» آموزشی » هنگام روشن کردن کامپیوتر چرا کیس روشن نمیشه‌ ؟
آموزشی

هنگام روشن کردن کامپیوتر چرا کیس روشن نمیشه‌ ؟

1401-03-22 1,829

یکی از مشکلاتی که ممکن است هنگام استفاده از کامپیوتر با آن مواجه شوید، روشن نشدن کامپیوتر است. در اینجا ممکن است شما با این سوال رو به رو شوید که چرا کیس روشن نمیشه ؟ این مشکل می‌تواند برای کاربران بسیار آزاردهنده باشد و دانستن اینکه از کجا باید آن را تعمیر کنید دشوار است. عیب‌یابی یا همان troubleshooting می‌تواند به شما کمک کند تا متوجه شوید مشکل چیست و شما را در درست کردن آن راهنمایی کند.

از آن جایی که کامپیوترهای شخصی مدرن ماشین‌های پیچیده ای هستند، ممکن است فوراً مشخص نباشد که مشکل از کجا منشأ می‌گیرد. به دلیل تنوع پیکربندی‌های سخت‌افزاری ممکن، تشخیص هر مشکل ممکن نیست. در عوض، ما مراحلی را به شما آموزش می‌دهیم که می‌توانید برای شناسایی مشکل و رفع آن طی کنید. چه در حال درست کردن کیس کامپیوتری هستید که هرگز با موفقیت روشن نشده است، یا می‌خواهید مشکل جدیدی را برای کیس کامپیوتری که قبلاً درست کار می‌کرد، برطرف کنید، این راه‌حل‌های تشخیصی می‌توانند به همان اندازه برای شما مفید باشند.

چرا کیس کامپیوتر روشن نمیشود ؟

سوال چرا کیس روشن نمیشه می‌تواند به معنای چند چیز متفاوت باشد. برای وضوح، فرض می‌کنیم که وقتی دکمه پاور روی کیس شما فشار داده می‌شود، سیستم شما اصلاً واکنش نشان نمی‌دهد، یا اینکه برای یک ثانیه یا بیشتر روشن می‌شود و سپس دوباره خاموش می‌شود. اگر مشکل از کیس است که روشن نمی‌شود مراحلی که در ادامه برای شما ذکر می‌کنیم ممکن است برایتان مفید و کاربردی واقع شود و بتواند شما را از شر این که چرا کیس روشن نمیشه خلاص کند.

برای راهنمایی کامل برای خرید کیس مقاله راهنمای خرید کیس را مطالعه کنید.

مرحله اول: چک کردن کابل‌های کیس

اگر سیستم شما برق دریافت می‌کند، که با روشن شدن LED های اجزای داخلی کیس کامپیوتر شما نشان داده شده است، ممکن است بخواهید مستقیما به مرحله 3 بروید. اگر نه، بیایید با کابل های کامپیوتر شروع کنیم.

 • با وصل کردن دستگاهی (مانند لامپ) که می‌دانید کار می‌کند بررسی کنید که آیا پریز برق به درستی کار می‌کند و فعال است یا خیر.
 • مطمئن شوید که هر محافظ برق یا نوار برق به درستی به پریز وصل شده باشد و کلید برق روشن باشد. دستگاه‌های دیگر را به دوشاخه برق وصل کنید و اطمینان حاصل کنید که پریز درست کار می‌کند.
 • دوباره بررسی کنید که سوئیچ روشن/خاموش کیس کامپیوتر شما روشن باشد.
 • اطمینان حاصل کنید که کابل برق کیس کامپیوتر شما به درستی به پریز وصل شده است، زیرا ممکن است به مرور زمان شل شود.

هنگامی که اتصالات کامپیوتر خود را به پریز برق دوباره بررسی کردید، زمان آن رسیده است که کابل برق کیس کامپیوتر را که به PSU شما وصل می‌شود (که به عنوان کابل C13 نیز شناخته می شود) آزمایش کنید.

 • بسیاری از مانیتورها از کابلی مشابه PSU رومیزی استفاده می‌کنند. اگر این برای شما نیز صدق می‌کند، کابل مانیتور را با کابل کامپیوتر تعویض کنید و ببینید آیا مانیتور شما روشن می‌شود یا خیر. اگر اینطور نیست، کیس کامپیوتر خود را با دستگاهی که مانیتور را برق‌رسانی می‌کرد تست کنید.
 • اگر لوازم یدکی ندارید، یک کابل جایگزین C13 تهیه کنید. به خاطر داشته باشید که برخی از راه‌اندازی‌های کامپیوتری مخصوصاً آن‌هایی که انرژی بیشتری مصرف می‌کنند، از کابل با اندازه بالاتر استفاده می‌کنند، بنابراین مطمئن شوید که کابلی را که استفاده می‌کردید با اندازه مشابه جایگزین کنید.

هنگامی که سیم برق و پریز را چک کردید، وقت آن است که توجه خود را به کابل داخل کیس خود معطوف کنید.

مرحله دوم: بررسی لوازم جانبی

اگر با یک سیستم از پیش ساخته شده کار می‌کنید، به خاطر داشته باشید که باز کردن کیس شما می‌تواند ضمانت نامه شما را نقض کند به همین دلیل ممکن است ایده خوبی باشد که قبل از ادامه، با سازنده سیستم خود برای مشاوره تماس بگیرید. قبل از انجام هر کار دیگری در داخل کیس خود، کابلی را که از منبع برق  کامپیوتر شما به پریز می‌رود، جدا کنید. همچنین، مطمئن شوید که هر گونه لوازم جانبی خارجی مانند صفحه کلید، ماوس یا هارد دیسک خارجی و کابل‌های مانیتور را که به کامپیوتر شما وصل شده‌اند، جدا کنید. دستگاه‌های USB یا کابل‌های اتصال صفحه نمایش گاهی اوقات می‌توانند باعث مشکلات برق شوند، و اگر کامپیوتر شما بدون هیچ وصله‌ای بوت می‌شود، هر کدام را جداگانه وصل و آزمایش کنید تا زمانی که دستگاه جانبی مشکل‌دار را پیدا کنید، سپس یا بدون آن بوت کنید یا با جایگزینی تست کنید.

