» گرافیک » فرق کارت گرافیک لپ تاپ با کامپیوتر
گرافیک

فرق کارت گرافیک لپ تاپ با کامپیوتر

1399-10-25 3,263

فرق کارت گرافیک لپ تاپ با کامپیوتر : هرکسی که برای خرید یک کیس گیم خرید کرده است می‌داند که کارت گرافیک (GPU) مهم‌ترین موضوعی است که باید در نظر گرفت. بدون داشتن یک کارت گرافیک مناسب برای بازی‌هایی که می‌خواهید انجام دهید ، شما با گرافیک‌های فرعی و یک تجربه ناامید کننده کلی گیر خواهید کرد.

خرید یک لپ تاپ مخصوص بازی کمی‌‌پیچیدگی به روند خرید اضافه می‌کند. شاید شنیده باشید که NVIDIA GTX 980 یک GPU قدرتمند است و حتی می‌تواند VR را اجرا کند و این لپ تاپ دارای یک GTX 980M است. شما لپ تاپ را خریداری می‌کنید ، به خانه می‌آورید و متوجه می‌شوید که نمی‌توانید یک بازی اخیرا لانچ شده را با تنظیمات فوق انجام دهید. چه چیزی را نشان می‌دهد؟

بیایید فرق کارت گرافیک لپ تاپ با کامپیوتر را بررسی کنیم.

مقاله پیشنهادی : DDR در کارت گرافیک چیست؟

تفاوت کارت گرافیک لپ تاپ با کامپیوتر

مقدار فضای موجود در ‌کامپیوتر شخصی لپ تاپ را در مقابل مقدار فضای موجود در کامپیوتر در نظر بگیرید. در لپ تاپ فضای کمتری وجود دارد ، حتی یک لپ تاپ مخصوص بازی بزرگ. این کمبود فضا به طور سنتی خواستار کارت گرافیکی متفاوت از آنچه برای ‌کامپیوتر طراحی شده است می‌شود. NVIDIA ، تا آخرین کارت‌های سری 10 خود ، این کارت‌های گرافیک را چیزی مشابه نامگذاری می‌کند و فقط یک M به شماره اضافه می‌کند AMD با GPU‌های ‌کامپیوتر و لپ تاپ خود مشابه این کار را انجام می‌دهد.

در حالی که معماری پردازنده گرافیکی لپ تاپ و دسکتاپ یکسان است ، اما این همان جایی است که شباهت‌ها به پایان می‌رسد. اگر AMD Radeon R9 380 را با AMD Radeon R9 M380 مقایسه کنید ، فرق کارت گرافیک لپ تاپ با کامپیوتر مشهود می‌شود و تقریباً نیمی‌از عملکرد نسخه موبایل را نسبت به نسخه ‌کامپیوتر دریافت خواهید کرد.

کدوم یک را باید خرید؟ لپ تاپ یا کامپیوتر

اینکه لپ تاپ یا دسکتاپ را برای بازی خریداری می‌کنید یا نه ، به این بستگی دارد که می‌خواهید چه بازی‌هایی انجام دهید و چه مقدار پول می‌خواهید خرج کنید. لپ تاپ‌ها معمولاً گرانتر از نسخه های دسکتاپی آن‌ها هستند (اگرچه این شکاف طی سالهای گذشته کمتر شده است) اما قابل حمل تر است.

قبل از اینکه اقدام به  خرید لپ تاپ جدیدی بکنید ، مطمئن شوید که لپ تاپ دارد کارت گرافیک دارد یا خیر ، و در صورت وجود ، مطمئن شوید که تفاوت کارت گرافیک لپ تاپ با کامپیوتر را برسی خواهید کرد.

فرق کارت گرافیک لپ تاپ با کامپیوتر

  • کارایی

کاری که با ‌کامپیوتر انجام می‌دهید در تصمیم گیری بین لپ تاپ و ‌کامپیوتر تفاوت ایجاد می‌کند. تمام اجزای ‌کامپیوتر هنگام کار گرما می‌دهند و اتلاف گرما در لپ تاپ‌ها دشوارتر است. در نتیجه ، اجزای لپ تاپ برای جلوگیری از ایجاد گرما به سرعت اجزای ‌کامپیوتر کار نمی‌کنند. به عنوان مثال ، CPU‌های لپ تاپ (پردازنده‌ها) معمولاً 50-60٪ عملکرد پردازنده‌های رومیزی را دارند. به طور کلی ، کامپیوترها می‌توانند با انواع حافظه کامپیوتر بیشتری به روز شوند ، زیرا در آن‌ها اسلات بیشتری در دسترس است. اگر شما یک کارت گرافیک اختصاصی دارید ، فرق کارت گرافیک لپ تاپ با کامپیوتر این است که کارت گرافیک لپ تاپ دارای سرعت 70-80٪ کامپیوتر هستندکارت گرافیک کامپیوتر نیز به طور کلی از کیفیت بالاتری برخوردار هستند.

