» مقالات هارد » نحوه صحیح پارتیشن بندی هارد
مقالات هارد

نحوه صحیح پارتیشن بندی هارد

1399-07-27 6,537

در این مقاله قصد داریم درباره نحوه صحیح پارتیشن بندی حافظه ssd و پارتیشن بندی هارد نو اطلاعات حائز اهمیتی در اختیار شما قرار دهیم تا خودتان با طی کردن مراحل گفته شده بتوانید با بهترین روش پارتیشن بندی هارد آشنا شوید.

پارتیشن بندی حافظه ssd

هنگامی که در مورد “درایوهایی” با برچسب  C: ، D: و موارد دیگر صحبت می کنیم ، در واقع در مورد پارتیشن ها ، بخش های درایو فیزیکی صحبت می کنیم. هر هارد دیسک مورد استفاده حداقل یک پارتیشن دارد که  می توانید آن قسمت را کوچک کرده و از فضای اضافی قسمت جدیدی ایجاد کنید.

اگر بخواهید بیش از یک سیستم عامل نصب کنید یا بخواهید برنامه ها و داده ها را واقعاً جدا کنید ، این عمل مفید خواهد بود که به آن پارتیشن بندی هارد می گویند . تصمیم به پارتیشن بندی هارد آخرین زنجیره ای است که در نصب هارد قبل از اینکه داده ها را در آن جا قرار دهید باید انجام داد.

پارتیشن بندی هارد دیسک در ویندوز به معنای جدا کردن بخشی از آن و در دسترس قرار دادن سیستم عامل است. به عبارت دیگر ، یک هارد تا زمانی که پارتیشن بندی شود برای سیستم عامل شما مفید نیست.

علاوه بر این ، ذخیره فایل ها تا زمانی که آن را قالب بندی نکنید در دسترس شما نیست . بیش تر اوقات ، این “قسمت” از هارد دیسک کل فضای قابل استفاده است ، اما ایجاد چندین پارتیشن روی یک هارد دیسک نیز امکان پذیر است تا بتوانید فایل های پشتیبان را در یک پارتیشن ، فیلم ها را در قسمت دیگر و غیره ذخیره کنید.

برای آشنایی با هارد ساتا، بلاگ هارد ساتا چیست را مطالعه نمایید

مراحل پارتیشن بندی هارد اس اس دی و نو

پارتیشن بندی ssd و سایر حافظه‌ها، یک روش خاص درون برنامه ای دارد و یک بخش دیگر، به کمک بایوس و نرم افزار صورت می‌گیرد. در این قسمت، پارتیشن بندی هارد ، از طریق خود ویندوز مورد بررسی قرار گرفته است.

مرحله اول

Open Disk Management ، ابزاری است که در تمام نسخه های ویندوز گنجانده شده است و به شما امکان می دهد درایوهای پارتیشن را در کنار موارد دیگر قرار دهید. در ویندوز 10 و ویندوز 8 / 8.1 ، منوی کاربر قدرت ساده ترین راه برای شروع مدیریت دیسک است. هم چنین می توانید مدیریت دیسک را از طریق خط فرمان در هر نسخه از ویندوز و مدیریت کامپیوتر شروع کنید .

مرحله دوم

هنگامی که Disk Managementباز می شود ، باید یک پنجره Disk مقداردهی اولیه با پیام “شما باید دیسک را مقداردهی کنید قبل از اینکه Logical Disk Manager بتواند به آن دسترسی پیدا کند” را مشاهده کنید. در ویندوز XP ، به جای آن یک صفحه شروع و تبدیل دیسک ویزارد را مشاهده خواهید کرد. این ویزارد را دنبال کنید ، مطمئن شوید که گزینه “تبدیل” دیسک را انتخاب نکنید ، مگر اینکه مطمئن شوید که به آن نیاز دارید.

