» لوازم جانبی » تفاوت کیبورد مکانیکی با کیبورد معمولی
لوازم جانبی

تفاوت کیبورد مکانیکی با کیبورد معمولی

1400-05-20 946

تفاوت کیبورد مکانیکی با کیبورد معمولی

این تصور که در هنگام خرید کامپیوتر ، یک کیبورد به شکل رندوم برای خود انتخاب کنید و هیچ فوکوس و ریزبینی برای انتخاب یک کیبورد خوب نداشته باشید، اشتباه است. در واقع اگر شما برای سیستم خود، تحقیقات لازم به عمل بیاورید که چه کامپیوتری با چه CPU، کارت گرافیک، رم، هارد و … تهیه کنید، به همان میزان، انتخاب قطعات اصلی دستگاه، مثل ماوس و کیبورد و یا کیس می‌تواند برای شما حائز اهمیت باشد. اگر به صورت هدفمند وارد بازار رایانه بشوید و بدانید که برای چه منظوری بیشتر به رایانه احتیاج پیدا کرده‌اید، به شما در این راه کمک خواهد کرد.

برای مثال، اگر نیاز شما عمدتا برای کار‌های روزمره و تماشای فیلم و عکس و .. می‌باشد، همانطور که یک سیستم خیلی قوی را طلب نمی‌کند، شاید نیازی به یک کیبورد حرفه‌ای هم نباشد. اما برای عملیات‌هایی نظیر گیم، برنامه نویسی و از همه مهم‌تر تایپ کردن، نیاز دارید که یک کیبورد، متناسب با کاری که قرار است انجام دهید، تهیه نمایید. در این مقاله، قصد داریم تفاوت کیبورد مکانیکی با کیبورد معمولی را بیان کنیم. چیزی که بیشتر باعث دوباره رو آمدن کیبورد‌های مکانیکی شد، بیشتر برای فعالیت‌هایی نظیر گیم و تایپ بود که فرد، استفاده‌ی زیادی از کیبورد داشته و نیاز بود تا مدت زمانی طولانی با کیبورد به شکل مداوم کار کند.

پس به شکل کلی و خلاصه‌وار، برای تایپ، که هدف شخص، این می‌باشد که مدت زمان زیادی بدون اینکه خستگی بر مچ دستانش غلبه کند را به کار با کیبورد بپردازد، بهتر است از کیبورد‌های مکانیکی استفاده کند که از کیفیت، دوام و کارایی بیشتری نسبت به کیبورد‌های معمولی برخوردار است. در ادامه به جزئیات تفاوت کیبورد مکانیکی با کیبورد معمولی می‌پردازیم.

مقاله پیشنهادی : کیبورد مناسب برای برنامه نویسی و کدنویسی

  • کیبورد معمولی

هر کدام از دکمه‌های صفحه کلید، وظیفه‌ی یکسانی در زمینه‌ی دریافت دستوری که به آن داده‌اید، برقراری مداری ارتباط و فرستادن سیگنال مورد نیاز برای انجام آن‌ کار را دارد. اما طبیعی است که متوجه این شده باشید که مثلا دکمه‌های کنترل تلویزیون و یا دسته‌ی جوی‌استیک، رفتار مشابهی در مقابل فشرده شدن ندارند و هر کدام به شکل خاص خود فشرده شده و دوباره به محل قبلی خود بازمی‌گردند. در واقع در اولین قدم، می‌توان همین تفاوت‌ها را به تفاوت کیبورد مکانیکی با کیبورد معمولی نسبت داد.

در کیبورد‌های معمولی، به جای استفاده از قطعات فیزیکی محکم و سفت، همانند فنر برای فشرده شدن، معمولا از گرافیت و ساختار‌های غشاء مانندی استفاده می‌کنند که صرفا قابلیت بازگشت پذیری داشته و باعث شود دوباره کلید به محل قبلی خود بازگردد. و برای اینکه شما عملکرد یک دکمه را شاهد باشید، لازم است تا کلید را تا انتها بفشارید تا شوک مربوط به سیگنال، به مدار داده شود.

  • کیبورد مکانیکی

در بیان تفاوت کیبورد مکانیکی با کیبورد معمولی، باید بگوییم که در ساختار کیبورد مکانیکی، از قطعات مستحکم استفاده شده است و در واقع سوئیچ‌ها، کاملا فیزیکی می‌باشد که در عملکرد دکمه‌ها تاثیر دارد. به این معنی که با وجود فنر در قسمت زیر دکمه، وقتی کلید را فشار می‌دهید این فنر وارد عمل شده و به فعال شدن دکمه ختم می‌شود. به همین دلیل، در این کیبورد‌ها، لزومی ندارد که دکمه را تا انتها بفشارید و شاید با فشردن یک مقدار کم از کلید، بتوانید ری اکشن دستوری که داده‌اید را مشاهده کنید.

