بررسی کیس کامپیوتر

در زمان خرید یک کیس کامپیوتر باید چه مواردی را در نظر قرار داد؟ در ادامه قصد داریم به صورت کامل و جامع به شما در این مورد کمک کنیم.

قالب کیس‌های کامپیوتر تعیین‌کننده اندازه و نوع اجزای سازنده آن است که بر کارایی خنک‌کنندگی دستگاه تاثیرگذار است، اندازه مهم‌ترین جنبه کیس کامپیوتر محسوب می‌شود.

به صورت کلی سازندگان این حوزه، کیس‌های کامپیوتر را در 4 اندازه کوچک، Mini Tower، Mid Tower و Full Tower طراحی و تولید می‌کنند.

اندازه کامپیوتر با اندازه سایر قطعات دستگاه از جمله مادربرد رابط مستقیمی دارد، در مورد سایر اجزای کیس همچون RAM ، SSD ، HDD یا درایو نوری، اندازه‌ی کیس کامپیوتر مسئله چندان با اهمییتی نیست. قطعات فوق در اندازه‌های کوچک طراحی شده‌اند که به آسانی در قالب‌ههای متنوع کیس قرار می‌گیرند.


انواع کیس کامپیوتر

هنگامیکه نوبت به یافتن بهترین کیس کامپیوتر رسید، موارد متعددی موجود است که باید در نظر داشته باشید. از جمله مهم‌ترین مواردی که در این زمینه باید به آن توجه کرد سیستم خنک‌کنندگی کیس است شما باید برای کیس خود جریان هوا در نظر بگیرید.

خنک نگه داشتن سخت افزاردر عملکرد خوب سیستم و آرامش خاطر افراد کاملا با اهمییت است.

جریان هوا در انتخاب بهترین کیس کامپیوتر شخصی قابل اهمییت است، مخصوصا هنگامیکه از قطعات سطح بالا صحبت می‌کنیم.

در خرید کیس کامپیوتر افراد به زیبایی آن توجه خاصی دارد، اما پیش از رسیدن به این مورد باید نیاز خود را از خرید کیس بدانید و برای آن به اسمبل کردن کیس خود بپردازید.

توجه داشته باشید که اگر شما گیمر هستید شاید زیبایی و شکیل بودن کیس اهمییت چندانی برایتان نداشته باشد و اولویت خود را روی میزان توانایی کلیه قطعات همچون کارت گرافیک قرار دهید.

کیس‌های کامپیوتری که در بازار وجود دارند از تنوع بالایی برخوردارند، هرکدام از آن‌های ویژگی‌های محصوصی دارند که در زمان خرید باید مورد بررسی قرار گیرد.

خروجی لوله خنک‌کننده مایع، کنترلرسرعت فن، پنجره شیشه‌ایی و مدیریت کابل از جمله جدیدترین امکانات و قابلیت‌های کیس کامپیوتر محسوب می‌شوند.


بررسی انواع کیس کامپیوتر

Full tower

کیس‌های برای نصب مادربردهای CEB یا E-ATX از طول 13 اینچ هستند، برای سرورهای با کارایی بالا  کیس Full tower باید به صورت همزمان از دو پردازنده و رم رده بالا و دیگر واحدهای ذخیره‌سازی استفاده کرد.


میس فوق بین 55 تا 75 سانتی متر ارتفاع و 22 تا 33 سانیتی متر عرض دارد، کیس  Full tower کاملا فنی و کارآمد است و نسبت به سایر کیس‌ها قیمت بالاتری دارد و بعبارتی یک کیس قدرتمند بشمار می‌رود.


کیس Mid Tower

کیس  Mid-tower یا ATX یکی از کاربردی‌ترین و محبوب‌ترین کیس‌ها محسوب می‌شود که به شما قابلیت استفاده از بسیاری از درایوها و تقریبا بسیاری از مادبردها با اندازهای گوناگون را می‌دهد.

متوسط ارتفاع این گروه از کیس‌ها بین 35 تا 55 سانتی متر و عرض آن 15 تا 25 سانتی‌متر است، این کیس‌هاب برای بازی‌های ساده مناسب هستند و فضای کافی برای نصب بسیاری از قطعات فول سایز همچون اغلب کارت‌های گرافیکی را باطول 300 میلی متر دارد.

Mini Tower

این نوع از کیس‌های کامپیوتر به گونه‌ایی طراحی شده است که فضای فیزیکی کمتری را در برمی‌گیرد، متوسط اندازه کیس Mini Tower بین 30 تا 45 سانتی‌متر ارتفاع و ‍15 تا 25 سانتی‌متر عرض دارد. در این نوع کیس‌های کامپیوتر فقط می‌توانید مادربرد microATX را نصب  کنید.


کیس HTPC و SFF

HTPC مخفف Home Theater PC و SFF مخفف Small Form Factor است. در این سال‌ها به علت کوچک‌سازی قطعات کامپیوتری این کیس‌ها از محبوبیت زیادی برخوردارند. برای دیدن فیلم و گوش دادن به موزیک HTPC انتخاب کاملا مناسبی است.

اما SFF نسبت به مدل بالایی فضای کمتری را اشغال می‌کند که به علت ابعاد کوچک و وزن سبکی که دارد می‌تواند جایگزین بسیار خوبی برای لپ‌تاپ‌ها باشد.


تفاوت کیس گیمینگ با کیس معمولی

کیس کامپیوتر دارای قطعات داخلی در برابر آسیب فیزیکی، تداخل الکتریکی و اجسام خارجی محافظت می‌کند، کیس‌های متنوع از ظاهری زیبایی برخوردارند.

ساختار داخلی سازمان‌یافته را به وجود می‌آورد، اجزا را به درستی تفکیک کرده و با ایجاد گردش هوای بهتر به خنک‌کردن سیستم کمک می‌کند.

انواع کیس کامپیوتر معمولی با کیس گیمینگ تفاوت زیادی دارد، کیس گیمینگ اندازه بزرگی دارد و به علت اجرای بازی‌های سنگین می‌بایست سسیتم خنک‌کننده و گردش هوای قوی‌تری درون آن نصب شده باشد.

گزینه‌های متعددی از جمله پردازنده، مادربردهای سطح بالا، کارت گرافیک با ویژگی RGB و زیبایی ظاهری روی قیمت کیس کامپیوتر تاثیر بسزایی دارد.


Powered by Froala Editor