» بازی ویدئویی » اجرای بازی قدیمی در ویندوز
بازی ویدئویی

اجرای بازی قدیمی در ویندوز

1401-01-17 4,404

لازمه اجرای بازی قدیمی در ویندوز چیست؟ مایکروسافت سعی می‌کند برنامه‌ها و فرمت‌های فایل‌ها را با گذشته سازگار کند ولی باید بگوییم که این مسئله همیشه درست کار نمی‌کند. گاهی اوقات فاصله بین سیستم‌عامل‌ها بسیار زیاد است و بازی یا نرم افزار ویندوز قدیمی مورد علاقه شما کار نمی‌کند.

برنامه‌های طراحی‌شده برای ویندوز XP، ویندوز 98 و نسخه‌های قدیمی‌تر، اکنون مشکل پیدا کرده‌اند. بسیاری از آن‌ها کار خود را متوقف می‌کنند مگر اینکه یک اصلاح خاص ویندوز 10 برای نرم افزارهای قدیمی پیدا کنید. حتی با استفاده از حالت‌های سازگاری داخلی ویندوز 10، برخی از برنامه‌های قدیمی را دیگر نمی‌توانید ران کنید.

قبل از این که امید خود را از دست بدهید، نکاتی که در این مقاله ذکر می‌کنیم را امتحان کنید تا شاید اجرای بازی‌های قدیمی بر روی ویندوز 10 برای شما، امکان‌پذیر باشد.

چرا اجرای بازی‌های قدیمی در ویندوز 10 امکان‌پذیر نیست؟

در برخی موارد، اجرای بازی‌های قدیمی در ویندوز 10 امکان‌پذیر نیست. البته این موضوع بستگی به برنامه دارد. اگر برنامه یا بازی به ویژه برای پایگاه کاربر خود ارزشمند باشد، ممکن است راه حلی وجود داشته باشد. در غیر این صورت، باید به فهرست کوتاه دلایلی دلیل عدم امکان اجرای بازی‌های قدیمی روی کامپیوتر شما است، توجه کنید.

 • وابستگی‌ها به نسخه‌های نرم‌افزار قدیمی: برخی از نرم‌افزارها به کتابخانه‌های قدیمی وابسته هستند که دیگر به طور خودکار در نصب ویندوز 10 گنجانده نمی‌شوند.
 • نرم افزار 16 بیتی: نسخه‌های 64 بیتی ویندوز دارای لایه سازگاری داخلی برای برنامه‌های قدیمی 16 بیتی نیستند.
 • نرم افزار DOS: ویندوز 10، مانند تمام نسخه‌های ویندوز از زمان ویندوز XP، دیگر در DOS اجرا نمی‌شود. برخی از برنامه‌های DOS هنوز اجرا می‌شوند، اما اکثریت قریب به اتفاق آن‌ها، به‌ویژه بازی‌ها، به سادگی کار نمی‌کنند.
 • DRM: یکی دیگر از مشکلاتی که برنامه‌های قدیمی ویندوز با آن مواجه هستند این است که راه‌حل‌های DRM وجود ندارد یا منسوخ شده است که بوت شدن برنامه‌ها را متوقف می‌کند. به عنوان مثال، SecuROM DRM مشکلات عمده‌ای را برای بازی‌های قدیمی در سیستم‌های جدید ایجاد می‌کند.
اجرای بازی قدیمی در ویندوز

آموزش اجرای بازی‌های قدیمی روی ویندوز 10

همان طور که در بالا نیز ذکر شد، شرایط لازم برای اجرای بازی قدیمی روی ویندوز 10 متفاوت است. در ادامه، اموزش اجرای بازی‌های قدیمی روی ویندوز 10 را آورده‌ایم. اگر برای راه‌اندازی یک بازی یا برنامه قدیمی در ویندوز 10 مشکل دارید، راه‌حل‌های زیر را بررسی کنید.

به عنوان Administrator اجرا کنید!

اگر مشکل شما در اجرای بازی‌های قدیمی با یک برنامه ویندوز XP است، اولین چیزی که باید امتحان کنید، اجرای برنامه به عنوان یک سرپرست یا همان ادمینیستریتور (Administrator) است. در دوران ویندوز XP، اکثر کاربران معمولاً مدیران یوزر بودند. این همیشه در مورد ویندوز 10 صدق نمی‌کند، زیرا مایکروسافت تلاش می‌کند امنیت را تقویت کند. توسعه‌دهندگان برنامه‌ها را با این فرض کدگذاری می‌کنند که دسترسی سرپرست دارند و در غیر این صورت، اجرای برنامه با شکست مواجه خواهد شد.

