» پردازنده (CPU) » اورکلاک چیست و چه مزایایی دارد؟
پردازنده (CPU)

اورکلاک چیست و چه مزایایی دارد؟

1399-09-17 618

شاید تا کنون لفظ اورکلاک را شنیده باشید. اما علم این را داشته اید که اورکلاک چیست ؟ این که تا آخرین ذره از عملکرد cpu را بگیرید ، مشکلی ندارد. به هر حال ، این مغز رایانه شخصی شماست و شما می خواهید که اگر بهتر نباشد ، حداقل بهینه کار کند. این جاست که اورکلاک کردن وارد بازی می شود.

آیا باید پردازنده یا کارت گرافیک خود را اورکلاک کنید؟ این به تراشه و درک شما از روند کار بستگی دارد. خطراتی در این زمینه وجود دارد و ممکن است ارزش وقت و پول شما را نداشته باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این خطرات و همچنین مزایای اورکلاک کردن ، ادامه مطلب را بخوانید.

اورکلاک چیست و چه مزایایی دارد؟

اورکلاک چیست ؟

اگر با اورکلاک کردن آشنا نیستید ، این فرایند برای افزایش ضریب پردازنده بالاتر است تا تراشه سرعت بیشتری بگیرد و عملکرد کلی رایانه شما را افزایش دهد. برای کاربران جدی ، این یک روش معمول برای تقویت عملکرد است. با این حال ، اورکلاک کردن به ویژه برای تازه واردان خطرات خاصی دارد.

اورکلاک کردن معمولاً شامل پردازنده اصلی، رم و کارت گرافیک است. هیچ قانون در سرعت بالا بردن سرعت پردازنده وجود ندارد ، اما هر اورکلاک نتایج متفاوتی دارد. همین مورد ، تصمیم شما را برای اورکلاک کردن یا نکردن بسیار دشوار می کند.

مقاله پیشنهادی: مشخصات نمایشگر لپ تاپ مناسب

آیا به اورکلاک کردن نیاز دارید؟

اورکلاک کردن می تواند بسیار وقت گیر و گران باشد ، به خصوص اگر تجربه کمی در کار با قطعات کامپیوتر داشته باشید. علاوه بر تغییر ضریب ، ممکن است لازم باشد تنظیمات ولتاژ ، سرعت چرخش فن و سایر اصول مهم و شکننده را تغییر دهید. بنابراین ، وقتی واقعاً به آن رسیدید ، آیا باید اورکلاک کنید؟

پردازنده های اورکلاک شده اغلب با بازی در ارتباط هستند. اما در اینجا یک واقعیت را بررسی می کنیم سرعت بخشیدن به پردازنده ممکن است برای بهبود تجربه بازی شما کار چندانی نکند.

مطمئناً به برنامه های خاص کمک می کند تا سریع تر اجرا شوند ، اما احتمالاً در بازی های رایانه های شخصی مشابه همین اثر را متوجه نخواهید شد. چرا؟ زیرا GPU به سادگی بیشتر کارها را انجام می دهد.

در بازی ها ، CPU معمولاً با ورودی بازیکن ، هوش مصنوعی ، محاسبات و اساساً همه مواردی که بصری نیستند  سروکار دارد. با این حال ، پردازنده ها می توانند بار بزرگ تر و استرس زا تری را در MMORPG ها تحمل کنند زیرا این امر باعث کنترل سایر پخش کننده ها ، اقدامات آن ها و مکالمات آن ها می شود.

همانطور که گفته شد ، اورکلاک کردن پردازنده منجر به عملکرد بهتر در برنامه های پیشرفته تصویربرداری سه بعدی ، برنامه های ویرایش فیلم حرفه ای و نرم افزارهای مشابه برای پروژه های کاری پیچیده می شود. برای عملکرد نرم تر و گرافیک بهتر ، اورکلاک کردن کارت گرافیک اختصاصی شما یک راه حل قابل اطمینان تر است. هنوز هم ، اگر دستگاه شما برای اجرای جدیدترین بازی های رایانه ای به اندازه کافی جدید باشد ، ممکن است پردازنده و پردازنده گرافیکی آن اورکلاکینگ کافی باشد.

