» مقالات هارد » هارد مجازی چیست؟
مقالات هارد

هارد مجازی چیست؟

1399-10-04 1,992

هارد مجازی چیست؟

فایل هارد مجازی ، پرونده کانتینری است که مانند هارد دیسک فیزیکی عمل می‌کند. مانند یک هارددیسک فیزیکی ، یک فایل هارد مجازی شامل یک سیستم فایل است و می‌تواند حاوی یک سیستم عامل ، برنامه ها و داده‌ ها باشد.

پرونده های آن به طور معمول به ماشین های مجازی (VM)  متصل می‌شوند و به عنوان درایو های سیستم یا داده برای VM کار می‌کنند. در برخی موارد ، به دلیل قابلیت جابجایی فایل ، از پرونده های هارد دیسک مجازی برای اهداف بایگانی استفاده می‌شود.

سیستم عامل ویندوز بطور ذاتی قادر است یک فایل آن مبتنی بر VHD یا VHDX را به همان روشی که هر نوع رسانه قابل جابجایی دیگر قابل نصب و دسترسی به سیستم عامل است ، نصب کند.

درایو مجازی چیست ؟

هارد مجازی (VHD) نوعی درایو دیسک است که ویژگی‌های مشابه هارد دیسک معمولی را دارد. VHD یک قالب پرونده و برنامه در نظر گرفته می‌شود و در درجه اول برای استفاده توسط ماشین‌های مجازی طراحی شده است. اغلب شامل همان بخشهای هارد دیسک است که در یک هارد دیسک فیزیکی یافت می‌شود. یک دیسک مجازی مانند یک دیسک سخت معمولی فیزیکی عمل می‌کند و دارای تمام قابلیت‌های ایجاد بخش‌های دیسک ، پرونده‌ها و پوشه‌ها ، اجرای یک سیستم عامل و نصب و اجرای برنامه‌های دیگر است.

یک هارددیسک مجازی بر روی یک هارد دیسک فیزیکی ایجاد می‌شود ، اما توزیع منطقی خود را دارد و می‌تواند همزمان میزبان بسیاری از هارد دیسک‌های مجازی مختلف باشد. هاردهای مجازی می‌توانند دارای اندازه دیسک ثابت یا انعطاف پذیر باشند ، که توسط سیستم عامل مادر مدیریت و کنترل می‌شود. دیسک‌های سخت مجازی اولین بار توسط شرکت Connectix شکل گرفت و توسط شرکت مایکروسافت خریداری شد تا در رایانه‌های شخصی مجازی آنها به عنوان یک برنامه ماشین مجازی برای سیستم عامل ویندوز مورد استفاده قرار گیرد.

هدف از VHD چیست؟

قالب Virtual Hard Disk (VHD) مشخصات عمومی موجود در قالب تصویر است که به شما اجازه می‌دهد هارد دیسک را در یک فایل جداگانه برای استفاده توسط سیستم عامل به عنوان یک دیسک مجازی به همان روشهای استفاده از دیسک‌های سخت فیزیکی ، در خود قرار دهید.

فایل VHD چیست؟

فایل Virtual Hard Disk (VHD) فایلی است که به عنوان یک هارددیسک مجازی عمل می‌کند و می‌تواند شامل همه موارد موجود در یک دیسک سخت مانند سیستم فایل ، پرونده‌ها ، پوشه‌ها و موارد دیگر باشد. از آنجا که رایانه‌های فیزیکی می‌توانند از طریق VHD بوت شوند ، قالب VHD برای پیکربندی ترکیبی خاص از نرم افزار که به راحتی در گروهی از کاربران در شبکه مستقر می‌شود ، مفید است. WinZip Enterprise شامل پشتیبانی از پرونده‌های VHD است. اکنون که دانستید فایل VHD چیست ، در ادامه مطلب با نحوه باز کردن فایل‌های VHD از حالت فشرده آشنا شوید.

نحوه باز کردن پرونده‌های VHD

 1. فایل vhd را در دسک تاپ ذخیره کنید. اگر فایل فشرده شده شما از یک وب سایت بارگیری شده باشد ، ممکن است در پوشه بارگیری‌ها در فهرست اسناد یا کاربر ذخیره شود.
 2. WinZip را از فهرست شروع یا میانبر دسک تاپ خود راه اندازی کنید. با فشردن File > Open، پرونده فشرده را باز کنید. اگر سیستم شما دارای پسوند فایل فشرده شده مرتبط با برنامه WinZip است ، کافیست روی پرونده دوبار کلیک کنید.
 3. تمام پرونده‌ها و پوشه‌های داخل فایل فشرده را انتخاب کنید. یا فقط با نگه داشتن کلید CTRL و کلیک چپ روی آنها ، فقط پرونده‌ها یا پوشه‌هایی را که می‌خواهید باز کنید انتخاب کنید.
 4. Unzip را روی 1 کلیک کرده و Unzip to PC یا Cloud را در نوار ابزار WinZip در زیر Unzip / Share تب انتخاب کنید.
 5. پوشه مقصد را برای قرار دادن فایلهای استخراج کننده انتخاب کنید و روی دکمه “Unzip” کلیک کنید.
 6. پرونده‌های استخراج شده خود را در پوشه مقصد پیدا کنید.

