» مقالات هارد » هارد کامپیوتر چند اینچ است؟
مقالات هارد

هارد کامپیوتر چند اینچ است؟

1399-07-23 3,924

هارد کامپیوتر چند اینچ است؟

هارد کامپیوتر چند اینچ است؟ هارد کامپیوتر یک قطعه ضروری برای کامپیوتر است ، زیرا عملکرد طبیعی آن را تضمین می کند به همین دلیل سایز هارد لپ تاپ و سایز هارد کامپیوتر اهمیت دارد. از هارد دیسک برای ذخیره کلیه پرونده ها و سیستم عامل در کامپیوتر استفاده می شود .

هارد های کامپیوتر سایز های مختلفی دارند و در پاسخ به این سوال که هارد کامپیوتر چند اینچ است؟ باید گفت که  هارد کامپیوتر ها به طور کلی به دو نوع متفاوت 2.5 و 3.5 اینچی در می آیند. به هر حال ، فرم فاکتور هارد دیسک ها نشان دهنده قطر بشقاب دیسک درون دیسک سخت است.

با فاکتورهای مختلف شکل ،HDD  2.5و 3.5HDD نیز تفاوت هایی دارند. بنابراین ، در بخش زیر توضیح هارد کامپیوتر2.5 اینچ و 3.5 اینچ را به شما نشان خواهیم داد.

مقاله پیشنهادی : انواع هارد

به طور کلی ، هارد دیسک های 3.5 اینچی برای کامپیوتر های رومیزی ساخته می شوند ، در حالی که هارد کامپیوتر 2.5 اینچی ، که با اندازه کوچک تر نشان داده می شوند ، برای لپ تاپ ها در نظر گرفته شده اند.

هارد 3.5 اینچی در لپ تاپ جای نمی گیرد و در این حالت هارد 2.5 اینچی تنها گزینه ارتقا دهنده ی لپ تاپ شماست. با این وجود ، فضای داخلی کامپیوتر های رومیزی بیش تر است و به شما امکان انتخاب هر یک از هارد های 2.5 و 3.5 اینچی را می دهد.

سایز هارد کامپیوتر 2.5 و 3.5 اینچی

اندازه هارد دیسک ها متفاوت  است. قطر هارد 2.5 اینچی به طور معمول حدود 3 اینچ است ، در حالی که قطر هارد 3.5 اینچ حدود 4 اینچ است. به طور کلی ، طول ، عرض و ارتفاع هارد  های 2.5 اینچی از هارد های 3.5 اینچی کوچک تر است.

آن ها هم چنین به صورت جمع و جور طراحی شده اند تا بتوانند در صورت وجود فضای کم ، از ابعاد باریک آن ها حداکثر استفاده را ببرند. در نتیجه ، وزن هارد کامپیوتر 2.5 اینچی بسیار کمتر از هارد کامپیوتر 3.5 اینچی است.

با گذشت زمان ، اندازه هارد دیسک در حال کاهش است و هارد های 2.5 اینچی جدیدتر از هارد های 3.5 اینچی هستند. نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که فقط این دو سایز اینچ در بازار هارد دیسک ها وجود دارد در حالی که سایز های بزرگ تر اکنون منسوخ شده اند.

محصول پیشنهادی: اس اس دی پی ان وای CS900 با ظرفیت 240 گیگابایت

کارایی هارد کامپیوتر 2.5 و 3.5 اینچی

به طور کلی ، از هارد های 2.5 اینچی در لپ تاپ استفاده می شود ، در حالی که هارد های 3.5 اینچی بیش تر در رایانه های رومیزی و سرورها استفاده می شود.

با این حال ، این بدان معنا نیست که هارد های 2.5 اینچی نمی توانند در رایانه های رومیزی نصب شوند. اگر می خواهید هارد های 2.5 اینچی را روی کامپیوتر های رومیزی نصب کنید ، یک آداپتور مورد نیاز است که اجازه می دهد هارد های 2.5 اینچی تبدیل شوند تا رابط کاربری آن مانند هارد 3.5 اینچی شود.

