» برد اصلی » علائم خرابی مادربرد کامپیوتر
برد اصلی

علائم خرابی مادربرد کامپیوتر

1399-11-10 1,573

علائم خرابی مادربرد کامپیوتر  : از کجا بفهمیم مادربرد خراب است؟ تا زمانی که قصد ندارید کامپیوتر خود را به روز کنید، تغییر مادربرد باید آخرین راه حل برای حل مشکلات باشد. تقریباً تمام اجزای سازنده کامپیوتر شما به آن مدل مادربرد خاص متصل و سازگار هستند. علاوه بر این، فناوری به طور مداوم در حال تغییر است، بنابراین ممکن است نتوانید برد را با همان مدلی که در اختیار دارید جایگزین کنید.( این مقاله می تواند برای کسانی که قصد خرید مادربرد بخصوص مادربرد استوک ، دارند مفید باشد).

اگر هر چیزی در مورد مادربرد جدید متفاوت باشد از اندازه، شکل یا حتی محل قرارگیری شکاف‌های انبساط باید با بیش از یک جز خود را جایگزین کنید. بنابراین، بسیار مهم است که قبل از تعویض مادربرد، تمام خرابی‌های احتمالی دیگر را برطرف کنید.

مادربرد اتصال مرکزی برای همه چیز در کامپیوتر شما است. بدون آن، کامپیوتر شما تکه‌های بی فایده است. بنابراین خرابی مادربرد کامپیوتر ممکن است مشکل ساز شود پس دانستن  نشانه های خرابی مادربرد کامپیوتر و لپ تاپ بسیار مهم است چون جایگزینی مادربرد خراب نیز می‌تواند کاری پر هزینه باشد.

از کجا می‌دانید مادربرد شما مشکلی دارد؟ چگونه می‌توانید آن را برطرف کنید؟

مقاله پیشنهادی :  تفاوت چیپست های مادربرد

چگونه از خرابی مادربرد کامپیوترجلوگیری کنیم؟

هیچ قطعه‌ای از کامپیوتر برای همیشه دوام ندارد، اما بسیاری از قطعات با مراقبت مناسب می‌توانند بیش از آنچه انتظار دارید، دوام بیاورند. بزرگترین ابزاری که در اختیار دارید هوشیاری است. تمام علائم سخت افزاری خود را از نظر علامت‌های رایج مبنی بر اینکه ممکن است اشتباهی رخ دهد یا خرابی به بار آورد، تحت نظر داشته باشید.

اگر بتوانید علائم خرابی مادربرد کامپیوتر را بدانید و مشکلی را قبل از شدت یافتن آن پیدا کنید، حتی ممکن است فرصتی برای ذخیره همه چیز وجود داشته باشد.

علائم خرابی مادربرد کامپیوتر:

در حالی که هر مشکل سخت افزاری قبل از وقوع بدترین حالت علائمی ‌را نشان نمی‌دهد، اما بیشتر آن‌ها علائم واضحی دارند.

اگر هر یک از این موارد را ببینید، ممکن است زمان مداخله باشد.

 1. آسیب فیزیکی

وقتی کامپیوتر در حال کار است، هرگز نباید مادربرد را فشار دهید یا آن را تحریک کنید. همانطور که گفته شد، به محض خاموش شدن کامپیوتر، علامت واضح و ساده برای پی بردن به علائم خرابی مادربرد کامپیوتر، بررسی آن است.

آسیب فیزیکی، مانند ترانزیستورهای سوخته یا مدارهای تراشه، می‌تواند باعث خرابی فاجعه بار مادربرد شود. حتی اگر خسارات سطحی رها شود، می‌تواند به مشکلات اساسی تبدیل شود. علائم عمده آسیب می‌تواند در هنگام کار کامپیوتر ظاهر شود. بوی سوختگی علامت هشدار دهنده اصلی است.

 1. فریز یا گلیچ

یکی از علائم آزار دهنده‌ از علائم خرابی مادربرد کامپیوتر، انواع یخ زدگی و اشکالات است. کامپیوتر شما ممکن است یک لحظه خوب کار کند. در یک چشم به هم زدن، هیچ چیزی واکنشی نشان نمی‌دهد و شما خیره می‌شوید به یک صفحه فریز شده.

این بیشترین بار را در چگونگی بارگیری دارد. اگر برنامه ای هنگام اجرا بارگیری نشود یا دچار اشکال شود، احتمال اینکه مشکل سخت افزاری باشد بسیار زیاد است. همه فریزها و اشکالات به مادربرد پیوند نمی‌خورند. مهمترین علامت زمانی است که فریز و اشکالات مداوم و مکرر باشد است. هرچه تعداد آن‌ها بیشتر شود، مادربرد به مرگ نزدیکتر می‌شود.

 1. Blue Screen of Death

صفحه مشهور Blue Screen of Death چیزی است که هیچ کارشناس فناوری نمی‌خواهد ببیند. برای کسانی که بی اطلاع هستند، صفحه آبی مرگ یک خرابی سیستم سخت است. این بدان معناست که دیگر کل سیستم عامل نمی‌تواند در سطح مطمئنی کار کند. این علامت معمولاً شعار خرابی کامل برای قطعه‌ای در کامپیوتر شما است. این نشانه مطلق خرابی نیست، اما نزدیک به آن است.

