» مقالات هارد » برای افزایش سرعت هارد دیسک چه کارهای انجام دهیم؟
برای افزایش سرعت هارد دیسک چه کارهای انجام دهیم؟
مقالات هارد

برای افزایش سرعت هارد دیسک چه کارهای انجام دهیم؟

1402-12-23 2,529

هارد دیسک برای یک سیستم کامپیوتری اهمیت حیاتی دارد و فضای ذخیره‌سازی بزرگی را ارائه می‌دهد. امروزه، هر سیستم کامپیوتری مدرن دارای یک هارد دیسک سریع و بزرگ است که به بازیابی سریع فایل‌ها و برنامه‌ها کمک می‌کند. با این حال، حتی سریع‌ترین و بزرگ‌ترین هارد دیسک‌ها نیز می‌توانند در صورت به هم ریختگی بیش از حد، کند شوند. با این حال، جای نگرانی نیست، زیرا می‌توانید به راحتی افزایش سرعت هارد را از طریق تعمیر و نگهداری مناسب انجام دهید و از مشکلاتی که سرعت هارد دیسک شما را کاهش می‌دهد اجتناب کنید.

یک سری روش وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها برای افزایش سرعت هارد خود به میزان قابل توجهی استفاده کنید. به طوری که HDD با استفاده‌ای که ما به آن‌ها می‌دهیم کارایی اضافی را از دست ندهد. به عنوان یک نکته، باید در نظر داشته باشید که در این مقاله، روش‌های افزایش سرعت هارد که برای شما نام می‌بریم در مورد هارد دیسک‌های مکانیکی است و نه SSD، زیرا بهینه‌سازی برای این واحدهای ذخیره‌سازی تفاوت زیادی با آنچه در ادامه خواهیم دید دارد.

انواع روش های افزایش سرعت هارد

 1. درایوها را بهینه کنید.

کامپیوتر فایل‌ها را در بلوک‌های داده جداگانه ذخیره می‌کند و در صورت لزوم آن‌ها را می‌خواند. با این حال، با گذشت زمان، با پاک شدن اطلاعات یا ذخیره مجدد اسناد موجود، ترتیب این قطعات به هم می‌خورد. این فرآیندها بلوک‌های به هم پیوسته را از یکدیگر جدا می‌کنند (تکه‌ها ساخته می‌شوند)، که سرعت خواندن را کاهش می‌دهد. زمانی که هارد دیسک را یکپارچه‌سازی می‌کنید، اطلاعات سازماندهی مجدد می‌شوند و به شما امکان افزایش سرعت هاردرا می‌دهد تا بتوانید سریع‌تر با آن کار کنید. استفاده از این روش به صورت دوره‌ای مفید است، این امر باعث افزایش سرعت هارد و همچنین طول عمر آن می‌شود. ویندوز یک یکپارچه‌ساز دیسک خوب را در خود جای داده است، برای اجرای آن کافی است با جستجوی Defragment and Optimize Drives در نوار جستجو، آن را باز کنید.

در کادر محاوره‌ای جدید “Optimize Drives”، هارد دیسک مورد نظر را با کلیک چپ انتخاب کنید و با کلیک بر روی دکمه “Optimize” فرآیند یکپارچه‌سازی را شروع کنید. باید در نظر داشته باشید که یکپارچه‌سازی دیسک می‌تواند از چند دقیقه تا یک ساعت طول بکشد تا عملیات را انجام دهد، این به اندازه و درجه تکه تکه شدن دیسک بستگی دارد. با این حال، می‌توانید تا زمانی که به طور معمول انجام می‌دهید به استفاده از آن ادامه دهید، بنابراین از اجرای دوره‌ای این وظایف با توجه به این واقعیت که آن‌ها فقط سیستم شما را به خوبی انجام می‌دهند، نترسید.

 • کش را خالی کنید و داده‌های ناخواسته را حذف کنید.
 • Disk Cleanup را در نوار جستجو تایپ کنید و نتیجه مربوطه را انتخاب کنید.
 • درایوی را که می‌خواهید تمیز کنید انتخاب کنید و انتخاب را با OK تأیید کنید.
 • ویندوز 10 به طور خودکار محاسبه می‌کند که فرآیند تمیز کردن چقدر حافظه می‌تواند آزاد کند. شما همچنین می‌توانید فایل‌ها را به صورت دستی انتخاب و پاک کنید.
 • فایل‌هایی را که می‌خواهید حذف کنید انتخاب کنید و با OK تایید کنید.
 • بنابراین می‌توانید فضای هارد دیسک را آزاد کنید و افزایش سرعت هارد را انجام دهید.

برای خرید انواع حافظه پرسرعت به صفحه خرید حافظه SSD مراجعه کنید.

افزایش سرعت هارد در ویندوز 10 چگونه است؟

دلایل مختلفی ممکن است باعث شود سرعت هارد دیسک شما کاهش یابد، اما ما همچنان می‌توانیم از هارد دیسک‌های خود در استفاده روزانه خود محافظت کنیم. ما 2 روش ساده و کاربردی را در مورد چگونگی افزایش سرعت هارد در ویندوز 10 برای شما ارائه داده‌ایم:

 1. حذف فایل‌های موقت

مرورگرهایی که استفاده می‌کنید مانند کروم، فایرفاکس، مایکروسافت و… فایل‌های موقت زیادی را ذخیره می‌کنند که می‌توانند فضا را اشغال کنند و همچنین سرعت هارد دیسک را کاهش دهند. برای تمیز کردن هارد دیسک می‌توانید آنها را به صورت دستی حذف کنید و باعث افزایش سرعت هارد خود شوید.

