» مقالات هارد » طول عمر درایوهای SSD چه مدت است؟
مقالات هارد

طول عمر درایوهای SSD چه مدت است؟

1399-08-23 1,511

طول عمر درایوهای SSD چه مدت است؟

شخصی که این سوال طول عمر درایوهای SSD چه مدت است؟ را در تالارهای گفتگوی اینترنتی مرتبط داشته باشد ، اکثرا نظرات گوناگونی را دریافت می کند. اگر با طول عمر مورد انتظار یک SSD سر و کار دارید ، ابتدا باید نگاهی به انواع ذخیره سازی متغیر درایوهای SSD بیاندازید تا بتوانید درباره طول عمر مفید هارد اس اس دی اطلاعات کسب کنید.

سه حافظه SSD در دسترس است: سلول تک سطح (SLC) ، سلول چند سطح (MLC) و سلول سه سطح (TLC). نوع ذخیره سازی MLC دو بیت در هر سلول ذخیره سازی ، نوع TLC سه بیت در سلول و نوع SLC تنها یک بیت ذخیره می کند.

حافظه های فلش SLC به دلیل قیمت های وحشتناک هنوز مورد قبول واقع نشده اند. جهت شناخت انواع SSD ذخیره سازی و طول عمر آن ها موارد زیر اعمال می شود: هرچه اطلاعات بیش تری در هر سلول ذخیره شود ، سطح فرسایش بالاتر است.

این بدان معناست که در ابتدا طول عمر انواع SSD احتمالاً می تواند به چرخه های نوشتن مرتبط شود. سلول های ذخیره سازی از نوع MLC حدود 3000 چرخه ی نوشتن دوام دارند. درنگاه اول ، این لزوما زیاد به نظر نمی رسد.

با این حال ، در مقایسه با HDD های معمولی ، مکانیک SSD فقط با خواندن داده ها خراب نمی شود. این بدان معناست که فقط با خواندن داده ها ، یک SSD فرسوده نمی شود ، و ما را به این نتیجه می رساند که طول عمر مفید درایو های SSD به فرآیندهای نوشتن و حذف بستگی دارد.

مقاله پیشنهادی : تبدیل هارد اینترنال به اکسترنال

سیر پیشرفت عمر مفید SSD

SSD ها گام بلندی در جهت استحکام بیش تر برداشته اند. SSD های نسل جدید داده ها را بر روی کل فضای ذخیره سازی تقسیم می کنند. با این کار ، تمام سلول های ذخیره سازی تا آن جا که ممکن است با دقت مراقبت می شوند.

در همین حال ، برخی از SSD ها حالت به اصطلاح SLC دارند ( همان طور که در بالا توضیح داده شد ، در حال حاضر با این اصطلاح از انواع ذخیره سازی آشنا هستیم). در هر سلول ذخیره سازی ، فقط یک بیت بر روی SLC SSD نوشته شده است.

وقتی یک درایو MLC یا TLC در حالت SLC اجرا می شود ، عملاً از یک حافظه SLC تقلید می کند و در ابتدا فقط یک بیت برای هر سلول می نویسد. هنگامی که فضای ذخیره سازی دیگر کافی نیست ، درایو به حالت کار در ذخیره سازی نرمال می رود.

بیایید با SSD های مدرن یک تست استقامت انجام دهیم ، این بدان معنی است که با استفاده از ابزارهای خاص دائماً با بالاترین سرعت روی این حافظه های فلش بنویسید.

در حال حاضر ، SSD ها در چنین آزمایشاتی به نتایج برجسته ای می رسند و پس از سال ها از بازار خارج می شوند. با این حال ، حتی برای این سلول های غیر قابل استفاده نیز انبارهای فلاش یک راه حل موفقیت آمیز دارند.

SSD های فعلی ظرفیت ذخیره دارند. این فضاهای ذخیره سازی در دسترس کاربر نیستند ، اما اصطلاحاً برای ترمیم سلول های آسیب دیده استفاده می شوند.

سلول های آسیب دیده با سلول های ذخیره شده کاملاً جدید جایگزین می شوند. بنابراین ، درایو های ذخیره سازی SSD در حالت عادی ، یک عمر طول می کشد تا خراب شوند.

آیا می توان محاسبه کرد طول عمر مفید درایوهای SSD چه مدت است؟

هرچه حافظه ذخیره سازی SSD بیش تر باشد ، مدت زمان بیش تری عمر خواهد کرد. با داشتن ظرفیت ذخیره سازی بسیار زیاد ، سلول های ذخیره سازی می توانند برای مدت طولانی تری با احتیاط ادامه دهند، زیرا آن ها اغلب دوباره بازنویسی نمی شوند. طول عمر یک SSD مدرن را می توان با کمک یک فرمول محاسبه کرد:

بیایید Samsung 850 PRO را به عنوان مثال در نظر بگیریم. 850 PRO یک MLC SSD با 3000 چرخه نوشتاری است. ظرفیت درایو بسته به مدل متفاوت است و از 512 گیگابایت تا 2 ترابایت متغیر است.

عامل SSD مقدار واقعی داده را با داده واقعی نوشته شده مشخص می کند. برای محاسبه ، فرد ارزش بالای 5 را انتخاب می کند. به علاوه ، مقدار داده ای که در سال بر روی درایو نوشته می شود تخمین زده می شود.

