» گرافیک » چگونه دمای کارت گرافیک را کاهش دهیم؟
گرافیک

چگونه دمای کارت گرافیک را کاهش دهیم؟

1399-11-13 4,099

چگونه دمای کارت گرافیک را کاهش دهیم؟

کارت گرافیک هنگام استفاده به خصوص در بازی، شلوغ‌ترین قطعه در کیس ‌کامپیوتر شما است. این قطعه میلیون‌ها دستورالعمل را برای انجام عملیات مختلف در هنگام بازی پردازش می‌کند و به همین دلیل، گاهی اوقات خیلی داغ می‌شود. مانند CPU، گرم شدن بیش از حد واحد پردازش گرافیک در کارت‌های گرافیک می‌تواند رخ دهد و  منجر به مشکلات زیادی از جمله خرابی کارت گرافیک شود بنابراین باید بدانیم که چگونه دمای کارت گرافیک را کاهش دهیم؟ در کارت گرافیک، GPU جز اصلی است که می‌تواند در آن بیش از حد گرم شود. حافظه کارت گرافیک نیز می‌تواند داغ شود اما از حد خطر فراتر نمی‌رود.

دلایل مختلفی برای افزایش دمای کارت گرافیک وجود دارد و این فقط در هنگام بازی یا کارهای پردازش گرافیک سنگین اتفاق می‌افتد. گرم شدن بیش از حد می‌تواند منجر به کاهش طول عمر کارت گرافیکشود و همچنین ممکن است باعث آسیب فوری به آن شود یا در بعضی موارد مادربرد باشد. بنابراین در اینجا قصد داریم به شما بگویمی که چگونه می‌توانید به کاهش دمای کارت گرافیک بپردازید و  از گرم شدن بیش از حد آن جلوگیری کنید.

دمای امن برای کارت گرافیک چیست؟

خوب، پاسخ این سوال ممکن است از یک کارت به کارت دیگر بستگی داشته باشد اما به طور کلی هر چیزی بالاتر از 80 درجه سانتیگراد نشانه نگرانی است و باید اقدام به کاهش دمای کارت گرافیک بکنید. اگر دمای کارت گرافیک شما بالاتر از 80 درجه سانتیگراد باشد، باید اقدامات مناسب را برای پایین آوردن آن ترجیحاً در محدوده 70 درجه سانتی گراد تا 75 درجه سانتیگراد یا پایین تر انجام دهید.

1-فن و هیتسینک را از گردوغبار پاک کنید.

گرد و غبار بدترین دشمن شما است زیرا در سطح آن یک لایه ایجاد می‌کند که از پراکنده شدن طبیعی گرما جلوگیری می‌کند. با گذشت زمان، گرد و غبار به طور حتم تجمع می‌یابد و به جز جلسات تمیز کردن دوره‌ای، کارهای زیادی در این زمینه نمی‌توانید انجام دهید. انجام این کار دستی بهترین روش موثر برای کاهش دمای کارت گرافیک است.

خود را با یک قوطی هوای فشرده مسلح کنید و از طریق GPU به کارت گرافیک نفوذ کنید، مخصوصاً فن‌ها و هیت سینک، توجه داشته باشید که خیلی به اجزای کوچک پرتاب شده روی صفحه مدار نزدیک نشوید.

ما توصیه می‌کنیم ابتدا GPU را از ‌کامپیوتر برداشته و سپس فن / هیت سینک را جدا کنید. برای جلوگیری از آلوده شدن هوای داخل کیس کامپیوتر به ذرات گرد و غبار که در برخی از مواقع به ماشین باز می‌گردند، نظافت را انجام دهید. با توجه به طراحی فرورفتگی‌های فلزی که اکثر کارهای حرارتی را تشکیل می‌دهد، پاک کردن آن‌ها از تجمع گرد و غبار یک کار دشوار است که حتی با چند ده انفجار شدید هوای فشرده نیز به طور کامل از بین نمی‌رود. بنابراین:

ما روش زیر را توصیه می‌کنیم:

 • GPU خود را از اسلات PCI-E خود حذف کنید.
 • فن و هیت سینک را جدا کنید.
 • هیت سینک را بردارید و آن را در محلول متشکل از آب، یک قطره سرکه و آبلیمو غسل دهید.
 • بگذارید یکی دو ساعت بماند.
 • هیت سینک را از مایع خارج کرده و با حوله خشک آن را بچرخانید تا رطوبت هرچه بیشتر از بین برود.
 • بگذارید تا هوا خشک شود. اگر شک دارید بگذارید حداقل 24 ساعت بماند.
 • هیت سینک را به همراه فن بر روی GPU قرار داده و دوباره به مادربرد متصل کنید.