 1. کاهش سرعت

یکی دیگر از علائم خرابی مادربرد کامپیوتر، یک مورد ساده کاهش سرعت است. ممکن است برنامه‌ها با سرعت کمتری بارگیری شوند یا تایپ کردن و فشار دادن کلید شما مانند گذشته تشخیص داده نشود. در هر صورت، علائم کاهش سرعت یک الگوی کاملاً آسان است. این به معنای این نیست که سخت افزار شما مستقیماً در معرض خطر است، اما به این معنی است که کامپیوتر شما شکل ناسالمی دارد و دچار مشکل شده است.

 1. عدم شناسایی سخت افزار

این مشکل خاص می‌تواند کمی‌غیرحسی باشد. این می‌تواند با خوانایی ناپذیری یک درایو فلش شروع شود. سایر افزونه‌ها مانند ماوس کامپیوتر شما ممکن است شناخته نشوند. همه این‌ها ممکن است از سخت افزار مورد بحث باشد. آن‌ها همچنین می‌توانند نشانه این باشند که قطعه اصلی کامپیوتر شما، مادربرد، در معرض خطر است.

مقاله پیشنهادی : تفاوت بین SATA و IDE چیست؟

علل یک خرابی بالقوه

این‌ها برخی از علائم رایج‌تر برای این مشکل هستند. چرا آن‌ها اتفاق می‌افتند؟ یک کامپیوتر به دور از تخریب نیست. برخی از کوچکترین موارد می‌تواند کامپیوتر شما را به خرابی بکشاند.

 1. گرم شدن بیش از حد

مادربورد‌ها گرما را دوست ندارند. آن‌ها به خودی خود گرمای زیادی تولید می‌کنند. اگر آن گرما تخلیه نشود یا گرمای بیشتری به آن اضافه شود، می‌تواند بیش از مادربرد را به خرابی بکشاند. کامپیوتر‌های بسته بندی شده در مناطق تنگ و با تهویه کم دوام زیادی ندارند. فن‌های نگهداری شده در داخل کامپیوتر نیز برای طول عمر کامپیوتر حیاتی هستند.

 1. گرد و غبار

گرد و غبار و گرمازدگی دست به دست هم می‌دهند تا یکی از علائم خرابی مادربرد کامپیوتر شوند. گرد و غبار در کامپیوتر‌ها جمع می‌شود. بار الكترونیكی می‌تواند گرد و غبار را وارد كند. گرد و غبار یک عایق طبیعی است. نه تنها گرمای بیشتری به کامپیوتر شما وارد می‌کند، بلکه می‌تواند جریان‌های الکتریکی مادربرد را نیز مختل کند.

 1. ضربه های شدید

کامپیوترها نیز قابل تخریب هستند. هر بار که آن‌ها دچار ضرب و شتم می‌شوند، آسیب جدی به سخت افزار داخلی را تشدید می‌کنید. این می‌تواند ناشی از لگد زدن به کیس کامپیوتر باشد زیرا در یک منطقه نامناسب قرار دارد. انداختن کامپیوتر یک خطر عمده است، اگرچه این مورد بیشتر از کیس‌های کامپیوتر در لپ تاپ‌ها وجود دارد. چگونگی آنمهم نیست، هرگونه ضربه فیزیکی به کامپیوتر، به ویژه هنگام دویدن، می‌تواند کشنده باشد.

 1. طول عمر زیاد

مادربرد‌ها نیز جاودانه نیستند. تمام قطعات متحرک با گذشت زمان و استفاده پیر  و فرسوده می‌شوند. در حالی که بسیاری از قطعات کامپیوتر از نظر مکانیکی سنگین نیستند، اما با گذشت زمان فرسوده می‌شوند. موتورهای فن بیشترین قربانیان این امر هستند که منجر به گرم شدن بیش از حد و سپس مرگ مادربرد می‌شوند.

 1. ولتاژهای برق

کامپیوترها با قدرت ناسازگار مطابقت خوبی ندارند. با افزایش برق، کامپیوتر می‌تواند بلافاصله داغ شود. محافظ‌های موج می‌توانند از این امر جلوگیری کنند.اگر پریز برق منبع ثابت برق را تأمین نمی‌کند، ممکن است کامپیوتر شما دچار مشکل جدی شود و یکی از نشانه های خرابی مادربرد کامپیوتر باشد.

محصول پیشنهادی: مادربرد ایسوس PRIME Z690-P WIFI

پس از دانستن علائم چه باید کرد؟

بنابراین حال شما علائم خرابی مادربرد کامپیوتر را می‌دانید، علل آن را می‌دانید، وقتی می‌فهمید مادربرد در آخرین پایه‌های خود قرار دارد چه اتفاقی می‌افتد؟

خارج از رفع برخی از علائم، مانند پاک کردن گرد و غبار و یا محافظت در برابر فشار، صرفه جویی در عمر مادربرد به یک فرد حرفه‌ای نیاز دارد.

مراحل اساسی برای یافتن یک راه حل قابل حل به این صورت است که اول، آن‌ها باید نقطه دقیق آسیب را کشف کنند. تعویض بخشی که هنوز کار می‌کند معنی ندارد. اگر قسمت آسیب دیده مورد نظر مادربرد باشد، ممکن است بتوانید قطعات دیگر را نجات دهید. اگر در عوض چیزی شبیه به‌هارد دیسک است، باید به دنبال بازیابی فایل باشید.

مقابله با علائم خرابی مادربرد کامپیوتر یا هر آسیب دیگری در کامپیوتر می‌تواند زمان پرتنشی باشد. حتی اگر همه چیز درست شود، هرگز فرایند این کار مطلوی نیست.

محصول پیشنهادی: مادربرد گیگابایت B560M DS3H

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×