نحوه ایجاد و راه اندازی هارد دیسک مجازی در ویندوز 10

در ویندوز 10 ، یک دیسک مجازی (VHDX یا VHD ) فایلی است که می‌تواند از پسوند “.vhdx” یا “vhd” استفاده کند و مانند یک هارد دیسک فیزیکی عمل می‌کند . با استفاده از هر دو قالب  برای یک درایو مجازی ، می‌توانید هر پرونده‌ای از جمله اسناد ، تصاویر ، فیلم‌ها ، فایل‌های بوت و نصب کامل سیستم عامل را ذخیره کنید.

تنها تفاوت این دو فرمت در این است که یک فایل   vhdx از حداکثر اندازه 64 ترابایت پشتیبانی می‌کند ، از قابلیت انعطاف پذیری در برابر قطع برق و عملکرد بهتر برخوردار است. به طور معمول ، یک VHD برای افزودن فضای ذخیره سازی اضافی به یک ماشین مجازی Hyper-V مفید است و به لطف توانایی آن در پشتیبانی از سایر نصب‌های سیستم عامل ، حتی می‌توانید از این فناوری مجازی ذخیره سازی برای ایجاد یک سیستم دو بوت بدون تغییر پارتیشن استفاده کنید.

مقاله پیشنهادی : طول عمر SSD

انواع قالب های فایل هارد مجازی

انواع مختلفی از هارد دیسک های مجازی وجود دارد. معمولاً می توان با بررسی پسوند نام فایل ، بین انواع دیسک سخت مجازی تفاوت قائل شد. برخی از انواع رایج آن عبارتند از:

 • تصویر دیسک مجازی (VDI) ، استفاده شده توسط Oracle VirtualBox
 • دیسک ماشین مجازی (VMDK) ، استفاده شده توسط VMware
 • هارد دیسک مجازی (VHD) ، استفاده شده توسط مایکروسافت و سیتریکس
 • هارد دیسک مجازی (VHDX) ، استفاده شده توسط مایکروسافت

برخی از قالب‌های فایل آن توسط چندین محصول فروشنده پشتیبانی می‌شوند. به عنوان مثال ، VDI ، VMDK و VHD همه توسط Oracle VirtualBox پشتیبانی می‌شوند.

انواع طبقه بندی هارد مجازی

 • ثابت ، پویا ، تفکیک کننده

سه طبقه بندی اصلی از پرونده‌های هارد دیسک مجازی وجود دارد. ثابت ، پویا و تفکیک کننده.

 •  ثابت

پرونده ثابت دیسک سخت مجازی به فایلی گفته می‌شود که حداکثر مقدار ممکن از فضای دیسک فیزیکی را در زمان ایجاد ادعا کند. به عنوان مثال ، یک فایل هارددیسک مجازی با طول ثابت 100 گیگابایت در ابتدا 100 گیگابایت فضای ذخیره سازی فیزیکی را مصرف می‌کند.

 •  پویا

یک هارد مجازی پویا در ابتدا مقدار بسیار کمی از فضای دیسک فیزیکی را مصرف می‌کند . معمولاً کمتر از 1 گیگابایت  و با افزودن داده ها به دیسک سخت مجازی ، رشد می‌کند. به عنوان مثال ، یک هارد مجازی 100 گیگابایتی که بصورت پویا در حال گسترش است ممکن است در ابتدا 5 مگابایت فضای دیسک فیزیکی را مصرف کند و سپس با افزودن داده ها به تدریج اندازه آن بزرگتر شود.

مقاله پیشنهادی : یکپارچه سازی SSD

 •  تفکیک کننده

هارد مجازی تفکیک کننده ، هارددیسک مجازی است که معمولاً در ایجاد عکس‌های فوری استفاده می‌شوند که بازنمایی‌های به موقع یک فایل دیسک مجازی هستند. نرم افزار مدیریت مجازی سازی برای ردیابی تغییرات ایجاد شده در یک پرونده پایه دیسک سخت مجازی از یک دیسک متفاوت استفاده می‌کند.

کاربردهای هارد مجازی

هارد های مجازی معمولاً توسط VM ها برای ذخیره سیستم عامل و پرونده های برنامه و همچنین داده‌ها استفاده می‌شود. با این وجود ، بعضی اوقات از فایل‌های دیسک سخت مجازی نیز توسط ابزارهای عکس فوری ، برنامه های پشتیبان و محصولات بایگانی استفاده می‌شود.