علاوه بر استفاده در لپ تاپ ها ، هارد های 2.5 اینچی از کاربردهای بیش تری نیز برخوردار هستند. هارد دیسک 2.5 اینچی اندازه استاندارد درایوهای SSD با ظرفیت بزرگ و همچنین اندازه استاندارد برای HDD قابل حمل خارجی است.

مزایای هارد کامپیوتر 2.5 اینچی :

دلیل اصلی نصب هارد کامپیوتر 2.5 اینچی در کامپیوتر رومیزی میزان بسیار کم صدا تولید شده توسط کم صدا ترین درایوهای 2.5 اینچی است: 19 تا 21 دسی بل با فاصله یک متر ، در مقابل 21 تا 23 دسی بل تولید شده توسط درایو متوسط 3.5 اینچی.

در کامپیوتری که مخصوص استفاده بی صدا ساخته شده است ، مانند کامپیوتری که ممکن است در استودیوی ضبط خانگی مورد استفاده قرار گیرد ، 2 تا 3 دسی بل می تواند دنیایی از تفاوت ایجاد کند.

اگرچه برای اکثر کامپیوتر های رومیزی ، یک هارد  3.5 اینچی ارجح است. هارد دیسک های 2.5 اینچی از نظر سرعت و قیمت نمی توانند با هم رقابت کنند ، توانایی خواندن داده ها حداکثر در حدود 101 مگابایت در ثانیه و هزینه 150 دلار برای 750 گیگابایت را دارند.

مقاله پیشنهادی : علت کند شدن اس اس دی

مزایای هارد کامپیوتر 3.5 اینچی :

سرعت ، ظرفیت ، قیمت و راحتی دلیل اصلی انتخاب هارد کامپیوتر 3.5 اینچی نسبت به هارد 2.5 اینچی است. درایوهای 3.5 اینچی با بالاترین ظرفیت ، 2000 گیگابایت داده را در خود جای داده است و نصب آن برای تازه کارهای کامپیوتری نیز بسیار آسان است.

برای اکثر هارد دیسک های مدرن فقط لازم است چند پیچ را ببندید و دو کابل را به هم متصل کنید. کامپیوتر شما بقیه موارد را اداره می کند. سریع ترین هارد دیسک های 3.5 اینچی می توانند داده ها را با سرعت بیش از 131 مگابایت در ثانیه بخوانند.

با هارد دیسک های 3.5 اینچی ، تمام این سرعت و ظرفیت با هزینه بسیار کمی همراه است و یک درایو 2000 گیگابایتی را می توانید فقط با پرداخت 200 دلار خریداری کنید.

برای انتخاب این که کدام هارد و چند اینچ را انتخاب کنید باید با توجه به بودجه خود قیمت منایب را برگزینید. در مورد انتخاب HDD 2.5 اینچی یا HDD 3.5 اینچی ، قیمت این دو هارد باید در نظر گرفته شود.

در مقایسه با هارد های 3.5 اینچی ، هارد های 2.5 اینچی گران تر است زیرا هارد های 2.5 اینچی دارای ویژگی ساخت و ساز سخت تر و کوچک تر و طراحی پیچیده هستند که باعث می شود انرژی کم تری مصرف شود.

بنابراین ، با وجود این ویژگی ها ، طراحی هارد کامپیوتر 2.5 اینچ دشوارتر،  بنابراین گران تر است. در حالی که هارد درایوهای 2.5 اینچی بسیار کوچک تر از هارد درایوهای 3.5 اینچی هستند ، اما شباهت های زیادی با هم دارند.

هارد دیسک (HDD) ، که به عنوان هارد دیسک یا دیسک ثابت نیز شناخته می‌شود ، یک دستگاه ذخیره سازی الکترونیکی و مکانیکی اطلاعات است. از ذخیره مغناطیسی برای ذخیره و بازیابی داده‌های دیجیتالی که با مواد مغناطیسی پوشانده شده‌اند ، استفاده می‌کند.

