» آموزشی » کدام یک از قطعات رایانه برای گرافیست اهمیت ویژه‌ای دارد ؟
آموزشی

کدام یک از قطعات رایانه برای گرافیست اهمیت ویژه‌ای دارد ؟

1400-05-18 1,085

افرادی که قصد دارند برای انجام کار‌های گرافیکی، برای شروع کار و کسب درآمد اقدام کنند، علاوه بر این که باید برای این کار مهارت کافی و علم به روز را داشته باشند، نیاز است که یک سیستم قوی برای کارکرد خوب نرم افزار‌های گرافیکی برای خود تهیه کنند. نرم افزار‌هایی که برای کار‌های گرافیکی استفاده می‌شوند، نظیر فوتوشاپ، 3Dmax، ایندیزاین و … نیازمند یک سری حداقل‌هایی در سیستم برای اجرا شدن هستند. با رعایت این حداقل‌ها، می‌توان نرم افزار را اجرا کرد؛ اما سرعت و کیفیت کار تضمین نمی‌شود. و برای این که کیفیت اجرا نیز خوب باشد، باید یک سیستم ایده‌آل داشت. این سیستم ایده‌آل، وابسته به CPU، کارت گرافیک، حافظه‌ی رم و … سیستم بستگی دارد. اما سوالی که مطرح می‌شود این است که کدام یک از قطعات رایانه برای گرافیست اهمیت ویژه‌ای دارد. در این مقاله، به شکل کلی به تک تک قطعات یک سیستم و تاثیر آن در کار‌های گرافیکی پرداخته و مهم‌ترین آن را به شما می‌گوییم. پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

مقاله پیشنهادی : سیستم مناسب برای فتوشاپ 2020

PC یا laptop ؟

پیش از آن که بخواهیم بررسی کنیم که کدام یک از قطعات رایانه برای گرافیست اهمیت ویژه‌ای دارد، سوالی که برایمان پیش می‌آید این است که آیا سیستم PC برای ما بهتر است یا یک Laptop قوی. در کل باید بگوییم که جمع کردن یک سیستم قدرتمند، در PC قیمت پایین‌تری به نسبت همان سیستم در لپتاپ دارد. بنابراین اگر بخواهید یک هزینه‌ی مشخص برای این کار بکنید، سیستم PC قدرتمندتری را می‌توانید تهیه کنید. ضمن اینکه سیستم خنک کننده‌ی قوی که در کیس وجود دارد، می‌تواند از به وجود آمدن مشکلات رایج در دستگاه نیز جلوگیری کند. اما مزیتی که لپتاپ دارد، در اولین نگاه، قابل حمل بودن آن است.

ضمنا اگر یک کیس کامپیوتر تهیه کنید، می‌توانید پس از گذر زمان که سیستم شما کمی قدیمی‌تر شد، آن را ارتقا داده و سیستم خود را قوی‌تر کنید، در حالی که این امکان برای لپتاپ وجود ندارد. بنابراین توصیه می‌کنیم اگر ضرورتی بر نقل مکان ابزار کار خود ندارید، با هزینه‌ی کمتر، یک سیستم PC قوی‌تر برای خود جمع کنید.

اما چه لپتاپ و چه PC، باید چه دستگاهی با چه سخت افزاری تهیه کرد، یا در واقع کدام یک از قطعات رایانه برای گرافیست اهمیت ویژه‌ای دارد؟ باید در نظر داشته باشید که اگر قصد دارید برای کار‌های گرافیکی یک سیستم تهیه کنید، باید بیشتر بر روی کدام قطعه فوکوس بیشتری داشته باشید تا سیستم بهینه با کمترین هزینه جمع کنید. اکنون، به تک تک این سخت افزار‌ها می‌پردازیم.

کدام یک از قطعات رایانه برای گرافیست اهمیت ویژه‌ای دارد؟

  • CPU

اولین موردی که قصد داریم به آن بپردازیم، واحد پردازنده‌ی مرکزی یا همان CPU می‌باشد. در قدم اول برای داشتن یک سیستم قوی برای انجام کار‌های گرافیکی، به CPU قدرتمند، که مغز کامپیوتر است نیاز دارید. برای مثال، حداقل پردازنده برای نرم‌افزاری مثل فوتوشاپ یک CPU دوگیگاهرتزی است. اما همانطور که در اول گفتیم، این مینیمم پردازنده برای این کار است و اگر قصد انجام پروژه‌های سنگین دارید، طبیعتا باید سیستم قوی‌تری را هم تهیه کنید.

