» چاپگر (Printer) » آموزش نحوه تمیز کردن درام پرینتر hp
چاپگر (Printer)

آموزش نحوه تمیز کردن درام پرینتر hp

1399-12-10 1,392

آموزش نحوه تمیز کردن درام پرینتر hp : با توجه به اینکه پرینترهای لیزری در بالای هد پرینتر خود دارای تکنولوژی پیشرفته هستند، انتظار دارید که تمیز کردن و نگهداری آن‌ها دشوار باشد. اما در مقایسه با پرینترهای جوهر افشان که قسمت داخلی آن غالباً از مواد مرکب به هم ریخته تشکیل شده است  به طور شگفت انگیزی تمیز کردن پرینترهای لیزری و تمیز کردن درام پرینتر به شرط داشتن ابزار و تجهیزات مناسب‌، بسیار آسان است.

در این راهنمای گام به گام ، ما آموزش نحوه تمیز کردن درام پرینتر hp را به طور ایمن و موثر نشان خواهیم داد‌، همچنین برخی از راهنمایی ها در مورد ابزارهایی که برای انجام صحیح کار به آن‌ها نیاز دارید را تقسیم می‌کنیم.

آنچه برای تمیز کردن درام پرینتر hp نیاز دارید.

از آنجا که درام‌های پرینتر از تونر پودری در فرآیند چاپ استفاده می‌کنند‌، برای اطمینان از حذف کامل ذرات ریز‌، باید از چند ابزار تخصصی استفاده کنید. در زیر‌، ما ابزارها و تجهیزات تخصصی مورد نیاز برای تمیز کردن موثر پرینتر لیزری را شرح داده ایم.

  • پارچه تونر فعال شده:

پارچه یکبار مصرف است که وقتی با کشش پارچه فعال می‌شود دارای پوشش غیر روغنی است که ذرات را به راحتی خارج می‌کند.

  • ایزوپروپیل الکل / آئروسل اسپری داستر:

الکل ایزوپروپیل که گاهی اوقات به عنوان مالش الکل شناخته می‌شود‌، برای تمیز کردن تجهیزات مکانیکی ایده آل است زیرا به سرعت تبخیر می‌شود و هیچ مایعی را پشت سر نمی‌گذارد. برای اطمینان از باقی ماندن پسماند پس از تمیز کردن‌، از این استفاده کنید. از داستر اسپری هوا می‌توان برای رسیدن به آن مکان‌های دشوار و از بین بردن ذرات تونر استفاده کرد.

  • ماسک گرد و غبار:

در صورت استنشاق‌، اگرچه خطرناک نیست‌، اما تونر پودر شده گاهی اوقات باعث تحریک بویای می‌شود. قبل از باز کردن محفظه تونر پرینتر hp‌، از تهویه مناسب اتاق اطمینان حاصل کنید و ماسک گرد و غبار را استفاده کنید تا مطمئن شوید مشکلی برای خود ایجاد نمی‌کنید.

  • دستکش لاتکس:

اگر در معرض پوست قرار گیرد‌، تونر می‌تواند باعث تحریک شود. برای جلوگیری از این کار دستکش لاتکس یا لاستیکی بپوشید.

  • Toner Vacuum اختیاری:

Toner vacuum یک دستگاه دستی قدرتمند است که می‌تواند به آرامی ‌تونر را از داخل پرینتر لیزری خارج کند. این تونرها گرچه بسیار مفید هستند‌، اما گرانند، بنابراین ما آن را به عنوان یک ابزار اختیاری در تمیز کردن درام پرینتر hp مشخص کرده ایم.

آموزش نحوه تمیز کردن درام پرینتر hp

هنگامی‌که با تجهیزات بالا تکمیل شد‌، وقت آن است که پرینتر خود را باز کنید و به کار بپردازید. قبل از انجام این کار‌، ما می‌خواهیم به شما یادآوری کنیم که در صورت عدم احساس راحتی در کار با اجزای داخلی‌، مطمئن شوید که با یک تکنسین باتجربه پرینتر یا کسی که تجربه قبلی دارد و می‌تواند مواد تمیز را برای شما کامل کند‌، تماس بگیرید.

