» راهنمای خرید » راهنمای خرید کیس کامپیوتر | تفاوت کیس گیمینگ با کیس معمولی
راهنمای خرید

راهنمای خرید کیس کامپیوتر | تفاوت کیس گیمینگ با کیس معمولی

1401-03-18 2,593

راهنمای خرید کیس کامپیوتر – یکی از قطعات کامپیوتر که کاربران برای خرید آن کمترین هزینه را در نظر می‌گیرند، کیس کامپیوتر است، انتخاب کیس مناسب برای قطعات کامپیوتری بسیار حائز اهمییت است. زیرا پس از خرید کیس ارزان قیمت و بی کیفیت ممکن است کیس به سرعت با مشکلاتی روبرو شود. در ادامه راهنمای خرید کیس کامپیوتر قصد داریم به صورت کامل و جامع به بررسی و آشنایی با انواع کیس کامپیوتر و تفاوت کیس گیمینگ و کیس معمولی می‌پردازیم.

کیس کامپیوتر

کیس یکی از قطعات اصلی کامپیوتر شما محسوب می‌شود، بسیاری از افراد نوع خانگی یا اداری آن را می‌شناسند، در صورتی که به مدل‌های مختلفی طراحی و تولید شده و وظایف متعددی دارند.جنس بدنه آن دارای اهمییت زیادی است.

خرید کیس کامپیوتر

زمانی که قصد خرید کیس کامپیوتر را دارید می‌بایست به نکات زیادی توجه کنید که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم.

ابعاد کیس کامپیوتر

کیس کامپیوتر در سایزهای متنوعی تولید و به فروش می‌رسد، ابعاد کیس کامپیوتر از استانداردهای معینی برخوردار است که در زمان خرید می‌توانید از استانداردهای موجود بهره‌مند شوید. در تصویر زیر انواع کیس‌ها با سایزهای متنوعی قرار دارد که در ادامه به صورت کامل به بررسی آن‌های میپردازیم.

ابعاد کیس کامپیوتر

راهنمای خرید کیس کامپیوتر : کیس‌های کوچک و رومیزی به کیس‌های Mini-Tower شهرت دارد، این کیس برای مادربردهای کوچک از ابعاد ITX مناسب برخوردار است.

با در نظر گرفتن ابعاد کوچک این کیس‌ها، بهره‌گیری از کارت گرافیک‌های نسبتا قوی در آن پیشنهاد نمی‌شود. کیس‌های مینی تاور عموما برای سیستم‌های اداری و حسابداری استفاده می‌شود.

کیس‌های متوسط به کیس‌های Mid-Tower شهرت دارند، این کیس‌ها از مادربوردهایی تا سایز ATX پشتیبانی می‌کنند. کیس‌های میدتاور برای سیستم‌های ارزان قیمت گیمینگ و سیستم‌های خانگی مناسب است.

کیس های بزرگ را کیس های Full-Tower شناخته می‌شوند، این کیس‌های بدنه بسیار بزرگی دارند و برای نصب کلیه مادربوردهای مناسب هستند. در این کیس‌های می‌توانید به آسانی از خنک کننده‌های مایع یا کارت گرافیک‌های حرفه‌ایی استفاه کنید.

ابعاد کیس‌های گفته شده در این مطلب از جمله پرفروش‌ترین کیس‌هایی هستند که در بازار به فروش می‌رسند و کیس‌های خاص ابعاد متنوعی دارد که احتمالا در این دسته بندی قرار نمی‌گیرند.

برای انتخاب کیس با ابعاد مناسب باید به اندازه مادربورد خود دقت کنید و بهترین کیس مناسب با مادربورد خریداری کنید.

راهنمای خرید کیس کامپیوتر : جنس بدنه کیس

کیس‌ها معمولا دارای ورق استیل ضدزنگ هستند و به نوعی ضخامت ورق استفاده شده در کیس‌ها بسیار مهم است.

در کیس‌های ارزان قیمت از ورق‌های با ضخامت کم استفاده می‌شود، که در نهایت با کوچکترین ضربه‌ایی کیس به لحاظ ظاهری آسیب می‌بیند.

