» آموزشی » معرفی و ویژگی های کیبورد مناسب تایپ
آموزشی - لوازم جانبی

معرفی و ویژگی های کیبورد مناسب تایپ

1400-05-10 1,415

کیبورد مناسب تایپ

کیبورد‌ها، در انواع مختلفی در بازار موجود هستند که با توجه به ویژگی‌هایی که دارند، برای استفاده در کار‌های‌ مختلف، مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگر نیاز شما به کیبورد، نیاز‌های ساده‌ای است که زیاد قرار نیست به شکل مداوم از آن کار بکشید، یک کیبورد ساده برای شما مناسب است؛ اما برای عملی مثل تایپ، که یکی از فعالیت‌هایی است که می‌توان گفت ابزار مخصوص آن،‌ کیبورد‌ است، شاید یک کیبورد ساده پاسخگوی شما نباشد. وقتی بخواهید در مدت زمان زیاد و در تایم طولانی این کار را انجام دهید، شاید حس کنید کیبوردی که در حال استفاده از آن هستید، برای کار شما مناسب نیست و نیاز دارید تا یک کیبورد مناسب تایپ داشته باشید.

اما کیبورد مناسب تایپ چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد تا بتوان آن را برای این کار مفید دانست؟ برای دانستن این موضوع، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید؛ همچنین علاوه بر دانستن این مطلب، قصد داریم به معرفی چندی از بهترین کیبورد‌ها برای تایپ کردن بپردازیم و در آخر نیز نکاتی در مورد تایپ ده انگشتی و کیبورد‌های مناسب برای آن را برای شما شرح دهیم.

کیبورد خوب برای تایپ

طبق بررسی‌های انجام شده و همچنین آمار‌هایی از اشخاصی که کار زیادی با کیبورد دارند، گرفته شد، بهترین صفحه کلید برای فعالیت‌هایی نظیر گیم و تایپ، کیبورد‌های مکانیکی می‌باشند. تفاوت کیبورد مکانیکی با کیبورد ساده این است که در ساخت این نوع کیبورد‌ها، از فلز و فنر استفاده شده است و همانند کیبورد‌های معمولی حاوی صفحه‌ی منعطف نیست. وجود چنین موردی باعث شده است که از کیبورد مکانیکی، به عنوان یک کیبورد خوب برای تایپ یاد شود.

کیفیت بالای این نوع کیبورد در نرمی دکمه‌ها و راحتی کار و همچنین عمر طولانی آن، باعث شده که در مقایسه با کیبورد معمولی قیمت بیشتری داشته باشند، اما چیزی که واضح است این است که با این کیبورد‌ها می‌توان مدت زمان زیادی را به تایپ کردن گذراند و استرس و نگرانی خرابی دکمه‌های آن در بلند مدت را نداشت. بنابراین در قدم اول، می‌توان کیبورد مکانیکی را کیبورد مناسب تایپ دانست.

مقاله پیشنهادی : کیبورد مناسب برای برنامه نویسی و کدنویسی

ویژگی‌های کیبورد خوب برای تایپ

موارد زیادی دخیل هستند تا به یک کیبورد، برچسب کیبورد مناسب تایپ را بزنند. مواردی همچون ارتفاع دکمه‌ها، نرمی دکمه‌ها، حساسیت آن‌ها و … که در ادامه به تک تک آن‌ها خواهیم پرداخت.

 • شکل مناسب

اگر قصد دارید خود را برای تایپسیت شدن آماده کنید، باید بدانید که فرم مناسب تایپ کردن باید به صورتی باشد که شما تنها با حرکت دادن انگشتان خود،‌ دکمه‌ها را فعال کنید؛ یعنی باید مچ خود را در محلی ثابت مستقر کنید تا پس از گذشت مدت زمان طولانی، خستگی بر آن‌ چیره نشود. به همین دلیل،‌ یکی از ویژگی‌های کیبورد خوب برای تایپ، این است که شمایلی داشته باشد که بتوان مچ دستان خود را مستقر نمود.‌

 • مدل سوییچ

ویژگی دیگری که باعث می‌شود کار تایپ سخت یا آسان باشد، مدل دکمه‌های کیبورد و همچنین ارتفاع دکمه‌ها از بدنه‌ی اصلی کیبورد است. اکثر کیبورد‌های مکانیکی،‌ که برای کار تایپ مناسب می‌باشند، سطح ارتفاع متوسطی را دارند که این موضوع ممکن است خیلی برای تایپیست‌ها خوشحال کننده نباشد. اما مدل‌هایی نیز هستند که با وجود مکانیکی بودن،‌ ارتفاع نسبتا کمی هم دارند که البته طبیعی است که قیمت بالاتری هم داشته باشند.