مرحله سوم

در این صفحه ، از شما خواسته می شود که سبک پارتیشن بندی هارد خام جدید انتخاب کنید. اگر هارد دیسک جدیدی که نصب کرده اید 2 ترابایت یا بزرگ تر است ، GPT را انتخاب کنید. اما اگر کوچ کتر از 2 ترابایت باشد ، MBR را انتخاب کنید. پس از انتخاب خود ، تأیید را انتخاب کنید.

در صورتی که قصد دارید با مدل های مختلف هارد آشنا شوید، بلاگ انواع هارد را مطالعه نمایید.

مرحله چهارم

در پایین پنجره مدیریت دیسک ، هارد دیسک مورد نظر برای پارتیشن بندی را از نقشه درایو پیدا کنید. برای دیدن همه درایوهای پایین ممکن است لازم باشد پنجره Disk Management یا Computer Management را به حداکثر اندازه برسانید.

مرحله پنجم

هنگامی که فضای مورد نظر برای پارتیشن را پیدا کردید ، روی آن ضربه بزنید و نگه دارید یا کلیک راست کنید و New Simple Volume را انتخاب کنید. در ویندوز XP این گزینه New Partition نامیده می شود.

مرحله ششم

گزینه ی Next> در پنجره New Simple Volume Wizard که ظاهر شد را انتخاب کنید. در ویندوز XP ، صفحه انتخاب نوع پارتیشن بعدی ظاهر می شود ، جایی که باید پارتیشن اصلی را انتخاب کنید. گزینه Partition Extended فقط درصورت استفاده از پنج دیسک یا بیشتر در یک هارد دیسک فیزیکی کاربردی است. بعد از انتخاب گزینه Next> را انتخاب کنید.

مرحله هفتم

برای تأیید اندازه درایو ایجاد شده ، گزینه Next> را در مرحله Specify Volume Size انتخاب کنید. اندازه پیش فرضی که در قسمت Simple volume size در مگابایت مشاهده می کنید باید با مقداری که در قسمت حداکثر فضای دیسک در مگابایت نشان داده شده برابر باشد.

این بدان معنی است که شما یک پارتیشن ایجاد می کنید که برابر با کل فضای موجود در هارد دیسک فیزیکی باشد. شما هم چنین می توانید چندین پارتیشن ایجاد کنید ، که در نهایت به چندین درایو مستقل در ویندوز تبدیل می شوند.

برای این کار ، محاسبه کنید که این درایوها چه تعداد و چه اندازه بزرگ هستند و این مراحل را برای ایجاد آن پارتیشن ها تکرار کنید. به عنوان مثال ، اگر درایو 61437 مگابایت است و می خواهید پارتیشن بندی کنید ، اندازه اولیه 30718 را تعیین کنید تا فقط نیمی از درایو را پارتیشن بندی کنید و سپس برای بقیه فضای تخصیص داده نشده دوباره پارتیشن بندی هارد را تکرار کنید.

برای شناخت نحوه یکپارچه کردن هارد اس اس دی، مقاله‌ی :“یکپارچه سازی ssd را مطالعه نمایید

مرحله هشتم

گزینه Next> را در مرحله Assign Drive Letter یا Path انتخاب کنید ، با این فرض که با حرف پیش فرض درایوی که می بینید مشکلی ندارید . ویندوز اولین حرف درایو موجود را به طور خودکار اختصاص می دهد ، از A & B رد می شود و در اکثر رایانه ها D یا E خواهد بود. سپس می توانید گزینه حرف پیش فرض درایو را روی هر چیزی که موجود است تنظیم کنید.

مرحله نهم

Do not format کردن این حجم را در مرحله Format Partition انتخاب کنید ، و سپس Next> را انتخاب کنید.