Hyper-V و VMware هر دو از عکس‌های فوری و دیسک های تفکیک کننده ، برای گرفتن وضعیت یک ماشین مجازی استفاده می‌کنند. برخی از برنامه‌های پشتیبان از ویژگی بازیابی فوری برخوردارند که از عکس‌های فوری یک هارددیسک مجازی برای راه اندازی سریع یک VM استفاده می‌کند. عکس های فوری به مدیر اجازه می‌دهد تا با استفاده از یک فایل دیسک سخت مجازی جایگزین ، VM را به پیکربندی قبلی بازگرداند.

محصول پیشنهادی: اس اس دی سامسونگ 970EVO Plus با ظرفیت 1 ترابایت

امنیت و حریم خصوصی:

هارد مجازی را می‌توان با همان سیستم فایل دیسک های سخت فیزیکی قالب بندی کرد. به همین ترتیب ، می‌توان از یک سیستم فایل که از رمزگذاری پشتیبانی می‌کند – مانند NTFS برای رمزگذاری داده های موجود در یک دیسک سخت مجازی استفاده کرد.

به همین ترتیب ، ماشین‌های مجازی ویندوز به سازمان‌ها اجازه می‌دهند تا رمزگذاری BitLocker را بر روی دیسک‌های سخت مجازی اعمال کنند. Windows Server 2016 Hyper-V همچنین از طریق ویژگی Shielded VM خود قادر به رمزگذاری کل پرونده های دیسک سخت مجازی است.

مزایای هارد مجازی چیست؟

بدون در نظر گرفتن نوع آن ، ایجاد یا حذف فایل هارد دیسک مجازی نسبتاً آسان است. هارد دیسک های مجازی نیز قابل حمل هستند . به استثنای هارد دیسک های مجازی که با VM های محافظت شده مرتبط هستند  و می توانند بدون مشکل زیاد از یک سیستم به سیستم دیگر منتقل شوند.

محصول پیشنهادی: اس اس دی سامسونگ 870EVO با ظرفیت 250 گیگابایت

معایب هارد مجازی چیست؟

این هاردها می‌توانند عملکرد کمتری نسبت به هارد دیسک های فیزیکی به دلیل وجود سربار مرتبط با آن‌ها از خود نشان دهند. این امر به ویژه در شرایطی که تعداد زیادی عکس فوری مرتبط با یک ماشین مجازی وجود دارد صادق است.

هم‌چنین در معرض حذف ناخواسته داده‌ها از یک سازمان هستند زیرا کپی آسان و کاملاً قابل حمل است. ویژگی Hyper-V Shielded VM برای محافظت در برابر این نوع استفاده غیر مجاز از هارددیسک های مجازی طراحی شده است.

 • پشتیبانی از نرم افزار

قالب هارد مجازی در ابتدا فقط توسط Microsoft Virtual PC (و سرور مجازی مایکروسافت) استفاده می شد. بعداً ، مایکروسافت از فرمت Hyper-V ، فناوری مجازی سازی مبتنی بر hypervisor ویندوز سرور 2008 استفاده کرد. مایکروسافت همچنین از این قالب در Complete PC Backup ، یک مولفه نرم افزار پشتیبان شامل ویندوز ویستا و ویندوز 7 استفاده کرد. علاوه بر این ، ویندوز 7 و ویندوز سرور 2008 R2 شامل پشتیبانی برای ایجاد ، نصب و راه اندازی از فایل های VHD هستند.

GUI مدیر درایو ویستا (یا نسخه های بعدی) از زیر مجموعه ای از توابع ابزار خط فرمان diskpart پشتیبانی می کند. VHD هایی که در diskpart به عنوان vdisk شناخته می شوند ، می‌توانند ایجاد ، قالب بندی ، ضمیمه ، جدا (غیر نصب) شوند ، با هم ادغام شوند (برای تفکیک VHD ها) و فشرده شوند (برای VHD ها در سیستم فایل میزبان NTFS).

فشرده سازی معمولاً یک روش دو مرحله ای است ، ابتدا بخش‌های بلااستفاده در VHD با صفر پر می‌شوند و سپس diskpart می‌تواند از ویژگی NTFS فایل‌های کم استفاده کند تا صفرها را در VHD از بین ببرد [نیاز به منبع] اضافات ماشین مجازی در نسخه های قدیمی VPC و ویژگی های تلفیق ماشین مجازی در Windows Virtual PC حاوی تصاویر ISO از پیش فشرده شده برای اولین قدم در سیستم های مهمان پشتیبانی شده است.

محصولات شخص ثالث نیز از قالب پرونده VHD استفاده می کنند. Oracle VirtualBox ، بخشی از Sun xVM خط Sun Microsystems از VHD در نسخه های 2 و بالاتر پشتیبانی می‌کند. در سال 2017 Red Gate Software و Windocks پشتیبانی مبتنی بر VHD را برای شبیه سازی پایگاه داده SQL Server ارائه دادند.

محصول پیشنهادی: اس اس دی ای دیتا Ultimate SU800 SATA III با ظرفیت 512 گیگابایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×