 • بک لایت

یک کیبورد مناسب تایپ، ترجیحا باید حاوی بک لایت باشد. چرا که برای یک تایپیست، ممکن است در هر زمانی از شبانه روز موقعیت برای انجام کار به وجود بیاید و کمبود نور، چه در روز و چه در شب، مشکلی است که ممکن است سرعت شما را به حداقل برساند. به همین دلیل توصیه می‌شود که برای کار تایپ از کیبوردی استفاده کنید که دارای آپشن نور پشت دکمه‌ها باشد تا قابلیت کار کردن در مکان‌های تاریک را هم برای شما فراهم کند.

یک سری ویژگی‌های دیگر نیز وجود دارد که کار تایپیست را راحت‌تر می‌کند؛ که البته برخی از آن‌ها به نظر شخصی خود فرد بستگی دارد. داشتن قابلیت‌هایی نظیر نوع اتصال کیبورد،‌ که در انواع سیم‌دار و بدون سیم در سطح بازار موجود است، وجود برخی دکمه‌های میانبر در اطراف کیبورد که می‌تواند تاثیر مثبتی در سرعت تایپ کردن شما داشته باشد، همچنین یکی دیگر از این ویژگی‌ها که می‌تواند در یک کیبورد خوب برای تایپ موثر باشد، کیبورد‌هایی هستند که با پشتیبانی از نرم‌افزار‌های مرتبط، این قابلیت برایشان وجود داشته باشد که بتوان کارکرد دکمه‌های آن را به دلخواه تغییر داد.

البته همانطور که گفته شد برخی از این ویژگی‌ها،‌ برای داشتن یک کیبورد مناسب تایپ ضروری نیست و بیشتر به سلیقه‌ی خود شخص تایپیست بستگی دارد؛ که در رابطه با همین مورد هم توصیه ما این است که این کار را در قالب استاندارد‌های جهانی انجام دهید تا در ادامه بتوانید با هر کیبوردی که در اختیار داشتید، به راحتی تایپ کنید.

حال که با ویژگی‌های کیبورد خوب برای تایپ آشنا شدید، قصد داریم چند مدل از کیبورد‌هایی که برای تایپ کردن طرفداران زیادی دارند را به شما معرفی کنیم.

لیست قیمت انواع صفحه کلید 

معرفی کیبورد‌های مخصوص تایپ

 • Logiteck craft

این کیبورد از برند لاجیتک، جزو خوب‌های کیبورد مناسب تایپ می‌باشد. حساسیت بالای دکمه‌های آن و همچنین دارا بودن ارتفاع مناسب، علاوه بر دکمه‌هایی که کمی حالت فرو رفته دارند، کار کردن با آن را بسیار راحت و لذت‌بخش می‌سازد. همچنین وجود بک لایت پر نور در این کیبورد، باعث شده است این مدل از این برند،‌طرفداران زیادی را به خود جذب کند.

این کیبورد،‌ حالت وایرلس داشته که باعث می‌شود از شر سیم‌های گره خورده در کنار دستگاه خود نیز خلاص شوید.

Logiteck craft
 • Razer blackwidow Tounament edition Chroma

این کیبورد، از دسته کیبورد‌های مکانیکی می‌باشد که دکمه‌های آن قابلیت فشرده شدن تا دفعات بسیار زیاد را دارا می‌باشد. به همین دلیل اگر به دنبال کیبوردی هستید که مقاومت بسیار خوبی داشته باشد،‌ ما این کیبورد را به شما توصیه می‌کنیم.

این کیبورد نیز دارای رابط نوری بوده که باعث می‌شود تایپ در نقاطی که نور کمی وجود دارد، برای شما ممکن باشد.

Razer blackwidow Tounament edition Chroma
 • Logiteck K380

این کیبورد ابعاد مناسبی دارد و توصیه‌ی خوبی برای افرادی که مدت زمان زیادی را باید مشغول تایپ باشند، می‌باشد. این کیبورد، دستگاهی کاربردی‌ برای افرادی است که قصد انجام چند کار به شکل همزمان را دارند. چرا که می‌توان این کیبورد را همزمان به ۳ دستگاه دیگر وصل کرد و تنها با زدن یک دکمه، آن را بر یک دستگاه دیگر سوییچ کرد.

Logiteck K380
 • Logiteck K830

 مدل K830 از برند لاجیتک،‌ دارای تاچ پد می‌باشد که می‌تواند کمک حال شما در استفاده از میانبر‌های موجود در سیستم باشد. همچنین وجود دکمه‌های روان و نرم در این کیبورد کار تایپ را برای شما راحت‌تر می‌کند.

بک لایت با نور مناسب در این کیبورد و همچنین قابلت پشتیبانی از نرم افزار logiteck Option باعث شده است بتوان از این کیبورد،‌ به عنوان کیبورد مناسب تایپ یاد کرد.