برای اجرای بازی‌های قدیمی، به برنامه اجرایی یا میان‌بر آن بروید، کلیک راست کرده و Run as Administrator را انتخاب کنید.

چگونه گیمر خوبی شویم ؟ برای درک نکات این موضوع، این بلاگ را مطالعه نمایید

عیب‌یاب سازگاری برنامه

در اجرای بازی‌های قدیمی، اگر کلیک راست روی برنامه کار نمی‌کند، می‌توانیم سعی کنیم به ویندوز 10 اجازه دهیم تصمیم خودش را در مورد تنظیمات سازگاری بگیرد. ویندوز 10 دارای یک عیب‌یاب سازگاری برنامه یکپارچه است که به “تشخیص و رفع مشکلات رایج سازگاری” کمک می‌کند.

برای اجرای بازی‌های قدیمی به این روش، می‌توانید از راه زیر اقدام کنید:

 1. در نوار جستجوی منوی استارت، برنامه‌های اجرا را وارد کنید. بهترین منطبق را برای باز کردن عیب‌یاب انتخاب کنید.
 2. Advanced > Run as Administrator و سپس Next را برای ادامه انتخاب کنید.
 3. اکنون عیب‌یاب سیستم شما را برای مشکلات احتمالی سازگاری اسکن می‌کند. اگر برنامه شما در لیست نیست، گزینه Not Listed را انتخاب کرده و Next را انتخاب کنید.
 4. شما باید به فایل اجرایی یا میان‌بر بروید.
 5. سعی کنید تنظیمات توصیه شده را انتخاب کنید.

پس از اعمال تنظیمات، برنامه را تست کنید. همان‌طور که می‌بینید، برنامه اکنون کار می‌کند.

اجرای بازی قدیمی در ویندوز

عدم سازگاری برنامه

اکنون عیب‌یاب از شما می‌پرسد که آیا رفع مشکل، موفقیت‌آمیز بوده است یا خیر. با انتخاب Yes, save this settings for this program عیب‌یاب بسته می‌شود. با انتخاب نه، با استفاده از تنظیمات مختلف دوباره، یک گفتگوی اضافی حاوی گزینه‌های زیر باز می‌شود:

 • این برنامه در نسخه‌های قبلی ویندوز کار می‌کرد اما اکنون نصب یا اجرا نمی‌شود. مثال: برنامه راه اندازی شروع نمی‌شود.
 • برنامه باز می‌شود اما به درستی نمایش داده نمی‌شود. مثال: رنگ، اندازه یا وضوح اشتباه.
 • برنامه به مجوزهای اضافی نیاز دارد. مثال: خطاهای دسترسی ممنوع ظاهر می‌شوند، یا برنامه برای اجرا از مدیر درخواست مجوز می‌کند.
 • من مشکلم را در لیست نمی‌بینم.

انتخاب خود را بر اساس نتایج آزمونی که در بخش قبل انجام دادیم، انجام دهید. مثال‌های ذکر شده باید به شما کمک کنند تا بفهمید کدام گزینه برای اجرای بازی‌های قدیمی شما مناسب است. با این حال، ممکن است ترکیبی از اصلاحات برای راه اندازی آن نیاز باشد، بنابراین در اولین مانع، امید خود را از دست ندهید.

بهترین لپ تاپ گیمینگ موجود در بازار را در این بلاگ پیدا کنید

تنظیمات سازگاری دستی در ویندوز 10

برای فهمیدن نحوه اجرای بازی‌های قدیمی بر روی ویندوز 10 لازم نیست از عیب‌یاب استفاده کنید. می‌توانید از طریق منوی ویژگی‌های برنامه به گزینه‌های سازگاری ویندوز 10 دسترسی داشته باشید. بازی قدیمی را که می‌خواهید باز کنید انتخاب کنید، سپس کلیک راست کرده و Properties را انتخاب کنید.

