» مقالات رم » چگونه vram را افزایش دهیم؟
مقالات رم

چگونه vram را افزایش دهیم؟

1399-10-24 3,920

RAM اختصاصی ویدئو(VRAM) چیست؟

افزایش VRAM چگونه انجام می‌شود در این مقاله با ما همراه باشید.

Video RAM یا VRAM ، نوع خاصی از RAM است که با واحد پردازش گرافیک یا GPU رایانه شما کار می‌کند. GPU یک تراشه در کارت گرافیک رایانه شما (یا کارت گرافیک) است که وظیفه نمایش تصاویر روی صفحه شما را دارد. اگرچه از نظر فنی نادرست است ، اما اصطلاحات GPU و کارت گرافیک اغلب به جای یکدیگر استفاده می‌شوند.

RAM ویدیوی شما دارای اطلاعاتی است که GPU نیاز دارد ، از جمله بافت بازی و جلوه‌های روشنایی. این اجازه می‌دهد تا GPU به سرعت به اطلاعات و خروجی فیلم به مانیتور شما دسترسی پیدا کند. استفاده از RAM ویدئو برای این کار بسیار سریعتر از استفاده از RAM سیستم شما است ، زیرا RAM RAM در کنار GPU کارت گرافیک قرار دارد. VRAM برای این هدف با شدت بالا ساخته شده است و بنابراین “اختصاص داده شده” است.

چگونه VRAM خود را بررسی کنیم؟

با دنبال کردن این مراحل می‌توانید به راحتی میزان VRAM خود را در ویندوز 10 مشاهده کنید تا بتوانید به افزایش VRAM اقدام کنید.

 • با فشار دادن Windows Key + I ، منوی تنظیمات را باز کنید.
 • ورودی سیستم را انتخاب کنید ، سپس روی نمایشگر در نوار کناری سمت چپ کلیک کنید.
 • به پایین بروید و روی متن تنظیمات صفحه نمایش پیشرفته کلیک کنید.
 • در منوی حاصل ، مانیتور مورد نظر جهت مشاهده تنظیمات (در صورت لزوم) را انتخاب کنید. سپس بر روی متن Display adapter Properties در پایین کلیک کنید.
 • در یک پنجره جدید ، VRAM فعلی خود را مشاهده می‌کنید که در کنار حافظه اختصاصی ویدیو ذکر شده است.
 • در Adapter Type ، بسته به اینکه چه دستگاهی دارید ، نام کارت گرافیک Nvidia یا AMD خود را مشاهده خواهید کرد. اگر AMD پردازش پردازش سریع یا Intel HD Graphics را مشاهده کنید ، از گرافیک یکپارچه استفاده می‌کنید.

انواع رم کورسیر

چگونه vram را افزایش دهیم؟

بهترین راه برای افزایش VRAM تصویری خرید کارت گرافیک است. اگر از گرافیک یکپارچه استفاده می‌کنید و از عملکرد ضعیفی رنج می‌برید ، ارتقا به کارت اختصاصی (حتی کارت گرافیک با بودجه مناسب) برای خروجی ویدیو شما معجزه می‌کند. با این حال ، اگر این گزینه برای شما نیست (مانند لپ تاپ‌ها) ، ممکن است بتوانید افزایش VRAM اختصاصی خود را از دو طریق افزایش دهید.

افزایش vram چه تاثیری بر عملکرد سیستم دارد؟

میزان RAM مشخص شده در یک کارت گرافیک خاص اولین مشخصات ذکر شده هنگام نامگذاری کارت است، به عنوان مثال 4 گیگابایت GeForce GTX 970‌، 2 گیگابایت GeForce GTX 750Ti  اما در واقع چه کاری انجام می‌دهد؟ آیا کارت با 4 گیگابایت حافظه vRAM دو برابر یک کارت با 2 گیگابایت عملکرد دارد ؟

اساساً هرچه کارت vRAM بیشتری داشته باشد‌، بافت‌های پیچیده‌تر یا مش‌های سه بعدی را بهتر می‌تواند بارگیری کند. هرچه وضوح تصویری که قصد ارائه آن را دارید بیشتر باشد‌، افزایش vram نیز مورد نیاز است. اگر بافت و تصاویری که قصد دارید بارگذاری کنید بیش از حد GPU شما را بارگیری کند‌، به حافظه RAM سیستم سرریز می‌شود‌، که به طور منفی بر عملکرد تأثیر می‌گذارد. بنابراین اساساً‌، ویدیو همچنان ارائه می‌شود‌، اما ریت فریم به یکباره سقوط می‌کند. به همین دلیل‌، vRAM بالاتر برای بازی‌های سطح بالای 4k ضروری است.