یک هشدار قبلی … در داخل پرینتر شما چند قسمت وجود دارد که نباید با انگشتان آن‌ها را لمس کنید و در هنگام تمیز کردن باقیمانده از آن‌ها تا حد ممکن ملایم باشید زیرا به راحتی آسیب می‌بینند و در صورت لزوم باید جایگزین شوند. این‌ها شامل درام تونر است که اغلب می‌تواند در کارتریج تونر تعبیه شود اما گاهی اوقات یک واحد جداگانه است. این یک استوانه سبز به نظر می‌رسد و توسط یک پوشش پلاستیکی به نام قیف تونر پوشانده خواهد شد. پس در تمیز کردن درام پرینتر hp تا حد ممکن آرام و ملایم رفتار کنید.

مقاله پیشنهادی : تفاوت پرینتر لیزری و جوهر افشان

مراحل تمیز کردن درام پرینتر hp

مرحله 1: خاموش‌ کردن و خنک شدن پرینتر

برق پرینتر لیزری خود را خاموش کنید ، سیم برق آن را از برق جدا کنید ، آن را از کامپیوتر جدا کرده و طبقه های کاغذ آن را جدا کنید. 15 دقیقه صبر کنید تا به اجزای داخلی آن زمان داده شود تا خنک شوند و بتوانید راحت آن‌ها را لمس کنید.

مرحله 2: حذف و تمیز کردن کارتریج تونر

روزنامه را روی سطح صاف و هم سطح که در دسترس منطقه کارتان است قرار دهید. در اینجا قسمت‌های پرینتر را جوری تنظیم کنید که نتوانند باعث لکه های تونر شوند.

مرحله 3: ایمنی کار

ماسک گرد و غبار و دستکش های محافظ بر روی صورت خود بگذارید.

مرحله4: باز کردن پرینتر

جعبه پرینتر را باز کرده و کارتریج تونر را با احتیاط بلند کنید. آن را روی سطح پوشانده شده قرار دهید.

 مرحله 5 :

داخل پرینتر خود را بررسی کنید تا نحوه برداشتن و تمیز کردن درام پرینتر hp را تعیین کنید. اگر با چرخاندن یا فشار دادن مکانیزم قفل کردن ، بتوان آن را از بین برد ، از مرحله 7 عبور کنید. اگر فقط با برداشتن غلتک های چاپ دسترسی به آن امکان پذیر است ، به مرحله بعدی بروید. اگر مطمئن نیستید ، کتابچه راهنمای پرینتر hp را بررسی کنید یا به وب سایت سازنده مراجعه کنید.

مرحله6 :

در این مرحله از آموزش نحوه تمیز کردن درام پرینتر hp یک پیچ گوشتی صاف را بین اولین غلتک چاپی و یکی از گیره های قفل آن قرار دهید. پیچ گوشتی را به عقب بکشید تا گیره از آن جدا شود ، برای کلیپ مخالف این کار را تکرار کنید و سپس غلتک درام را از پرینتر بلند کنید. این کار را برای دو غلتک دیگر تکرار کنید و هر سه را روی قسمت تحت پوشش قرار دهید.

مرحله 7:

درام پرینتر hp را بلند کنید. مراقب باشید از تماس با لبه های سخت که باعث ایجاد لکه هایی در سطح آن می شود خودداری کنید. با دقت آن را روی قسمت پوشانده شده قرار دهید.

مرحله 8 :

چ انتهای پارچه تونر را بگیرید و طوری بیرون بکشید که انگار می خواهید آن را کش دهید. این میکرو فیبرهای خاص پارچه را که برای جمع آوری و به دام انداختن ذرات ریز تونر طراحی شده اند، فعال می کند. می‌توانید به جای آن از یک پارچه تمیز و بدون پرز استفاده کنید ، اما یک پارچه تونر ایده آل است. قسمت خارجی درام را پاک کنید تا تونر شل از بین برود.

