بانی نو
No products in the cart.

دنیای دیجیتال

دنیای دیجیتال

دنیای دیجیتال

از عبارت دنیای دیجیتال معمولاً در هنگام تعریف تسلط دیجیتال و سواد دیجیتالی استفاده می‌شود. دنیای دیجیتال در دسترس بودن و استفاده از ابزارهای دیجیتال برای برقراری ارتباط در اینترنت ، دستگاه‌های دیجیتالی ، دستگاه‌های هوشمند و سایر فناوری‌ها است.

رشد سریع دنیای دیجیتال چالش‌ها و فرصت‌های زیادی را برای علم ، اقتصاد و جامعه به همراه دارد. دیجیتالی شدن و فناوری‌های جدید در همه جا وجود دارد – رایانش ابری ، هوش مصنوعی ، داده‌های بزرگ و اینترنت چیزهایی است که جهانی را که ما در آن زندگی می‌کنیم تغییر و تحول می‌دهد .

فناوری‌های دیجیتال از مرزها عبور می کنند و انقلابی در اقتصاد ایجاد می‌کنند و شیوه سیاست گذاری‌ها را به هم می‌ریزند.

دنیای دیجیتال چگونه بر ما تأثیر می‌گذارد؟

تحقیقات نشان می‌دهد که وقتی انسان بیش از حد از رسانه‌های دیجیتال استفاده می‌کند ، این می‌تواند بر رشد شناختی و رفتاری و حتی سلامت روحی و جسمی آنها تأثیر بگذارد. اینکه افراد تأثیر افزایش استفاده از رسانه‌های دیجیتال را مثبت یا منفی می‌دانند ، بستگی زیادی به محل زندگی آنها دارد.

آیا فناوری های دیجیتال به طور مساوی توزیع شده‌اند؟

فناوری های دیجیتال می‌توانند از طریق دسترسی راحت‌تر به خدمات درمانی ، خدمات مالی و یادگیری ، به خدمات بهتر شهروندان کمک کرده و فرصت‌های اقتصادی جدیدی را برای شرکت‌ها و افراد ایجاد کنند. اما دسترسی و استفاده از فناوری‌های دیجیتال یکسان نیست .

دنیای دیجیتال

مزایای دنیای دیجیتال :

دنیای دیجیتال تقریباً همه جنبه‌های زندگی مدرن را متحول کرده است. مسافرت ، کار ، خرید ، سرگرمی و ارتباطات تنها بخشی از زمینه‌هایی است که در دهه‌های اخیر دچار تغییر شده است. اکنون به ندرت می‌توان دستگاه الکترونیکی یا قطعه‌ای پیدا کرد که به نوعی از فناوری دیجیتال استفاده نکند. فناوری دیجیتال به این معنی است که دستگاه‌ها می‌توانند جمع و جورتر ، سریعتر ، سبک‌تر و همه کاره‌تر باشند. مقدار زیادی از اطلاعات را می‌توان به صورت محلی یا از راه دور ذخیره کرد و به سرعت جابجا کرد.

14 مزیت دنیای دیجیتال :

 1. ارتباط اجتماعی

دنیای دیجیتال ارتباط با دوستان ، خانواده و کار از راه دور را آسان می‌کند ، حتی اگر در قسمت دیگری از جهان باشید. شما می‌توانید با ویدئو ، صدا و سایر رسانه‌ها ارتباط برقرار کنید. وب سایت‌ها ، برنامه‌ها و نرم افزارها برای کمک به کاربران در معاشرت ایجاد شده‌اند. رسانه‌های اجتماعی ، پیام رسانی ، پیام کوتاه ، لپ تاپ ، تبلت و تلفن همراه برای این هستند که هیچ کس در دنیای دیجیتال احساس انزوا نکند. کاربران می‌توانند به طور منظم با اخبار مربوط به رویدادهای محلی و رویدادهای اجتماعی به روز شوند.

 1. سرعت ارتباطات

سرعت اینترنت از روزهای اولیه به طور فزاینده‌ای افزایش یافته است. پهنای باند سریعتر انتقال سریع اطلاعات را بطور لحظه‌ای در سراسر وب امکان پذیر می‌کند و امکان پخش مستقیم ویدئو و صدا ، ارسال پرونده‌های بزرگ داده و دسترسی مستقیم به داده‌ها از هرجای دنیا را فراهم می‌کند. ارتباطات رسانه‌ای سنتی می‌تواند بسیار بیشتر طول بکشد.

