آموزشی

دانگل بلوتوث چیست ؟

دانگل بلوتوث چیست ؟

دانگل بلوتوث : اصطلاح “دانگل” در واقع یک کلمه عامیانه برای یک دستگاه سخت افزاری است که حافظه درون آن است. به رایانه شخصی یا لپ تاپ شما متصل می‌شود . یک دانگل بلوتوث USB ابزاری سریع و ارزان برای اجازه دادن به ارتباطات بی سیم بلوتوث بر روی رایانه شخصی شما است. به سادگی آداپتور USB Bluetooth Dongle را به پورت USB Universal Serial Bus رایانه خود متصل کنید و هر دستگاه جانبی بلوتوثی قادر به برقراری ارتباط با رایانه شما خواهد بود. این شامل ارتباطات رایانه به رایانه ، تلفن‌های همراه ، چاپگرها و PDA است. دانگل برای کاربرانی است که بلوتوث را در رایانه‌های خود ندارند. بهترین راه برای بررسی اینکه آیا بلوتوث یکپارچه دارید ، رفتن به Control Panel و سپس Device Manager است.

از دیگر کاربردهای دانگل بلوتوث USB می‌توان به بارگیری و ارسال ایمیل ، مرور اینترنت ، پشتیبان گیری و افزودن اطلاعات به تقویم شخصی و لیست مخاطبین و انتقال فیلم‌ها ، تصاویر و هر پرونده دیگری که تصور می‌کنید ، اشاره کرد. آنتن داخلی آن از برد بی سیم عملیاتی 2 تا 100 متر است و با باند فرکانس 2.4GHZ ISM کار می‌کند. داده‌ها را با سرعت حداکثر 3 مگابایت انتقال می‌دهد و دارای نشانگر وضعیت LED است. طراحی باریک و جیبی آن ایده آل است تا حتی در شلوغ‌ترین پورت USB نیز جای بگیرد. شما به نرم افزار عملیاتی برای ویندوز XP ، ویندوز 2000 و ویندوز 98 و همچنین راهنمای دستورالعمل‌های عملیاتی و آداپتور بلوتوث دانگل احتیاج دارید. این فناوری میکرو شبکه امکان کار همزمان چندین دستگاه سازگار با یک رایانه میزبان را فراهم می‌کند.

مقاله پیشنهادی : تفاوت ایکس باکس وان با 360

 

آیا به یک دانگل بلوتوث نیاز دارم؟

دانگل بلوتوث برای کاربرانی که هر دستگاه بی سیم بلوتوثی را خریداری می‌کنند می‌باشد ، در این صورت کاربر باید یک Dongle بخرد .

تفاوت دانگل بلوتوث با آداپتور چیست؟

دانگل شبیه آداپتور است ، با این وجود که دانگل یک آداپتور بی سیم برای افزودن ویژگی‌های بی سیم است. دانگل‌های بلوتوث مخصوص رایانه‌هایی هستند که بلوتوث ندارند تا قابلیت‌ آن‌ها را اضافه کنند.

دانگل بلوتوث

نحوه استفاده از دانگل بلوتوث :

برای فعال کردن بلوتوث برای رایانه‌هایی که از بلوتوث داخلی استفاده نمی‌کنند، می‌توانید از یک آداپتور بلوتوث (یا “دانگل”) استفاده کنید.

 1. یک دانگل بلوتوث بخرید. اگر قبلاً آداپتور بلوتوث USB خریداری نکرده‌اید ، یکی را پیدا کنید که با سیستم عامل خاص شما کار کند و آن را خریداری کنید.

مطمئن شوید که یک دانگل بلوتوث با درایورهای خوب خریداری کرده‌اید که از بلوتوث 4.0 یا بالاتر پشتیبانی می‌کند.

آداپتورهای بلوتوث 5.0 گران‌ترند اما دامنه و سرعت بیشتری را ارائه می‌دهند. آداپتورهای بلوتوث 4.0 کمی ارزان‌تر هستند و برای اکثر برنامه‌ها خوب کار می‌کنند.

 1. یک درگاه USB در رایانه خود پیدا کنید. شما به یک پورت USB خالی نیاز دارید که بتوانید آداپتور بلوتوث خود را در آن وصل کنید.

اگر کامپیوتر شما از درگاه‌های بیضی USB-C به جای درگاه‌های مستطیلی USB 3.0 استفاده می‌کند ، شما باید یک آداپتور USB به USB-C برای رایانه خود بخرید.

 1. دانگل را به کامپیوتر خود وصل کنید. باید کاملاً در درگاه USB جای بگیرد.

اگر از آداپتور USB به USB-C استفاده می‌کنید ، ابتدای آداپتور USB-C را به کامپیوتر وصل کنید ، سپس دانگل بلوتوث را به انتهای آزاد آداپتور USB وصل کنید.

 1. درایورهای لازم را نصب کنید. ویندوز 8 و 10 به احتمال زیاد دانگل بلوتوث را به طور خودکار تشخیص می‌دهند. اگر دانگل بلوتوث روی رایانه اجرا نمی‌شود ، ممکن است به این دلیل باشد که آخرین نسخه سیستم عامل شما از آن پشتیبانی نمی‌کند. می‌توانید جدیدترین درایورها را با استفاده از دیسک همراه دانگل یا با بارگیری آنها از وب سایت سازنده ، نصب کنید.

