» مقالات رم » انواع حافظه ROM
مقالات رم

انواع حافظه ROM

1399-09-02 1,773

انواع حافظه ROM : ROM مخفف کلمه Read Only Memory است. حافظه rom حافظه ای که فقط می‌توانیم از روی آن بخوانیم اما نمی‌توانیم روی آن بنویسیم. این نوع حافظه فرار نیست. اطلاعات در طول ساخت به طور دائمی در چنین حافظه هایی ذخیره می‌شوند. ROM دستورالعمل های لازم برای راه اندازی کامپیوتر را ذخیره می‌کند.

از این عملیات به عنوان bootstrap یاد می‌شود. تراشه‌های ROM نه تنها در رایانه بلکه در سایر موارد الکترونیکی مانند ماشین لباسشویی و مایکروویو نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. حافظه ROM در یک واحد خارجی تعبیه شده‌است،  مانند درایوهای فلش و سایر دستگاه های حافظه کمکی، یا در سخت افزار دستگاه روی تراشه قابل جابجایی نصب شده‌اند.

حافظه غیر فرار ROM حتی بدون منبع تغذیه نیز ماندگار است. در حالی که ROM نوعی حافظه غیر فرار است ، اما به دلیل برخی محدودیت‌ها برای استفاده به عنوان حافظه اصلی مناسب نیست. به طور کلی ، حافظه‌های غیر فرار در مقایسه با حافظه‌های دسترسی تصادفی فرار ، گران‌ترند ، عملکرد کم‌تری یا عمر کمی دارند.

مقاله پیشنهادی :برای بازی های سال 2020 به چه میزان رم نیاز داریم؟

ROM چه کاری انجام می دهد؟

به دلیل خصوصیات آن ، داده‌های ذخیره شده در ROM به طور کلی پس از ساخت نوشته می‌شود و به جای این‌که مانند حافظه تصادفی، سریع و راحت بازنویسی شود ، فقط در طی مراحل کار قابل خواندن است.

بنابراین ، داده های ذخیره شده در ROM پایدار است و داده‌های ذخیره شده پس از خاموش شدن تغییر نمی‌کنند. ساختار نسبتاً ساده است و خواندن آن راحت است ، بنابراین اغلب برای ذخیره سازی ثانویه یا ذخیره سازی طولانی مدت برای ذخیره برنامه‌ها و داده‌های مختلف ثابت استفاده می‌شود.

انواع حافظه ROM

1- ROM:

 تراشه‌های ROM کلاسیک یا حاوی مدارهای مجتمع هستند. یک تراشه ROM جریان را از طریق یک مسیر ورودی-خروجی خاص که با تعیین محل فیوزها در میان ردیف ها و ستون های تراشه تعیین می‌شود ، ارسال می‌کند.

جریان فقط می‌تواند در امتداد یک مسیر دارای فیوز حرکت کند و بنابراین فقط از طریق خروجی تولید کننده انتخاب می‌شود. سیم‌کشی مجدد از نظر عملکرد غیرممکن است و بنابراین راهی برای اصلاح این نوع تراشه های ROM وجود ندارد.

اگرچه تولید الگویی برای تراشه ROM اصلی کار سختی است ، تراشه‌های ساخته شده براساس الگوی موجود بسیار مقرون به صرفه تر هستند.

نحوه عملکرد ROM :

مشابه RAM ، تراشه‌های ROM شامل شبکه‌ای از ستون‌ها و ردیف‌ها است. اما در جایی که ستون‌ها و ردیف‌ها با هم تلاقی می‌کنند ، تراشه‌های ROM تفاوت اساسی با تراشه‌های RAM دارند. در حالی که RAM از ترانزیستورها برای روشن یا خاموش کردن دسترسی خازن در هر تقاطع استفاده می‌کند ، ROM از دیود برای اتصال خطوط در صورت نیاز استفاده می‌کند.