محصول پیشنهادی : اس اس دی سامسونگ 970EVO Plus با ظرفیت 250 گیگابایت

مرحله دهم

Complete the New Simple Volume Wizard گزینه های خود را در صفحه Complete the New Simple Volume Wizard که باید به این شکل باشد تأیید کنید:

 • نوع حجم : حجم ساده
 • دیسک انتخاب شده : دیسک 1
 • سایز حجم: 61437 مگابایت
 • مسیر درایو: F:
 • فایل سیستم : ندارد
 • اندازه واحد تخصیص : پیش فرض

از آن جا که رایانه و هارد دیسک هر سیستم متفاوت است ، انتظار داشته باشید مقدار Disk ، Volume size و Drive یا name یا Drive شما با آن چه در این جا می بینید متفاوت باشد .

مرحله یازدهم

گزینه Finish را انتخاب کنید و Windows درایو را پارتیشن بندی می کند ، فرایندی که در اکثر رایانه ها فقط چند ثانیه طول می کشد.

مرحله دوازدهم

سپس ، ویندوز سعی می کند درایو جدید را به طور خودکار باز کند. با این حال ، از آن جا که هنوز فرمت نشده است و نمی توان از آن استفاده کرد ، در عوض این پیام را مشاهده خواهید کرد: “شما باید دیسک را در درایو F فرمت کنید: قبل از این که بتوانید از آن استفاده کنید .این پیام فقط در ویندوز 10 ، ویندوز 8 و ویندوز 7 اتفاق می افتد. شما این مورد را در ویندوز ویستا یا ویندوز XP نخواهید دید .

مرحله سیزدهم

13- با مفاهیم فرمت کردن پارتیشن ها آشنایی پیدا کرده و سپس درایو را فرمت کرده و پس از آن از نحوه صحیح پارتیشن بندی هارد به پایان رسیده و می توانید از پارتیشن های جدید ایجاد شده استفاده کنید.

ساخت هارد اکسترنال بلاگی است که به شما این راهنمایی را ارائه می‌دهد که هارد اینترنال را به هارد اکسترنال تبدیل کنید.

متأسفانه ، این روش پارتیشن بندی هارد نو همیشه به همین راحتی پیش نمی رود. ممکن است در انتهای دیسک پرونده های غیر قابل جابجایی وجود داشته باشد و به شما اجازه ندهد پارتیشن موجود را کوچک کنید.

یا شاید درایو شما یک دسته پارتیشن بازیابی جمع کرده باشد که Windows Disk Management به شما اجازه حذف نمی دهد. اما اگر به مشکل برخورد کنید ، ممکن است بخواهید یک ابزار ثالث مانند MiniTool Partition Wizard را امتحان کنید.

این برنامه ها کمی قدرت مند تر از گزینه های داخلی ویندوز هستند ، اما ویژگی های خاصی ممکن است هزینه بر باشد و اگر مراقب نباشید ، می توانید داده هایتان را از دست دهید. مثل همیشه ، قبل از شروع پارتیشن بندی هارد اس اس دی، فایل بک آپ تهیه کنید تا به مشکل بر نخورید.

همانطور که گفتیم، یک سری نرم افزار وجود دارد که پارتیشن بندی و مدریت درایو‌ها را برای ما ساده تر می‌کند که در ادامه به آن می‌پردازیم.

نرم افزار‌ پارتیشن بندی‌ هارد

نرم افزار پارتیشن بندی‌ هارد ابزاری است که به شما کمک می‌کند گزینه‌های اساسی مانند ایجاد، تغییر اندازه و حذف پارتیشن دیسک فیزیکی را انجام دهید. بسیاری از این برنامه‌ها به شما امکان می‌دهد تا برچسب قطعه را برای شناسایی آسان داده‌ها تغییر دهید.

در زیر لیستی از نرم افزار‌ها که هم نرم افزار پارتیشن بندی‌ حافظه ssd به حساب می‌آیند و هم برای هارد HDD کاربرد دارد، با ویژگی‌های مختلف انتخاب شده است.