به روشی مشابه که vRAM عملکرد بازی را به طور مثبت تحت تأثیر قرار می‌دهد‌، در برنامه‌های ایستگاه کاری نیز تأثیر می‌گذارد. vRAM بیشتر بدان معنی است که پردازنده گرافیکی می‌تواند تصاویر و بافت‌های پیچیده‌تری را روی تراشه گرافیک نگه داشته و ارائه دهد و در نتیجه عملکرد سریعتری دارد. بنابراین در حالی که vRAM یک مشخصات مهم در GPU است‌اما به یاد داشته باشید که این یکی از بسیاری از موارد است. هنگام انتخاب کارت ویدیوی جدید مطمئن شوید که تمام مشخصات مربوطه را در رابطه با نیازهای خاص خود در نظر می‌گیرید.

مقاله پیشنهادی : تفاوت رم لپ تاپ و کامپیوتر چیست؟

 • افزایش VRAM در BIOS

اولین مورد ، تنظیم تخصصی VRAM در BIOS رایانه شماست. BIOS خود را وارد کرده و در منو به دنبال گزینه ای به نام Advanced Features ،Advanced Chipset Features  یا موارد دیگر بگردید. در داخل آن ، به دنبال یک دسته دوم بنام چیزی نزدیک به تنظیمات گرافیکی ، تنظیمات ویدئو یا اندازه حافظه اشتراک VGA باشید. این‌ها باید شامل گزینه‌ای برای تنظیم میزان حافظه اختصاص داده شده به پردازنده گرافیکی باشد. پیش فرض معمولاً 128 مگابایت است. اگر پس انداز کافی دارید ، اقدام به افزایش VRAM کرده و این را به 256 مگابایت یا 512 مگابایت برسانید. هر چند CPU یا BIOS این گزینه را ندارد. اگر نمی‌توانید آن را تغییر دهید ، یک راه حل وجود دارد که ممکن است به شما کمک کند.

 • افزایش VRAMجعلی

از آنجا که بیشتر راه حل‌های گرافیکی یکپارچه به طور خودکار تنظیم می‌شوند تا از میزان RAM سیستم مورد نیاز خود استفاده کنند ، جزئیات گزارش شده در پنجره Adapter Properties واقعاً اهمیتی ندارند. در واقع ، برای گرافیک یکپارچه ، مقدار Dedicated Video Memory کاملا ساختگی است. این سیستم گزارش می‌کند که ارزش ساختگی به راحتی انجام می‌شود تا بازی‌ها وقتی میزان VRAM شما را بررسی می‌کنند چیزی را مشاهده کنند.

بنابراین ، می‌توانید مقدار Registry را تغییر دهید تا مقدار VRAM سیستم شما را به بازی تغییر دهد. این در واقع منجر به افزایش VRAM شما نمی‌شود. این فقط آن ارزش ساختگی را اصلاح می‌کند. اگر بازی چون  VRAM  کافی ندارید از شروع امتناع می‌کند ، با بالا بردن این مقدار می‌توانید آن را برطرف کنید.

با وارد کردن regedit در منوی شروع ، پنجره Registry Editor را باز کنید. به یاد داشته باشید که می‌توانید سیستم خود را در رجیستری بهم ریخته ، بنابراین مراقب باشید که چکار می‌کنید.