برای مشاهده انواع کیس کامپیوتر به صفحه خرید کیس کامپیوتر مراجعه کنید.

مرحله سوم: بررسی سیم‌کشی داخل کیس کامپیوتر

گام بعدی این است که شروع به بررسی داخل کیس کامپیوتر خود کنید تا مطمئن شوید که کابل شل یا نادرست وجود ندارد و متوجه شوید که چرا کیس روشن نمیشه . اگر کار نکرد، کامپیوتر خود را از برق جدا کرده و کیس خود را باز کنید تا به اجزای داخلی آن دسترسی پیدا کنید. این فرآیند بسته به مورد شما متفاوت خواهد بود، بنابراین هرگونه مستندات و ‌دستورالعمل‌های مناسب را برای دسترسی به داخل کامپیوتر و کیس خود دنبال کنید. پس از باز کردن کیس، باید تمام اتصالات به اجزای کامپیوتر خود را بررسی کنید، ببینید آیا برخی از آن‌ها شل هستند یا خیر، و سپس آن‌ها را مجدداً در جای خود قرار دهید.

اگر یک PSU  دارید نیز مطمئن شوید که کابل ها به درستی در سمت PSU قرار گرفته باشند. پس از اطمینان از اینکه هیچ چیز در هر دو طرف شل نیست، ببینید کیس کامپیوتر شما روشن است یا خیر. با تمام این کارها اگر باز هم کیس روشن نشد و کار نکرد، وقت آن رسیده است که هر کابل برقی را که به اجزای شما متصل است، جدا کنید. این شامل 24 پین و کابل‌های برق CPU متصل به مادربرد شما، کابل‌های برق اضافی که روی هر دستگاه PCIe مانند GPU شما اجرا می‌شوند و کانکتورهای برق SATA و Molex متصل به دستگاه‌های ذخیره‌سازی و سایر لوازم جانبی می‌شود.

چرا کیس کامپیوتر روشن می‌شود اما مانیتور نه ؟

به غیر از روشن نشدن کیس کامپیوتر، یکی دیگر از مشکلات آزار دهنده‌ای که ممکن است برایتان رخ دهد این است که کیس روشن شود اما مانیتور خیر. در این شرایط ممکن است چراغ‌های کیس کامپیوتر شما روشن باشند و حتی صدای فن‌های داخل آن که کار می‌کنند را بشنوید اما چیزی روی صفحه نمایش شما پدیدار نشود.

این راه حل های رایج را به ترتیبی که ارائه می کنیم امتحان کنید:
 1. مانیتور خود را تست کنید. قبل از شروع عیب‌یابی پیچیده‌تر و زمان‌برتر با بقیه رایانه‌تان، مطمئن شوید که مانیتور به درستی کار می‌کند. با جدا شدن مانیتور از کامپیوتر، آن را روشن و خاموش کنید. اگر صفحه نمایش اطلاعات تشخیصی از هر نوع را نشان می‌دهد، می‌دانید که مانیتور روشن است و قادر به نمایش محتوا است.
 2. بررسی کنید که کامپیوتر شما کاملاً راه‌اندازی مجدد شده است و از حالت کاملاً خاموش، روشن می‌شود. در صورت نیاز به راهنمایی، نحوه راه‌اندازی مجدد کامپیوتر خود را ببینید. زمانی که رایانه از حالت Standby/Sleep یا Hibernate صرفه‌جویی در مصرف انرژی در ویندوز مشکل داشته باشد، ممکن است به نظر “روشن” نباشد.
 3. اگر به اندازه کافی خوش شانس هستید که یک کد بوق را دریافت کنید، علت ایجاد آن را عیب‌یابی کنید. یک کد بوق به شما ایده بسیار خوبی می‌دهد که دقیقاً کجا باید علت خاموش شدن کامپیوتر خود را جستجو کنید.
 4. CMOS را پاک کنید. با پاک کردن حافظه بایوس روی مادربرد، تنظیمات بایوس به سطوح پیش‌فرض کارخانه باز می‌گردد. پیکربندی نادرست بایوس می‌تواند دلیل عدم راه‌اندازی کامل کامپیوتر شما باشد.
 5. بررسی کنید که سوئیچ ولتاژ منبع انرژی به درستی تنظیم شده باشد. اگر ولتاژ ورودی صحیح نباشد، ممکن است کامپیوتر شما به طور کامل روشن نشود. اگر این سوئیچ اشتباه باشد، احتمال خوبی وجود دارد که کامپیوتر اصلاً روشن نشود، اما ولتاژ نادرست ممکن است مانع از راه اندازی صحیح کامپیوتر به این روش شود.
 6. هر چیزی را که درکامپیوتر ممکن است، ریست کنید. تنظیم مجدد، اتصالات مختلف در داخل کامپیوتر شما را دوباره برقرار می‌کند و اغلب یک راه‌حل جادویی برای مشکلاتی مانند این است.

جمع‌بندی

با خواندن مطالبی که در بالا ذکر شد شما هم می‌دانید که چرا کیس روشن نمیشه و هم اینکه علت روشن شدن کیس و خاموش ماندن مانیتور چیست و چه راه‌حل‌های کاربردی‌ای برای بر طرف کردن این مشکلات وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×