یکی مشخصه‌هایی که یک کیبورد مکانیکی دارد، قدرت فنر زیر کلید‌ها می‌باشد. طبیعتا وجود فنر‌هایی با ضریب سختی بالا، مقاومت و استحکام بیشتری را برای کیبورد به همراه دارد؛ ولی از طرف دیگر شاید به نیروی بیشتری برای فعال کردن کلید نیاز داشته باشید. همین موضوع می‌تواند روی صدای کیبورد شما هم تاثیر بگذارد؛ بنا بر این گفته‌ها، شرایط طلب می‌کند که سلیقه‌ی خود را در این زمینه در نظر بگیرید و برای خریدی مطمئن اقدام کنید.

برند Cherry، از قدیمی‌های ساخت کیبورد‌های مکانیکی در بازار می‌باشد. پس از آن، برند‌های دیگری نظیر Razer وLogitech  نیز محصولات خود را به بازار کامپیوتر و لپتاپ، وارد کرده‌اند. محصولات این برند‌ها از کیفیت کافی در این زمینه برخوردار هستند؛ تنها کاری که شما باید انجام دهید این موضوع است که با توجه به نیازی که دارید، کیبوردی که بیشتر با سلیقه‌ی شما همخوانی دارد را انتخاب نمایید.

فرق کیبورد مکانیکی با کیبورد معمولی

با معرفی جداگانه‌ی دو کیبورد، تا حدودی متوجه تفاوت کیبورد مکانیکی با معمولی شده‌اید، اما اگر به شکل تخصصی‌تر بخواهیم بگوییم، تفاوت عمده‌ی آن‌ها، همین وجود سوئیچ مکانیکی که با وجود فنر در کیبورد مکانیکی پدید می‌آید می‌باشد. در کیبورد مکانیکی، با فشار کم، نه لزوما فشار کامل دکمه، ری اکشن کیبورد و عمل کردن دکمه را شاهد خواهید بود؛ اما در کیبورد معمولی، لزوم کارکرد دکمه، رسیدن پنل مورد نظر به کیت مربوطه است. یعنی باید دکمه به شکل کامل فشرده شود.

به دلیل استفاده‌ی اقلام آماتور‌تر درون کیبورد معمولی، که می‌تواند ساختاری گرافیتی و یا پلاستیکی داشته باشد، قیمت این دسته کیبورد‌ها، پایین‌تر از کیبورد‌های مکانیکی می‌باشد. با وجود این دلایل، یعنی قیمت کمتر این دسته کیبورد‌ها، و همچنین طراحی آسان‌تر آن، در کار‌های سبک و اکثر رایانه‌های عمومی، بیشتر مورد استفاده قرار گرفته است. اما باید توجه داشت که کیبورد‌های معمولی، ساختاری فرسایشی دارند و بهتر ‌است به طور مرتب، برای تمیز کردن آن‌ها اقدام کرد.

موضوع دیگری که به تفاوت کیبورد مکانیکی با کیبورد معمولی نسبت داده می‌شود، این بحث می‌باشد که به طور همزمان، چند تا از کلید‌های کیبورد را بتوان فعال کرد. معمولا در کیبورد‌های مکانیکی، به این دلیل که طراحی آن بیشتر برای عملیات‌هایی مثل گیم می‌باشد، می‌توان به شکل همزمان از چندین کلید آن ری اکشن گرفت. برای همین، بیشتر گیمر‌ها، از این کیبورد استفاده می‌کنند، چرا که به هر حال این موقعیت، که لازم است از عملکرد چند دکمه به شکل همزمان در بازی استفاده کرد، برای هر کسی به وجود می‌آید. اما این آپشن در کیبورد‌های معمولی، به ندرت دیده می‌شود؛ به همین دلیل است که میگوییم باید با توجه به نیازی که وجود دارد، برای تهیه‌ی کیبورد اقدام کرد.

همچنین حساسیت بیشتر، دوام بالا و طول عمر بیشتر کیبورد‌های مکانیکی، دیگر تفاوت کیبورد مکانیکی با کیبورد معمولی می‌باشد که در ادامه به شکل کلی‌تر بدان می‌پردازیم.