مرحله9:

یک پنبه را با 99 درصد الکل ایزوپروپیل خالص مرطوب کرده و سپس از آن برای پاک کردن تکه های تونر چسبیده به درام و استفاده کنید. غلطک های چاپ را با پارچه تونر یا پارچه بدون پرز تمیز کنید.

مرحله10:

تونر ریخته شده را از طریق گوشه و شکاف داخلی پرینتر با استفاده از برس رنگی با یک موی نرم، برداشته و سپس با پارچه تونر یا پارچه بدون پرز، دیواره های داخلی و کف دستگاه را پاک کنید.

مرحله 11:

کارتریج تونر را با یک پارچه تونر یا پارچه بدون پرز پاک کنید و سپس آن را به پرینتر برگردانید.

مرحله 12:

پرینتر را ببندید و طبقه‌های کاغذ آن را تعویض کنید.

مرحله آخر از آموزش نحوه تمیز کردن درام پرینتر hp

حداقل 30 دقیقه محل را ترک کنید تا ذرات تونر موجود در هوا ته نشین شوند. ماسک گرد و غبار و دستکش‌های محافظ خود را تا زمانی که از اتاق خارج شوید  بیرون نیاورید.

تمیز کردن کارتریج

اگر کاغذهای شما کثیف می‌شود و کار شما تا آنجا که می‌تواند خوب به نظر نمی‌رسد در این صورت ، ممکن است لازم باشد کارتریج‌های جوهر خود را تمیز کنید. با برداشتن کارتریج‌ها و استفاده از وسایل تمیز کننده برای پاک کردن جوهر اضافی ، می‌توانید چاپگر خود را در مدت زمان کوتاهی دوباره راه اندازی کنید. به طور معمول ، توصیه می‌شود کارتریجوگهای داخل فیلتر شما هر 3 ماه یکبار برای ماندگاری کارتریج‌ها و همچنین فیلتراسیون بهتر جریان آب تمیز شود.

  1. کارتریج را از پرینتر بردارید.

قبل از لمس چاپگر ، یک جفت دستکش لاتکس بپوشید. جوهر به طور کلی به همه جا می‌رسد و تمیز کردن دستان شما دشوار است. اگر به لاتکس حساسیت دارید ، به جای آن می‌توانید از دستکش لاستیکی یا وینیل استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که چندین جفت دستکش در دست دارید. اگر سعی کنید کارتریج‌ها را با دستکش‌های آغشته به جوهر تمیز یا دوباره نصب کنید ، روند تمیز کردن را به تأخیر می‌اندازید.

قبل از باز کردن چاپگر ، آن را از برق بکشید. مهم است که هیچ یک از این کارها را در اطراف چاپگر متصل انجام ندهید. با این حال ، برخی از چاپگرها به شما اجازه نمی‌دهند جوهر را تغییر دهید مگر اینکه چاپگر به برق متصل باشد. اگر این مورد برای چاپگر شما درست است ، درپوش آن را بلند کرده و کارتریج‌ها را بردارید. سپس ، چاپگر را از برق بکشید و به مرحله بعدی بروید.

اگر چاپگر خود را از برق جدا کرده و سپس آن را باز کردید و متوجه شدید که نمی‌توانید کارتریج‌ها را جدا کنید ، سعی نکنید آنها را به زور بیرون بیاورید. ممکن است به قسمت داخلی چاپگر خود آسیب برسانید.

چاپگر خود را باز کنید تا کارتریج‌ها خارج شوند. کارتریج‌های جوهر در نزدیکی جلوی چاپگر قرار دارند ، بنابراین به دنبال یک فلپ در بالای محل کاغذ چاپگر باشید و آن را بالا بیاورید تا داخل چاپگر نمایان شود. سپس ، به دنبال دو کارتریج باشید که در یک طرف چاپگر قرار دارند. این باید به راحتی بالا بیاید ، بنابراین هنگام باز کردن چاپگر نیازی به فشار نیست.

کارتریج‌ها را به آرامی یکی یکی جدا کنید. بالای هر کارتریج را فشار دهید تا از نگهدارنده کارتریج جدا شود. کارتریج‌ها محکم در نگهدارنده‌های خود قرار می‌گیرند ، بنابراین ممکن است مجبور شوید آنها را کمی تکان دهید تا شل شوند. سپس ، آنها را به صورت جداگانه از چاپگر بیرون آورید.