اگر مقدار 0 باشد ، خطوط اصلاً متصل نیستند. یک دیود به طور معمول اجازه می‌دهد تا جریان فقط در یک جهت جریان داشته باشد و دارای یک آستانه خاص است که به عنوان شکست جلو شناخته می‌شود ، که تعیین می‌کند چه مقدار جریان قبل از انتقال دیود مورد نیاز است.

در موارد مبتنی بر سیلیکون مانند پردازنده‌ها و تراشه‌های حافظه ، ولتاژ شکست جلو تقریباً 0.6 ولت است. با بهره گیری از خصوصیات منحصر به فرد دیود ، تراشه ROM می تواند شارژ بالاتر از شکست جلو را از پایین ستون مناسب و ردیف انتخاب شده برای اتصال به سلول خاص ارسال کند.

اگر یک دیود در آن سلول وجود داشته باشد ، بار از طریق زمین منتقل می شود و تحت سیستم باینری ، سلول به عنوان “روشن” خوانده می شود. قسمت دقیق ROM این است که اگر مقدار سلول 0 باشد ، در آن تقاطع دیودی برای اتصال ستون و ردیف وجود ندارد. بنابراین شارژ ستون به ردیف منتقل نمی‌شود.

انواع رم جی‌اسکیل با قیمت روز

ویژگی های ROM

همانطور که مشاهده می‌کنید ، نحوه کار تراشه ROM به برنامه نویسی کامل داده هنگام ایجاد تراشه نیاز دارد. شما نمی‌توانید یک تراشه استاندارد ROM را دوباره برنامه ریزی یا بازنویسی کنید.

اگر داده‌ها نادرست است یا داده‌ها باید به روز شوند ، باید آن‌ها را دور بریزید و از نو شروع کنید. ایجاد الگوی اصلی برای تراشه ROM غالباً روندی پر تلاش و پر از آزمون و خطا است. اما مزایای تراشه‌های ROM بیش از اشکالات آن است.

پس از تکمیل الگو ، هزینه تراشه‌های واقعی هر کدام به اندازه چند سنت نیست. آن‌ها از توان بسیار کمی استفاده می‌کنند ، بسیار قابل اعتماد هستند و در مورد اکثر دستگاه‌های الکترونیکی کوچک ، شامل تمام برنامه‌های لازم برای کنترل دستگاه هستند.

یک مثال عالی ، تراشه کوچک موجود در اسباب بازی آواز خوان است. این تراشه ، تقریباً به اندازکوچک ، شامل کلیپ های آهنگ 30 ثانیه ای در ROM و کدهای کنترل برای همگام سازی موتورها با موسیقی است.

2- MROM – Mask Read Only Memory

MROM فرم کوتاه حافظه Mask Read Only Memory است. ارزان است و اولین رامی است که یک دستگاه سیمی است که شامل مجموعه ای از داده‌ها یا دستورالعمل‌های از پیش برنامه‌یزی شده است.

مقاله پیشنهادی:12 رم برتر سال 2020

3- PROM :

رم قابل برنامه ریزی یا PROM ، در اصل یک نسخه خالی از ROM است که می توانید با کمک یک ابزار خاص به نام برنامه نویس ، یکبار خریداری و برنامه نویسی کنید.

یک تراشه خالی PROM به جریان اجازه می دهد تا از طریق تمام مسیرهای ممکن عبور کند. برنامه نویس با ارسال ولتاژ بالا از طریق فیوزهای ناخواسته ، راهی را برای جریان انتخاب می‌کند تا آن‌ها را بسوزاند. الکتریسیته ساکن می‌تواند به طور تصادفی همان اثر را ایجاد کند ، بنابراین PROM ها نسبت به ROM های معمولی در معرض آسیب بیش‌تر هستند.

