80 کالا مرتبط
GLACIER 360 ARGB

بررسی فن - خنک کننده


ریزتراشه اصلی کامپیوتر مربوط به واحد پردازش مرکزی یا سی پی یو کامپیوتر است، وظیفه اصلی فن CPU خنک نگه داشتن پردازنده سیستم است. 

پردازنده به دلیل استفاده از انرژی الکتریکی گرما تولید می‌کند به همین سبب هرچقدر یک سی پی یو با شدت و قدرت بیشتریکار کند، بیشتر گرم خواهد شد.

در صورتیکه سی پی یو بیش از حد مجاز و قابل تحمل سیستم گرم شود، احتمالا ممکن است در زمان کار با سیستم با خطاهای متعددی روبرو شود و در آخر لپ تاپ یا کامپیوتر به صورت کامل خراب شود.

فن خنک‌کننده کوچک برای جلوگیری از افزایش گرما در کیس روی هیت سینک تعبیه شده و برای این امر از اهمیت زیادی برخوردار است.

فن سی پی یو چیست؟

فن، دستگاه سخت افزاری است که به واسطه گردش هوا به درون کیس کامپیوتر و لپ تاپ قادر است تا کل سیستم را خنک نگه دارد. سرعت مجاز کیس براساس دور در دقیقه اندازه‌گیری می‌‌شود. هرچقدر میزان دور دقیقه بالاتر باشد فن قادر است سریع‌تر بچرخد.

با این وجود در اکثر موارد هرچقدر میزان RAM بالاتر باشد، صدای فن سی پی یو هم بلندتر خواهد بود.

فن CPU به هیت سینک متصل است و هوا را به واسطه پره‌ها می‌کشد، پس از انتقال گرمای تولید شده به هیت سینک و بعد به فن، فن به صورت غیرمستقیم قادر است پردازنده را خنک نگه دارد.

انواع فن خنک کننده

در این قیمت قصد داریم برای قطعات مختلف کامپیوتر و لپ تاپ به بررسی انواع فن خنک‌کننده بپردازیم.

کولر کیس: فن در داخل کیس قرار دارد که به گردش هوا در کیس کامپیوتر کمک می‌کند و قادر است هوای داغ را از آن خارج کند.

فن سی پی یو: فن فوق در بخش فوقانی پردازنده کامپیوتر قرار گرفته است، فن CPU به دمیدن و کشیدن هوای گرم از پردازنده کمک می‌کند که در نهایت سبب خنک نگه‌داشتن سی پی یو خواهد شد.

فن پاور: فن قادر است هوای گرم از کامپیوتر و پاور خارج می‌کند.

فن کارت گرافیک: وظیفه اصلی فن کارت گرافیک از داغ‌شدن بیش از حد کارت گرافیک به خصوص در زمان اجرای بازی، ویرایش ویدیو و همچنین کارهای گرافیکی سنگین جلوگیری خواهد شد.


فن لپ‌تاپ

بسیاری از لپ تاپ‌ها دارای فن خنک‌کننده کوچک برای خنک‌کردن قطعات هستند، معمولا اغلب لپ تاپ‌ها دارای یک یا دو فن هستند که پردازنده اصلی و کارت گرافیکی را خنک می‌کنند.

بسیاری از سیستم‌ها برای دور کردن گرما از اجزای فوق از سیستم هیت پیپ استفاده می‌کنند، هیت سینک دارای پره‌های متعددی برای خروج گرما دارند، هرچند گرد و غبار قادر است بین این پره‌ها جمع‌آوری شده و راندمان خنک‌کننده به خوبی کاهش دهد.


فن سی پی یو لپ تاپ دمای کلی سیستم را کم کند و بهره‌گیری از سیستم را راحت‌تر خواهد کند، لپ تاپ‌ها فن‌های خنک کننده داخلی دارند و می‌توان برای کاهش دما آن را روی کول‌پد قرار داد، لپ تاپ‌ها برای خنک شدن از فضای محدودی برخوردارند که برای اطمینان از سلامت دستگاه کاملا حیاتی است.


فن کامپیوتر

فن CPU یکی از ساده‌ترین قطعاتی است که CPU و کارآمد نگه دارد، به علت فشار و همچنین گرمای بیش از اندازه پردازنده بسیار داغ می‌شود و در این شرایط فن سی پی یو است که سبب می‌شود پردازنده به کار خود به درستی رسیدگی کند.

فن خنک کننده در قسمت کوچکی از بخش‌های داخلی CPU تعبیه شده و در زمان راه‌اندازی سیستم به کار خود ادامه خواهد داد.

فن‌خنک کننده در قسمت کوچکی از بخش‌های داخلی سی پی یو قرار گرفته است و پس از راه‌اندازی سیستم کار خود را آغاز خواهد کرد.

سی پی یو از بخش‌های متنوعی همچون حافظه، اجزای حسابی، مادربرد و غیره تشکیل شده است، کارهای که به واسطه این قطعه صورت می‌گیرد، بی‌شک از موارد مهمی برخوردار است و فعالیت مدام آن سبب تولید گرمای زیادی می‌شود، لذا احتمال سوختن این قطعات به علت گرمای شدید و بار کاری سنگین بالا است.

برای خنک نگه‌‎داشتن و همچنین گردش هوای کافی در این قطعه، خرید فن CPU ضروری است.

به غیر از CPU پاور هم از جمله بخش‌هایی است که دارای فن ورودی است و قادر است تا هوا را از محیط دریافت و بعد از پشت پاور خارج کند.

فن کیس در داخل کامپیوتر قرار گرفته و به جلو یا پشت کیس وصل است، کولر کیس به ورود هوای خنک به درون کیس و همچنین خروج هوای گرم از آن کمک خواهد کرد.

قطعات فوق در اندازه‌های مختلفی قرار دارند، اما رایج‌ترین مدل‌های موجود عبارت است از:


•    80 میلی‌متر

•    92 میلی‌متر

•    120 میلی‌متری (12 سانتی‌متری) با عرض 25 میلی‌متر


جمع‌بندی


داشتن کیس بدون فن یا با داشتن فن معیوب دمای سی پی یو و سایر قطعات سیستم شما از میزان استاندارد بالاتر رفته و با استمرار این فرآیند هر لحظه ممکن است، دستگاه آسیب دیده و یا موجب سوختگی می‌شود. 


Powered by Froala Editor