» لپ‌تاپ و نوت‌بوک » آموزش صحیح تمیز کردن لپ تاپ
لپ‌تاپ و نوت‌بوک

آموزش صحیح تمیز کردن لپ تاپ

1400-01-26 974

تمیز کردن لپ تاپ از مواردی هست که به آن فکر کرده اید. طبیعی است که بر روی بدنه لپ تاپ، با گذر زمان، آلودگی بنشیند. اما شاید بارها شنیده باشید که نباید هر چیزی را بر روی لپ تاپ بکشید. مخصوص صفحه لپ تاپ. با این بلاگ همراه ما باشید تا شما را با نحوه تمیز کردن لپ تاپ و نقاطی که نیاز به ظریف کاری دارند، آشنا کنیم.

تمیز کردن لپ تاپ

در حالی که لپ تاپ‌ برای حمل و نقل بسیار مناسب هستند،‌ در نهایت روی میزهای چسبناک رستوران،‌ پیشخوان‌ آشپزخانه مملو از میکروب و ملافه‌ی تخت که به ندرت شسته می‌شوند برخورد میکند. علاوه بر این،‌ دستان شما می‌توانند فضای داخلی لپ تاپ را کثیف کنند و وقتی به این فکر ‌کنید به لزوم تمیز کردن لپ تاپ پی خواهید برد.

مهم ترین قسمت و همچنین حساس ترین قسمت لپ تاپ که بیشتر از همه با آن سر و کار دارید و کثیفی آن حس بد به شما می‌دهد، صفحه نمایش لپ تاپ می‌باشد. در اولین قدم به تمیز کردن صفحه لپ تاپ می‌پردازیم.

تمیز کردن صفحه لپ تاپ

چند نوع مختلف از صفحه نمایش وجود دارد و  تمیز کردن هر یک از سطوح متفاوت است. بسیار مهم است که بدانید چگونه صفحه مخصوص خود را تمیز کنید زیرا اگر این کار را اشتباه انجام دهید ، مواد فعال موجود در مواد تمیز کننده می‌توانند بر روی صفحه نمایش کریستال‌های حساس تأثیر بگذارند یا به صورت خط و خش آسیب دائمی ایجاد کنند.

نکات مهم در نحوه تمیز کردن صفحه لپ تاپ

 • همیشه قبل از تمیز کردن کامپیوتر و مانیتور خود را خاموش کنید.
 • از رطوبت اضافی اجتناب کنید ، به خصوص اگر در اطراف دوشاخه‌ها و پورت‌ها را تمیز می‌کنید.
 • از پارچه‌های میکروفیبر نرم و بدون پرز و اجسام سخت و ساینده استفاده نکنید.
 • هرگز تمیز کننده را مستقیماً روی صفحه خود اسپری نکنید. آن را روی یک پارچه اسپری کنید و از پارچه برای پاک کردن صفحه نمایش استفاده کنید.
 • از نوع صفحه نمایش خود مطلع باشید و در صورت وجود هرگونه تردید به دستورالعمل سازنده برای نظافت مراجعه کنید. پاک کردن سطح کلیدها و موس همزمان با تمیز کردن صفحه نمایش ضرری ندارد ، زیرا بسیاری از میکروب‌ها در آن سطوح قرار دارند. هنگام پاکسازی گرد و غبار استفاده از پارچه خشک میکروفیبر همیشه بی‌خطر است.

Mac Screens در مقابل PC Screens

می‌دانیم که صدها مدل مختلف کامپیوتر و مانیتور باید در نظر گرفته شوند ، اما به طور کلی ، صفحه نمایش‌ها یا دارای نور پس زمینه LED هستند که با پیکسل‌های LCD ساخته شده‌اند، یا یک سطح با روکش شیشه‌ای غیر ال سی دی هستند. لازم به ذکر است، برخی از صفحه‌های شیشه‌ای مات با بافت نانو هستند که به پارچه پرداخت مخصوص تولید کننده نیاز دارند و نباید با چیز دیگری تمیز شوند.

صفحه‌های LCD بیشتر در معرض آسیب مواد شوینده هستند ، اما از آنجایی که معمولاً در لپ تاپ‌های رایانه‌ای و مانیتورهای رایانه‌ای مستقل استفاده می‌شوند ، بسیاری از محصولات با کاربری آسان برای تمیز کردن آنها موجود است.

