» لپ‌تاپ و نوت‌بوک » تعریف کامپیوتر و اجزای آن
لپ‌تاپ و نوت‌بوک

تعریف کامپیوتر و اجزای آن

1399-09-18 11,065

تعریف کامپیوتر و اجزای آن

با اجزای کامپیوتر و تعریف آن آشنا شوید. کامپیوتر عبارت است: دستگاه پردازش الکترونیکی داده ، که برای پردازش به داده های خام ورودی نیاز دارد و خروجی را به شکل دلخواه تولید می کند سپس این داده ها را در حافظه خود ذخیره می کند که به تعداد دفعات قابل دسترسی از حافظه آن قابل دسترسی است این دستگاه از بسیاری از قطعات الکترونیکی ، نرم افزاری و مکانیکی تشکیل شده است.

یک سیستم رایانه ای عمدتا از چهار اجزائ اصلی تشکیل شده است. یعنی واحد ورودی ، واحد ذخیره سازی ، واحد پردازش مرکزی و واحد خروجی. واحد پردازش مرکزی علاوه بر این شامل واحد منطق حساب و واحد کنترل است .یک کامپیوتر پنج عمل یا عملکرد مهم را صرف نظر از اندازه و ساخت آن انجام می دهد. این ها عبارتند از :

 • داده یا دستورالعمل را به عنوان ورودی می پذیرد .
 • داده ها و دستورالعمل ها را ذخیره می کند .
 • داده ها را طبق دستورالعمل پردازش می کند .
 • این کلیه عملیات درون رایانه را کنترل می کند .
 • به صورت خروجی نشان می دهد.

محصول پیشنهادی: رم کورسیر مدل VENGEANCE RGB PRO 16GB (8GB×2) 3600MHz CL18

معرفی اجزاء اصلی کامپیوتر

واحدهای عملکردی:
 1. Input Unit: این واحد برای ورود داده ها و برنامه ها به سیستم رایانه توسط کاربر برای پردازش استفاده می شود.

2- Storage Unit: از واحد ذخیره سازی برای ذخیره داده ها و دستورالعمل ها قبل و بعد از پردازش استفاده می شود.

3– واحد خروجی: واحد خروجی برای ذخیره نتیجه به عنوان خروجی تولید شده توسط رایانه پس از پردازش استفاده می شود.

4– پردازش : وظیفه انجام عملیاتی مانند حساب و عملیات منطقی پردازش نامیده می شود. واحد پردازش مرکزی (CPU) داده ها و دستورالعمل ها را از واحد ذخیره می گیرد و انواع محاسبات را بر اساس دستورالعمل های داده شده و نوع داده های ارائه شده انجام می دهد. سپس به واحد ذخیره سازی ارسال می شود. پردازنده شامل واحد منطق حساب (ALU) و واحد کنترل (CU) است

– واحد منطق و حسابی : تمام محاسبات و مقایسه ها براساس دستورالعمل های ارائه شده در ALU انجام می شود. این توابع محاسباتی مانند جمع ، تفریق ، ضرب ، تقسیم و هم چنین عملیات منطقی مانند بزرگ تر ، کم تر از و برابر با غیره را انجام می دهد.

 واحد کنترل : کنترل کلیه عملیات مانند ورودی ، پردازش و خروجی توسط واحد کنترل انجام می شود. این امر از پردازش گام به گام کلیه عملیات جانبی کامپیوتر مراقبت می کند.


شاید این مطلب برای شما جذاب باشد: تنظیم ساعت و تاریخ ساعت هوشمند


حافظه

یکی از اجزاء اصلی کامپیوتر حافظه کامپیوتر است که آن را می توان به دو نوع طبقه بندی کرد. حافظه اولیه و حافظه ثانویه

رم

1– حافظه اولیه را می توان بیشتر به عنوان RAM و ROM طبقه بندی کرد.

 • RAM یا حافظه دسترسی تصادفی واحد موجود در سیستم رایانه ای است. این قطعه مکانی درکامپیوتر است که سیستم عامل ، برنامه های کاربردی و داده های مورد استفاده فعلی به طور موقت در آن نگهداری می شوند تا پردازنده رایانه به آن ها دسترسی داشته باشد. گفته می شود که “فرار” است زیرا محتوای آن فقط تا زمانی که رایانه روشن باشد قابل دسترسی است. با خاموش شدن رایانه ، محتوای RAM دیگر در دسترس نیست.
 • ROMیا Read Only Memory نوع خاصی از حافظه است که فقط قابل خواندن است و محتوای آن حتی هنگام خاموش بودن رایانه از بین نمی رود. این معمولاً شامل دستورالعمل های سازنده است. از جمله ، ROM همچنین یک برنامه اولیه به نام ‘bootstrap loader’ را ذخیره می کند که عملکرد آن شروع کار سیستم رایانه ای پس از روشن شدن برق است.