نرم افزار پارتیشن بندی‌ حافظه ssd

1- Acronis Disk Director

Acronis Disk Director ابزاری است که شما را قادر می‌سازد داده‌ها و‌هارد خود را بهینه، محافظت و مدیریت کنید. این نرم افزار پارتیشن بندی هارد ، به شما کمک می‌کند بدون ایجاد خطر از دست دادن اطلاعات، یک پارتیشن از‌هارد دیسک ایجاد کنید.

امکانات

به شما امکان می‌دهد حجم‌ها را اندازه، تقسیم و ادغام کنید.

 • می‌توانید حجم‌ها را پنهان کنید.
 • دیسک MBR (Master Boot Record) را به GPT (GUID Partition Table) تبدیل کنید.
 • پارتیشن آلوده را از تهدیدات بازیابی کنید.
 • منطقه ذخیره سازی RAID-5 فناوری مجازی سازی ذخیره سازی داده را ایجاد و تعمیر کنید.
 • پشتیبانی از سیستم عامل ویندوز.

2-Paragon Partition Manager

این نرم افزار، نرم افزار پارتیشن بندی‌ هارد اکسترنال است که به شما امکان می‌دهد دیسک را به یک درایو بزرگتر منتقل کنید. همچنین به شما امکان می‌دهد پارتیشن‌های دیسک سخت را به طور موثر مدیریت کنید. این برنامه به شما امکان می‌دهد پارتیشن را ایجاد، قالب بندی، حذف و همچنین پنهان کنید. به شما کمک می‌کند پارتیشنی که به طور تصادفی حذف شده است را بازیابی کنید.

امکانات

 • کاربران می‌توانند حافظه SSD شما را به درستی سازمان یافته نگه دارند.
 • این ابزار کاربران را قادر می‌سازد تا سیستم عامل خود را بر روی درایو فلش USB شبیه سازی کرده و از آن استفاده کنند.
 • کپی یا بازیابی پرونده‌ها در یک هارد دیسک با اندازه‌های مختلف بخش.
 • به کاربر امکان می‌دهد تا عملیات پارتیشن بندی را انجام دهد تا دیسک‌ها به درستی سازمان یافته باشند.
 • می‌توانید حجم‌های HFS (Hierarchical File System) را به NTFS (NT File System) تبدیل کنید.
 • این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا پارتیشن را گسترش دهید.
 • این ابزار می‌تواند برای تغییر برچسب پارتیشن برای بهبود سازماندهی داده‌ها مورد استفاده قرار گیرد.
 • Paragon Partition Manager می‌تواند خطا را بررسی کرده و آن را برطرف کند.

3- EaseUS Partition Master

EaseUS Partition Master یک نرم افزار پارتیشن بندی‌ رایگان است. این به شما کمک می‌کند تا عملیاتی مانند ایجاد، تغییر اندازه و ادغام پارتیشن‌ها را انجام دهید. این نرم افزار به شما امکان می‌دهد تا یک هادر درایو کوچکتر را به یک هارد بزرگتر شبیه سازی کنید. همچنین به شما کمک می‌کند تا HDD را به SSD برای افزایش کارایی شبیه سازی کنید.

امکانات

 • این نرم افزار به شما کمک می‌کند تا داده‌های حذف شده را بازیابی کرده یا از سیستم خود پشتیبان تهیه کنید.
 • می‌توانید پرونده‌ها، سیستم، پارتیشن یا دیسک را بازیابی کنید.
 • این امکان را به شما می‌دهد تا دیسک MBR (Master Boot Record) را به دیسک GPT (GUID Partition Table) یا دیسک GPT را به دیسک MBR از دیسک اندازه کوچک به دیسک اندازه بزرگ شبیه سازی کنید.
 • برای جلوگیری از از دست رفتن داده‌های خود، یک پارتیشن یا چند پارتیشن را به جای کل دیسک کلون کنید.
 • به شما کمک می‌کند تا پارتیشن را قالب بندی یا حذف کنید.
 • می‌توانید تمام داده‌های موجود در دیسک را پاک کنید.
 • EaseUS Partition Master می‌تواند خطا را برای یک پارتیشن خاص بررسی کرده و آن را برطرف کند.
 • این ابزار به شما امکان می‌دهد برچسب پارتیشن را برای مدیریت داده‌ها تغییر دهید.