برای جستجوی نام محصول و “درایورها” از Google استفاده کنید. روی نتیجه جستجو که وب سایت‌های رسمی را بازمی‌کند کلیک کنید. پس از بارگیری فایل نصب ، آن را در پوشه Downloads قرار دهید. روی پرونده نصب دوبار کلیک کنید و دستورالعمل‌ها را دنبال کنید.

استفاده از بلوتوث در ویندوز

 1. بلوتوث خود را روشن کرده و در حالت جفت سازی قرار دهید. دستگاه بلوتوث می‌تواند ماوس ، صفحه کلید ، هدفون ، بلندگو یا کنترل کننده بی سیم باشد. دستگاه را روشن کرده و در حالت Bluetooth Pairing قرار دهید. برای یادگیری نحوه قرار دادن دستگاه خاص خود در حالت جفت شدن ، از راهنمای کاربر کمک بگیرید. به طور معمول یک دکمه وجود دارد که شما آن را فشار می‌دهید و نگه می‌دارید.

در بعضی موارد ، روشن کردن بلوتوث به طور خودکار آن را در حالت جفت شدن قرار می‌دهد.

 1. روی نماد بلوتوث تصویر با عنوان Macblu Bluetooth1.png در نوار ویندوز کلیک کنید. این یک شکل آبی با نمادی است که شبیه B دندانه دار است. در کنار ساعت و تاریخ در سمت راست است.

اگر نماد بلوتوث را مشاهده نمی‌کنید ، روی فلش بالا کلیک کنید تا تمام موارد منوی نوار نمایش داده شود.

 1. روی افزودن دستگاه بلوتوث کلیک کنید. در بالای منوی پاپ آپ قرار دارد. با این کار منوی تنظیمات بلوتوث و سایر دستگاه‌ها باز می‌شوند.
 2. بلوتوث را روشن کنید. اگر بلوتوث از قبل روشن نیست ، برای روشن کردن بلوتوث روی کلید تغییر وضعیت زیر “بلوتوث” کلیک کنید.
 3. روی افزودن بلوتوث یا دستگاه دیگر کلیک کنید.

اگر این گزینه را نمی‌بینید ، با کلیک روی بلوتوث و سایر دستگاه‌ها در صفحه منو در سمت چپ ، مطمئن شوید که در برگه سمت راست قرار دارید.

 1. روی بلوتوث کلیک کنید. در منوی پاپ آپ است. رایانه شما شروع به جستجوی موارد بلوتوثی می‌کند که در حالت جفت شدن هستند.
 2. نام خود را انتخاب کنید. روی نامی که می‌خواهید با رایانه جفت شود کلیک کنید.

اگر نام خود را نمی‌بینید ، دوباره آن را در حالت جفت قرار دهید.

 1. روی جفت کردن کلیک کنید. در گوشه پایین سمت راست انتخاب مربوط به موردی است که می خواهید جفت کنید.

ممکن است 30 ثانیه طول بکشد تا دستگاه شما با رایانه شما جفت شود.

در ویندوز 7، باید روی نام دستگاه کلیک کنید و Next را کلیک کنید. سپس صبر کنید تا جفت شود.

مقاله پیشنهادی : مقایسه ps4 با ps5

 

دانگل بلوتوث

استفاده از بلوتوث در مک

 1. بلوتوث خود را روشن کرده و در حالت جفت سازی قرار دهید. دستگاه بلوتوث می‌تواند ماوس ، صفحه کلید ، هدفون ، بلندگو یا کنترل کننده بی سیم باشد. دستگاه را روشن کرده و در حالت Bluetooth Pairing قرار دهید. برای یادگیری نحوه قرار دادن دستگاه خاص خود در حالت جفت شدن ، از راهنمای کاربر کمک بگیرید. به طور معمول یک دکمه وجود دارد که شما آن را فشار می‌دهید و نگه می‌دارید.

در بعضی موارد ، روشن کردن بلوتوث به طور خودکار آن را در حالت جفت شدن قرار می‌دهد.

 1. روی نماد بلوتوث تصویر با عنوان Macblu Bluetooth1.png کلیک کنید. در نوار منو در بالای صفحه است. در سمت راست و در کنار ساعت و تاریخ قرار دارد. این منو بلوتوث را نشان می‌دهد.
 2. روشن کردن بلوتوث را کلیک کنید. اگر بلوتوث از قبل روشن نیست ، برای روشن کردن بلوتوث روی این گزینه کلیک کنید.
 3. روی Open Bluetooth Preferences کلیک کنید. در پایین منوی بلوتوث قرار دارد.
 4. روی اتصال در کنار نام دستگاه کلیک کنید . این با دستگاه بلوتوث جفت می‌شود. ممکن است 30 ثانیه طول بکشد.

اگر دستگاه بلوتوث لیست شده در زیر “دستگاه‌ها” را مشاهده نمی‌کنید ، دستگاه را دوباره در حالت جفت سازی قرار دهید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *