» مقالات رم » تاثیر رم در سرعت کامپیوتر
مقالات رم

تاثیر رم در سرعت کامپیوتر

1400-08-25 7,230

تاثیر رم در سرعت کامپیوتر

RAM وسیله‌ای است که رایانه شما اطلاعات موقت را در حالی که رایانه شخصی روشن است در آن ذخیره می‌کند. تاثیر رم در سرعت کامپیوتر ، در دو شکل خودش را نشان می‌دهد. یکی از نظر میزان حافظه و دیگری سرعت نامی حافظه.

برخی از فرآیندهای کامپیوتری از حافظه بیشتری نسبت به سایرین استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، مایکروسافت ورد برای تولید اسناد خود به حافظه زیادی نیاز ندارد. اما اگر در حال انجام یک بازی ویدیویی هستید یا سعی در ویرایش عکس یا ویدیو دارید، سرعت داده می‌تواند فوق العاده بالا باشد. و اجرای چندین برنامه به طور همزمان می‌تواند از رم اضافی نیز استفاده کند.

رم استاتیک در مقابل رم دینامیک

رم استاتیک و رم دینامیک انواع بسیار متفاوتی از فناوری هستند. SRAM نوع بسیار سریعی از حافظه است که داده‌ها را بدون نیاز به کامپیوتر برای تازه کردن دائمی داده‌های ذخیره شده خود ذخیره می‌کند. در مقابل، رم پویا بسیار کندتر است زیرا سیستم باید محتوای خود را به سرعت، بارها و بارها بازنویسی کند.

شاید درک این تمایز مفید باشد، اما از منظر عملی، نیازی به دانستن چیزهای زیادی در مورد SRAM ندارید. DRAM نوع رایج رم است که در انواع کامپیوترهای شخصی (هم مک و هم ویدوز) استفاده می‌شود.

تاثیر رم در سرعت کامپیوتر

DDR2 و DDR3

اکثر رایانه‌های شخصی مدرن از حافظه DDR2 یا DDR3 استفاده می‌کنند. DDR مخفف Double Data Rate است و کامپیوتر مدل خاصی که دارید با انواع خاصی از حافظه DDR کار می‌کند. قبل از ارتقاء و مشاهده و خرید رم ، حتماً راهنمای کاربر یا وب سایت رایانه شخصی خود را بررسی کنید.

مقاله پیشنهادی : از کجا بفهمیم رم و کارت گرافیک لپ تاپ چنده؟

چقدر رم نیاز دارید؟

همانطور که گفتیم یکی از شکل های تاثیر رم در سرعت کامپیوتر ، مسئله‌ی حجم رم می‌باشد. در واقع هیچ پاسخ درستی برای این سوال وجود ندارد که چه میزان رمی برای سیستم در نظر بگیریم. مقدار RAM مورد نیاز شما بستگی به نوع و تعداد برنامه‌هایی دارد که قصد دارید اجرا کنید.

به عنوان مثال، یک رایانه معمولی که فقط یک مرورگر وب و نرم افزار پردازش کلمه را اجرا می‌کند، می‌تواند به راحتی با حافظه محدود (مانند 4 یا 8 گیگابایت) کار کند. اگر در حال ویرایش ویدیو هستید یا بازی‌های ویدیویی فشرده گرافیکی بازی می‌کنید، باید رم اضافی مانند 16 گیگابایت اضافه کنید.

سرعت کامپیوتر شما به چند عامل بستگی دارد و RAM اغلب حتی مهمترین آن نیست. پردازنده یا CPU کامپیوتر شما عموماً مهمترین معیار است. همچنین، هارد دیسک تأثیر شگفت انگیزی بر سرعت ظاهری رایانه شخصی دارد.

رایانه‌هایی که درایوهای مکانیکی قدیمی‌تری دارند ممکن است احساس کندی داشته باشند زیرا مهم نیست که CPU و RAM چقدر سریع هستند، باز کردن برنامه‌ها و بارگیری داده‌ها از درایو چرخان ممکن است زمان زیادی طول بکشد. درعوض، یک درایو حالت جامد SSD می‌تواند یک کامپیوتر را به شدت سریع کند. اگر بودجه محدودی دارید و باید بین ارتقا به SSD یا دریافت رم اضافی یکی را انتخاب کنید، به طور کلی با SSD وضعیت بهتری خواهید داشت.

آیا رم روی سرعت راه اندازی رایانه تأثیر می گذارد؟

ظرفیت و سرعت حافظه سیستم یا RAM رایانه شما می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر سرعت راه اندازی رایانه شما داشته باشد. رم سریعتر می‌تواند سرعت ارتباط با پردازنده را بهبود بخشد و زمان بارگذاری را کاهش دهد. همچنین داشتن ظرفیت رم کافی برای بارگذاری کل سیستم عامل و تمامی برنامه‌های راه اندازی، زمان بارگذاری را بهبود می‌بخشد.

مقاله پیشنهادی : تفاوت هارد و رم در چیست؟

ظرفیت رم

مهم‌ترین ویژگی رم کامپیوتر در رابطه با سرعت راه اندازی، ظرفیت رم است. RAM یک راه حل ذخیره سازی حافظه بسیار بزرگ و نسبتاً سریع برای رایانه است. هنگامی که رایانه شما در حال راه اندازی است، برنامه‌ها را از هارد دیسک به رم رایانه منتقل می‌کند. با افزودن بیش از آنچه که برای نگهداری همه برنامه‌های راه اندازی لازم است، بهبود زمان راه اندازی را با RAM مشاهده نخواهید کرد.

به گفته Gizmodo، افزودن رم بیشتر برای افزایش ظرفیت کلی می‌تواند زمان راه اندازی شما را بهبود بخشد.

اگر رایانه شما رم کافی برای نگهداری تمام داده‌های برنامه نداشته باشد، رایانه از چیزی به نام فایل صفحه استفاده می‌کند، این فایلی است که روی هارد دیسک ذخیره می‌شود و به عنوان حافظه اضافی برای رایانه عمل می‌کند. برای ذخیره برنامه‌های غیرفعال استفاده می‌شود، اما منوط به سرعت دسترسی بسیار پایین‌تر به داده‌ها در هارد دیسک است.

به عنوان مثال، اگر رایانه شما در هنگام راه اندازی 2 گیگابایت داده بارگیری کند و بیش از 2 گیگابایت رم داشته باشید، در شرایط بهینه خواهید بود. با این حال، اگر فقط 1 گیگابایت رم دارید، رایانه شما به شدت از فایل صفحه استفاده می‌کند. کاهش حافظه مجازی می‌تواند زمان راه اندازی شما را چندین برابر افزایش دهد، بسته به میزان مصرف.

محصول پیشنهادی: رم جی اسکیل Trident Z Royal Elite 32GB (16GBx2) 3600MHz CL16

تاخیر

تأخیر اصطلاحی است که برای توصیف سرعتی که RAM می‌تواند داده‌ها را با CPU رایانه ارسال و دریافت کند استفاده می‌شود. هر چه تاخیر کمتر باشد، تاثیر رم در سرعت کامپیوتر بیشتر است. عملکرد کم تاخیر می‌تواند زمان راه اندازی کامپیوتر را در مقایسه با RAM استاندارد با تاخیر بالا بهبود بخشد.

طبق گفته Extreme Tech، RAM با تاخیر کم می‌تواند سرعت کلی را تا 4 درصد افزایش دهد. با این حال، افزایش عملکرد واقعی می‌تواند بین 1 تا 4 درصد باشد. رم بهبود یافته می‌تواند تا 11 ثانیه در زمان راه اندازی 3 دقیقه‌ای از بین برود.

پردازنده و مادربرد دون مشکل نیز می‌توانند بار داده را مدیریت کنند، اما هارد دیسک نمایش را کند می‌کند. هارد دیسک به سرعت RAM یا CPU نیست. به گفته سایت خدمات کامپیوتری Data Doctors، هارد دیسک کندترین قسمت کامپیوتر است. هارد دیسک‌های حالت جامد عملکرد بهتری نسبت به هارد دیسک‌های مکانیکی سنتی دارند، اما همچنان کندترین دستگاه حافظه روی کامپیوتر هستند.