محصول پیشنهای : اس اس دی پی ان وای CS900 با ظرفیت 240 گیگابایت

4- AOMEI Partition Assistant SE

برنامه AOMEI Partition Assistant SE به شما امکان می‌دهد سیستم عامل خود را بدون نصب مجدد به درایو دیگری منتقل کنید. این نرم افزار پارتیشن بندی‌ هارد به شما کمک می‌کند تا سخت افزار خود را از دیسک قدیمی ‌به یک دیسک جدید ارتقا دهید. این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا بدون از دست دادن اطلاعات مهم، ‌هارد خود را با خیال راحت پارتیشن بندی کنید.

امکانات

 • می‌توانید بخش داده‌ها را به بخش‌های مختلف شبیه سازی کنید.
 • این نرم افزار از سبک‌های پارتیشن GPT (GUID Partition Table) و MBR (Master Boot Record) پشتیبانی می‌کند.
 • خدمات برای ویندوز 10، ویندوز 8، ویندوز و غیره در دسترس هستند.
 • این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا از طریق تبلت، تلفن همراه یا لپ تاپ خود به پرونده‌ها دسترسی پیدا کنید.
 • می‌توانید دیسک GPT را به MBR تبدیل کنید.
 • می‌تواند هارد دیسک را از نظر بخش‌های بد بررسی کند.
 • می‌توانید پارتیشن را پنهان کنید.

5- Tenorshare Partition Manager

Tenorshare Partition Manager نرم افزار پارتیشن بندی‌ حافظه ssd رایگان است که می‌تواند خصوصیات و قابلیت‌های پارتیشن را تغییر دهد. این برنامه شما را قادر می‌سازد تا برچسب را برای تشخیص آسان تغییر دهید. از درایو USB، دیسک سخت و غیره پشتیبانی می‌کند.

امکانات

 • می‌توانید از MBR به GPT و بالعکس تبدیل کنید.
 • پشتیبانی از FAT، EXT، NTFS، HFS و غیره
 • شما می‌توانید این نرم افزار را بر روی کامپیوتر دارای سیستم عامل ویندوز نصب کنید.
 • این ابزار با SCSI رابط سیستم کوچک کامپیوتر، IEEE، SATA (Serial ATA) سازگار است.
 • می‌توانید فضای خالی دیسک را ایجاد، حذف، قالب بندی و تقسیم کنید.

6) NIUBI Partition Editor

NIUBI Partition Editor نرم افزاری است که برای پارتیشن بندی‌ حافظه ssd به قطعات مختلف استفاده می‌شود و از ویندوز PC و سرور پشتیبانی می‌کند. این ابزار به شما امکان می‌دهد فضای دیسک را بهینه کنید. به راحتی می‌توانید از این برنامه برای انتقال از سیستم عامل به برنامه دیگر استفاده کنید.

امکانات

 • می‌توانید دیسک را کوچک، گسترش و ادغام کنید.
 • به شما کمک می‌کند تا برچسب پارتیشن را تغییر دهید.
 • شما می‌توانید برش دیسک را به راحتی ایجاد و حذف کنید.
 • ویژگی‌های امنیتی داده مانند پنهان کردن پارتیشن، گوش دادن اطلاعات، تنظیم فقط خواندنی و غیره را دارد.

مطالعه بلاگ انواع کابل IDE به شما کمک می‌کند بهترین رابط‌ها بین هارد و مادربرد را بشناسید.