 • This Computer را باز کرده و روی درایو C کلیک کنید.
 • فایل‌های موقت معمولاً دو مکان دارند: C:\Windows\Temp، یا «C:\Documents and Settings\username\Local Settings\Temp».
 • Write Caching را فعال کنید.

قبل از اینکه داده‌های کش ثبت شوند، در یک تراشه NAND روی هارد دیسک ذخیره می‌شوند، بنابراین می‌توانید آن را برای افزایش سرعت هارد فعال کنید.

 • Windows” + “R””  را فشار دهید تا پنجره “Run” باز شود. devmgmt.msc را تایپ کنید و سپس روی OK کلیک کنید.
 • هارد دیسک خود را از گزینه “Disk Drives” در منوی سمت چپ انتخاب کنید.
 • بر روی هارد دیسک راست کلیک کرده و سپس روی “Properties” کلیک کنید.
 • در منوی Properties، روی “Policies” کلیک کنید.
 • Better performance (default) را علامت بزنید و روی OK کلیک کنید.

سرعت هارد اکسترنال را چگونه بالا ببریم؟

این قسمت از مطلب به شما نشان می‌دهد که چگونه با فعال کردن حافظه پنهان نوشتن و همچنین فعال کردن عملکرد پیشرفته،سبب افزایش سرعت هارد اکسترنال شوید. بیا شروع کنیم:

 1. بر روی دکمه start کلیک کنید، سپس بر روی Computer کلیک راست کرده و Manage را انتخاب کنید.
 2. در منوی کناری روی Device Manager کلیک کنید.
 3. درایوهای دیسک را باز کنید و درایو خارجی خود را از لیست پیدا کنید.
 4. روی درایو کلیک راست کرده و Properties را انتخاب کنید.
 5. در تب Policies ، گزینه Optimize for performance را انتخاب کنید.
 6. در مرحله بعد، تیک Enable write caching روی دیسک و Enable advanced performance را مطابق شکل زیر تیک بزنید.
 • OK را بزنید و راه‌اندازی مجدد کنید.

برای خرید انواع هارد اکسترنال با سرعت بالا به صفحه خرید هارد اکسترنال مراجعه کنید.

علت کند شدن سرعت هارد

دلایل مختلفی می‌تواند سرعت هارد دیسک شما را پایین بیاورد. موارد زیر برخی از مشکلاتی است که می‌تواند سرعت هارد دیسک شما را کاهش دهد.

 1. بد سکتور یکی از دلایل اصلی کاهش سرعت هارد دیسک است. هر چه تعداد بد سکتورهای هارد دیسک شما بیشتر باشد، سرعت آن کندتر می‌شود.
 2. ذخیره‌سازی چندین نسخه از یک فایل روی هارد دیسک.
 3. ویروس‌ها و نرم افزارهای مخرب روی هارد نیز یکی از دلایل اصلی کاهش سرعت هارد دیسک هستند.
 4. تکه تکه شدن فایل باعث کاهش سرعت هارد دیسک می‌شود، زیرا قطعات یک فایل در سرتاسر هارد دیسک پراکنده شده‌اند و به سرعت قابل دسترسی نیستند.

در اینجا چند نرم افزار افزایش سرعت هارد برای شما معرفی می‌کنیم تا با استفاده از آن‌ها سرعت هارد خود را افزایش دهید و از عملکرد بهتری برخوردار شوید:

 • HDDlifePro
 • Hard Disk Tune-Up
 • Hard Disk Sentinel Professional
 • Disk SpeedUp

برای خرید انواع هارد اینترنال با سرعت بالا به صفحه خرید هارد اینترنال مراجعه کنید.

چگونه سرعت هارد را بفهمیم؟

برای متوجه شدن سرعت هارد خود لازم است که تست سرعت هارد را انجام دهید. در ادامه دو روش برای تست سرعت هارد شما آورده‌ایم:

 1. تست سرعت هارد دیسک/SSD با PassMark PerformaceTest

این نرم افزار تست عملکرد رایگان از هر درایویی که می‌تواند تحت ویندوز نصب شود پشتیبانی می‌کند. از جمله درایوهای IDE، SCSI، RAID، درایوهای کلید USB، SATA، درایوهای مشترک شبکه و درایوهای خارجی. PassMark PerformaceTEST سرعت انتقال داده را هنگام خواندن یا نوشتن داده‌ها روی یک یا چند دیسک اندازه‌گیری می‌کند. سرعت انتقال داده‌ها بین حافظه و هارد دیسک یکی از مهمترین جنبه‌های عملکرد سیستم است.

 • عملکرد هارد دیسک را با معیار دیسک ATTO بررسی کنید.

ATTO Disk Benchmark برای ویندوز به اندازه‌گیری عملکرد سیستم ذخیره‌سازی کمک می‌کند. این می‌تواند عملکرد در هارد دیسک‌ها، درایوهای حالت جامد، آرایه‌های RAID و همچنین اتصال میزبان به حافظه متصل را بررسی کند. از ابزاری استفاده کنید که سازندگان برتر درایوها از آن برای ساخت و آزمایش درایوها استفاده می‌کنند.

جمع‌بندی

متوجه شدیم که سرعت هارد دیسک برای عملکرد یک سیستم کامپیوتری بسیار مهم است. اگر سرعت هارد کم باشد، دسترسی به برنامه‌ها و فایل‌ها زمان زیادی می‌برد و سرعت کامپیوتر شما را کاهش می‌دهد. در این مقاله برای شما روش‌های رفع کردن این مشکل و افزایش سرعت هارد را آموزش و توضیح دادیم تا در صورت بروز با این مسئله بتوانید به راحتی آن را حل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×