محصول پیشنهادی: کارت گرافیک گیگابایت GeForce RTX 3060 Ti GAMING OC 8G

2-جریان هوا را در کیس PC بهبود ببخشید

GPU موظف است تمام تلاش خود را برای خنک ماندن انجام دهد و فن‌ها را به سمت کاهش دمای کارت گرافیک سوق دهد، اما به دلیل محدود بودن جریان هوا، هوای داخل کیس بیش از حد داغ می‌شود. جبران این موارد شامل نصب فن‌های اضافی کیس، در حالت ایده آل در نزدیکی GPU، مانند بالای کیس است. اغلب اوقات، ساخت DIY با تایمر اول از طرفداران گمراه شده رنج می‌برد. اطمینان حاصل کنید که فن‌ها یا هوای سرد را جذب می‌کنند یا هوای گرم را بیرون می‌کشند تا مسیر جریان مشخصی ایجاد شود.

علاوه بر این، مدیریت مناسب کابل یک روش قدرتمند برای اجازه دادن به جریان بدون محدودیت هوا است.

3-تنظیم سرعت فن

با استفاده از نرم افزار اورکلاک کارت گرافیک مانند MSI Afterburner، از برنامه کنترل فن ورودی برای تنظیم سرعت فن استفاده می‌کنید. به عنوان مثال، وقتی هسته GPU به دمای خاصی برسد، می‌توانید آن را روی سرعت فن تنظیم کنید تا منجر به کاهش دمای کارت گرافیک شود. با این کار می‌توانید اطمینان حاصل کنید که فن در لحظات حساس با 100٪ کارایی خود کار می‌کند، بنابراین به طور قابل توجهی دمای کارت گرافیک را کاهش می‌دهید.

 • بازگشت به تنظیمات غیر اورکلاک شده

اورکلاک قطعی‌ترین روش برای افزایش دمای GPU است. اگر درجه حرارت بالا پس از دستکاری با سرعت و ولتاژ ساعت ایجاد شده باشد، بازگشت به پارامترهای قبل از اورکلاکینگ باید در حد قابل قبول منجر به کاهش دمای کارت گرافیک شود.

 • درایورها

یکی دیگر از ترفندهای نرم افزاری برای کاهش دمای کارت گرافیک این است که از به روز بودن درایورهای GPU خود اطمینان حاصل کنید. دلیل این امر این است که سازندگان کارت گرافیک بطور مداوم در حال تنظیم دقیق فرایندهای میان افزار و الگوریتم‌هایی هستند که نحوه رفتار کارت را حکم می‌کنند. این پیشرفت‌ها اغلب معادل کارآمدتر و کم مصرف‌تر بودن عملکرد است، بنابراین تولید گرما ایجاد می‌شود. این تغییرات ممکن است جزئی باشد، اما در ترکیب با مراحل دیگر می‌تواند کاملاً تفاوت ایجاد کند.

 • تنظیمات گرافیکی پایین‌تر در بازی

اگر همه موارد دیگر ناموفق بود، به کارت خود فرصت دهید و تنظیمات گرافیکی بازی‌هایی را که انجام می‌دهید پایین بیاورید. غالباً، کاهش سطح بافت از حد پایین به متوسط ​​یا پایین بردن تنظیمات می‌تواند بار دستگاه را به میزان قابل توجهی کاهش دهد و کاهش دمای کارت گرافیک را به ارمغان بیاورد.