محصول پیشنهادی: رم کورسیر مدل VENGEANCE LPX 16GB 3000MHz CL16

2- حافظه ثانویه

RAM حافظه فرار است و دارای ظرفیت ذخیره سازی محدود است. حافظه ثانویه / کمکی ذخیره دیگری غیر از RAM است. این ها شامل دستگاه هایی هستند که جانبی هستند و توسط رایانه متصل و کنترل می شوند تا امکان ذخیره سازی دائمی برنامه ها و داده ها فراهم شود.

 • سی دی رام

دستگاه های ذخیره سازی ثانویه دو نوع هستند. مغناطیسی و نوری. دستگاه های مغناطیسی شامل دیسک های سخت و دستگاه های ذخیره سازی نوری CD ، DVD ، درایو قلم ، درایو Zip و غیره هستند.

 • هارد دیسک

دیسک های سخت از مواد سخت تشکیل شده اند و معمولاً دسته ای از دیسک های فلزی هستند که در یک جعبه بسته می شوند. هارد دیسک و درایو دیسک سخت با هم به عنوان یک واحد وجود دارد و بخشی دائمی از کامپیوتر است که داده ها و برنامه ها در آن ذخیره می شوند. ظرفیت ذخیره سازی این دیسک ها از 1 گیگابایت تا 80 گیگابایت و بیشتر است. دیسک های سخت قابل نوشتن هستند.

محصول پیشنهادیرم لپ تاپ کروشیال 8GB 3200MHz CL22

 • لوح فشرده

(Compact Disk CD) دیسک قابل حمل با ظرفیت ذخیره سازی اطلاعات بین 650-700 مگابایت است. این برنامه می تواند اطلاعات زیادی مانند موسیقی ، فیلم های متحرک و متن و غیره را در خود جای دهد. CD ها را می توان فقط خواندنی یا از نوع نوشتن خواند.

درایو CD

 • دیسک دیجیتال ویدئویی

دیجیتال ویدئو دیسک (DVD) مشابه CD است اما ظرفیت ذخیره سازی بزرگ تر و وضوح فوق العاده ای دارد. بسته به نوع دیسک می تواند چندین گیگابایت داده را ذخیره کند. DVD ها اصولاً برای ذخیره موسیقی یا فیلم استفاده می شوند و می توانند از طریق تلویزیون یا کامپیوتر نیز پخش شوند. این ها قابل بازنویسی نیستند.

دستگاه های ورودی / خروجی:

در تعریف کامپیوتر و اجزای آن به این قسمت اشاره شد. از این دستگاه ها برای وارد کردن اطلاعات و دستورالعمل ها به کامپیوتر برای ذخیره سازی یا پردازش و تحویل داده های پردازش شده به کاربر استفاده می شود. دستگاه های ورودی / خروجی برای برقراری ارتباط کاربران با رایانه مورد نیاز است.

به زبان ساده ، دستگاه های ورودی اطلاعات را وارد کامپیوتر می کنند و دستگاه های خروجی اطلاعات یک سیستم رایانه ای را بیرون می آورند. این دستگاه های ورودی / خروجی از آن جا که پردازنده و حافظه یک سیستم رایانه ای را احاطه کرده اند ، به دستگاه های جانبی نیز معروف هستند.

مقاله پیشنهادی : لپ تاپ استوک چیست؟

دستگاه های ورودی

دستگاه ورودی هر دستگاهی است که ورودی به رایانه را فراهم می کند. دستگاه های ورودی زیادی وجود دارد ، اما دو رایج ترین آن ها صفحه کلید و ماوس هستند. هر کلیدی که روی صفحه کلید فشار دهید و هر حرکت یا کلیک شما با ماوس انجام شود ، سیگنال ورودی خاصی را به کامپیوتر ارسال می کند.