Logiteck K830
 • Tomoko

این برند، یک کیبورد مکانیکی بوده که بیشتر برای گیم مناسب است؛ اما شمار زیادی از آن برای تایپ کردن نیز استفاده می‌کنند. ویژگی خوب این کیبورد، قابلیت ضد آب و ضد شوک بودن آن است. وجود برخی خلل‌ها در بدنه‌ی کیبود باعث می‌شود الکتریسیته به میزان کمی در آن تجمع کند و در صورتی مه روی آن آب بریزد،‌ تا حد زیادی، آب از این خلل‌ها عبور کند.

از معایب این کیبورد، می‌توان به صدای زیاد در هنگام تایپ،‌ و مهم‌تر از آن،‌ عدم وجود بک لایت در آن اشاره نمود.

 • Logiteck G610 orion

‌ صدای بسیار کم در هنگام تایپ کردن ‌در این کیبورد، باعث شده است که عده‌ی زیادی از تایپیست‌ها به این مدل علاقه نشان دهند. البته به همین نسبت نیز برخی از تایپیست‌ها معتقد هستند که این کیبورد بیشتر برای گیم مناسب بوده و زیاد برای تایپ مناسب نیست،‌ اما همین نرمی دکمه‌ها، این کیبورد را به یک کیبورد خوب برای تایپ تبدیل می‌کند.

Logiteck G610 orion
 • Microsoft with fingerprinter

این کیبورد دارای طراحی زیبا و شکیل می‌باشد که به دلیل ساختار بسیار نرم دکمه‌ها، به عنوان یک کیبورد مناسب تایپ از آن یاد شده است، اما باید در نظر داشت که قیمت این کیبورد خیلی بالا است؛ بنابراین اگر قصد داشتید هزینه‌ی زیادی برای این امر بکنید، می‌توانید به این کیبورد نیز فکر کنید.

پس از معرفی کیبورد‌های مخصوص تایپ،‌ قصد داریم راجع به کیبورد‌هایی که برای تایپ ده انگشتی مناسب می‌باشند را به شما معرفی کنیم. قبل از آن به شکل مختصر به مزایا‌ی تایپ ده انگشتی می‌پردازیم.

Microsoft with fingerprinter

بهترین کیبورد برای تایپ ده انگشتی

تایپ ده انگشتی،‌ یکی از تکنیک‌های بسیار خوب برای تایپ می‌باشد که شما برای پیدا کردن مهارت بر روی آن،‌ نیاز به تمرین دارید. این تکنیک،‌ باعث می‌شود که سرعت تایپ شما تا چندین برابر اضافه شده و با میزان انرژی کمتر، تعداد حروف بیشتری را در زمان کمتر تایپ کنید. با قرار گرفتن جایگاه حروف در ناخودآگاه شما،‌ می‌توانید بدون این که به صفحه کلید خود نگاه کنید عمل تایپ را انجام دهید. همچنین این تکنیک باعث می‌شود از وضعیت نا‌سالمی که مجبور باشید دائما سر و گردن خود را حرکت دهید،‌ جلوگیری شود.

در صورتی که قصد یاد گرفتن این تکنیک را داشتید می‌توانید از مقالات مربوط به تایپ ده انگشتی استفاده کنید.

اما موضوعی که برای ما مطرح است،‌ بهترین کیبورد برای تایپ ده انگشتی است.

به شکل کلی اگر بخواهیم بگوییم، کیبورد‌هایی که تا اینجا نام آن‌ها را آورده‌ایم، این قابلیت را دارند که بتوان تایپ ده انگشتی را نیز با آن‌ها انجام داد. در واقع ارتفاع کم دکمه‌ها و نرمی مناسب آن‌ها،‌ باعث می‌شود که بتوان با سرعت زیاد و بدون وقفه به تایپ کردن پرداخت. هر چند که بهتر است بگوییم کیبورد مناسب تایپ ده انگشتی، با عادت کردن بر روی یک کیبورد به وجود می‌آید و اینکه در ذهنتان هک شود که انگشتانتان به چه مقدار بالا بیاید و چه مقدار نیرو اعمال کند، باعث می‌شود که شما بتوانید به خوبی تکنیک ده انگشتی را بر روی کیبورد پیاده کنید.

اما کیبورد‌های خاصی نیز طراحی شده‌اند،‌ نظیر کیبورد ارگونومیک، که با ساختار متفاوتی که در جایگاه دکمه‌های کیبورد دارند،‌ کار تایپ،‌ به خصوص تایپ ده انگشتی را راحت‌تر کرده و عوارض استفاده از کیبورد در مدت زمان طولانی را به حداقل می‌رساند. اما قیمت بالایی که این دسته کیبورد‌ها دارند،‌ باعث می‌شود که به شما توصیه کنیم که برای تایپ ده انگشتی،‌ بیشتر به دنبال کیبوردی با کلید‌های نرم و ارتفاع کم باشید و ابعاد آن را نیز با توجه به اندازه‌ی دستان خود در نظر بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×