مقاله پیشنهادی :راهنمای خرید کارت گرافیک

سوال بعدی که باید بپرسید این است که آیا شما همیشه از کامپیوتر طراحی گرافیک خود به عملکرد سطح ‌کامپیوتر نیاز دارید؟ به طور کلی کاهش سرعت پردازنده و پردازنده گرافیکی را فقط هنگام رندر یا ویرایش ویدئو یا پردازش عکس مشاهده خواهید کرد. کامپیوتر‌های رومیزی نیز معمولاً دارای اسلات‌های حافظه RAMبیشتری هستند. معمولاً این اسلات‌ها پر نمی‌شوند ، اما افزودن حافظه بیشتر آسان است. همچنین می‌توانید حافظه را در ‌کامپیوتر لپ تاپ ارتقا دهید ، اما معمولاً یک لپ تاپ به اندازه اسلات در دسترس نیست.

  • ماندگاری

اجزای دسکتاپ و لپ تاپ از قدرت قابل مقایسه ای برخوردار هستند. با این وجود ، در صورت خرابی یک قطعه یا کافی نبودن ، عوض کردن اجزای موجود در ‌کامپیوتر آسان‌تر است. ‌کامپیوتر‌ها نیز گزینه‌های پیکربندی بیشتری را در اختیار دارند بدون اینکه خودتان قطعات را سفارشی یا تغییر دهید. بنابراین دیگر تفاوت کارت گرافیک لپ تاپ با کامپیوتر در ماندگاری است.

محصول پیشنهادی: کارت گرافیک ایسوس PHOENIX GTX 1650 O4GD6

  • عملکرد

کارت گرافیک دسکتاپ عملکرد بهتری را ارائه می‌دهد. برای کارهایی مانند بازی ، ویرایش سه بعدی و موارد دیگر. کارت گرافیک دسکتاپ از گرم شدن بیش از حد جلوگیری می‌کند. این اجزا همچنین برای عملکرد بهتر متفاوت طراحی شده اند. کارت گرافیک لپ تاپ به دلیل اندازه لپ تاپ یکپارچه است. و لپ تاپ چقدر جمع و جور است. از لپ تاپ برای قابلیت حمل استفاده می‌شود. و لپ تاپ های مخصوص بازی با کارت گرافیک بهتر باعث بزرگتر شدن آن می‌شوند. عملکرد تا حدودی معادل کارت گرافیک دسکتاپ است. عملکرد کارت گرافیک لپ تاپ کمتر از کارت گرافیک دسکتاپ است. به این دلیل است که لپ تاپ سیستم خنک کننده بهتری مانند کامپیوتر ندارد.

  •  سرعت کلاک

یکی دیگر از تفاوت های کارت گرافیک لپ تاپ با کامپیوتر این است که کارت گرافیک موجود در دسکتاپ به دلیل فضای بیشتری که توسط آن پشتیبانی می‌شود سرعت کلاک بهتری دارد. سیستم خنک کننده بهتری هنگام انجام کارهای شدید یا بازی در رایانه رومیزی ارائه می‌شود. کارت گرافیک های لپ تاپ به دلیل فضای کم ، سرعت کلاک کمتری دارند و سیستم خنک کننده کمی‌دارند و با سیستم خنک کننده کامپیوتر مطابقت ندارد. بنابراین اورکلاک در کارت گرافیک لپ تاپ امکان پذیر نیست. برخی از پردازنده های گرافیکی وجود دارند که پیشرفت کرده اند اما هنوز قادر به ارائه سرعتی مشابه کارت گرافیک دسک تاپ نیستند.

