مودم

در عصر تکنولوژی امروزه به اینترنت وابسته هستیم، زیرا اتصالات اینترنت در ایران سرعت بالا و کیفیت بالایی ندارد. به همین دلیل این موارد موجب می‌شود در زمان نیاز به اینترنت روز شما خراب شود و ناراحتی به وجود آید.

این مودم‌ها توانایی دارند تا مشکل شما را برطرف کند، به همین سبب دلیل خرید مودم از اهمییت بالایی دارد.

از تلفن های همراه هوشمند تا روترهای وایرلس همگی قطعاتی است که سبب می‌شود تجهیزات شبکه شما  به زبان‌های دیجیتال متنوع صحبت کند و این مودم است که در این بین به عنوان مترجم برای شما عمل می‌کند.

در واقع مودم دستگاهی است که سیگنال‌های ارسال شده به واسطه ISP را بدست آورده و به صورتی که آن را ترجمه کند که برای بهره‌کیری از تجهیزات شبکه همچون سوئیچ و روتر مناسب باشد. 


مودم‌ چگونه کار میکند؟

مودم قادر است سیگنال‌های ارسالی از ISP را با استفاده از فیبرنوری، خط تلفن، وایرلس و یا کابل‌های هم‌محور دریافت کرده و آن‌ها را به سیگنال‌های دیجیتالی موردنظر تبدیل می‌کند.

برای اینکه سیگنال‌ها به دستگاه متصل شود، روتر وارد کار می‌شود این مسئله انتقال به واسطه کابل‌های شبکه و وایرلس صورت می‌گیرد که موجب می‌شود کلیه دستگاه‌ها به اینترنت متصل می‌شود.

دستگاه‌های شما همچون کامپیوتر، لپ تاپ و تلفن‌های هوشمند قادر نیستند تا به صورت مستقیم با ISP شما ارتباط برقرار کنند،از زبان‌های متنوعی استفاده کرده تا سینگال‌های متفاوتی را ارسال می‌کنند.

به همین سبب دستگاه به عنوان یک مترجم در شبکه نقش بسیار زیادی دارد و اتصال به اینترنت بدون این مورد امکان‌پذیر نخواهد بود.


تاریخچه مودم

نخستین مودم در دهه 60 میلادی برای اتصال به شبکه به واسطه خطوط تلفن استفاده ش، در واقع در سال 1977 برای نخستین بار در جهت انتقال اطلاعات بین دو سیستم و به واسطه تبدیل سیگنال‌های آنالوگ به دیجیتال و بالعکس صورت گرفت.


انواع مودم

مودم‌ها از انواع متنوعی برخوردارند که با توجه به نیاز شما طراحی شده است. به صورت کلی بهتر است در زمان خرید مودم دقت داشته باشید وایرلس باشد و ضمنا قابلیت اتصال به Wifi را داشته از آن پشتیبانی کند.

به همین دلیل بهتر است از  قابلیت اتصال به کابل LAN برخوردار باشد، اگر جزو افرادی هستید که اعتقاد دارند امواج وایرلس برای سلامتی مضر است واتصال مستقیم به LAN به صورت امن است.

معمولا ویژگی‌های فوق از سایر ویژگی‌ها همچون قابلیت اتصال به کابل مهم‌تر است، مگر اینکه بخواهید اشتراک‌گذاری اطلاعات فلش و یا هارد را داشته باشید.

بسیاری از مودم‌های ADSL بی سیم است و قابلیت اتصال به کابل LAN را برخوردار است.


1: مودم داخلی

مودم داخلی به مادربرد کامپیوتر متصل می‌شود، به صورت کلی به دو صورت Dial-up و وایرلس تولید و عرضه می‌شود. در مدل‌های داخلی دیال‌آپ برای ارسال و دریافت اطلاعات اینترنت استفاده می‌شود.

این نوع مودم‌ها در کنار انواع دیگر، انواع دیال‌آپ از کیفیت و سرعت کمی برخوردار است، برای اتصال به اینترنت از طریق آن‌ انجام عمل هویت‌سنجی ضروری است.

برای اتصال به اینترنت از شبکه تلفن در کنار انواع داخلی وایرلس استفاده نمی‌کند از سرعت بالاتری برخوردار است و هویت سنجی برا آن ضروری نیست.


2: مودم خارجی

مودم خارجی به خوبی به جایی وصل نیست و اتصال به کامپیوتر و اینترنت به واسطه کابل و یا به صورت وایرلس صورت می‌گیرد.

به علت قابلیت حمل و جابجایی آن، امروزه بیش از این مدل استفاده می‌شود.

علاوه بر این انواع متنوعی وجود دارد که با توجه به نوع اتصال به تجهیزات و همچنین قطعات استفاده شده در شبکه تقسیم‌بندی خواهد شد.


Powered by Froala Editor