در آخر بهره‌گیری از متریال با کیفیت در ساخت کیس موجب می‌شود تا طول عمر بالاتری داشته باشد. در بسیاری از کیس‌های حرفه‌ایی از درب شیشه‌ای در کنار کیس استفاده می‌شود. این کیس‌ها برای نورپردازی و بهره‌گیری از قطعات گیمینگ بسیار مناسب است.

ورودی و خروجی هوا در کیس

یکی از مهم‌ترین عوامل برای انتخاب یک کیس عالی برای کامپیوتر، نحوه تهویه هوا در آن است.

کیس‌های کامپیوتر با کیفیت می‌بایست هوا را به کلیه نقاط درون کیس گردش داده و بتواند گرمای بدست آمده از قطعات را به بیرون کیس منتقل کند.

در کیس‌های حرفه‌ایی، ورودی‌های هوا در بخش جلوی کیس قرار دارند و هوای وارد شده به کیس از عقب کیس و بالای کیس خارج می‌شود.

وجود فن‌های با کیفیت و بی صدا در گردش هوا تاثیر بسزایی در گردش هوا در کیس دارد.

حتما در زمان خرید کیس، به تعداد فن‌های نصب شده درون کیس دقت داشته باشید، بهره‌گیری از فن‌های RGB در کیس زیبایی درون کیس را چند برابر می‌کند.

این فن‌ها اصولا از قابلیت تعویض رنگ و یا هماهنگی با مادربورد و سایر قطعات را دارند.

ورودی و خروجی هوا در کیس

محل قرارگیری پاور

از جمله نکاتی که خرید کیس می‌بایست به آن توجه داشته باشید، محل قرارگیری پاور کامپیوتر است. در کیس‌های قدیمی پاور کیس در بخش فوقانی قرار می‌گیرد، اما در کیس‌های جدید و حرفه‌ایی برای نصب پاور فضایی در بخش پایین کیس در نظر گرفته شده است.

پاورهای سری جدید از ظرفیت و وزن بالایی برخوردار هستند که به همین سبب این پاور در بخش پایینی کیس بسیار منطقی است، در کیس‌های سری جدید کلیه سیم‌های پاور به پشت کیس انتقال یافته و سیم کشی داخل کیس صورت می‌گیرد، این امر موجب می‌شود کخ فضای درون کیس بسیار منظم و خلوت است و به احتمال زیاد درگیری سیم و فن‌ها بسیار کم خواهد شد.

تعداد فضای نصب هارد و اس اس دی

اگر قصد دارید داخل کیس کامپیوتر خود از هارد و حافظه اس اس دی متنوعی استفاده کنید، پیش از خرید کیس می‌بایست به تعداد فضای اتصال هارد و اس اس دی توجه کنید.

در اکثر کیس‌ها از فضای اتصال هارد 3.5 اینچی و اس اس دی به صورت یکسان است، در یک فضا، هم قابلیت نصب حافظه اس اس دی و هم از آن برای نصب هارد درون کامپیوتر استفاده کرد. این تعداد در مشخصات کیس ممکن است به صورت جدا حساب شود.

اما می‌بایست دقت کنید که در صورت کیه فضای مربوط به هارد داخلی و یا اس اس دی نصب شود، قادر نخواهید بود از آن فضا به خوبی استفاده کنید.

تعداد فضای نصب هارد و اس اس دی

در نهایت در زمان خرید کیس کامپیوتر، با دقت به تصاویر درون کیس نگاه کنید و از جزئیات نصب حافظه اس اس دی و همچنین هارد درون کامپیوتر مطلع شوید که بعد از خرید با مشکل روبرو نشوند.

از سوی دیگر در کیس‌هایی که به صورت حرفه‌ایی طراحی شده‌اند از فضای نصب درایو نوری و یا دی وی دی رایتر برخوردار نیستند. دی وی دی رایتر در فضای نصب مخصوص 5.25 انچی قابل نصب است که در زمان خرید باید به آن دقت کنید.

