» آموزشی » چگونه می‌توان استخراج اتریوم با سی پی یو انجام داد؟
آموزشی

چگونه می‌توان استخراج اتریوم با سی پی یو انجام داد؟

1400-06-12 847

چندسالی می‌شود که بحث ارز دیجیتال در بازار‌های بین‌المللی داغ شده است و در راس آن‌ها، انواع ماینر‌ بوده‌اند که توانایی استخراج برخی ارز‌ها را داشته‌اند. سوالی که همواره برای برخی افراد وجود داشته این می‌باشد که آیا استخراج این ارز‌ها با دستگاه رایانه نیز امکان پذیر است یا خیر. پاسخ این سوال، بله است. اما اینکه چه ارزی را استخراج کنیم و چه سیستمی را برای استخراج در نظر بگیریم، مواردی هستند که معمولا پاسخ یکسانی به آن‌ها داده نمی‌شود. اما در این مقاله، قصد داریم در مورد استخراج اتریوم با سی پی یو مطلب ارائه دهیم. سوالی که پیش می‌آید این است که مگر استخراج با کارت گرافیک هم ممکن است؟ پاسخ این سوال هم بله است که در ادامه‌ی این مقاله بیشتر به آن پرداخته می‌شود.

موضوعی که مطرح است، این می‌باشد که استخراج اتریوم، کار ساده‌ای نیست و شاید با هر سیستمی نیز صرفه‌ی اقتصادی نداشته باشد. اما خوبی که اتریوم دارد این است که می‌توان این ارز را بعد از بیت کوین، پرچمدار بازار ارز دیجیتال دانست که به راحتی می‌توانید آن را به کیف پول الکترونیکی خود منتقل کرده و سریعا آن را تبدیل کنید. به اصطلاح، اتریوم در این بازار، پول نقد است.

مزیتی که استخراج اتریوم با رایانه نسبت به بیت کوین دارد، این است که بلاک‌های تراکنش اتریوم هر 15 ثانیه اضافه می‌شود. در حالی که این زمان برای بیت کوین به 10 دقیقه هم می‌رسد.

در این مقاله، چگونگی استخراج اتریوم با سی پی یو، سیستمی که برای این کار نیاز است، به صرفه بودن و یا نبودن و مسائل دیگری مورد بررسی قرار گرفته است که اگر در این زمینه‌ کنجکاو هستید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

آیا استخراج اتریوم با CPU به صرفه است؟

شاید بسیاری از افراد که در زمینه‌ی استخراج فعالیت می‌کنند، به هیچ عنوان استخراج با رایانه را به شما توصیه نکنند. به این دلیل که ابزار استخراج، گسترده‌تر از سیستمی است که لپتاپ و یا رایانه‌ی شما دارد. اما به هر حال هستند افرادی که با همین کار، یعنی استخراج به کمک رایانه، توانسته‌اند مقدار چشم گیری را استخراج نمایند.

شاید برای شما سوال پیش آمده باشد که استخراج اتریوم با CPU بهتر است یا GPU؟ با کارت گرافیک هم می‌توان استخراج انجام داد اما همانطور که مطلع هستید، کارکرد کارت گرافیک، بیشتر برای ایجاد تصویر با کیفیت می‌باشد. در حالی که کار پردازنده، دقیقا انجام کار‌های پردازشی می‌باشد که استخراج، به این مورد بیشتر نزدیک است. به شکلی که طبق بررسی‌ها، میزان استخراج یکسان از یک پردازنده و کارت گرافیک، خواهان کارت گرافیکی با قیمت بالاتر به نسبت پردازنده خواهد بود. یعنی پیشنهاد این است که اگر قصد این کار را هم دارید، حتما برای این کار، سی پی یو را درگیر کنید نه کارت گرافیک.

این که استخراج اتریوم با سی پی یو، هنوز منسوخ نشده است، به آن معناست که هنوز هم می‌تواند سودآور باشد. اما سود آور بودن آن مشروط به چند مورد است. نمی‌دانیم اکنون که این مقاله را مطالعه می‌کنید، قیمت اتریوم چند دلار است اما اگر بتوانید از این الگوریتم ثابت استخراج، در مدت زمان بلند، مقدار قابل توجهی اتریوم به دست آورید، در آینده و با پایدار شدن الگوریتم ( زمانی که دیگر استخراج اتریوم، ممکن نباشد.) و همچنین بالا رفتن قیمت اتریوم، می‌توانید به سود برسید. در مورد بالا رفتن قیمت آن هم باید به اطلاع شما برسانیم که درباره‌ی این ارز دیجیتال، آینده‌ی درخشانی پیش بینی می‌شود.