به مکان زیر بروید:

HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Intel

بر روی پوشه Intel در نوار کناری سمت راست کلیک راست کرده و گزینه New> Key را انتخاب کنید. این کلید را GMM نامگذاری کنید. پس از ساخت ، پوشه جدید GMM را در سمت چپ انتخاب کرده و از سمت راست کلیک راست کنید. گزینه New> DWORD (32-bit) Value را انتخاب کنید. این DedicatedSegmentSize را نامگذاری کرده و به آن مقداری بدهید ، مطمئن شوید که گزینه Decimal را انتخاب کنید. در مگابایت ، حداقل مقدار 0 (غیرفعال کردن ورودی) و حداکثر 512 است.

این مقدار را تنظیم کنید ، رایانه خود را مجدداً راه اندازی کنید و ببینید آیا به اجرای یک بازی کمک می‌کند یا خیر. این روش‌ها افزایش VRAM را تضمین نمی‌کنند ، اما اگر با مشکلی روبرو شوید باز هم ارزش آزمایش دارند. اگر رم سیستم زیادی ندارید و در اجرای بازی با گرافیک یکپارچه مشکلی دارید ، سعی کنید چند رم اضافی برای استفاده در گرافیک یکپارچه اضافه کنید. مانند اکثر کارها ، این کار معمولاً غیر قابل ارتقا در لپ تاپ ساده و در دسک تاپ است.

چه نوع کارهایی نیاز به VRAM دارند؟

قبل از اینکه با اعداد مشخص صحبت کنیم ، باید ذکر کنیم که چه جنبه‌هایی از بازی‌ها و سایر برنامه‌های دارای گرافیک بیشتر از VRAM استفاده می‌کنند. عامل بزرگی در مصرف VRAM وضوح صفحه نمایش شماست.

حافظه رم تصویری بافر قاب را ذخیره می‌کند ، که یک تصویر را قبل و در طول مدتی که GPU شما آن را روی صفحه نشان می‌دهد ، نگه می‌دارد. نمایشگرهای بهتر مانند بازی‌های4K از VRAM بیشتری استفاده می‌کنند زیرا نمایش تصاویر با وضوح بالاتر پیکسل بیشتری را می‌طلبد.

گذشته از نمایشگر ، بافت‌های یک بازی می‌تواند به میزان VRAM مورد نیاز شما به شدت تأثیر بگذارد. اکثر بازی‌های رایانه ای مدرن به شما امکان می‌دهند تنظیمات گرافیکی را برای عملکرد یا کیفیت بصری دقیق تنظیم کنید.

شاید بتوانید با کارت ارزان تر (یا حتی گرافیک یکپارچه) یک بازی از چند سال پیش را در تنظیمات Low یا Medium  انجام دهید. اما حالت‌های با کیفیت بالا یا فوق العاده یا سفارشی که باعث می‌شود بافت‌های درون بازی حتی از حالت معمول بهتر به نظر برسند ، به افزایش VRAM نیاز دارند.

ویژگی‌های زیباسازی مانند anti-aliasing(هموار سازی لبه‌های دندانه دار) نیز به دلیل پیکسل‌های اضافی از VRAM بیشتری استفاده می‌کند. اگر همزمان روی دو مانیتور بازی کنید ، این شدت بیشتری دارد. بازی‌های خاص همچنین می‌توانند به مقادیر مختلف VRAM نیاز داشته باشند.

بازی‌ای مانند Overwatch از لحاظ گرافیکی خیلی طاقت فرسا نیست ، اما عنوانی با جلوه‌های روشنایی پیشرفته و بافت‌های دقیق مانند Shadow of the Tomb Raider به منابع بیشتری نیاز دارد. برعکس ، یک کارت ارزان با فقط 2 گیگابایت VRAM یا گرافیک یکپارچه برای بازی شوترهای قدیمی‌کامپیوتر کافی است. بازی‌ها در آن زمان فضایی در حدود 2 گیگابایت بیشتر VRAM در اختیار نداشتند و نیازی به افزایش VRAM نبود.

حتی اگر به بازی علاقه مند نیستید ، برخی از نرم افزارهای محبوب نیز به مقدار مناسب VRAM نیاز دارند. اگر حافظه RAM کافی ندارید ، نرم افزار طراحی سه بعدی مانند اتوکد ، به ویژه ویرایش‌های شدید در فتوشاپ ، و ویرایش فیلم با کیفیت بالا آسیب می‌بیند.