7) مدیریت دیسک مایکروسافت

Microsoft Disk Management یک ابزار سیستم در ویندوز است که شما را قادر می‌سازد کارهای مربوط به ذخیره سازی را انجام دهید. این ابزار در رایانه شما داخلی است. این ابزار از پارتیشن سیستم EFI (Electronic Fuel Injection) پشتیبانی می‌کند. به شما امکان می‌دهد درایو C: را بازیابی کنید.

امکانات

 • Microsoft Disk Management به شما کمک می‌کند تا حافظه SSD را آزاد کنید.
 • این به شما کمک می‌کند تا دیسک خود را جدا کنید.
 • درایو جدیدی را تغییر دهید یا اختصاص دهید.
 • می‌توانید پارتیشن را کوچک کنید.
 • این برنامه به شما کمک می‌کند تا یک درایو جدید راه اندازی کنید.

8- GParted

GParted یک ویرایشگر رایگان برای پارتیشن بندی‌ حافظه ssd است. می‌توانید بدون از دست دادن داده‌ها، اندازه کپی یا انتقال قسمت دیسک را به این اندازه تغییر دهید. این برنامه می‌تواند داده‌ها را از یک قطعه دیسک از دست رفته نجات دهد.

امکانات

 • می‌توانید سیستم فایل مانند ufs، udf، xfs و موارد دیگر را دستکاری کنید.
 • یک ویرایشگر گرافیکی برای مدیریت موثر برش دیسک دارد.
 • می‌توانید از این نرم افزار در Linux، Mac OS X یا Windows استفاده کنید.
 • به شما کمک می‌کند تا برای سیستم عامل جدید فضا ایجاد کنید.
 • به شما امکان می‌دهد پارتیشن را فعال یا غیرفعال کنید.
 • پشتیبانی از دیسک سخت SATA و SCSI

در صورتی که آشنایی با هارد مجازی ندارید، نگاهی به بلاگ “هارد مجازی چیست” بیندازید.

9) IM-Magic Partition Resizer

IM-Magic Partition Resizer نرم افزار رایگان پارتیشن بندی‌ حافظه ssd با فناوری ایمن است. برای انجام اقداماتی مانند کپی، انتقال، تبدیل، تغییر اندازه و موارد دیگر می‌توانید از این ابزار استفاده کنید. این ابزار به شما امکان می‌دهد هر پارتیشن دیسک را گسترش دهید.

امکانات

 • هارد دیسک فقط با چند کلیک ماوس قابل مدیریت است.
 • برای سیستم عامل ویندوز قابل استفاده است.
 • می‌توانید هر دیسک را کوچک یا گسترده کنید.
 • دارای یک قدرت برگشت است که وقتی کامپیوتر شما به طور تصادفی خاموش شد، پارتیشن و داده‌های شما را ایمن می‌کند.

10- DiskGenius

DiskGenius یک طراحی حرفه‌ای برای پارتیشن بندی دیسک است. به شما کمک می‌کند تا پرونده گمشده خود را بازیابی کنید. این برنامه به شما کمک می‌کند تا پارتیشن را به طور موثر مدیریت کنید. می‌توانید دیسک را پاک کنید تا قابل بازیابی نباشد. این برنامه به شما کمک می‌کند تا از اطلاعات حساس خود محافظت کنید.

امکانات

 • می‌توانید یک دیسک قابل بوت Wi-Fi ایجاد کنید.
 • این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا اندازه اندازه دیسک موجود را تغییر دهید.
 • می‌توانید پارتیشن را به قطعات کوچک تقسیم کنید.
 • این ابزار به شما کمک می‌کند تا کپی و دیسک کنید.
 • این امکان را به شما می‌دهد تا بدون از دست رفتن داده‌ها، هر پارتیشن را تقسیم کنید.

11- Macrorit

Macrorit یک برنامه پارتیشن بندی‌ هارد رایگان است که به شما کمک می‌کند اقدامات بایوس دیسک مانند گسترش پارتیشن ، و قالب را انجام دهید. به شما امکان می‌دهد قبل از پایان عملیات آن لغو کنید. بدون نصب آن می‌توانید از ویژگی‌های این نرم افزار استفاده کنید.