 1. فرصت‌های یادگیری

هر کسی که به اینترنت دسترسی داشته باشد اکنون به بخش عظیمی از دانش دنیا در مورد وب دسترسی دارد. دروس و دوره‌ها اکنون می‌توانند بصورت آنلاین ارائه شوند. پیشرفت ارتباطات به این معنی است که شما هم اکنون می‌توانید به راحتی با بیشتر مردم جهان ارتباط برقرار کنید و مستقیماً از منابع یاد بگیرید.

به عنوان مثال ، اگر در تلاش برای یادگیری یک زبان جدید هستید می‌توانید از این امکانات بهره ببرید. همچنین استفاده از فناوری دیجیتال برای افراد دارای معلولیت آسانتر است و اغلب دسترسی مساوی به آن‌ها می‌دهد.

 1. اتوماسیون

دنیای دیجیتال به طور فزاینده‌ای باعث هوشمند سازی ماشین‌ها می‌شود. در بعضی موارد ، ماشین آلات دیگر برای کار نیازی به انسان ندارند و کارگران را از انجام کارهای مکرر تکراری خلاص می‌کند. در موارد دیگر ، ماشین‌های هوشمند دارای استانداردهای بهتر ایمنی یا تجربه بهتر برای کاربر هستند.

محصولات و خدمات با پیشرفت و رایج شدن این فناوری ، افت قیمت می‌کنند. اکنون بسیاری از کارها را مشتری می‌تواند مستقیماً انجام دهد، و بدون نیاز به شخص دیگری انجام دهد که به عنوان واسطه فعالیت می کند .

 1. ذخیره سازی اطلاعات

فناوری دیجیتال امکان ذخیره اطلاعات عظیم در فضاهای نسبتاً کوچک را فراهم می‌کند. موارد زیادی مانند عکس ، موسیقی ، فیلم ، اطلاعات تماس و سایر اسناد را می‌توان در دستگاه‌های کوچک مانند تلفن‌های همراه حمل کرد. علاوه بر مکانهای فیزیکی ، داده‌ها همچنین می‌توانند بصورت آنلاین ذخیره شوند و امکان دسترسی به آن‌ها را از هر دستگاهی که به اینترنت دسترسی دارد امکان پذیر می‌کند.

گزینه‌های خلاقانه برای ویرایش فیلم‌ها و عکس‌ها با ظهور دنیای دیجیتال به طور تصاعدی افزایش یافته است. این فناوری مقرون به صرفه‌تر است و استفاده از آن آسان‌تر است.

 1. ویرایش

یکی از مزایای بزرگ فناوری دیجیتال نسبت به رسانه‌های سنتی این است که ویرایش یا دستکاری اطلاعات بسیار ساده‌تر است. ویرایش ویدئو ، که قبلاً به استودیوها و تجهیزات گران قیمت احتیاج داشت ، اکنون می‌تواند از طریق لپ تاپ انجام شود. انواع جلوه‌های عکاسی و همچنین قابلیت برش ، تغییر اندازه و تغییر خلاقانه تصاویر اکنون در دسترس هستند.

 1. تکثیر دقیق اطلاعات

یکی از نکات مهم در مورد دنیای دیجیتال این است که امکان تکثیر دقیق رسانه‌ها را فراهم می‌کند. به عنوان مثال ، می‌توانید یک گزارش کاری بنویسید و آن را به چندین گیرنده ایمیل ارسال کنید ، یا می‌توانید چندین نسخه از عکس را برای خانواده و دوستان خود توزیع کنید. اکنون پیشرفت‌هایی در فناوری در زمینه چاپ سه بعدی اتفاق می‌افتد ، که به نظر می‌رسد دنیای ما را دگرگون می‌کند.

 1. GPS

دنیای دیجیتال همراه با فناوری ماهواره سفر را متحول کرده است. سرویس‌های GPS اکنون می‌توانند موقعیت شما را به طور دقیق مشخص کنند ، شما را در زمان واقعی به دلیل ترافیک و بسته شدن جاده به روز کنند و اطلاعات به روز زیادی مانند زمان ورود به مقصد و همچنین مسیرهای جایگزین را به شما ارائه دهند. اگر می‌خواهید پمپ بنزین یا داروخانه ای پیدا کنید که باز باشد ، این فناوری این امکان را در اختبار شما می‌گذارد.

 1. حمل و نقل

بسیاری از قطارها و هواپیماها تا حدودی به فناوری دیجیتال متکی هستند. وسایل نقلیه جاده‌ای مانند اتومبیل و کامیون در آینده‌ای نه چندان دور کاملاً خودکار می‌شوند. دسترسی به جدول زمانی و همچنین رزرو هواپیما و قطار اکنون اغلب به صورت آنلاین انجام می‌شود. گذرنامه‌ها حاوی تراشه‌های دیجیتالی هستند که اطلاعات را در خود جای داده‌اند .