  1. کارتریج های جوهر خود را بارگیری کنید.

قسمت بیرونی کارتریج‌ها را با یک حوله کاغذی پاک کنید. یک دستمال کاغذی بردارید و یک چهارم آن را تا کنید. سپس ، مقدار کلاه ایزوپروپیل الکل را روی حوله بریزید و حوله را به آرامی در پشت و زیر کارتریج بمالید تا تجمع جوهر از بین برود.  کارتریج را چندین بار مالش دهید تا مطمئن شوید که جوهر اضافی را از بین برده‌اید.

نکته: اگر مقدار زیادی جوهر اضافی وجود داشته باشد ، به احتمال زیاد ناحیه‌ای که کارتریج در آن قرار دارد را می‌پوشاند. قبل از اینکه کارتریج را داخل آن قرار دهید ، مقداری الکل ایزوپروپیل را در اطراف محل نگهداری آن بمالید تا جوهر موجود در آن خارج شود.

سر چاپ را با یک سواب پنبه مرطوب تمیز کنید. سر چاپ منطقه‌ای است که خود کارتریج جوهر را می‌پوشاند. سواب پنبه را در آب ولرم خیس کرده و به آرامی فقط در این قسمت قرار دهید. چندین بار با انتهای سواب پنبه روی سر چاپ بروید تا کاملاً تمیز شود. اگر نگران ذخایر معدنی موجود در آب لوله کشی خود هستید ، از آب مقطر استفاده کنید.

نوار مدار رنگی را با یک سواب پنبه مرطوب دیگر بمالید. این نوار در پشت کارتریج جوهر قرار دارد. چند قطره آب روی سواب پنبه بریزید و با هدایت سواب به جلو و عقب مدار را با ظرافت تمیز کنید.

3-4 بار روی نوار بروید تا مطمئن شوید که کاملاً تمیز شده است.

آب اضافی کارتریج‌های جوهر را برداشته و بگذارید خشک شوند. یک سواب پنبه‌ای استفاده نشده بردارید و سر چاپ و مدار را پاک کنید تا مطمئن شوید کارتریج‌ها خشک شده‌اند. سپس ، بگذارید کارتریج‌ها با قرار دادن آنها روی یک حوله کاغذی و اجازه دادن به مدت 15 دقیقه خشک شوند.

  1. مجددا کارتریج‌ها را بارگیری کنید.

کارتریج‌ها را دوباره در نگهدارنده‌های خود قرار دهید. کارتریج‌ها را با فشار دادن به سمت پایین و هل دادن آنها به داخل نگهدارنده‌ها در جای خود قرار دهید. شما باید صدای کلیک را بشنوید که به شما اطلاع می‌دهد که کارتریج دوباره سر جایش قرار گرفته است. کارتریج‌ها را با شست و انگشت اشاره تکان دهید تا مطمئن شوید شل نشده‌اند. آنها باید محکم در نگهدارنده‌های کارتریج قرار بگیرند.

چاپگر را ببندید و دوباره آن را وصل کنید. درپوش چاپگر را پایین آورده و دستگاه را دوباره به برق وصل کنید. چاپگر را روشن کرده و چند ثانیه فرصت دهید تا دوباره راه اندازی شود.

چاپگر خود را با چاپ یک صفحه آزمایش کنید. قسمتی از صفحه را سیاه و سفید و قسمت دیگری از آن را رنگی کنید تا مطمئن شوید که هر دو کارتریج پشتیبان گیری شده و بدون مشکل کار می‌کنند. نیازی نیست صفحه را با کلمات یا تصاویر پر کنید ، بنابراین فقط چند جمله تایپ کنید. سپس ، آن جملات را در قسمت دیگری از صفحه کپی و جایگذاری کنید. تکه کاغذ را چاپ کنید تا ببینید جوهر چقدر محکم به نظر می رسد و رنگها چقدر روشن هستند. برای این کار فقط باید از 1 تکه کاغذ استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×