دو کمپانی AMD و INTEL انواع مختلفی از پردازنده‌ها را برای کاربرد‌های پیشرفته و حد وسط تولید می‌کنند که طبق پیشنهاد خود این کمپانی‌ها، برای برند INTEL، مد‌ل‌های Corei5، Corei7، Corei9 برای کاربرد‌های عادی و مدل Xeon را برای کاربرد‌های خیلی حرفه‌ای است. برند AMD نیز مدل Ryzen را برای کاربرد‌های معمولی‌تر و مدل Thread Ripper را برای استفاده‌های حرفه‌ای پیشنهاد کرده است. در کل مدل‌های زیادی برای پردازنده در سطح بازار وجود دارد که باید قبل از خرید یک سیستم، به خوبی تحقیقات لازم را به عمل بیاورید و بهترین انتخاب را داشته باشید.

  • GPU

دریافت اطلاعات ورودی از ماوس و صفحه کلید ، اجرای واقعی نرم‌افزار ، بارگذاری داده‌ها و پس زمینه‌ها و پردازش رویدادهایی که در داخل نرم‌افزار رخ می‌دهد، پس از محاسبه مواردی که توسط CPU پردازش می‌شوند، برای نمایش نهایی به کارت گرافیک یا GPU منتقل شده و به مانیتور شما منتقل می‌شوند. پس کارت گرافیک، به نوعی تاثیر به سزایی بر روی سرعت انجام پردازش‌های گرافیکی دارد.

توجه داشته باشید که مهم‌تر از حجم گرافیک، بیت گرافیک است. راجع به حجم گرافیک نیز، مینیمم مقداری که پیشنهاد می‌شود، 2 گیگابایت است. اما اگر قصد دارید که سیستمی روان داشته باشید، نباید به این میزان بسنده کنید.

برای نرم افزاری مثل فوتوشاپ، که از تولیدات کمپانی Adobe می‌باشد، باید دقت داشته باشید که سیستم شما گرافیک مناسبی داشته باشد. در مقاله‌ی Photoshop graphics processor که در وبسایت خود شرکت Adobe وجود دارد، تمامی GPU هایی که مورد تایید این کمپانی بوده و بالا بودن سرعت کار با آن‌ها را به دنبال خود دارد را معرفی کرده است که می‌توانید با کمک گرفتن از این مقاله انتخاب خوبی داشته باشید. چرا که برخی از بخش‌های نرم افزار‌های مختص کار‌های گرافیکی، مستقیم با کارت گرافیک سر و کار دارند. بنابراین اگر GPU شما مورد تایید Adobe نباشد، ممکن است بخش‌هایی از نرم افزار به خوبی عمل نکند. بخش‌هایی مثل: 3D، Scrubby Zoom، Flick Panning، Oil Paint، Birds Eye Vie و …

شاید اگر بحث مورد نظر ما، راجع به گیم بود، می‌گفتیم کارت گرافیک مهم‌ترین قطعه در کامپیوتر است، اما جواب این سوال که کدام یک از قطعات رایانه برای گرافیست اهمیت ویژه‌ای دارد بستگی پیدا می‌کند به اینکه قصد کار کردن با چه نرم‌افزاری را دارید؛ که با توجه به آن، CPU بیشتر اهمیت پیدا می‌کند یا GPU. پس با وارد شدن به جزئیات نرم افزار، می‌توانید سیستمی که مورد نیاز است را برای خود جمع کنید.

مقاله پیشنهادی : بهترین لپ تاپ برای کار های گرافیکی

  • RAM

قطعه‌ی بعدی که تاثیر زیادی در کارکرد سیستم برای کار‌های گرافیکی دارد، رم دستگاه است. حافظه‌ی نهان دستگاه یا RAM  شما، حاوی اطلاعات کوتاه مدت است که به طور مداوم توسط CPU  قابل استفاده است. این قطعه برای کار‌های گرافیکی، یک حافظه موقت است که تمامی اطلاعاتی که CPU نیاز دارد تا عملکرد صحیحی در برابر دستوراتی که به آن می‌دهید، داشته باشد.