چقدر VRAM نیاز است؟

واضح است که مقدار یکسان و مناسبی از VRAM برای همه وجود ندارد. با این حال ، ما می‌توانیم چند راهنمایی اساسی در مورد میزان VRAM شما در کارت گرافیک ارائه دهیم.

 • 1الی 2 گیگابایت VRAM

این کارت‌ها معمولاً زیر 100 دلار هستند. آن‌ها عملکرد بهتری نسبت به گرافیک یکپارچه دارند ، اما نمی‌توانند بیشتر بازی‌های مدرن را در تنظیمات بالاتر از حد متوسط ​​اداره کنند. فقط اگر می‌خواهید بازی‌های قدیمی‌تری را که با گرافیک یکپارچه کار نمی‌کنند ، کارت با این مقدار VRAM خریداری کنید. برای ویرایش فیلم یا کارهای سه بعدی توصیه نمی‌شود.

 • 3 الی 6 گیگابایت VRAM

این کارت‌های میان رده برای انجام بازی‌های متوسط و تا حدودی ویرایش فیلم بسیار مناسب هستند. شما قادر به استفاده از بسته‌های بافت فوق العاده دیوانه وار نخواهید بود ، اما می‌توانید انتظار داشته باشید که بازی‌های مدرن را با کیفیت 1080p  با چند مسئله انجام دهید. اگر کمبود نقدینگی دارید ، یک کارت 4 گیگابایتی تهیه کنید ، اما اگر بتوانید مشکل هزینه را رفع کنید ، 6 گیگابایت گزینه ای مناسب برای آینده است.

انواع رم کروشیال + قیمت و لینک خرید

 • 8 گیگابایت VRAM به بالا:

کارت‌های ویدیوی پیشرفته با این میزان RAM برای گیمرهای جدی مناسب است. اگر می‌خواهید آخرین بازی‌ها را با وضوح 4K انجام دهید ، به کارت با مقدار زیادی VRAM نیاز دارید. سازندگان کارت گرافیک بسته به قدرت GPU میزان مناسب VRAM را به کارت اضافه می‌کنند و به افزایش VRAM اقدام می کنند. بنابراین ، یک کارت گرافیک ارزان قیمت 75 دلاری ، مقدار کمی‌VRAM خواهد داشت ، در حالی که کارت گرافیک 500 دلاری ، بسته بندی بسیار بیشتری خواهد داشت. اگر یک پردازنده گرافیکی ضعیف به اندازه کافی قدرتمند نباشد که بتواند ویدیویی را ارائه کند که ذخیره سازی آن 8 گیگابایت VRAM باشد ، داشتن این مقدار VRAM در کارت هدررفت است.

 • موارد شدید نگرانی برای VRAM

برای بازی platformer‌ های 2 بعدی مستقل ، نیازی به کارت با بالاترین قیمت 800 دلاری با 12 گیگابایت VRAM ندارید. واقعاً ، فقط باید نگران این باشید که وقتی کارتی که می‌خواهید بخرید در چندین گزینه VRAM موجود است چقدر VRAM بدست آورید.

مقاله پیشنهادی : تاثیر رم در بازی

اکنون که شما VRAM را درک کرده اید:

اکنون می‌دانید VRAM چیست ، چقدر به آن نیاز دارید و چگونه vram را افزایش دهید. در پایان ، به یاد داشته باشید که VRAM جنبه کوچکی از عملکرد کلی رایانه شما است. پردازنده گرافیکی ضعیف حتی با مقدار زیادی VRAM نیز عملکرد خوبی نخواهد داشت. بنابراین اگر می‌خواهید بازی و عملکرد گرافیکی را افزایش دهید ، احتمالاً ابتدا باید کارت گرافیک ، پردازنده و / یا RAM خود را ارتقا دهید و سپس اقدام به افزایش VRAM کنید.

قیمت روز رم جی‌اسکیل و لینک خرید مستقیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×