اندازه هارد لپ تاپ

تقریباً همه هارد دیسک‌های لپ تاپ یک اندازه هستند و از نوعی رابط SATA استفاده می‌کنند. به طور طبیعی ، مطمئن شوید که ظرفیت درایو به اندازه بزرگتر از درایویی است که تعویض می‌کنید. درایوهای لپ تاپ معمولاً دارای اندازه 2.5 اینچ هستند و می‌توانند از 160 گیگابایت تا بیش از 2 ترابایت ظرفیت داشته باشند. بیشتر سیستم‌ها بین 500 گیگابایت تا 1 ترابایت فضای ذخیره سازی خواهند داشت که برای سیستم استاندارد لپ تاپ بیش از حد کافی است. هارد دیسک‌ها و SSD ها دارای انواع مختلفی هستند. ضخامت آنها 2.5 اینچ و 7 میلی متر است و به درگاه SATA مادربرد لپ تاپ شما متصل هستند. برخی از هارد دیسک‌های لپ تاپ ضخامت 9 میلی متر داشتند. اگر یکی از آنها را تهیه کرده‌اید و سعی کرده‌اید آن را در لپ تاپ جدید قرار دهید ، مناسب نخواهد بود.

هارد لپ تاپ چند اینچ است؟

هارد دیسک‌ها توسط کابل‌های رابط استاندارد مانند PATA (Parallel ATA) ، SATA (Serial ATA) ، USB یا SAS (Serial Attached SCSI) به سیستم متصل می‌شوند. نوت بوک به طور کلی فقط می‌تواند درایوهای 2.5 اینچی را بپذیرد. درایوهای 3.5 اینچی – رایج‌ترین سایز موجود برای فروش – فقط در رایانه‌های رومیزی جا می‌شوند. هارد دیسک‌ها و SSD ها در دو اندازه معمول 3.5 اینچ و 2.5 اینچ عرضه می شوند. درایوهای 3.5 اینچی معمولاً در رایانه‌های رومیزی یا لپ تاپ‌های قدیمی استفاده می‌شوند ، درایوهای 2.5 اینچی در لپ تاپ‌ها و نوت بوک‌ها استفاده می‌شود.

هارد کامپیوتر چه شکلی است؟

معمولاً می‌توانید هارد دیسک داخلی را فقط با بازکردن پوشش دسکتاپ و حذف هارد دیسک از برج کامپیوتر مشاهده کنید. با این وجود ، اگر یک لپ تاپ (به عنوان مثال لپ تاپ دل) ، کافی است مکان را از پشت لپ تاپ محل نصب هارد دیسک جدا کرده و دیسک داخلی را بیرون بیاورید تا ظاهر آن را مشاهده کنید. به طور کلی ، یک هارد دیسک داخلی مانند تصویر زیر یا مشابه آن است. مارک‌ها یا مدل‌های دیگر دارای شکل مشابه هستند.

کلام آخر:

با توجه به موارد گفته شده به این نکته پی بردید که هارد کامپیوتر های موجود در بازار در حال حاضر 2.5 و 3.5 اینچ است و اگر بخواهید بدانید هارد کامپیوترو لپ تاپ چند اینچ است کافی است درون آن را نگاه کنید که این کار کم تر از چند ثانیه وقت می برد.

اما بدانید که اگر لپ تاپ دارید ، مطمئناً 100٪ هارد درایو شما  3.5 ” اینچی نمی باشد اما اگر کامپیوتر دسکتاپ دارید و خیلی کوچک نیست (اگر اندازه رکامپیوتررومیزی معمولی باشد ، تقریباً قطعاً هارد درایو 3.5″ اینچی است).

امیدواریم که این مقاله شما را در خرید هارد کامپیوتر راهنمایی کرده باشد و کمک شایانی به شما کرده باشد.

محصول پیشنهادی: اس اس دی وسترن دیجیتال WD Green SATA III 480GB

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×