بانی نو
No products in the cart.

نحوه ریست فکتوری ویندوز 10

ریست فکتوری کردن ویندوز 10

اگرچه ویندوز 10 یک سیستم قابل اعتماد است ، اما با گذشت زمان ، می‌توانید با مشکلات زیادی روبرو شوید. ممکن است با راه اندازی یا خاموش شدن ، استفاده بیش از حد از حافظه ، عملکرد برنامه‌های کاربردی ، تخلیه سریع باتری و سایر موارد مواجه باشید و در صورت بروز هر یک از این موارد ، ریست فکتوری ویندوز 10 مفید خواهد بود.

حتی اگر دستگاه ویندوز 10 شما در حال کار کردن است ، ممکن است نیاز به تنظیم مجدد داشته باشد. همچنین ممکن است فقط لازم باشد که تمام نرم افزارهای مخرب رایانه شخصی جدید را با استفاده از ابزار Refresh Windows مایکروسافت پاک کنید. با این حال ، این ممکن است مسئله جدی‌تری باشد که نرم افزار نمی‌تواند آن را برطرف کند.

اگر فکر می‌کنید کامپیوتر شما آنطور که باید کار نمی‌کند یا پیام‌های خطای نگران کننده‌ای دریافت می‌کنید ، ممکن است لازم باشد که رایانه خود را به تنظیمات کارخانه خود بازنشانی کنید.

حتماً قبل از تنظیم مجدد از پرونده‌های خود پشتیبان تهیه کنید تا چیزی را از دست ندهید. پس از برطرف شدن همه چیز ، می‌توانید تنظیمات خود را سفارشی کنید ، برنامه‌های خود را دوباره نصب کنید و پرونده‌های خود را دوباره برگردانید. برای انجام تنظیم مجدد در ویندوز 10 ، دستورالعمل‌های زیر را دنبال کنید.

مقاله پیشنهادی : ساخت ریگ ماینینگ

ریست فکتوری چیست؟

ریست فکتوری یا تنظیم مجدد به معنای حذف هر چیزی است که پس از تولید دستگاه روی دستگاه نبود ، بنابراین قطعاً دسترسی به برنامه‌ها یا پرونده‌های موجود در رایانه را برای شما غیرممکن می‌کند. ریست فکتوری همه برنامه‌ها را به حالت اولیه خود برمی گرداند و هر آنچه را که هنگام خروج کامپیوتر از کارخانه وجود نداشت حذف می‌کند.

این بدان معناست که داده‌های کاربر از برنامه‌ها نیز حذف خواهد شد. با این حال ، این داده‌ها همچنان در هارد دیسک باقی  می‌مانند. ریست فکتوری ساده است هر چند محدودیت‌هایی دارد. ریست فکتوری داده‌ها را در هارد دیسک باقی می‌گذارد ، بنابراین این قطعات باقی می‌مانند تا زمانی که هارد دیسک شما با داده‌های جدید رونویسی شود.

به طور خلاصه ، تنظیم مجدد یا ریست فکتوری می‌تواند به شما احساس امنیت کاذب بدهد. اگر از رایانه خود برای بازی یا کارهای مدرسه و دانشگاه استفاده کرده‌اید ، احتمالاً استفاده از ریست فکتوری برای شما خطر کمی دارد. اما اگر صاحب یک شرکت هستید و کار آن را با رایانه کامل می‌کنید ، ممکن است پاک کردن داده‌ها برای شما ریسک زیادی داشته باشد.

مقاله پیشنهادی : مایکروسافت اکانت چیست؟

ریست فکتوری کردن ویندوز 10

نحوه ریست فکتوری ویندوز 10

  1. تنظیمات را باز کنید.

روی منوی شروع کلیک کنید و نماد چرخ دنده را در پایین سمت چپ انتخاب کنید تا پنجره تنظیمات باز شود. همچنین می‌توانید برنامه تنظیمات را از لیست برنامه‌ها انتخاب کنید. در بخش تنظیمات ، برای ادامه روی بروزرسانی و امنیت کلیک کنید.

  1. گزینه‌های بازیابی را انتخاب کنید.

روی برگه بازیابی کلیک کنید و شروع به کار را در قسمت Reset this PC انتخاب کنید. اگر می‌خواهید ویندوز 10 خود را از یک منبع خارجی بازیابی کنید ، ممکن است بخواهید به یک Recovery Drive مراجعه کنید.

  1. ذخیره یا حذف پرونده‌ها

در این مرحله از ریست فکتوری ویندوز 10، شما دو گزینه دارید. یا می‌توانید پرونده‌های شخصی خود را نگه دارید و فقط برنامه‌ها و تنظیمات بارگیری شده را حذف کنید ، یا می‌توانید همه چیز را پاک کنید و از ابتدا شروع کنید. همچنین هر انتخاب یک تنظیم اضافی برای تغییر در اختیار شما قرار می‌دهد. اگر گزینه Keep my files را انتخاب کنید ، برنامه‌ها و تنظیمات به طور پیش فرض ، بصورت آنچه که در زمان جدید بودن رایانه بود ، انجام می شوند.

با کلیک روی Change settings link و خاموش کردن آن ، می‌توانید این تنظیم را خاموش کنید. اگر حذف همه موارد را انتخاب کنید ، می‌توانید هنگام ذخیره برنامه‌ها و تنظیمات ، پرونده‌های شخصی خود را حذف کنید. روی Change settings link کلیک کنید و گزینه Data erasure را روشن کنید.

  1. کامپیوتر خود را بازنشانی کنید.

هنگامی که تصمیم گرفتید که چه چیزی باید از رایانه حذف شود ، Next را بزنید و ویندوز قبل از تصمیم گیری نهایی به شما می‌گوید که چه چیزی حذف می‌شود. اگر گزینه Keep my files را انتخاب کرده باشید ، می‌توانید لیست برنامه‌هایی که با بازنشانی حذف می‌شوند ، را ببینید.

  1. کامپیوتر خود را بازنشانی کنید.

در آخر ، روی “تنظیم مجدد” یا “Reset” کلیک کنید تا ریست فکتوری ویندوز 10 شما با موفقیت انجام شود. رایانه شما مجدداً راه اندازی می‌شود و پس از گذشت چند دقیقه ، دوباره پشتیبان گیری می‌شود. هنگام بازگشت به ویندوز 10 ، خواهید دید که هر آنچه را که برای حذف انتخاب کرده‌اید از روی دستگاه پاک شده است.

مقاله پیشنهادی : ساخت قلم نوری

 

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*