 • صفحه کلید:

صفحه کلید یکی از اجزای  کامپیوتر است که بسیار شبیه یک صفحه کلید ماشین تحریر استاندارد با چند کلید اضافی است. طرح اصلی QWERTY نویسه ها برای سهولت استفاده از سیستم حفظ شده است. کلیدهای اضافی برای انجام برخی عملکردهای خاص گنجانده شده اند. این کلیدها به عنوان کلیدهای عملکرد شناخته می شوند که تعداد آن ها از صفحه کلید به صفحه کلید متفاوت است.

اگر به دنبال مانیتور مخصوص بازی هستید، بلاگ بهترین مانیتور گیمینگ را از دست ندهید

 • ماوس:

دستگاهی است که حرکت مکان نما یا نشانگر را بر روی صفحه نمایش کنترل می کند. ماوس یک شی کوچک است که می توانید در امتداد یک سطح سخت و صاف غلت دهید. نام آن از شکل آن گرفته شده است که کمی شبیه موش است. با حرکت ماوس ، نشانگر روی صفحه نمایش در همان جهت حرکت می کند.

 • گوی Trackball:

گوی یا گوی ترکیبی یکی از اجزای کامپیوتر است که برای ورود داده های حرکت به کامپیوترها یا سایر وسایل الکترونیکی استفاده می شود. این همان هدف ماوس است ، اما با یک توپ متحرک در قسمت بالا طراحی شده است ، که می تواند از هر جهت نورد شود.

محصول پیشنهادی : لپ تاپ ایسوس مدل VivoBook R565EP Core i5(1135G7)-8GB-512GB SSD-2GB(MX330)-Full HD

 •  صفحه لمسی:

پد لمسی دستگاهی برای نشان دادن (کنترل موقعیت ورودی) روی صفحه نمایش رایانه است. این یک جایگزین برای ماوس است. صفحه لمسی که در اصل در لپ تاپ ها گنجانده شده است ولی برای استفاده با رایانه های رومیزی نیز ساخته می شود. یک صفحه لمسی با حس حرکت انگشت و فشار رو به پایین کاربر کار می کند و به کاربر امکان می دهد تا با لمس صفحه نمایش به راحتی بتواند کار را انجام دهد. یک صفحه نمایش که به لمس انگشت یا قلم حساس است. به طور گسترده ای در دستگاه های خودپرداز ، پایانه های خرده فروشی ، سیستم های ناوبری خودرو ، مانیتورهای پزشکی و تابلوهای کنترل صنعتی استفاده می شود.

 • Light Pen:

نور قلم وسیله ای ورودی است که با استفاده از یک ردیاب حساس به نور ، اشیا موجود در صفحه نمایش را انتخاب می کند.

محصول پیشنهادی: لپ تاپ لنوو مدل Thinkbook15 Core i5(1135G7)-16GB-1TB+512GB SSD-2GB(MX450)-Full HD

قلم نوری
 • شناسایی شخصیت جوهر مغناطیسی (MICR: (MICR می تواند نوشته چاپ شده با جوهر مخصوص را که حاوی ذرات ماده مغناطیسی است ، شناسایی کند. این دستگاه به ویژه برنامه هایی را در صنعت بانکداری پیدا می کند.
 • تشخیص علامت نوری (OMR): تشخیص علامت نوری ، همچنین خواننده علامت گذاری علامت است ، فناوری است که در آن دستگاه OMR وجود یا عدم وجود علامت ، مانند علامت مداد را حس می کند. OMR به طور گسترده ای در آزمون هایی مانند تست استعداد استفاده می شود.
 • بارکد خوان : بارکد خوان ها اسکنرهای فوتوالکتریک هستند که بارکد یا علائم عمودی نوارهای راه راه را که روی ظروف محصول چاپ شده است ، می خوانند. این دستگاه ها معمولاً در بازارهای بزرگ ، کتاب فروشی ها و غیره استفاده می شوند.
اسکنر

Scanner یک دستگاه ورودی است که می تواند متن یا تصویر چاپ شده روی کاغذ را بخواند و اطلاعات را به شکلی که کامپیوتر می تواند استفاده کند ترجمه می کند. اسکنر با دیجیتالی کردن تصویر کار می کند.

مقاله پیشنهادی: مشخصات نمایشگر لپ تاپ مناسب

دستگاه های خروجی :

دستگاه خروجی از اجزای اصلی کامپیوتر است که اطلاعات را از CPU دریافت می کند و آن ها را از طریق مورد نظر به کاربر ارائه می دهد. داده های پردازش شده ، ذخیره شده در حافظه کامپیوتر به واحد خروجی ارسال می شود و سپس آن ها را به فرم قابل فهم کاربر تبدیل می کند. خروجی معمولاً به یکی از دو روش تولید می شود .روی دستگاه نمایشگر ، یا روی کاغذ (نسخه چاپی).

