کول پد (استند و پایه خنک کننده)

یکی از اقلام شخصی و ضروری برای فعالیت‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد و به نوعی توانسته تا برای چند ابزار جایگزین مناسبی باشد، با در نظر گرفتن اینکه می‌توان با لپ تاپ کارهای متنوعی از جمله بازی، تماشای فیلم و یا اجرای برخی از برنامه‌ها را انجام داد با استفاده از کولپد افراد می‌توانند طولانی مدت از دستگاه خود استفاده کنند، گرمای زیادی تولید شده که سبب اختلال در عملکرد بخش‌های متنوع لپ تاپ می‌شود.

با رسیدن فصل گرما و تابستان و افزایش مشکل گرم‌شدن بخش زیرین لپ تاپ و احتمال آسیب‌دیدگی سیستم‌های داخلی وجود دارد.

از سوی دیگر در طیف وسیع اکسسوری‌های لپ تاپ، مهم‌ترین اقلام که برای لپ تاپ موجود است و برای رفع کردن این مشکل است، 


انواع کول پد لپ تاپ

با در نظر گرفتن سایز و مدل لپ تاپ همچنین اندازه کارکردن با آن از انواع متنوعی از خنک‌کننده  لپ تاپ موجود است که به دو قسمت کلی بدون فن و فن‌دار تقسیم می‌شود.

هرچند پایه‌های فن‌دار به علت ویژگی خنک‌کنندگی بیشتر در کنار انواع بدون فن در سال‌های اخیر با استقبال افراد متعددی روبرو شده است.

بعبارتی می‌توان گفت کلیه مدل‌های این وسیله از نگه‌دارنده پلاستیکی برخوردار است که محل قرارگیری لپ تاپ است وبرخی از آن‌ها از بخش‌های مختلفی برخوردارند که لغزش دستگاه روی آن جلوگیری خواهد شد.

می‌توان گفت بهترین و مهم‌ترین قسمت استند لپ تاپ فن‌دار بخش فن داخلی خنک‌کننده است، لازم است تا دمای لپ تاپ کاهش و عملکرد آن ارتقا یابد.

در مدل‌های متنوع استند با توجه به اندازه لپ تاپ و همچنین میزان بهره‌گیری از آن اندازه‌های متنوعی از فن خنک‌کننده لپ تاپ قرار داده خواهد شد.


فواید استفاده از کول پد برای لپ تاپ

در بسیاری از لپ تاپ‌های تولید شده مشکل گردش هوای مناسب وجود دارد با بررسی برخی از لپ تاپ‌ها متوجه می‌شوید که ورودی و خروجی هوا در زیر دستگاه واقع شده است.

بهره‌گیری از استندهای خنک‌کننده سبب کاهش دمای درونی و در نهایت افزایش عمرباطری لپ تاپ خواهد شد.

خوشبختانه انواع کول‌پد لپ تاپ معمولا از دو یا سه فن خنک‌کننده برخوردار است اما این موجب ایجاد سروصدای زیادی در این دستگاه نمی‌شود، این بابت در زمان کارکردن با  لپ تاپ برای اشخاص مشکل و یا مزاحمتی پدید نمی‌آید.

کاربرد اصلی این اقلام به شیوه‌ایی است که به باطری و یا آداپتور نیازی ندارد و فقط به واسطه پورت USB به  لپ تاپ متصل می‌شود.

استندهای لپ تاپ معمولا بادوام، سبک و قابل حمل است؛ به همین سبب حتی در سفر می‌توان از آن بهره‌مند شوید.

مزایای کول‌پد

جلوگیری از درد گردنمکش راحت‌تر هواجلوگیری از مکش پرز و گرد و خاک فرش


معایب کول پد

•    کثیفی سریع‌تر لپ تاپ

•    صدای زیاد

•    خرید کول پد


به‌طور کلی خرید کول پد و فن خنک کننده برای اغلب لپ تاپ‌ها جزو ملزومات است و باید گفت که این وسیله مدت زمان زیادی برای لپ تاپ کارایی دارد.

همانطور که در ابتدا به آن اشاره کردیم برای افرادی که با لپ تاپ ساعت‌های متوالی کار می‌کنند، کول پد لازم است تا از داغ شدن سیستم در این ساعات جلوگیری کند.

در بخش‌های قبل به بررسی مزایا و معایب این وسیله پرداختیم لازم است پیش از انتخاب کول پد از کارایی آن مطلع شوید.

Powered by Froala Editor