چند نفر به دلیل اینکه واقعاً نیاز دارند اورکلاک می کنند؟

نسبتاً تعداد کمی. اکثر افراد کامپیوترهای خود را اورکلاک می کنند فقط به این دلیل که می توانند. این راهی است که می توانید با رایانه خود سر و صدا کنید و با استفاده از چند ابزار ساده بیشتر از آن بهره مند شوید.

این مورد نظر بسیاری از سازندگان سیستم های خودکار است که ترجیح می دهند با پردازنده کم هزینه و سرعت پایین شروع به کار کنند و خود آن را تقویت کنند.  با این حال ، این مسئله همچنین یک مشکل عمده مشترک در همه اورکلاک های اضافه را به وجود می آورد؛ استفاده بیش از حد از آن است.

شما نمی توانید استروئیدهای رایانه خود را بدون اشکال بدهید. پردازنده اورکلاک شده انرژی بیشتری مصرف می کند ، گرمای بیشتری تولید می کند و در نهایت با سرعت بیشتری فرسوده می شود. اورکلاک ممکن است در طولانی مدت هزینه بیشتری برای شما داشته باشد. حتی بیشتر ، اورکلاکینگ هرگونه ضمانتی را که پردازنده مرکزی شما دارد باطل می کند.

مقاله پیشنهادی: کاهش مصرف سی پی یو

اورکلاک

الزامات اورکلاک کردن

امروزه اورکلاکینگ کاملاً ساده است، با این وجود ، قبل از اینکه بتوانید این کار را انجام دهید ، برخی از منابع و مشخصات لازم برای بررسی وجود دارد. در بیشتر موارد ، فقط رایانه هایی که خودتان درست می کنید واقعاً قادر به اورکلاک خواهند بود ، زیرا رایانه های از پیش ساخته شده به ندرت سخت افزار لازم را خواهند داشت ، مگر اینکه از سازنده رایانه شخصی خریداری کنید  مهم ترین نکته ای که باید در نظر بگیرید این است که آیا پردازنده و مادربرد شما از اورکلاک پشتیبانی می کنند یا نه.

برای رایانه های اینتل ، هر پردازنده با “K” در انتهای نام خود ، مانند i7-7700k که به تازگی منتشر شده است ، می تواند اورکلاک کند. برند AMD  قوانین کمی متفاوتی دارد ، به طوری که بسیاری از پردازنده های دیگر آنها برای اورکلاکرها قفل می شوند. همیشه SKU خاصی را که در وب سایت سازنده مشاهده می کنید بررسی کنید تا مطمئن شوید قفل آن باز است.

محصول پیشنهادی: پردازنده ای ام دی Ryzen 9 7950X3D

اورکلاک کردن مادربرد

مادربردها کمی پیچیده ترند. برای تراشه های اینتل ، شما باید مادربردی را انتخاب کنید که دارای “Z” در نام چیپست باشد ، مانند مادربردهای Z170 و Z270 که هر دو با i7-7700k قبلاً ذکر شده سازگار هستند AMD ، یک بار دیگر ، کمی متفاوت است. بیشتر مادربردهای آن ها از طریق اورکلاک فعال شده اند .

نکته دیگری که باید به آن توجه کنید ، ویژگی های واقعی مادربردی است که در رابطه با اورکلاکینگ دارید. هر مادربوردی که توانایی اورکلاک داشته باشد ، قادر خواهد بود تا در همان سطح اورکلاک کند (البته همیشه اینگونه نبود) ، اما برخی مادربردها ابزاری را برای آسان تر کردن روند کار ساخته اند.

به عنوان مثال ، برخی مادربردهای Asus و MSI به طور خاص دارای ویژگی اورکلاک خودکار هستند. شما به سادگی روی یک دکمه در BIOS ( نرم افزاری که مادربرد شما را کنترل می کند) کلیک کنید ، و به طور خودکار یک اورکلاک نسبتاً پایدار بارگیری می شود.