  • به روزرسانی

به دلیل بزرگ بودن کامپیوتر به روزرسانی کارت گرافیک امکان پذیر است و کار ساده ای است. به دلیل عملکرد بالا ، می‌توان کارت گرافیک را با توجه به کار و ترجیح خود ، به روزرسانی یا تعویض کرد. کارت گرافیک لپ تاپ یکپارچه است به همین دلیل اجازه ارتقا یا جایگزینی آن‌ها را نمی‌دهد. این به دلیل کوچک بودن و تقاضای قابلیت حمل در بین افراد است. لپ تاپ های مخصوص بازی دارای کارت گرافیک بهتری هستند که باعث بزرگتر شدن آن می‌شوند اما قابل ارتقا نیستند.

مقاله پیشنهادی : وظیفه کارت گرافیک

  • طراحی و نوع

طراحی تفاوت دیگر کارت گرافیک لپ تاپ با کامپیوتر است. سرعت پردازنده گرافیکی در کامپیوتر بیشتر از لپ تاپ است. شماره مدل ممکن است یکسان باشد. اما نوع آن از یک رایانه شخصی به دیگری متفاوت است.  طراحی در کارت گرافیک لپ تاپ همان کارت گرافیک دسکتاپ نیست. عملکرد با کارت گرافیک دسکتاپ مطابقت ندارد. شماره مدل ممکن است یکسان باشد اما نوع آن متفاوت باشد. به عنوان مثال ،  “M” بعد از شماره کارت گرافیک مانند GTX 970M از نظر عملکرد از NVIDIA GTX 950 که برای رایانه رومیزی ساخته شده است پایین تر است.

محصول پیشنهادی: کارت گرافیک ایسوس TUF RTX 3090 O24G GAMING

  •  گرافیک مجتمع یا اختصاصی

کامپیوتر  به دلیل کارایی و فضای بالا دارای گرافیک اختصاصی است که منجر به داشتن سرعت بهتر می‌شود.

لپ تاپ دارای اندازه جمع و جور دارای گرافیک یکپارچه است.

  •  نرم افزار

از گرافیک های دسک تاپ برای بازی های با کارایی بالا ، مدل های سه بعدی و کارهای فشرده استفاده می‌شود. که نیاز به اورکلاک دارد و سیستم خنک کننده بهتری دارد. لپ تاپ های مخصوص بازی که از کارت گرافیک لپ تاپ تشکیل شده اند از آنها برای انجام بازی ها ، انجام کارهای فشرده و فتوشاپ استفاده می‌شود. عملکرد مقایسه شده در کارت گرافیک نسبت به دسکتاپ کمتر است زیرا نمی‌تواند سیستم خنک‌کننده بهتری را ارائه دهد. این به دلیل اندازه کوچک و قابل حمل آن است. اورکلاک کردن امکان پذیر نیست. این روزها لپ تاپ های بازی پیشرفته عملکرد بهتری دارند و تا حدودی معادل کارت گرافیک دسکتاپ هستند. اما یک پردازنده گرافیکی متوسط ​​لپ تاپ برای کارهای روزمره ، مرور طبیعی و استفاده منظم بهتر است. حتی گاهی اوقات امکان بازی های با وضوح پایین یا حتی بازی های قدیمی ‌را فراهم می‌کند.

  •  قیمت

تفاوت دیگر کارت گرافیک لپ تاپ با کامپیوتر در قیمت است. کارت گرافیک کامپیوتر به نسبت کارت گرافیک لپ تاپ گران نیست اما سرعت و عملکرد بهتری دارد. کارت گرافیک لپ تاپ به دلیل قابلیت حمل و عملکرد بسیار گران است.

نتیجه گیری:

تفاوت کارت گرافیک لپ تاپ با کامپیوتر به این صورت است که با این که کارت گرافیک برای هر دو کار یکسانی را انجام می‌دهد اما عملکرد و سرعت متفاوت است. اگر کسی به دنبال پردازنده گرافیکی بهتری است و از نظر قابلیت حمل و نقل مشکلی ندارد ، کاربر می‌تواند به دنبال پردازنده گرافیکی کامپیوتر باشد. اگر قابلیت حمل و نقل ضروری باشد ، بهترین لپ تاپ مخصوص بازی با کارت گرافیک نیز بهترین گزینه است. اگرچه گیمرها با توجه به بودجه و راحتی خود ، کامپیوتر را ترجیح می‌دهند که هر زمان بخواهند می‌توانند کارت گرافیک خود را به روز کنند.

محصول پیشنهادی: کارت گرافیک ایسوس TUF RTX3060TI O8G GAMING

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×