مقاله پیشنهادی : ویژگی های کیبورد مناسب تایپ

  • دوام و طول عمر

دوام و طول عمر کیبورد، زمانی اهمیت پیدا می‌کند که شما برای کاری که قرار است با کامپیوتر انجام دهید، نیاز اختصاصی به کیبورد داشته باشید. مانند گیم. برای گیم با کامپیوتر، داشتن کیبورد خوب، از واجبات این امر می‌باشد. چرا که شما دائما در یک زمان مشخص، نیاز دارید تا به شکل ممتد از کیبورد استفاده کنید. کیفیت کیبورد در عمل شما، بسیار تاثیر گذار خواهد بود. همچنین، طبیعی است که وقتی زیاد دکمه‌های کیبورد را بفشارید، به مرور دکمه‌ها فرسوده شده و گاها کارایی خود را از دست بدهند. به همین دلیل، از عوامل مهمی که تفاوت کیبورد مکانیکی با کیبورد معمولی مورد بحث قرار می‌گیرد، بحث طول عمر کیبورد است.

عمل تایپ نیز که در اولین قدم، نیاز به یک کیبورد خوب برای اینکه بتوان با آن، مدت زمانی زیادی کار کرد دارد. به همین دلیل، برای عملیاتی از این قبیل، بهترین پیشنهادی که می‌شود، کیبورد مکانیکی است. چرا این دسته کیبورد‌ها، از فنر فلزی استفاده شده است. این پارامتر، می‌تواند توانایی تحمل هر کدام از کلید‌های کیبورد را به حد میلیون بار برساند. در حالی که این مورد، در کیبورد‌های معمولی، به دلیل ساختاری گنبدی شکل و لاستیکی، خیلی کمتر از کیبورد‌های مکانیکی است.

  • تمیز کردن کیبورد

وجود صفحات لاستیکی درون کیبورد‌های معمولی، باعث شده تا این مدل، بسیار مستعد جذب گرد و غبار باشد. همچنین باز کردن و تمیز کردن آن نیز می‌تواند سخت و حوصله سر بر باشد. این در حالی است که در کیبورد مکانیکی، علاوه بر اینکه جذب غبار، کمتر صورت می‌گیرد، حتی باز کردن و تمیز کردن داخل آن نیز به آسانی قابل انجام است. بنابراین، این تفاوت کیبورد مکانیکی با کیبورد معمولی نیز می‌تواند دلیلی بر آن باشد که اگر معایب کیبورد مکانیکی شما را اذیت نمی‌کند، برای خود یک کیبورد مکانیکی تهیه کنید.

  • معایب کیبورد مکانیکی

موردی که تحت عنوان عیب در کیبورد مکانیکی عنوان می‌شود، بیشتر یک خصوصیت است که ممکن است برای برخی افراد، خوش‌آیند نباشد. برخی از این دسته کیبورد‌ها، صدای زیادی را با هر بای کلیک کردن ایجاد می‌کنند و برای برخی دیگر از این کیبورد‌ها، شاید نیاز باشید برای کلیک هر کلید، نیروی بیشتری را نسبت به کیبورد معمولی اعمال کنید( این موضوع با عادت کردن به میزان فشار لازم برای کارکرد کیبورد، حل شدنی است). به همین دلیل، اگر نسبت به سر و صدایی که ممکن است با کیبورد مکانیکی به وجود بیاید مشکل داشتید، می‌توانید از مدل‌های کم صدای این نوع کیبورد استفاده کنید ک البته لازم است تا بیشتر هزینه کنید. البته همین صدای زیاد، شاید برای برخی افراد یک مزیت به حساب بیاید.

جمع بندی

به طور کلی با بیان تفاوت کیبورد مکانیکی با کیبورد معمولی، نتیجه می‌شود که اگر قصد دارید سریع، دقیق و راحت از کیبورد استفاده نموده و نگرانی خاصی از بابت فرسایش زودهنگام کیبورد نداشته باشید و همچنین این نیاز که همزمان بتوانید از چندین دکمه به صورت همزمان استفاده کنید، توصیه‌ای که به شما می‌شود، خرید یک کیبورد مکانیکی است. اما اگر کارایی خاصی از کیبورد نداشته و فقط نیاز عادی و روزمره می‌باشد که باعث می‌شود از کیبورد استفاده کنید، کیبورد‌های معمولی با قیمت‌های پایین‌تر، پاسخگوی کار شما خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×