فضای نصب کارت گرافیک و فن سی پی یو

یکی دیگر از نکاتی که در زمان خرید کیس کامپیوتر باید به آن توجه زیادی داشته باشید، فضایی برای کارت گرافیک و فن CPU است. اکثر کاربران پس از خرید کیس با مشکلاتی متشکل از ناتوانی در نصب فن CPU و یا کارت گرافیک در کیس را دارند و ضررهای مالی در این حوزه تحمل می‌کنند.

فن‌های CPU حرفه‌ایی، به لحاظ ارتفاع با فن‌های استاندارد تفاوت دارند.

فضای نصب کارت گرافیک و فن سی پی یو

برخی دیگر از فن‌های از ارتفاع زیادی برخوردار ند و نیاز به کیس‌های بزرگ و مخصوصی دارند، طول کارت گرافیک‌های حرفه‌ایی جزو نکاتی است که باید به آن توجه زیادی داشته باشید.

اطلاعات گفته شده در دفترچه راهنما و همچنین مشخصات کیس کامپیوتر قرار گرفته شده است و پیش از خرید باید به آن مراجعه کرد.

راهنمای خرید کیس کامپیوتر : قابلیت ها و امکانات جانبی کیس

بسیاری از کیس‌هایی که در بازار به فروش می‌رسد از امکامات و قابلیت‌های متعدد و کاربردی استفاده شده است، این امکانات برای بسیار از کاربران کاملا مفید است و سبب راحتی آن می‌شود.

رابط USB 3.0:

از جمله قابلیت‌های که امروزه در بسیار از کیس‌های موجود در بازار یافت می‌شود، پورت USB 3.0 است، این پورت برای کاربران دسترسی راحت تری فراهم کرده است و به اتصال فلش و یا سایر تجهیزات نیازی ندارند از درگاه‌های پشت کیس استفاده کنند.

قابلیت ها و امکانات جانبی کیس

رابط هدفون و میکروفون:

رابط فوق هم در بسیاری از کیس‌های حال حاضر بازار قرار داد و برای کاربران کار را آسان کرده است.

تنظیم سرعت فن:

از جمله امکاناتی که برای بسیاری از کیس‌های حرفه‌ایی در نظر گرفته شده است، می‌توان به سوییچ تنظیم سرعت فن اشاره کرد.

به واسطه این سوییچ افراد قادر هستند تا سرعت فن‌های درون کیس را در حالت‌های متنوعی تنظیم کنند.

نمایشگر:

در کیس‌های حرفه‌ایی، از نمایشگری برای اطلاعات مرتبط به کیس در آن استفاده شده است، در نمایشگر فوق اطلاعاتی از جمله سرعت گردش فن، وضعیت کارکردهارددیسک، دمای درون کیس و غیره ظاهر می‌شود.

خرید کیس کامپیوتر ارزان قیمت

راهنمای خرید کیس کامپیوتر : اگر جزو افرادی هستید که برای خرید و انتخاب کیس مناسب با کار خود قصد ندارید تا هزینه زیادی را متحمل شوید می‌توانید از کیس‌های ارزان قیمت برندهای شناخته شده استفاده کنید.

بسیاری از برندهای معروف در زمینه تولید کیس کامپیوتر، کیس‌های ارزان قیمت و همچنین با کیفیتی را طراحی و تولید می‌کنن که به لحاظ استاندارد و استحکام لازم، با کیس‌های گران قیمت قابل قیاس نیست.

این کیس‌ها به لحاظ امکانات و قابلیت احتمالا پایین تر از کیس‌های حرفه‌ایی هستند و به لحاظ کیفیت ساخت قابل اعتماد هستند.

برندهایی که کیس‌های با کیفیت و ارزان قیمت تولید می‌کنند عبارت است از: گرین ، تسکو ، دیپ کول ، ریدمکس ، مسترتک.