 • Monitor:

اغلب به طور مترادف با “صفحه کامپیوتر” یا “صفحه نمایش” استفاده می شود. Monitor یک دستگاه خروجی است که شبیه صفحه تلویزیون است. برای نمایش اطلاعات ممکن است از لوله کاتدی ری (CRT) استفاده شود. این مانیتور با كیبوردی برای ورود دستی كاراكترها در ارتباط است و اطلاعات را هنگام كلید شدن نمایش می دهد. هم چنین خروجی برنامه یا برنامه را نمایش می دهد. مانیتورها نیز مانند تلویزیون در اندازه های مختلف موجود هستند.

 • چاپگر:

چاپگرها یی دیگر از اجرای کامپیوتر اند و برای تولید خروجی کاغذ (معمولاً به عنوان کپی چاپ شناخته می شوند) استفاده می شوند. بر اساس فناوری به کار رفته ، می توان آن ها را به عنوان چاپگرهای Impact یا Non-Impact طبقه بندی کرد. چاپگرهای ضربه ای از مکانیزم چاپ ماشین تحریر استفاده می کنند که در آن یک چکش از طریق روبان به کاغذ می زند تا بتواند خروجی تولید کند. چاپگرهای ماتریس نقطه ای و شخصیت در این گروه قرار می گیرند. چاپگرهای بدون ضربه ، کاغذ را هنگام چاپ چاپ لمس نمی کنند تینگ آنها از سیگنالهای شیمیایی ، گرما یا الکتریکی برای حکاکی نمادها روی کاغذ استفاده می کنند. چاپگرهای جوهر افشان ، Deskjet ، Laser ، Thermal در این دسته از چاپگرها قرار می گیرند.

 • پلاتر:

از پلاترها برای چاپ خروجی گرافیکی روی کاغذ استفاده می شود. این دستورات کامپیوتر را تفسیر می کند و با استفاده از قلم های چند رنگ خودکار ، نقشه هایی را روی کاغذ می کشد. این قابلیت تولید نمودارها ، نقشه ها ، نمودارها ، نقشه ها و غیره را دارد.

 • فکس :

دستگاه نمابر ، دستگاهی است که می تواند تصاویر و متن را از طریق خط تلفن ارسال یا دریافت کند. دستگاه های نمابر با دیجیتالی کردن تصویر کار می کنند.

 • کارت های صدا و بلندگو (ها):

یک صفحه توسعه دهنده که کامپیوتر را قادر می سازد تا صداها را دستکاری و پخش کند. کارت های صدا تقریباً برای همه CD-ROM ها ضروری است و در رایانه های شخصی مدرن به امری عادی تبدیل شده است. کارت های صدا رایانه را قادر می سازد تا صدا را از طریق بلندگوهای متصل به برد ، صدا را از میکروفون متصل به رایانه ضبط کرده و صدای ذخیره شده روی دیسک را دستکاری کند.

محصول پیشنهادی: اسپیکر تسکو TS 2060

مزیت کامپیوترها

پردازش یک کامپیوتر و اجزای آن بسیار بالا است یعنی می‌تواند مقدار زیادی داده را خیلی سریع پردازش کند .

 • کامپیوتر‌ها بسیار دقیق هستند.
 • کامپیوترها دستگاه‌های بسیار سریعی هستند.
 • هنگامی‌که ورودی صحیح به کامپیوتر‌ها داده می‌شود، خروجی 100٪ دقیق است.
 • ظرفیت حافظه زیادی دارد.
 • می‌تواند مقدار زیادی از اطلاعات را برای مدت زمان طولانی ذخیره کند.
 • یک دستگاه قابل اعتماد است.

قابلیت‌های سیستم کامپیوتری

قابلیت‌های یک سیستم کامپیوتری از خصوصیات کامپیوتر است که آن را در یک دید مثبت قرار می‌دهد و باعث می‌شود تجربه کاربر کارآمدتر شود.

 • سرعت

سرعت به معنای مدت زمانی است که اجزای اصلی کامپیوتر برای انجام یک کار یا انجام یک فعالیت نیاز دارد. کامپیوترها برای انجام یک کار به زمان بسیار کمی ‌نسبت به انسان نیاز دارند. به طور کلی، انسان یک ثانیه یا یک دقیقه را به عنوان یک واحد زمان در نظر می‌گیرد.