تب Compatibility را انتخاب کنید. از گزینه Compatibility mode برای اجرای بازی‌های قدیمی خود در نسخه قبلی ویندوز استفاده کنید. علاوه بر این، تنظیمات سازگاری را برای موارد زیر پیدا خواهید کرد:

 • کاهش حالت‌های رنگی
 • اجرا در وضوح صفحه نمایش 640 در 480
 • مقیاس صفحه نمایش را در تنظیمات DPI بالا غیرفعال کنید
 • این برنامه را به عنوان مدیر اجرا کنید
 • این برنامه را برای راه اندازی مجدد ثبت کنید
 • از مدیریت رنگ ICC نمایشگر قدیمی استفاده کنید

عیب‌یاب خودکار گزینه‌های مشابهی را برای اجرای بازی قدیمی روی ویندوز 10 ارائه می‌دهد. وقتی کارتان تمام شد، Apply > OK را فشار دهید.

به خاطر داشته باشید که این تغییرات فقط روی حساب کاربری شما تأثیر می گذارد. اگر می‌خواهید تغییرات تنظیمات سازگاری را برای هر کاربر اعمال کنید، از دکمه تغییر تنظیمات برای همه کاربران استفاده کنید تا به این صورت، از طریق تمامی یوزرها قادر به اجرای بازی‌های قدیمی در سیستم خود باشید. البته برای این کار باید فرق ویندوز 32 بیتی با 64 بیتی را هم بدانید تا به مشکل بر نخورید

همانند عیب‌یاب خودکار، تعیین تنظیمات یک بازی یا برنامه قدیمی در ویندوز 10 یک فرایند آزمون و خطا است.

اجرای بازی قدیمی در ویندوز

درایورهای بدون امضا

ویندوز 10 64 و 32 بیتی از اجرای امضای درایور استفاده می‌کند. برای اجرای امضای درایور، همه درایورها باید امضای معتبر داشته باشند. امضای درایور به امنیت و پایداری کمک می‌کند و تضمین می‌کند که درایورهای مخرب یا ناپایدار از شبکه عبور نکنند.

در برخی موارد، بازی یا برنامه قدیمی شما از درایورهای به روز استفاده نمی‌کند. در این مثال، ویندوز اجازه نصب یا اجرا به برنامه را نمی‌دهد. با این حال، می‌توانید اجرای امضای راننده را غیرفعال کنید اما سیستم شما بعد از آن کمی آسیب‌پذیرتر می‌شود. همه چیز بستگی به این دارد که چقدر از بازی یا استفاده از برنامه ناامید هستید.

بهترین لپتاپ‌های گیمینگ ارزان قیمت را در این بلاگ ببینید

غیرفعال کردن اجرای امضای راننده

می‌توانید از منوی Advanced Boot Options برای بوت کردن ویندوز 10 با غیرفعال بودن اجرای امضای درایور استفاده کنید. استفاده از گزینه بوت برای غیرفعال کردن امضای درایور یک تغییر دائمی نیست، و دفعه بعد که ویندوز 10 را مجدداً راه اندازی می‌کنید، این اعمال مجدداً فعال می‌شود. با این حال، باید درایورهایی را که نصب می‌کنید حذف کند، در حالی که اجرای آن خاموش است.

برای اجرای بازی‌های قدیمی به این روش:

 • در حالی که روی Restart کلیک می‌کنید، منوی بوت پیشرفته را با فشار دادن Shift باز کنید.
 • عیب‌یابی > گزینه‌های پیشرفته > تنظیمات راه اندازی > راه اندازی مجدد را انتخاب کنید.
 • برای فعال کردن گزینه “Disable driver signature enforcement” را در صفحه Startup Settings انتخاب کنید. Enter را فشار دهید تا سیستم شما بوت شود. اکنون می‌توانید درایورهای بدون امضای خود را نصب کنید.
اجرای بازی قدیمی در ویندوز

سخن پایانی

در این مقاله از مجموعه مقالات بلاگ رسمی وب سایت بانی نو، در خصوص اجرای بازی‌های قدیمی بر روی ویندوز 10 صحبت کردیم و در این خصوص، اطلاعات مهم را به شما عزیزان دادیم تا بتوانید به بهترین روش ممکن، برای اجرای بازی‌های قدیمی از آن‌ها استفاده کنید.

در صورتی که در خصوص اجرای بازی‌های قدیمی در ویندوز 10 و یا در سیستم‌های جدید، نکته‌ای وجود دارد که در این مقاله از ذکر آن غافل شده‌ایم، خوشحال می‌شویم تا در بخش نظرات آن را با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×