البته ، سیستم اتوماتیک کامل نیست. معمولاً اورکلاک های خودکار کمی محافظه کارانه هستند که سطح بالاتری از ثبات را تضمین می کنند. نکته بعدی که باید به آن توجه کنید ، سیستم خنک کننده شماست. یکی از محصولات جانبی عمده اورکلاک کردن ، افزایش تولید گرما است ، زیرا معمولاً باید ولتاژ CPU را بالا ببرید تا بتواند در سرعت های بالاتر پایدار کار کند.

خنک کننده هایی که با برخی پردازنده های مرکزی در جعبه عرضه می شوند تقریباً به طور قطع کافی نخواهند بود ، به طوری که اینتل حتی دیگر آن ها را در جعبه تراشه های قابل شارژ خود قرار نمی دهد. بقیه الزامات بسیار پیش پا افتاده است. شما یک منبع تغذیه می خواهید که بتواند نیاز بیشتر به CPU شما را برطرف کند .

تا زمانی که منبع تغذیه با درجه اعتبار بالا را از یک شرکت معتبر حدود 550 وات یا بالاتر خریداری کنید ، باید در بیشتر ساخت ها خوب باشید. تنها مورد دیگری که باید انتخاب کنید ، ترکیب گرمایی با کیفیت مناسب است. ترکیب حرارتی ، که به آن خمیر حرارتی نیز گفته می شود ، در واقع فقط یک خمیر خاکستری است که شما بین کولر CPU و خود CPU قرار می دهید ، تا انتقال گرمای کارآمدتری را ایجاد کند. بیشتر کولرهای CPU از قبل با خمیر حرارتی عرضه می شوند.

معایب اورکلاک کردن

1- باطل شدن ضمانت های تولید کننده

تولیدکنندگان رایانه سرعت کلاک را بر روی پردازنده های خود تنظیم می کنند تا از کیفیت و استقامت یکنواخت اطمینان حاصل کنند. از نظر رایانه های سازنده و تراشه، پردازنده های اورکلاک ، این تضمین های کیفیت را به خطر می اندازد. در نتیجه ، تعداد کمی از تولیدکنندگان رایانه از بازگشت یا جایگزینی CPU که اورکلاک شده باشد ، استقبال می کنند.

به گفته PCWorld ، عجیب است که تولیدکنندگان پردازنده خودشان با فروش نسخه های “قفل نشده” پردازنده های خود شروع به تشویق روش اورکلاکینگ کرده اند. با این حال ، در تحلیل نهایی ، اورکلاکینگ در شرایطی که کامپیوتر شخصی خود را می سازید و هیچ گونه ضمانتی برای شروع ندارید ، بهتر است.

مقاله پیشنهادی : لپ تاپ استوک چیست؟

2- پردازنده های آسیب دیده یا خنک کننده بیش از حد

وقتی پردازنده را اورکلاک می کنید ، برق بیشتری را از طریق آن مصرف می کنید. این منجر به افزایش درجه حرارت می شود. بسته به درجه اورکلاک شما ، این امر می تواند به سیستم های خنک کننده بهتر برای رایانه شما نیاز داشته باشد. سیستم خنک کننده ممکن است صرفه جویی در هزینه فوق را نادیده بگیرد ، به خصوص اگر خنک کننده های مایع را انتخاب کنید. عدم سرمایه گذاری در یک راه حل مناسبی چون خنک کننده می تواند منجر به خرابی مکرر رایانه شود ، یا حتی می تواند به طور کامل به CPU آسیب برساند.

اورکلاک چیست

مزایای اورکلاک کردن

دلیل اصلی اینکه علاقه مندان به فن آوری مولفه سخت افزاری اجزای سخت افزاری یا دستگاه های خود را انتخاب می کنند ، افزایش عملکرد بدون هزینه زیاد است. در زیر دلایل خاص و بنابراین مزایای اورکلاک کردن آورده شده است.

1- کاربران گاهی اوقات یک جز hardware سخت افزاری ارزان تر خریداری می کنند و سپس آن را اورکلاک می کنند تا به عملکردی قابل مقایسه با گران ترها دست پیدا کنند. بنابراین اورکلاک برای کسانی مناسب است که می خواهند کامپیوترهای موجود خود را بدون هزینه زیاد بهتر کنند.