اگر برآورد دشوار است ، بنابراین توصیه می کنیم مقداری بین 1500 و 2،000 گیگابایت را انتخاب کنید. نتایج زیر به دست می آید :

این SSD احتمالاً به طرز باورنکردنی 343 سال دوام خواهد داشت. این تضمین نیست ، اما پیش بینی خوبی است. ضمانت SSD معمولا با نام ده سال است. هم چنین ، درایوهای TLC مدل 1 ترابایتی سری 850 EVO سامسونگ که به نوع ذخیره سازی TLC با قیمت پایین مجهز شده است ، می تواند طول عمر 114 سال را داشته باشد.

مقاله پیشنهادی : نرم افزار بهینه سازی SSD

اگر SSD شما مدتی در حال استفاده است ، می توانید مدت زمان باقی مانده طل عمرش را با کمک ابزارهای ویژه محاسبه کنید. ابزار SSDlife از زمان کار تاکنون ، مقدار داده ای که قبلاً نوشته شده است را محاسبه می کند و در مورد طول عمر رتبه بندی کرده و پیش بینی خود را ارائه می کند.

آیا می توانم کاری انجام دهم که عمر SSD خود را بهینه کنم؟

همه ابزارهای هارد دیسک نمی توانند به طور خودکار SSD ها را اداره کنند. برخی ابزارها مخصوصاً برای SSD وجود دارد که قطعاً از فضای ذخیره سازی شما مراقبت می کنند. با این حال ، سرویس های بهینه سازی سیستم عامل ، مواردی که از هارد دیسک های معمولی می شناسید ، برای SSD مناسب نیستند.

لیست قمیت: حافظه اس اس دی

یک قطعه زدایی حتی به دلیل فرایندهای غیرضروری نوشتن و حذف ، برای SSD مضر است. به طور کلی ، مرتب سازی داده ها از طریق تجزیه و تحلیل برای SSD مفید نیست: SSD ها به طور هم زمان به همه مناطق ذخیره سازی دسترسی دارند. ب این حال ما نرم افزار بهینه سازی زیر را برای افزایش طول عمر SSD به شما توصیه می کنیم:

Samsung Magician Software – ابزاری مخصوص اس اس دی های سامسونگ

برای داشتن بهترین سیستم تعمیر و نگهداری سامسونگ نرم افزار داخلی “Samsung Magician Software” را توصیه می کند. با استفاده از این ابزار نه تنها می توان سرعت SSD شما را افزایش داد ، بلکه می توان طول عمر SSD سامسونگ را نیز بهبود بخشید.

این ابزار به شما در مورد وضعیت درایو اطلاع می دهد و عملکردهای مختلف معیار ، بهینه سازی و حذف را ارائه می دهد. با استفاده از این امکانات بهینه سازی ، می توان خدمات سیستم عامل را برای حداکثر عملکرد و قابلیت اطمینان SSD تنظیم کرد. به خصوص جالب است که ویژگی “Over Provisinging” رادارا است.

با این عملکرد می توانید طول عمر SSD خود را به حداکثر برسانید. در طی این روش ، یک منطقه ذخیره سازی خاص در دسترس کاربر قرار نمی گیرد. این قسمت فقط برای کنترل کننده SSD است. از فضای ذخیره سازی برای تعویض و مدیریت کارآمد داده های موقتی استفاده می کند. با انجام این کار ، Over Provisioning از رویه های معرفی شده Wear Leveling و Bad-Block-Management نیز پشتیبانی می کند.

در درجه اول SSD با ظرفیت کم از Over Provisioning سود می برند زیرا در این صورت فضای لازم برای عملکردهای بهینه سازی تضمین می شود. دارندگان یک SSD بزرگ سامسونگ عمدتا از ابتدا فضای کافی برای عملکردهای مدیریتی را دارند.

مقاله پیشنهادی : اتصال هارد اینترنال به کامپیوتر

GSmart Control

متناوباً ، می توانید از نرم افزار رایگان تجزیه و تحلیل “GSmart Control” استفاده کنید ، که برای تمام سازندگان SSD سازگار است. با استفاده از این ابزار ، شما به طور مجازی مقادیر SSD خود را بررسی می کنید.

اگر SSD شما از “تست سلامت اساسی” عبور کند ، مستقیماً در برنامه به شما نشان داده می شود. در جزئیات تجزیه و تحلیل ، همه خطاهای خواندن و مشکلات مربوط به SSD خود را پیدا خواهید کرد.

این نرم افزار مجموعه ای از ویژگی های تنظیم ارائه می دهد تا درایو SSD شما با نرمی رفتار کند و بنابراین از یک عمر طولانی اطمینان حاصل شود.

نتیجه گیری:

در نتیجه اگر برایتان این سوال پیش آمده که طول عمر درایوهای SSD چه مدت است؟ بدانید که :

SSD های مدرن نه تنها با سرعت بالا و قوی هستند ، در عین حال از نظر طول عمر نیز راضی کننده هستند. با جدیدترین تکنیک ها ، مانند Wear Leveling و Bad-Block-Management ، SSD ها با دقت زیادی بهبود می یابند و نقوصشان از بین می رود.

با استفاده از ابزارهای بهینه سازی مناسب ، می توانید از حافظه SSD خود مراقبت کنید ، تا بتوانید مدت زمان طولانی از آن لذت ببرید. نکات گفته شده در این مقاله در هنگام خرید SSD می تواند به شما در تشخیص هارد بهتر کمک کننده باشد.

محصول پیشنهادی : اس اس دی ای دیتا Ultimate SU650 SATA III با ظرفیت 120 گیگابایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×