مینیمم حافظه‌ی رمی که برای کار‌های گرافیکی توصیه می‌شود، 4 یا 8 گیگابایت است. اما این مقدار هم برای کار‌های سنگین گرافیکی کافی نیست. بنابراین در این مورد هم باید به کاری که قرار است با دستگاه انجام دهید دقت داشته باشید تا متوجه این باشید که این نرم افزار چه رمی را می‌طلبد.

رم کامپیوتر در جواب این سوال که کدام یک از قطعات رایانه برای گرافیست اهمیت ویژه‌ای دارد، جایگاهی پایین‌تر از CPU و GPU دارد. اما برای اینکه یک سیستم روان و پر سرعت داشته باشیم، لازم است که رم بالایی داشته باشیم تا سیستم در فشار دستورات، دچار هنگی نشود.

  • حافظه‌ی سیستم

از دیگر قسمت‌هایی که در سرعت کامپیوتر در اجرا و کارکرد نرم‌افزاری مثل فوتوشاپ و نرم‌افزار شبیه به آن تاثیر دارد، هارد سیستم است. طبیعی است که هر چی سرعت هارد بیشتر باشد، سرعت پردازش بیشتر شده و سرعت پیشرفت نرم افزار نیز بیشتر می‌شود. چیزی که پیداست، هارد‌های SSD سرعت خوبی دارند و برای کار‌های گرافیکی مناسب هستند. پیشنهادی که برای کار‌های گرافیکی می‌شود، یک هارد SSD و یک هارد معمولی پرسرعت است.

قطعاتی که تا بدین جا معرفی شدند، اجزای حیاتی هستند که در اجرا شدن و سرعت نرم‌افزار‌های گرافیکی تاثیر به سزایی دارند. در کنار این قطعات، به قطعات دیگری همچون مادربرد، سیستم خنک کننده و .. نیز باید توجه شود. چرا که برای کارکرد طولانی با نرم‌افزارهای گرافیکی، سیستم داغ می‌کند و بهتر است و با وجود یک فن خوب، این مشکل حل شدنی است.

مقاله پیشنهادی : کارت گرافیک مناسب برای فتوشاپ

  • مادربرد

مادربرد سیستم، وظیفه‌ی اتصال تمامی قطعاتی که تا بدینجا گفته معرفی شده را دارد. بنابراین سرعت انتقال داده‌ها بین قطعات دستگاه، به این قطعه بستگی دارد. باید مادربردی که برای دستگاه خود در نظر می‌گیرید به گونه‌ای باشد که بازدهی سرعت دستگاه شما را پایین نیاورد و سرعت انتقال اطلاعات را محدود نکند.

اگر قصد جمع کردن کیس را دارید، باید به مسئله‌ی مادربرد و همچنین پاور، که وظیفه‌ی برق رسانی به سایر قطعات دارد نیز توجه ویژه‌ای داشته باشید؛ در صورت بی کیفیت بودن این دو قطعه، با وجود GPU و CPU بالا، ممکن است بازدهی خوبی از آن‌ها گرفته نشود. یعنی با وجود سیستم قوی، کارکرد ضعیفی را از آن شاهد باشید.

اما کدام یک از قطعات رایانه برای گرافیست اهمیت ویژه‌ای دارد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت تمامی قطعاتی که معرفی شد، باید یک حد مناسبی را داشته باشند تا بتوان به راحتی کار‌های گرافیکی را انجام داد و بدین شکل نیست که یکی از این عوامل را بسیار قوی انتخاب کرده و بقیه را در حد عادی رو به پایین در نظر بگیریم. بلکه باید تمامی آن‌ها در یک سطح خوبی باشند. اما چیزی که بیشترین اهمیت را در انجام کار‌های گرافیکی در یک سیستم را دارد، بحث CPU دستگاه است. چرا که دستگاه باید مغز پر قدرتی داشته باشد تا بتواند از پس کار‌های سنگین گرافیکی بر بیاید.

اما همانطور که گفتیم، حتی اگه قوی ترین CPU را هم داشته باشید، و توانایی پردازش آن‌ها و به نمایش در آوردن آن بر روی مانیتور وجود نداشته باشد،(low GPU) کار شما کیفیت کافی را ندارد. یا به شکل مشابه اگر CPU و GPU قدرتمندی بر روی دستگاه متصل باشد اما حافظه‌ی خوبی برای ذخیره‌ی اطلاعات توسط رم برای شما وجود نداشته باشد، دستگاه شما همانند یک نابغه‌ی کم حافظه عمل می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×