خرید کیس حرفه ای و گیمینگ

خرید کیس حرفه ای و گیمینگ

راهنمای خرید کیس کامپیوتر : کیس‌های گیمینگ و حرفه‌ایی از قابلیت‌ها و امکانات متنوعی برخوردار هستند، این کیس‌ها را می‌توان به هر نحوی ارتقا داد و جدیدترین قطعات کامپیوتر را داخل آن اسمبل کرد.

از جمله امکاناتی که درون کیس قرار دارد و به آن می‌توان اشاره کرد عبارت است از: نصب خنک کننده های مایع با رادیاتورهای بزرگ ، نصب کارت گرافیک های حرفه ای ، سیم کشی حرفه ای و استفاده از نوارهای ال ای دی و غیره.

از جمله برندهای مطرح در حوزه تولید کیس گیمینگ و حرفه‌ایی عبارت است ز: ایسوس ، کولرمستر ، کورسیر ، ترمالتیک.

راهنمای خرید کیس کامپیوتر : انواع کیس

کیس‌های Mini Tower (مینی تاور)

از آنجایی که افراد زیادی قصد دارند تا کامپیوتر قابل حملی داشته باشند، اما قصد ندارند تا قابلیت توسعه خود را به کلی از دست بدهند به همین سبب می‌توانند از کیس‌های مینی تاور استفاده کنند.

کیس‌های Mid-Tower ( اندازه متوسط)

متداول‌ترین و دوس‌داشتنی‌ترین نوع کیس تاور طراحی مید تاور است، امکان مدیریت کابل را ارائه می‌دهد و طبیعتا افرادی که قصد دارند کیس مرتب و منظمی دارند این نوع کیس‌ها را ترجیح می‌دهند.

کیس‌های Full Tower

این نوع کیس تاور به دلیل قابلیت زیاد و همچنین پشتیبانی از حداکثر 10 شیار برخوردار است که علاقه گیمرها به آن زیاد است و در سرورها از این کیس استفاده می‌کند.


کیس HTPC و SFF

HTPC مخفف عبارت Home theater PC و SFF مخفف عبارت Small Form Factor است، این کیس‌ها از استقبال کمی برخوردارند، اما اخیرا به علت کوچک‌سازی اجزای قدرتمندی که می‌توانند در آن قرار بگیرند از محبوبیت زیادی به ارمغان آورد.

مینی کیس انتخاب بسیار مناسبی برای رایانه‌ها در تماشای فیلم خانگی محسوب می‌شود، می‌توانید آن را در زیر میز تلویزیون خود قرار بدهید و یا حتی می‌توانید آن را روی دیوار نصب کنید، قدرت کافی برای پخش ویدیو و موسیقی در هر فرمت را دارد.

کیس HTPC و SFF

مین کیس صدایی از خود تولید نمی‌کند، غالبا می‌توانید خنک کننده غیرفعال داشته باشید.

اما SFF فضای کمی را می‌گیرد و به علت وزن سبک و ابعاد کوچک قادر است جایگزین بسیار خوبی برای لپ تاپ بشمار می‌رود. برخی از مینی کیس‌ها به گروه منحصربه فرد ارائه می‌شود تا حمل و نقل آن آسان تر باشد.


تفاوت کیس گیمینگ با کیس معمولی

کیس‌های گیمینگ یکی از مدل‌های کیس است که معمولا به کامپیوترهای گیمینگ شهرت دارند، برای اجرای بازی سنگین استفاده می‌شود. کیس این سیستم‌ها با کیس‌های معمولی شباهت دارند و متشکل از مادربرد، پردازنده، هارددیسک، کارت گرافیک، درایو نوری، هارد SSD، پاور و کولر است، اما هرکدام از اجزای کیس گیمینگ به لحاظ کیفیت با اجزای کیس کامپیوتر معمولی تفاوت دارد و از خصوصیات منحصربه فردی برخوردارند.

کیس‌های گیمینگ به دلیل قرارگیری قطعات گیمینگ در آن معمولا از ظاهری رنگی و طراحی جدیدی برخوردارند، اما در کیس‌ها معمولی این موارد در نظر گرفته نشده است.