با این وجود، سیستم‌های کامپیوتری چنان ظرفیت عملیاتی سریعی دارند که واحد زمان در کسری از ثانیه قرار دارد. امروزه کامپیوتر‌ها قادر به انجام 100 میلیون محاسبه در ثانیه هستند و به همین دلیل این صنعت میلیون‌ها دستورالعمل در ثانیه (MIPS) را به عنوان ملاک طبقه بندی کامپیوتر‌های مختلف با توجه به سرعت تولید کرده است.

 • دقت

دقت به معنای سطح دقت محاسبه و انجام وظایف اجزای اصلی کامپیوتر است. ممکن است کسی سال‌ها از عمر خود را در کشف خطاهای محاسبات کامپیوتری یا به روزرسانی یک رکورد اشتباه سرمایه گذاری کند. بخش عمده ای از اشتباهات در سیستم اطلاعات مبتنی بر کامپیوتر (CBIS) به دلیل برنامه نویسی بد، داده‌های اشتباه و انحراف از قوانین رخ می‌دهد که انسان‌ها باعث این اشتباهات می‌شوند.

خطاهای منتسب به سخت افزار به طور کلی توسط خود کامپیوتر قابل تشخیص و اصلاح است. کامپیوتر‌ها بندرت مرتکب خطا می‌شوند و دقیقاً همه کارها را انجام می‌دهند.

محصول پیشنهادی: لپ تاپ اچ پی مدل Omen 16-B0003 Core i7(11800H)-32GB-1TB SSD-6GB(RTX3060)

 • قابلیت اطمینان

سیستم‌های کامپیوتر ای برای انجام کارهای تکراری به خوبی تنظیم شده اند. آنها هرگز کسل و خسته نمی‌شوند. از این رو، بسیار قابل اعتماد تر از انسان هستند. هنوز هم، به دلایل داخلی و خارجی ممکن است یک سیستم کامپیوتری خرابی داشته باشد. هرگونه خرابی کامپیوتر در یک صنعت کاملاً خودکار فاجعه بار است. از این رو، صنعت در چنین شرایطی تسهیلات پشتیبان را برای تصاحب وظایف بدون از دست دادن وقت زیاد دارد.

 • تطبیق پذیری

سازگاری اجزای اصلی کامپیوتر به معنای کیفیت آن برای انجام نوع دیگری از کارها است: ساده و همچنین پیچیده. کامپیوترها معمولاً همه کاره هستند، مگر اینکه برای عملیاتی خاص طراحی شده باشند. به طور کلی، یک کامپیوتر با هدف روزانه در هر زمینه کاربردی مورد استفاده قرار می‌گیرد: تجارت، صنعت، علمی‌، آماری، فناوری و غیره یک کامپیوتر با کاربرد عمومی‌، وقتی در یک شرکت معرفی می‌شود، به دلیل انعطاف پذیری می‌تواند جایگزین شغل چندین متخصص شود. یک کامپیوتر می‌تواند عملکرد همه این متخصصان را جایگزین کند زیرا بسیار متنوع است.

 • ذخیره سازی

ذخیره سازی توانایی کامپیوتر برای ذخیره داده‌ها به خودی خود برای دسترسی دوباره به آن‌ها در آینده است. امروزه، کامپیوتر‌ها جدا از دسترسی فوری به داده‌ها، توانایی زیادی در ذخیره سازی داده‌ها در فضای ‌فیزیکی دارند.

یک سیستم عمومی ‌ظرفیت ذخیره و ارائه آنلاین میلیون‌ها شخصیت و هزاران تصویر را دارد. از بحث فوق بدیهی است که توانایی‌های کامپیوتری از توانایی‌های انسانی پیشی می‌گیرند. بنابراین، اگر از کامپیوتر به درستی استفاده شود، اثربخشی یک سازمان ده برابر می‌شود.

در این بلاگ ما با تعریف کامپیوتر و اجزا آن سعی بر این داشتیم تا به زبان ساده بگوییم کامپیوتر چیست و شما را با اجزای اصلی کامپیوتر آشنا بکنیم تا در هنگام خریداری لپ تاپ ، بتوانید لپ تاپ مناسب خود را انتخاب کنید.

محصول پیشنهادی:  هارد اینترنال وسترن دیجیتال Blue با ظرفیت 4 ترابایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×