دنیای دیجیتال

 1. هزینه‌ کم‌تر

بسیاری از مواردی که دنیای دیجیتال ارائه می‌دهد می‌تواند به صورت رایگان قابل دسترسی باشد. ارسال ایمیل ، برقراری ارتباط از طریق تماس ویدیویی با خانواده و گشت و گذار در اینترنت معمولاً هزینه‌ای ندارد. این می‌تواند فرصت‌هایی را برای خودآموزی کم هزینه ، راه اندازی مشاغل ، خرید و فروش اقلام یا کسب درآمد اینترنتی فراهم کند.

 1. سرگرمی

دنیای دیجیتال کل صنعت سرگرمی و شیوه سرگرمی مردم را متحول کرده است . بسیاری از افراد از طریق شبکه‌های اجتماعی آنلاین یا بازی‌های رایانه‌ای سرگرم می‌شوند. رسانه‌های سنتی نیز تکامل یافته‌اند ، زیرا تلویزیون‌ها و صداوسیما همراه با رادیو دیجیتالی شده‌اند. منابع خبری سنتی مانند روزنامه‌ها ، در سال‌های اخیر ، با در دست گرفتن رسانه‌های دیجیتال ، کاهش چشمگیری داشته‌اند. اکنون بسیاری از افراد اخبار خود را از طریق شبکه‌های اجتماعی و همچنین مستقیماً از طریق وب سایت‌های خبری دریافت می‌کنند.

 1. اخبار

تعداد فزاینده‌ای از مردم اخبار خود را بصورت آنلاین یا از طریق وب سایت یا رسانه‌های اجتماعی دریافت می‌کنند. حتی رسانه‌های خبری سنتی مانند تلویزیون و رادیو دیجیتالی شده‌اند. افراد بیش از هر زمان دیگری گزینه منابع خبری را در اختیار دارند و بیشتر آنها 24 ساعته در روز در دسترس هستند.

 1. بانک و امور مالی

شکی نیست که دیجیتال سازی منجر به انقلابی در امور مالی شده است. بانکداری آنلاین یا از طریق لپ تاپ ، تبلت یا برنامه تلفن انجام می‌شود و اکنون یک امر عادی است. کاربران بانکی اکنون می‌توانند پرداخت‌های ورودی و خروجی خود را از راه دور بررسی کرده و همچنین ترتیب انتقال وجه و پرداخت قبض را بدهند.

خارج از امور بانکی ، سایر مسائل مالی مانند خرید و فروش ارز و سهام را می‌توان بصورت آنلاین انجام داد. انتقال پول بین حساب‌ها در سطح ملی و بین المللی نیز در سال‌های اخیر نوآوری زیادی داشته است.

 1. دستگاه‌های کوچکتر

یکی از تأثیرات کلی دنیای دیجیتال که تقریباً مسلم است این است که دستگاه‌ها می‌توانند بسیار کوچکتر شوند. تلفن‌هایی که با خود حمل می‌کنیم ، مینی کامپیوتر هستند ، به عنوان مثال ، می‌توانند به اینترنت وصل شوند ، به عنوان ماشین حساب کار کنند ، برنامه ریزی سفر کنند ، عکس بگیرند ، صوت و فیلم تهیه کنند ، بازی‌هایی را برای سرگرمی ما فراهم کنند و همچنین به عنوان تلفن کار کنند .

معایب دنیای دیجیتال :

به وسیله دنیای دیجیتال می‌توان مقدار زیادی داده را جمع آوری و ذخیره کرد. این می‌تواند اطلاعات خصوصی مربوط به افراد یا سازمان‌ها باشد. ایمن نگه داشتن این داده‌ها بسیار دشوار است. تنها یک اشتباه می‌تواند انبوه اطلاعات خصوصی را به دست مجرمان ، تروریست‌ها ، رقبای تجاری یا دشمنان خارجی بدهد.

داشتن حریم شخصی در دنیای دیجیتال بسیار دشوارتر شده است. به عنوان مثال ، همه افراد می‌توانند از طریق تلفن همراه خود عکس و فیلم تهیه کنند و سپس آن را به صورت آنلاین ارسال کنند.

قطع ارتباط اجتماعی هم از دیگر معایب دنیای دیجیتال است. تمایل افراد برای معاشرت و برقراری ارتباط از طریق وسایل دیجیتال بیشتر از تماس واقعی است. این می‌تواند به راحتی منجر به احساس قطع ارتباط و انزوا شود. مطالعات نشان داده است که عدم تماس در زندگی واقعی باعث افسردگی و سایر اشکال بیماری روانی در بسیاری از افراد می‌شود.

 

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*