 • خمیر گرمایی را جایگزین کنید

با گذشت زمان، خمیر گرمایی به طور طبیعی تخریب می‌شود زیرا درجه حرارت بالا آن را می‌سوزاند. گرچه این روند برای افراد نا آشنا نیست. توصیه می‌شود این کار را به یک تکنسین مجاز در فروشگاه سخت افزار ‌کامپیوتر محلی بسپارید یا اگر خودتان درمورد چگونگی انجام این کار مشورت نکرده اید، می‌توانید از یک دوست باتجربه کمک بگیرید.

 • ساعت کارت گرافیک را پایین بیاورید

می‌توانید برای پایین آوردن دمای کارت گرافیک و جلوگیری از گرم شدن بیش از حد کارت ، به طور موقت فرکانس ساعت GPU یا سرعت را پایین بیاورید. این کار را می‌توانید با استفاده از ابزار اورکلاک کارت گرافیک انجام دهید. پس از پی بردن به علت و اعمال اقدامات مناسب می‌توانید ساعت کارت گرافیک را به سرعت پیش فرض خود برگردانید.

 • درایورهای به روز رسانی / بازگشت

گاهی اوقات درایورهای ویدئویی بد نیز می‌توانند درجه حرارت کارت گرافیک را به سطوح بالاتر برسانند. این می‌تواند با یک نسخه خاص از درایورها و در برخی از کارت‌ها‌ی گرافیک اتفاق بیفتد.

در اینجا کاری که می‌توانید انجام دهید این است که یا درایورهای کارت گرافیک را به روز کنید یا به حالت پایدار نصب شده قبل برگردید. همچنین می‌توانید برای حذف درایورهای کارت گرافیک از رایانه ویندوز خود از DDU یا Display Driver Uninstaller استفاده کنید.

 • راه حل هیت سینک / فن را جایگزین کنید و سرمایه گذاری در خنک سازی آب را در نظر بگیرید.

اگر همه راه‌های دیگر برای کاهش دمای کارت گرافیک با شکست روبرو شود، ممکن است وقت آن باشد که کمی‌پول نقد صرف کنید تا مسئله حل شود. هیت سینک / فن‌ها لزوما بهترین نیستند و سرمایه گذاری در یک بازار جایگزین با هدف طراحی شده از یک تولید کننده معتبر مانند Cooler Master، NZXT و Corsair می‌تواند مفید باشد. متناوباً، تمام استفاده برای سیستم خنک کننده آب و بلوک GPU باعث شعله‌ور شدن درجه حرارت غیرمستقیم GPU می‌شود. این روش موثرترین سیستم خنک کننده برای کاهش دمای کارت گرافیک است، اما هزینه زیادی را نیز در بر دارد.

 • کولر و خنک کننده های جداگانه تهیه کنید

اگر فکر می‌کنید خنک کننده فن هیت سینک به اندازه کافی خوب نیست، می‌توانید یک خنک کننده GPU شخص ثالث نیز روی کارت گرافیک خود نصب کنید. همچنین می‌توانید برای پایین آوردن دمای کارت گرافیک یک کولر مایع یا کولر آبی برای کارت تهیه کنید تا دما را به شدت کاهش دهد. مطمئن شوید که برای کارت خود خنک کننده مناسبی تهیه کرده اید در غیر این صورت به درستی روی کارت شما قرار نمی‌گیرد و پول خود را هدر می‌دهید.

مقاله پیشنهادی : نرم افزار تست گرافیک لپ تاپ

کلمات نهایی

گرم شدن بیش از حد برای هر یک از اجزای سخت افزاری چه کارت گرافیک، پردازنده، حافظه یا سایر موارد خوب نیست. در اینجا ما به دلایل احتمالی برای گرم شدن بیش از حد کارت گرافیک اشاره کردیم و راه حل‌های مناسب برای کاهش دمای کارت گرافیک را ارائه دادیم تا کسانی که قصد خرید کارت گرافیک دارند بتوانند به درستی و اصولی از آن استفاده و نگهداری کنند.

محصول پیشنهادی: کارت گرافیک ام اس آی GeForce RTX 3060 VENTUS 2X 12G OC

تعداد دیدگاهها: 1

 1. مهدی

  تشکررر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×