هشدار!!!

واقعیت این موضوع، بیان می‌کند که هیچ تضمینی در این باره که آیا قیمت اتریوم به میزانی که شما را به سود برساند بالا خواهد رفت یا خیر، وجود ندارد. همچنین میزان استخراجی که می‌توانید انجام دهید نیز به میزان خیلی زیادی نخواهد رسید، چرا که شما برای استخراج سیستم جمع نکرده‌اید؛ که اگر بخواهید این کار را انجام دهید، باید از تعداد بیشتری پردازنده و کارت گرافیک استفاده کنید که شاید گاها هزینه‌ی آن‌ها تا 100 میلیون تومان هم برسد. به همین دلیل، لازم دیدیم تا این اخطار را به شما بدهیم که شاید استخراج اتریوم با سی پی یو ، بیشتر از این که برای شما سود داشته باشد، زحمت و درگیر کردن سی پی یو را به همراه داشته باشد.

مقاله پیشنهادی : بهترین استخر استخراج بیت کوین

سیستم مورد نیاز برای استخراج اتریوم

باز هم لازم می‌دانیم که این نکته را بگوییم که هرگز به قصد استخراج اتریوم سیستم نبندید! همانطور که نباید هم انتظار سود زیاد و آنی را داشته باشید. در واقع این کار برای زمانی توصیه می‌شود که شما یک سیستم در اختیار دارید که از قدرت سخت افزاری بالایی نیز برخوردار است. در این حالت می‌توانید یک گوشه از سی پی یو دستگاه خود را به این امر اختصاص دهید.

باید در نظر داشته باشید که این کار، با لپتاپ، توصیه نمی‌شود. چرا که باعث داغی بیش از حد سیستم می‌شود و ممکن است فن لپتاپ شما توانایی خنک کردن درون دستگاه را نداشته باشد.

اما کمترین سیستمی که می‌توانیم با آن استخراج اتریوم به سی پی یو را تجربه کنیم، چه میزان است؟ به شکل کلی اگر بخواهیم بگوییم، پردازنده‌ی مرکزی برند Intel core i7 و پردازنده‌های هم سطح این سی پی یو، توانایی استخراج را خواهند داشت. که حالا هر چه قدرت پردازنده بالاتر باشد، مقدار بیشتری در مدت زمان کمتر استخراج می‌شود. برای مثال، پردازنده‌ی Core i7 5820k قدرت استخراج همانند مدل AMD RYZEN 9 3900X را دارد. این مورد هم باید در نظر داشته باشید که استخراج هر ارز، می‌تواند سرعت متفاوت داشته باشد.

با تمامی مواردی که گفته‌ایم، حال چگونه به کمک سی پی یو، استخراج اتریوم را تجربه کنیم؟ این کار، کار چندان ساده‌ای نیست و نیاز به انجام چند مرحله دارد که سعی کردیم به شکل خلاصه، به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

در مرحله‌ی اول باید یک کیف پول الکترونیک برای خود درست کنید. اگر کیف پول ندارید و این کار را بلد نیستید، به کمک مقالات مرتبط، می‌توانید این کار را انجام دهید. این کار برای این است که اتریومی که استخراج کردید را به کیف پول منتقل کرده و توانایی نقد کردن آن را داشته باشید.

در ادامه به چگونگی استخراج پرداخته شده است.

چگونه با کامپیوتر، اتریوم استخراج کنیم؟

  • در اولین مرحله از استخراج اتریوم با سی پی یو‌، باید برای نصب برنامه‌ی Geth اقدام نمایید. این نرم برنامه، مسئولیت برقراری ارتباط بین رایانه‌ی شما و شبکه‌ی اتریوم را بر عهده دارد.

پس از نصب این نرم افزار، باید آن را اجرا کرده و یک اکانت برای خود بسازید.