تفاوت کیس گیمینگ با کیس معمولی


راهنمای خرید کیس کامپیوتر : حدود قیمت کیس گیمینگ

کیس گیمینگ فن های RGB بیشتری در خود دارد و از بدنه‌ایی تقریبا شیشه‌ایی برخوردار است و محفظه‌ایی برای خنک کردن قطعات داخلی کیس دارد.

شاید برای شما مهم باشد که دلیل تفاوت قیمت در انواع کیس‌های گیمینگ در چیست؟ معمولا قیمت هرکیس گیمینگ به جنس بدنه، محفظه خنک کننده، تعداد فن‌های بکاررفته در آن و غیره بستگی دارد.

در ادامه در صورتی که قصد خرید کیس گیمینگ دارید می‌توانید به مواردی که در ادامه معرفی می‌کنیم مراجعه کرده و در نهایت اقدام به خرید کنید.

کیس کامپیوتر گرین مدل GRIFFIN G6

کیس های گرین به لحاظ طراحی ظاهری و زیبایی، جذاب و شیک هستند. این تفاوت در جذابیت ظاهر در مقایسه با سایر کیس ها از قبیل گیگابایت کاملا واضح و مشهود است. کاور کناری قطعه به صورت شیشه مقاوم با قابلیت نمایش کامل فضای داخلی است. دستگاه دارای فیلترهای مگنتی و سلولوزی ضد گرد و غبار در تمامی مجاری ورودی/خروجی هوا است.

در صورتی که قصد خرید کیس کامپیوتر گرین مدل GRIFFIN G6 را دارید به صفحه آن مراجعه کرده و نسبت به خرید اقدام کنید.

خرید کیس کامپیوتر گرین مدل GRIFFIN G6

راهنمای خرید کیس کامپیوتر : کیس کامپیوتر گرین Z5 SURENA

این محصول یک ابزار مناسب برای کامل کردن مجموعه گیمینگ محسوب می شود و ارزش خرید بالایی دارد. گرین، مارک تجاری شرکت پردیس صنعت سیاره سبز است و یک سازنده کاملا ایرانی است. محصولات گرین مزیت بزرگی نسبت به نمونه های مشابه خارجی دارند و آن هم قیمت است. هزینه تمام شده کیس گرین نسبت به مدل غیر ایرانی بسیار مقرون به صرفه تر است و در عین حال عملکرد رضایت بخشی هم ارائه می دهد.

در صورتی که قصد خرید کیس کامپیوتر گرین Z5 SURENA را دارید به صفحه آن مراجعه کرده و نسبت به خرید اقدام کنید.

خرید کیس کامپیوتر گرین Z5 SURENA


کیس گیگابایت مدل C200 GLASS

از نظر قابلیت توسعه، حداکثر مادربردهایی با اندازه ATX قابل نصب هستند. ساختار داخلی کیس به گونه ای طراحی شده است که می تواند در مجموع از فن های 6×120 میلی متری پشتیبانی کند. در واقع، با رادیاتور 280 میلی متری در جلو و رادیاتور 240 میلی متری در بالا قابل نصب است.

در صورتی که قصد خرید کیس گیگابایت مدل C200 GLASS را دارید به صفحه آن مراجعه کرده و نسبت به خرید اقدام کنید.

خرید کیس گیگابایت مدل C200 GLASS

کیس گیگابایت مدل AORUS C300 GLASS

کیس گیگابایت مدل AORUS C300 GLASS یک محصول جدید از برند گیگابایت است که منحصرا برای گیمینگ طراحی شده است. این کیس به صورت یک قاب ظاهری Mid Tower در ابعاد 21.1 x 45.8 x 46.9 سانتی متر ساخته شده است. شیشه سکوریت که در دیواره کیس طراحی شده است، دارای مقاومت در برابر سایش، ساییدگی و خراش است که ظاهری تمیز و درجه یک را برای سیستم شما حفظ می کند.

در صورتی که قصد خرید کیس گیگابایت مدل AORUS C300 GLASS را دارید به صفحه آن مراجعه کرده و نسبت به خرید اقدام کنید.

خرید کیس گیگابایت مدل AORUS C300 GLASS

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×