2-یکی دیگر از مزایای اورکلاک کردن این است که می تواند باعث افزایش سودمندی دستگاه های قدیمی شود یا آن ها را عملکردی و هم تراز با دستگاه های جدیدتر کند. این امر خصوصاً در مورد پردازنده ها یا پردازنده های مرکزی موجود در دستگاه های قابل حمل مانند تلفن های هوشمند و تبلت صادق است. اورکلاک اساساً دستگاه های قدیمی را با سرعت مورد نیاز سیستم همگام نگه می دارد.

3- اورکلاک تا حدی می تواند بی خطر باشد. برخی از تولیدکنندگان برای کاهش مصرف برق و تولید گرما سرعت کلاک پردازنده ها یا سایر اجزای خود را محدود می کنند. اورکلاک کوچک به معنای حداکثر رساندن پتانسیل کامل این قطعات است.

4- تست و مقایسه دلیل دیگری برای اورکلاک است. علاقه مندان گاهی سعی می کنند برای مقایسه آن با مارک های دیگر ، محدودیت مارک خاص یک مولفه سخت افزاری را تعیین کنند.

5- تا حدی ، تلفن های هوشمند اورکلاک شده و تبلت تمایل به بهبود و افزایش عمر باتری دارند. این ممکن است در تضاد باشد زیرا اورکلاک منجر به مصرف بیشتر انرژی می شود. با این حال ، برخی از فرایندهای اورکلاک گزینه هایی برای کاهش ولتاژ دارند.

برای درک مفهوم توربو بوست، بلاگ توربو بوست سی پی یو را مطالعه نمایید

خطرات اورکلاک

اورکلاک بسیار عالی است ، اما با خطراتی همراه است و باید مورد توجه قرار گیرد. هنگام اورکلاک کردن ، کاری که انجام می‌شود این است که ضریب روی CPU افزایش داده می‌شود و سریعتر اجرا می‌شود. هرچه CPU را بیشتر بچرخانیم ، ولتاژ بالاتری  نیاز خواهد داشت که در نتیجه گرمای بیشتری تولید می‌کند.

گرما مشکل اصلی CPU است و گرمای بیش از حد می‌تواند عمر کوتاه‌تری را برای تراشه به دنبال داشته باشد. به طور کلی ، هنگامی که CPU شما به طور مداوم در بالای 86 درجه سانتیگراد کار می‌کند ، شروع به ورود به منطقه خطر می‌کنید. چنین دمایی مطمئناً CPU شما را فوراً از بین نمی‌برد ، اما به طور کلی می‌تواند طول عمر عملکرد را کاهش دهد. برای اکثر مردم ، این واقعاً مسئله‌ای نخواهد بود. با این حال ، تا زمانی که درجه حرارت خود را پایین نگه دارید ، این مشکلی نیست که باید نگران آن باشید. گرما فقط زمانی که یک CPU را از حدود 105 درجه سانتیگراد بیشتر کند ، کاملاً می‌کشد ، اگرچه CPU شما باید در آن نقطه به طور خودکار خاموش شود.

خطر اصلی دیگر ولتاژ است. همانطور که قبلا ذکر شد ، برای دستیابی به اورکلاک‌های بالاتر ، شما باید ولتاژ ارائه شده به CPU را افزایش دهید. ولتاژ زیاد CPU شما می‌تواند تراشه را سرخ کرده و آن را از بین ببرد. برای ایمنی مطلق ، بسیاری از افراد توصیه می‌کنند از 1.25 ولت بالاتر نروید و فقط به آنچه می‌توانید در آن ولتاژ بدست آورید بسنده کنید. با این حال ، اکثر مادربردها به شما اجازه می‌دهند قبل از اطلاع از خطر ، هر چیزی را تا 1.4 ولت تنظیم کنید.