4- EPROM:

تراشه‌های ROM یکی از انواع حافظه ROM قابل برنامه ریزی پاک شونده است که به شما امکان نوشتن و بازنویسی بارها را می‌دهند. این تراشه‌ها دارای یک پنجره کوارتز هستند که از طریق آن یک برنامه نویس متخصص EPROM فرکانس خاصی از نور ماورا بنفش را ساطع می‌کند. این چراغ تمام بارهای ریز موجود در EPROM را برای بازگشایی مدارهای خود می‌سوزاند.

این نوردهی به طور موثری تراشه را دوباره خالی می‌کند ، پس از آن می‌توانید آن را مطابق همان فرآیند PROM دوباره برنامه ریزی کنید. تراشه های EPROM سرانجام فرسوده می‌شوند ، اما طول عمر آن‌ها بیش از 1000 مرتبه است.

مقاله پیشنهادی :تفاوت رم های کامپیوتر

5- EEPROM:

برای تغییر تراشه ROM قابل برنامه‌ریزی با قابلیت پاک شدن الکتریکی ، زمینه های الکتریکی محلی را برای پاک کردن و بازنویسی اطلاعات اعمال کنید. EEPROM چندین مزیت نسبت به انواع حافظه ROM دیگر دارد. برخلاف فرم‌های قبلی ، می‌توانید EEPROM را بدون تجهیزات اختصاصی ، بدون حذف آن از سخت‌افزار و با افزایش‌های مشخص شده ، دوباره بنویسید. برای انجام یک ویرایش مجبور نیستید همه موارد را پاک کرده و دوباره بنویسید.

6- فلش مموری

فلش مموری (فلش) نوعی EEPROM مدرن است. حافظه فلش با سرعت بیشتری نسبت به EEPROM معمولی پاک و بازنویسی می‌شود و در طراحی‌های جدید این ویژگی بسیار پایدار است (بیش از 1،000،000 چرخه). حافظه فلش NAND مدرن می‌تواند به طور موثر از ناحیه تراشه سیلیکون استفاده کند و IC های جداگانه را قادر می‌سازد تا ظرفیت 32 گیگابایت را در سال 2007 داشته باشند.

این ویژگی ، همراه با دوام فیزیکی ، NAND flash را قادر می‌سازد تا در بعضی از برنامه‌ها مانند درایوهای فلش USB جایگزین مغناطیسی شود. به جز این نوع ، انواع دیگری از حافظه غیر فرار وجود دارد از جمله رسانه های ذخیره سازی نوری ، مانند CD-ROM (مشابه MROM,CD-R و (CD-RW هر دو برای سازگاری معکوس با CD-ROM طراحی شده اند: CD-R که یک بار نوشتن و خواندن زیاد است (مشابه PROM) ، در حالی که CD-RW از دوره‌های پاک کردن-بازنویسی پشتیبانی می‌کند (مشابه EEPROM )

انواع رم کورسیر + لینک خرید

مزایای انواع حافظه ROM

مزایای ROM به شرح زیر است :

  • ماهیتی غیر فرار دارد.
  • به طور تصادفی قابل تغییر نیست.
  • ارزان تر از RAM است.
  • تست آسان
  • قابل اطمینان تر از RAM
  • ثابت است و نیازی به ریفرش کردن ندارد.
  • مطالب همیشه شناخته شده و قابل تأیید هستند.

هر یک از انواع حافظه ROM دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است که در این جا با آن آشنا شدید شد ، اما همه آن‌ها در دو چیز مشترک هستند:

  • داده های ذخیره شده در این تراشه‌ها غیر فرار هستند و با قطع شدن برق ، آن‌ها از بین نمی روند.

داده های ذخیره شده در این تراشه‌ها تغییرناپذیر هستند یا برای تغییر نیاز به عملیات خاصی دارند (برخلاف RAM که به راحتی خوانده می شود قابل تغییر است). اما این بدان معناست که حذف منبع تغذیه از تراشه باعث از دست رفتن داده های آن نمی شود.

خرید رم کروشیال + انواع و قیمت روز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×