امکانات

 • با چند کلیک ماوس می‌توانید عملکرد را لغو کنید یا دوباره انجام دهید.
 • می‌تواند فضای آزاد یا تخصیص نیافته را پاک کند.
 • پارتیشن اصلی را به فرعی تبدیل کنید.
 • تغییر اندازه اندازه پارتیشن FAT32 تا 2 ترابایت.
 • می‌توانید یک درایو بزرگ FAT32 را قالب بندی کنید.
 • Macrorit از دیسک بزرگتر از 2 ترابایت پشتیبانی می‌کند.

محصول پیشنهادی : هارد اینترنال سیگیت SkyHawk با ظرفیت 2 ترابایت

12- R-Drive

R-Drive نرم افزاری است که ایجاد پرونده‌های تصویری دیسک را برای تکثیر و پشتیبان گیری ایجاد می‌کند. این نرم افزار شامل نسخه دقیق یک هارد دیسک و پارتیشن است.

امکانات

 • پشتیبانی از MBR و GPT را فراهم می‌کند.
 • می‌توانید فایل‌های تصویری درایو مورد نیاز را در رسانه‌های قابل جابجایی مانند Iomega Zip، دیسک‌های جاز، CD-R (W) / DVD و غیره ذخیره کنید.
 • این تصاویر بدون راه اندازی مجدد سیستم ویندوز شما ایجاد می‌شود.
 • این ابزار می‌تواند تصاویر را بر روی دیسک‌های جدید، دیسک‌های اصلی، فضای خالی دیسک سخت یا پارتیشن‌های آن‌ها بازیابی کند.
 • این می‌تواند پرونده‌های تصویری خود را به عنوان درایوهای مجازی فقط خواندنی متصل کند.
 • این ابزار دارای رابط کاربری چند زبانه است.
 • در سیستم عامل‌های لینوکس و ویندوز قابل استفاده است.

محصول پیشنهادی : هارد اینترنال وسترن دیجیتال Blue با ظرفیت 2 ترابایت

13-Active  Partition Manager

Active @ Partition Manager یک برنامه پارتیشن بندی‌ هارد اکسترنال رایگان است که به شما امکان می‌دهد درایو ، دستگاه ذخیره سازی و پارتیشن را مدیریت کنید. این برنامه با خاموش کردن سیستم به شما در ایجاد، حذف، قالب بندی و نامگذاری پارتیشن کمک می‌کند.

امکانات

 • می‌توانید هر تصویری را به عنوان درایو مجازی سوار کنید.
 • این ابزار فشرده سازی تصویر را فراهم می‌کند.
 • یک کپی از پارتیشن دیسک یا درایوهای سخت فقط شامل بخش‌های اشغال شده است.
 • این دیسک سخت و دیسک‌های حالت جامد و دیسک‌های قابل جابجایی را برای تصویر و بازیابی ارائه می‌دهد.
 • می‌توانید تصویر را پس از ایجاد تأیید کنید.
 • این برنامه به شما امکان می‌دهد پارتیشن یا درایو را حذف کنید.
 • به شما امکان می‌دهد GPT را به MBR و MBR را به GPT تبدیل کنید.
 • این ابزار از سیستم عامل ویندوز پشتیبانی می‌کند.
 • می‌توانید تصاویر دیسک را ایجاد و باز کنید.
 • بازیابی اطلاعات از RAID آسیب دیده.

محصول پیشنهادی : هارد اینترنال وسترن دیجیتال Purple با ظرفیت 8 ترابایت

14- KDE Partition Manager

نرم افزار پارتیشن بندی‌ هارد اکسترنال رایگان است که به شما کمک می‌کند پارتیشن دیسک را مدیریت کنید. این ابزار تعداد زیادی فایل از جمله ReiserFS، NTFS، FAT32 و … را پشتیبانی می‌کند.