اورکلاک cpu چیست ؟

با اورکلاک CPU خود ، می‌توانید عملکرد رایانه را بیشتر کنید. اورکلاک به شما امکان می‌دهد پردازنده خود را با سرعت کلاک بالاتر از آنچه که در ابتدا تصور می‌شد اجرا کنید. این به شما این امکان را می‌دهد تا کارهای فشرده منابع را سریعتر و روانتر انجام دهید ، مانند ویرایش فیلم یا عکس یا بازی. به طور کلی ، اورکلاک باعث می‌شود رایانه شما سریعتر شود.

اورکلاک کارت گرافیک

اورکلاک GPU ، عملکرد آن را افزایش می‌دهد. تمام پردازنده‌های گرافیکی با سرعت خاصی کار می‌کنند که ساعت اصلی نامیده می‌شود ، اما کارت‌های مختلف معمولاً می‌توانند از سرعت تعیین شده توسط سازنده فراتر روند. با اورکلاک کردن سرعت ، دمای GPU شما افزایش می‌یابد و قدرت بیشتری را به خود جلب می‌کند. مهم است که بین عملکرد بیشتر و دمای پایدار کارت گرافیک خود تعادل مناسبی پیدا کنید. هر GPU متفاوت است. در نتیجه ، شما باید سرعت‌های اورکلاک خود را آزمایش کنید تا نقطه را پیدا کنید. اگر اورکلاک کنید ، می‌توانید سرعت GPU خود را به یک سطح ایمن برگردانید. بهتر است آهسته شروع کنید و تا زمانی که متوجه مشکل نشدید راه خود را ادامه دهید.

اورکلاک رم

اورکلاک RAM می‌تواند منجر به افزایش سرعت حافظه و عملکرد بهتر رایانه شما شود. اورکلاک اغلب برای CPU یا GPU انجام می‌شود ، اما برای دستیابی به سرعت بیشتر می‌توانید RAM یا حافظه دسترسی تصادفی را نیز اورکلاک کنید. سرعت RAM که بر حسب مگاهرتز اندازه گیری می‌شود ، به سرعت انتقال اطلاعات آن اشاره دارد. هرچه سرعت انتقال داده سریعتر باشد ، عملکرد RAM بهتر است. اورکلاک RAM شامل تغییر پارامترهای خاص مانند زمان بندی و ولتاژ است تا به ماژول‌ها اجازه دهد با سرعت بیشتری نسبت به آنچه ممکن است خارج از جعبه کار کنند ، عمل کنند. تغییر فرکانس یا ولتاژ ساعت ممکن است هرگونه ضمانت محصول را باطل کرده و ثبات ، امنیت ، عملکرد و عمر پردازنده و سایر قطعات را کاهش دهد.

چگونه مانیتور را اورکلاک کنیم ؟

اورکلاک کردن مانیتور شما نرخ تازه سازی را افزایش می دهد ، که در نهایت می تواند صافی تجربه کلی شما را بهبود بخشد. اورکلاک کردن مانیتور به سادگی انجام می شود. اورکلاک آسیب زیادی به مانیتور شما نمی‌رساند ، اما باید تحت پوشش قرار گرفته باشد.

اورکلاک کردن نرخ تازه سازی روی مانیتور شما به ندرت به سخت افزار داخلی آسیب می‌رساند ، اما قابلیت‌های هر مانیتور متفاوت است. گاهی اوقات مانیتورهای گیمینگ پیشرفته دارای گزینه اورکلاک هستند. خطر اصلی اورکلاک کاهش طول عمر خود مانیتور است. اگر این کار را به درستی انجام دهید ، به زودی خواهید دید که می‌توانید از مشاهده مانیتور بیشتر از قبل لذت ببرید.

جمع بندی

در متنی که پیش رویتان بود پی بردید که اورکلاک چیست و چه مزایایی دارد؟ اورکلاک برای سی پی یو، رم، کارت گرافیک، مادر برد و مانیتور قابل انجام است تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که با توجه به نیازتان و مزایا و پیامد هایی که دارد، تصمیم بگیرید که آیا اورکلاک کردن به نفعتان هست یا نه و سپس تصمیم بگیرید.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×