  • برای این کار، باید از Command promptکمک بگیرید. به این شکل که CMDرا در منوی استارت سرچ کنید و بر روی فایل آمده کلیک نمایید تا صفحه‌ی سیاه برای شما باز شود. دستور cd/را تایپ کرده و اینتر را بزنید. حال برای ساخت اکانت، دستور Geth account new را نوشته و اینتر بزنید. در این مرحله، از شما درخواست می‌شود که یک پسوورد برای اکانت خود انتخاب کنید. حتما در این مرحله دقت زیادی به خرج دهید، چرا که این پسوورد برای شما نمایان نیست و اگر آن را فراموش کنید، دیگر دسترسی به مواردی که استخراج کرده‌اید نخواهید داشت. زمانی که دو بار پسوورد را انتخاب کنید، یک اکانت برای شما ساخته خواهد شد.
  • حال زمان آن است که به Gethدستور دهید تا با شبکه ارتباط برقرار کند. که برای این کار، کافی است دستور Geth-rpc-fast-cach=1024را بنویسید و اینتر بزنید.

در این زمان، برنامه شروع به دانلود بلاکچین اتریوم می‌کند که شاید حدود 10 الی 20 دقیقه، وابسته به سرعت اینترنت از شما، زمان بگیرد. در حین این کار، اگر فایروال شما قصد بلاک کردن پروسه را داشت، و با پیام همراه بود، گزینه‌ی allow access را بزنید تا کار ادامه یابد.

اکنون کار ما با Geth تمام شده است و حال، باید نرم افزاری را نصب کنیم که الگورتیم هش کردن بر روی CPU را کنترل کند.

نرم افزار سازنده‌ی الگوریتم CPU

برای این که استخراج اتریوم با سی پی یو را داشته باشیم، باید نرم افزاری را نصب داشته باشیم تا CPU شما، بتواند الگوریتم هش کردن را اجرا کند. نرم افزاری که در اینجا توصیه می‌شود، ETHMINER می‌باشد. این نرم افزار را نصب کنید و برای تعیین کارکرد آن، یک صفحه Command prompt جدید باز کنید.

  1. پس از اینکه صفحه باز شد، همانند قبل، دستور cd/را تایپ کنید.
  2. پس از آن، دستور cd prog را تایپ کرده و سپس tab را بزنید تا ادامه‌ی موردی که خواهان ما است برای شما به نمایش در بیاید؛ پس از آن اینتر را بزنید تا این نوشته برای شما به نمایش در بیاید:

C:\Program Files

  1. در مرحله‌ی بعد، کد cd cpp را وارد کرد و سپس tab را بزنید تا نوشته‌ی زیر برای شمت نمایان شود

C:\Program Files\cpp-ethereum

در این هنگام، برای استخراج اتیروم با سی پی یو ، کلمه‌ی Ethminer را تایپ کرده و سپس اینتر را بزنید. در این هنگام، دستگاه شروع به استخراج اتریوم با سی پی یو می‌کند. دقت داشته باشید که اگر اولین بار باشد که این کار را انجام می‌دهید، ممکن است این مرحله هم مدتی وقت از شما بگیرد.

مقاله پیشنهادی : استخراج بیت کوین با موبایل

نتیجه گیری :

استخراج اتریوم، با دستگاه رایانه، شاید زیاد پیشنهاد نشود. چرا که شما را به در آمد زیادی نمی‌رساند. اما ممکن است در صورتی که به شکل مداوم و بلند مدت برای این کار اقدام کنید و در موازات آن، سیستم قوی نیز داشته باشید، زمانی که قیمت اتریوم بالا برود و الگوی استخراج اتریوم، پایان یابد، آن زمان دارایی شما ارزش پیدا کند. به همین دلیل، توصیه این است که اگر دستگاه پر قدرتی دارید، می‌توانید در کنار کار‌ها روزمره‌ی خود، این کار را نیز انجام دهید.

استخراج اتریوم با سی پی یو اما خیلی هم ساده نیست و نیاز به فعال کردن یک سری نرم افزار‌ها و همچنین درگیر کردن پردازنده دارد. در این مقاله سعی کردیم یکی از روش‌های استخراج بهینه اتریوم را به شما آموزش دهیم که امیدوار هستیم برای شما کار ساز بوده باشد.

اگر به شکل جدی به این موضوع فکر می‌کنید، می‌توانید بر روی استخراج ارز‌های دیگر نیز یک نیم نگاهی داشته باشید. ارز‌هایی نظیر نروا، مونرو و … ارز‌هایی هستند که استخراج آن‌ها آسان‌تر از اتریوم می‌باشد و ممکن است آینده‌های خوبی نیز در انتظار آن‌ها باشد.( اگر قصد خرید سی پی یو برای استخراج اتریوم یا سایر ارزهای دیجیتال را دارید این مقاله می تواند برایتان کمک کننده باشد.)

مقاله پیشنهادی : استخراج اتریوم با لپ تاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×