محصول پیشنهادی: رم جی اسکیل Trident Z Royal Gold 16GB (8GBx2) 4000MHz CL16

آیا اضافه کردن رم بیشتر به رایانه شما آن را سریعتر می کند؟

به طور کلی، هرچه رم سریعتر باشد، سرعت پردازش نیز بیشتر می‌شود. با رم سریعتر، سرعت انتقال اطلاعات به اجزای دیگر توسط حافظه را افزایش می‌دهید. سرعت RAM بر حسب مگاهرتز (MHz)، میلیون‌ها سیکل در ثانیه اندازه‌گیری می‌شود تا بتوان آن را با سرعت کلاک پردازنده شما مقایسه کرد. برای دسکتاپ‌ها و لپ تاپ‌ها، سرعت حافظه می‌تواند از 1333 مگاهرتز استاندارد تا سرعت 2133 مگاهرتز متغیر باشد.

سرعت پردازنده شما و سرعت گذرگاه مادربرد کامپیوتر عوامل محدود کننده سرعت RAM نصب شده در کامپیوتر شما هستند.

ارتقاء رم به دلیل توانایی رایانه و در دسترس بودن اسلات‌های توسعه برای افزودن رم محدود است. اغلب، ارتقاء RAM ممکن است مستلزم جایگزینی ماژول‌های RAM موجود با ماژول‌های بزرگ‌تر باشد که مجدداً توسط توانایی رایانه محدود شده‌اند. بسیاری از تبلت‌ها و برخی لپ‌تاپ‌های سطح ابتدایی رم قابل ارتقا ندارند. رایانه خود را در وب سایت پشتیبانی شرکت جستجو کنید و قبل از خرید رم توسعه یافته، مشخصات رایانه را بررسی کنید.

تاثیر رم در سرعت کامپیوتر

ارتقا رم

با شناخت تاثیر رم بر سرعت کامپیوتر ، شاید این پیشنهاد به شما شده باشد که رم دستگاه خود را ارتقاء دهید. اگر می‌خواهید RAM خود را برای بهبود عملکرد رایانه خود ارتقا دهید، ابتدا میزان رم رایانه‌تان و اینکه پردازنده از یک ثبات 32 بیتی (X86) یا 64 بیتی استفاده می‌کند را مشخص کنید.

ویندوز 10
 1. روی منوی Start کلیک راست کرده و System را انتخاب کنید.
 2. در قسمت System در کنار حافظه نصب شده (RAM) می‌توانید میزان رم رایانه خود را مشاهده کنید.
 3. در قسمت System، قسمت System type، می‌توانید رجیستر مورد استفاده رایانه خود را مشاهده کنید.
ویندوز 8
 1. در صفحه شروع، روی برنامه Desktop کلیک کنید تا به دسکتاپ بروید.
 2. نشانگر ماوس خود را در گوشه سمت چپ پایین دسکتاپ مکث کرده و کلیک راست کنید تا لیست گزینه‌ها باز شود.
 3. در لیست گزینه‌ها، روی System کلیک کنید.
 4. در قسمت System در کنار حافظه نصب شده (RAM) می‌توانید میزان رم رایانه خود را مشاهده کنید.
 5. در قسمت System، در قسمت System type، می‌توانید رجیستر مورد استفاده رایانه خود را مشاهده کنید.
ویندوز 7
 1. منوی سیستم را با کلیک بر روی دکمه Start، کلیک راست بر روی Computer و سپس Properties را در لیست گزینه‌ها، باز کنید.
 2. در قسمت System در کنار حافظه نصب شده (RAM) می‌توانید میزان رم رایانه خود را مشاهده کنید.
 3. در قسمت System، در System type، می‌توانید رجیستر مورد استفاده رایانه خود را مشاهده کنید.

به یاد داشته باشید، مهم است که برنامه ریزی کنید که چگونه می‌خواهید از رایانه خود چه در حال حاضر و چه در آینده استفاده کنید.

محصول پیشنهادی: رم لپ تاپ کروشیال 32GB 3200MHz CL22

محدودیت های سیستم عامل

امروزه اکثر کامپیوترها مجهز به سیستم عامل 64 بیتی هستند. برخی از کامپیوترها طراحی‌های قدیمی‌تری دارند و از سیستم عامل 32 بیتی (X86) استفاده می‌کنند. قبل از اینکه RAM خود را ارتقا دهید، مطمئن شوید که سیستم عامل شما از مقدار جدید حافظه پشتیبانی می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×