امکانات

 • به شما امکان می‌دهد پارتیشن را کپی یا جابجا کنید و بازیابی کنید.
 • می‌توانید برای تهیه پشتیبان و بازیابی اطلاعات ایمن، این برنامه را بارگیری کنید.
 • تعداد زیادی سیستم فایل را پشتیبانی می‌کند.
 • داده‌های دیسک سخت را می‌توان به راحتی و به راحتی مدیریت کرد.

مزایای پارتیشن بندی‌ هارد چیست؟

برخی از مزایای استفاده از برنامه پارتیشن بندی‌ هارد عبارتند از:

 • شما می‌توانید بیش از یک سیستم عامل را روی سیستم رایانه خود اجرا کنید.
 • جدا کردن پرونده‌های ارزشمند شما می‌تواند منجر به به حداقل رساندن خطر شود.
 • می‌توانید برنامه‌های خاص سیستم، فضا و داده‌های خاص را برای استفاده‌های خاص اختصاص دهید.
 • ذخیره اطلاعات مکرر قابل دسترسی و برنامه‌های مورد استفاده به منظور بهبود عملکرد.
 • با ایجاد یک کلون از پارتیشن‌ها می‌توانید از داده‌های خود پشتیبان تهیه کنید.
 • اگر باج افزار بر روی پارتیشن‌های دیسک شما قرار بگیرد، شانس کمتری برای جستجوی اطلاعات شخصی در یک پارتیشن دیگر وجود دارد.

جمع بندی

نحوه پارتیشن بندی هارد در این مقاله مورد بررسی قرار گرفت و بررسی شد که چکونه می‌توان یک حافظه SSD یا HDD را به چند قسمت تقسیم کرد. گفتیم که در برخی موارد، پارتیشن بندی با خود ویندوز امکان پذیر نیست و باید برای پارتیشن بندی هارد، از نرم افزار های موجود برای این کار استفاده کرد.

نرم افزار پارتیشن بندی هارد ابزاری است که به شما کمک می‌کند گزینه‌های اساسی مانند ایجاد، تغییر اندازه و حذف پارتیشن دیسک فیزیکی را انجام دهید. بسیاری از این برنامه‌ها به شما امکان می‌دهد برچسب قطعه دیسک را برای مدیریت کارآمد داده تغییر دهید. ویژگی‌های کلی نرم افزار پارتیشن بندی عبارتند از:

 • به شما امکان می‌دهد پارتیشن‌های دیسک سخت را به طور موثر مدیریت کنید.
 • برنامه‌ها به شما امکان می‌دهند پارتیشن را ایجاد، قالب بندی، حذف و همچنین پنهان کنید.
 • به شما کمک می‌کند پارتیشنی را که به طور تصادفی حذف شده است بازیابی کنید.

بنابراین، توصیه می‌کنیم که اگر قصد خرید هارد دارید و همچنین قصد دارید خودتان آن را پارتیشن بندی کنید، کاملا با این کار آشنا شوید.

تعداد دیدگاهها: 6

 1. Alireza67

  بنده درایو C 100 گیگ جا داره و هر جی تلاش می کنم بهش اضافه کنم نمیشه. از حافظش کم میشه ولی اضافه نمیتونم بکنم. چه راهکاری پیشنهاد می‌دین؟

  • milad

   دوست عزیز اگه با راهکار هایی که ارائه شده امکان اضافه کردن حجم وجود نداره احتمالا باید ویندوز رو عوض کنید و در مراحل بارگذاری ویندوز جدید، حجم دلخواهتون رو به درایو C اختصاص بدین

 2. Sina rezaee

  ببخشید من اگه بخوام ویندوزمو ببرم تو اس اس دی، باید از اول ویندوز نصب کنم؟

  • hossein khonsari

   سلام دوست عزیز. بله، باید دوباره ویندوز را نصب کنید

 3. Keenan

  این مطلب حرف نداشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×