42 کالا مرتبط
samsung odyssey g7

بررسی مانیتور

مانیتور دستگاه خروجی برای انواع سیستم است که به صورت تصویر اطلاعات را به کاربر نشان می‌دهد، این اطلاعات به احتمال زیاد به صورت فیلم یا تصویر و یا حتی نتیجه محاسبات خواهد بود که کاربر لازم است با تصویر مشاهده کند.

اطلاعات نمایشی روی مانیتور به کاربر مفهوم خاصی را منتقل می‌کند به همین سبب نمی‌توان تاثیر صفحه نمایش را در انتقال مطالب در نظر نگرفت.

مانیتور یا صفحه نمایش از درگاه‌های متعدد ورودی برخوردار است که اطلاعات را از سیستم دریافت می‌کند و براساس عملیاتی خاص، به شما نمایش خواهد داد.

این درگاه احتمالا به صورت پورت‌های متنوعی همچون DVI و VGA و یا حتی HDMI باشد، اگرچه در مانیتورهای امروزی تعداد پورت‌های ورودی بیشتر خواهد شد، پورت‌های ورودی چندگانه موجب می‌شود چند سیستم را به یک مانیتور وصل کرد و از صرف هزینه اضافه جلوگری کرد.


راهنمای خرید مانیتور


به صورت کلی نمایشگرها متشکل از صفحه نمایش، دستگاه مدار و محفظه است، مهم‌ترین قسمت که همان صفحه مانیتور است جایی است که شما بیشتر به آن توجه می‌کنید و به نوعی بیشتر با آن سرو کار دارید. تفاوت قیمت برای مانیتورها مخصوص است بخش است که برای افراد قابل اهمییت است.

هرچقدر کیفیت صفحه نمایش شما بیشتر باشد قیمت مانیتور هم بالاتر خواهد رفت.

فاکتورها و عواملی وجود دارد که با توجه به آن کیفیت نمایش تصویر و همچنین خروجی تغییر خواهد کرد، توجه به این نکات به شما برای انتخاب درست و همچنین خرید مانیتور مناسب کمک می‌کند.

نکته اول در خرید مانیتور؛ اندازه

نخست اینکه باید بدانید که سطح صفحه نمایش نمایشگر با توجه به اینچ سنجیده خواهد شد، مقیاس فوق با فاصله از گوشه سمت راست و بالا تا گوشه سمت چپ و پایین صفحه نمایش است. یکی دیگر از مهم‌ترین نکاتی که می‌بایست در زمان خرید مانیتور بدانید، کاربری مانیتور و به نوعی بودجه شما برای خرید آن است.

دنیای محصولات الکترونیکی کاملا گسترده است و از انواع متنوعی برخوردار است، اما شما به دنبال این هستند که نمونه مانیتور با صرفه و کاربردی را انتخاب کنید تا نیازتان در این مورد برطرف شود.

با توجه به نوع کاربری که در نظر دارید، انواع متنوعی از مانیتورها وجود دارد اما در اینجا قصد دارید تا برای انتخاب مانیتور مناسب نکاتی کلی را بررسی کنیم:

اندازه مناسب مانیتور

یکی از مواردی که به فضای کاری، سلیقه و بودجه شما بستگی دارد سایز مانیتور است، باید به این نکته توجه داشته باشید که چقدر مانیتور انتخابی شما بزرگ‌تر باشد تا تصویر به خوبی دیده می‌شود و به چشم‌ها فشار کمتری وارد خواهد شد، لذا دیرتر خسته خواهید شد.

ابعاد فوق در بازار به آسانی عرضه خواهد شد و مورد استفاده افراد متعددی قرار می‌گیرد، به گونه‌ایی که ابعاد بزرگ‌تراز 24اینچ به دلیل بزرگی صفحه تصویر خروجی را بی‌کیفیت خواهد کرد.

هرچند ابعاد فوق کاملا به نوع کاربردی که شما از آن  انتظار دارید، بستگی دارد. ابعاد کوچک‌تری همچون مانیتورهای 21 اینچ از قیمت مناسب و کیفیت مطلوبی برخوردارند.

نکته دوم در خرید مانیتور؛ کیفیت تصویر خروجی

بسیاری از مانیتورهای که در بازار به دلیل تراکم پیکسلی بالا و یا هماهنگ بودن تنظیمات نمایش تصویر موجود است قادرند تا کیفیت خوبی را به کاربر ارائه دهند. در دسته‌بندی کلی عمق رنگ، وضوح نمایش، میزان درخشندگی

اغلب مانیتورهای موجود در بازار به لطف تراکم پیکسلی بالا و هماهنگ‌بودن تنظیمات نمایش تصویر درآن‌ها، کیفیت خوبی را به کاربر ارائه می‌دهند.در یک دسته‌بندی کلی، میزان درخشندگی، عمق رنگ، وضوح نمایش، تراکم پیکسل، نرخ تازه‌سازی و نسبت کنتراست و دقت رنگ نکات کلی هستند که بهتر است به آنها توجه کنیم. برای آشنا شدن شما با این مفاهیم برای خرید مانیتور توضیح کوتاهی می‌دهیم.

نسبت کنتراست، نسبت درخشنده‌ترین رنگ به تیره‌ترین رنگ است که همزمان در مانیتور تولید می‌شود. هرچقدر میزان درخشندگی و نسبت کنتراست به هم نزدیک‌تر باشند، آن صفحه کیفیت بهتری دارد.البته که تنها به این عدد وابسته نیست.

عمق رنگ به سایه‌های تصویر می‌پردازد و هرچقدر این عدد بیشتر باشد سایه‌ها بهتر مشخص‌ می‌شوند. وضوح نمایش هم یکی از مهم‌ترین‌ نکات است. به تعداد پیکسل‌های مشخص که در هر بعد افقی و عمودی، مانیتور قادر به نمایش است، وضوح نمایش گفته‌می‌شود. تراکم پیکسل به تعداد پیکسل هایی که در یک واحد خطی می‌آید، گفته می‌شود.

قیمت مانیتور کامپیوتر

از جمله مهم‌ترین عواملی که مربوط به قیمت مانیتور است متشکل از ابعاد، رزولوشن، امکانات، قابلیت‌ها و برند سازنده آن است.


جمع بندی

مانیتور کامپیوتر دارای انواع متنوعی است، به صورت کلی مانیتورها از کاربری مجزای گیم و اداری شناخته می‌شوند، مانیتورهای مخصوص بازی با رفرش ریت بالا، پشتیبانی از Vsync و G-Sync، طراحی خاص و تاخیر پایین گزینه کاملا مناسبی برا افراد گیمر است.

مانیتورهای 2 اینچ، 24 اینچ و 27 اینچ برای کاربری‌های عادی جزو معمول‌ترین کاربری‌ها و حتی برای گیم محسوب می‌شوند.

به لحاظ رزولوشن تصویر نیز گزینه‌های  1080p یا FHD در کنار 1440p یا QHD و نمایشگر های 4K و UHD سه گزینه پیش روی افراد محسوب می‌شوند که بهتر است بدانید به لحاظ قیمت تفاوت زیادی با هم دارند.Powered by Froala Editor

عضویت در خبرنامه بانی نو

با عضویت در خبرنامه بانی نو از جدیدترین محصولات و تخفیفات ویژه ما آگاه شوید

شماره تماس: 02154789 داخلی 2
ایمیل:info[at]baninopc.com
samandehietehadie