌ هارد دیسک اکنون حدود 160 دلار هزینه دارد یعنی بیشتر از یک SATA SSD 1ترابایتی مناسب و 80 دلار کمتر از NVMe SSD سریع 2 ترابایتی.

سیستم مورد نیاز حافظه optane اینتل

با توجه به این نام‌، جای تعجب نیست که حافظه optane اینتل فقط مخصوص سیستم عامل‌های اینتل است. به طور خاص‌، Optane Memory به یک مادربرد با چیپست سری 200 یا سری 300 احتیاج دارد، همچنین در صفحه‌های چیپست X299 کار خواهد کرد. همچنین نیاز به پردازنده وجود دارد و شما به یک پردازنده مرکزی 7th Gen یا بالاتر احتیاج دارید. استثناهایی در قسمت جلوی پردازنده وجود دارد: همه پردازنده‌های Core i3 / i5 / i7 / i9 از حافظه Optane پشتیبانی می‌کنند‌، اما مدل‌های پنتیوم و سلرون این قابلیت را ندارند.

ماژول‌های حافظه Optane دارای فاکتور M.2 2280 هستند و نیاز به استفاده از یکی از اسلات‌های M.2 شما دارند. برخی مادربردها فقط دارای یک اسلات M.2 هستند که استفاده از حافظه Optane در کنار SSD M.2 NVMe را ممنوع می‌کند. اینتل درایوهای ترکیبی را در خود جای داده است که هم شامل حافظه Optane و هم حافظه SSD 660p در یک چوب M.2 است‌، اما این موارد برای نصب کنندگان و سازندگان سیستم است. اگر تقاضا به اندازه کافی زیاد باشد‌، آنها می‌توانند در خرده فروشی نیز به فروش برسند‌، اما تاکنون چنین نبوده است.

علاوه بر نیازهای سخت افزاری‌، Optane Memory دارای برخی نرم افزارها و سیستم عامل است. شما به ویندوز 10 نسخه 1803 یا بالاتر نیاز دارید. شما همچنین به نرم افزار RST 15.5 یا بالاتر اینتل نیاز خواهید داشت.

جایگزین‌های حافظه optane اینتل

راه حل‌های ذخیره سازی SSD دیگری نیز وجود دارد‌، از جمله PrimoCache و AMD’s StoreMI‌، که مبتنی بر Enmotus FuzeDrive است. این راه حل‌ها می‌توانند از یک ماژول حافظه optane اینتل به عنوان حافظه پنهان / سریع استفاده کنند‌، اما عملکرد واقعی متفاوت است. به عنوان مثال StoreMI / FuzeDrive از حافظه‌های طبقه‌بندی شده در مقابل ذخیره SSD استفاده می‌کند. ذخیره سازی طبقه‌بندی شده به عنوان یک روش برتر برای ذخیره‌سازی خالص در نظر گرفته می‌شود. شما به عنوان مثال ظرفیت ذخیره‌سازی ترکیبی همه طبقات را بدست می‌آورید‌، نه اینکه داده‌ها را در طبقات سریع و آهسته تکثیر کنید.

StoreMI با هر مادربرد چیپست AMD Ryzen سری 400 یا بالاتر‌، یا مادربرد Threadripper X399 و TRX40 رایگان است. همچنین می‌توانید FuzeDrive را خریداری کرده و از آن با مادربردهای دیگر  AMD یا Intel استفاده کنید.

 

حافظه optane اینتل

آیا حافظه optane اینتل ارزش خرید دارد؟

در بازار فعلی‌، توصیه حافظه optane اینتل برای سازندگان PC دشوار است. جفت کردن یک HDD با ظرفیت بالاتر با حافظه Optane می‌تواند عملکردی مشابه SSD را برای داده‌های بسیار بیشتری ارائه دهد‌، اما ما هنوز یک SSD بزرگ را ترجیح می‌دهیم. در حالی که SSD‌های 4 ترابایتی بسیار گران هستند‌، مدل‌های 2 ترابایتی به زیر 200 دلار رسیده اند. مگر اینکه به بیش از 2 ترابایت حافظه ذخیره‌سازی سریع / پنهان نیاز داشته باشید‌، بدون شک کار با یک SSD بسیار آسان‌تر است. با این حال‌، برای حافظه‌های 4 ترابایتی و HDD‌های بزرگتر‌، حافظه Optane انتخاب بهتری است. مشکل این است که حافظه Optane با یک ماژول 64 گیگابایتی قیمتی را دارد که هزینه آن به اندازه یک SSD  1ترابایتی است.

ترجیح این است که یک SSD  1ترابایتی یا 2 ترابایتی و بدون HDD یا 500 گیگابایت SSD با HDD داشته باشیم تا اینکه با حافظه نهان 64 گیگابایتی و HDD مواجه شویم.

اگر گزینه ساده‌تری می‌خواهید که به مدیریت ذخیره‌سازی در سطح پایین‌تر احتیاج نداشته باشد‌ و به خصوص اگر به طور معمول از مجموعه داده‌های عظیمی‌که می‌توانند حافظه SSD شما را از بین ببرند‌، استفاده نمی‌کنید‌ و همچنین اگر قصد خرید اس اس دی دارید، حافظه optane اینتل ارزش بررسی دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×