تمیز کردن آن‌ها سخت نیست، اما باید مراقب باشید تا به سطح و هیچ یک از عناصر LED آسیب نرسانید. آب و صابون می‌توانند باعث آسیب شوند. استفاده از تمیزکننده LCD بدون الکل ، آمونیاک و استون برای تمیز کردن صفحه LCD همیشه ایمن‌ترین و موثرترین است. اکثر صفحه‌های رایانه Mac دارای روکش شیشه‌ای هستند و با استفاده از پاک کننده‌های شیشه مانند Windex یا پارچه‌ای که به آرامی به الکل آغشته شده است، راحت‌تر از محصولات LCD تمیز و بدون خط و خش حل می‌شوند.

صفحه‌های شیشه‌ای با بافت نانو در محصولاتی مانند Apple Pro Display XDR یا iMac نیاز به استفاده از پارچه صیقل دهنده ویژه‌ای دارند که توسط اپل فروخته می‌شود.

بلاگ تمیز کردن درام پرینتر hp برای گرفتن آلودگی های این قسمت حساس، برای مطالعه مناسب است

تمیز کردن صفحه لپ تاپ بدون ال سی دی (روکش شیشه‌ای)

 • دستگاه خود را خاموش کرده و آن را از برق جدا کنید.
 • با پاک کردن گرد و غبار از روی صفحه با یک پارچه خشک میکروفیبر شروع کنید.
 • برای اثر انگشت و لکه‌ها ، ایزوپروپیل الکل را روی پارچه اسپری کنید ، یا از دستمال الکلی از قبل مرطوب شده یا دستمال ضد عفونی کننده Clorox برای تمیز کردن سطوح غیر متخلخل مانند صفحه استفاده کنید. از سفید کننده استفاده نکنید.
 • سطح و گوشه‌های شیشه را پاک کنید ، مراقب باشید که رطوبت اضافی از دستمال یا پارچه خارج نشود.
 • اجازه دهید صفحه نمایش با هوا خشک شود.
 • در صورت باقی ماندن خطوط باقی مانده ، از یک پارچه میکروفیبر برای پاک کردن آن‌ها استفاده کنید.
 • نحوه تمیز کردن صفحه کامپیوتر LCD یا LED
 • دستگاه خود را خاموش کرده و آن را از برق جدا کنید.
 • گرد و غبار را با یک پارچه خشک میکروفیبر پاک کنید.
 • برای تمیز کردن لکه‌ها و خطوط روی صفحه ، یک اسپری تمیز کننده LCD را روی یک قسمت عاری از گرد و غبار پارچه میکروفیبر خود قرار دهید.
 • سطح را کاملاً پاک کنید.
 • اجازه دهید صفحه نمایش با هوا خشک شود.
 • در صورت باقی ماندن خطوط باقی مانده ، لبه خشک پارچه میکروفیبر نیز به پاکسازی آن‌ها کمک می‌کند.

تمیز کردن صفحه لمسی لپ تاپ

 •  بهترین نکته در مورد تمیز کردن لپ تاپ صفحه‌ی لمسی،‌ به خصوص تبلت‌ و تلفن‌ هوشمند،‌ این است که آنها معمولاً با یک صفحه محافظ اضافی ارائه می‌شوند که تمیز کردن آن را بسیار آسان تر می‌کند. با این حال،‌ شما باید همان اقدامات احتیاطی را که در مورد صفحه لپ تاپ استاندارد انجام می‌دهید،‌ انجام دهید.
 • در حالی که لپ تاپ‌ صفحه لمسی همیشه از مواد مشابه تلفن‌ هوشمند و تبلت ساخته نمی‌شوند،‌ اما ممکن است اغلب به همان حساسیت داشته باشند. بهترین کار این است که یک پارچه میکروفیبر برداشته و با استفاده از همان تکنیکی که قبلاً ذکر شد،‌ یک صفحه پاک کنید.
 • اگر قصد ندارید قبل از هر بار استفاده از لپ تاپ صفحه لمسی،‌ دستان خود را بشویید،‌ باید سعی کنید آن را به مراتب بیشتر تمیز کنید. تمام آلودگی‌ که روی نوک انگشتان شما روی صفحه شما انجام می‌شود می‌تواند باعث ایجاد تجمع اساسی باکتری شود.

صفحه‌ی لمسی به ویژه به فشار حساس هستند،‌ بنابراین اطمینان حاصل کنید که هنگام تمیز کردن خیلی محکم فشار نمی‌دهید زیرا این کار می‌تواند حسگرها را فرسوده کند یا حتی به ‌آن‌ها آسیب برساند. همچنین باید قبل از تمیز کردن صفحه نمایش خود را خاموش کنید.

هنگام یادگیری نحوه تمیز کردن نمایشگر یا صفحه لپ تاپ،‌ همیشه بهتر است‌ ایمن باشید. شما مقدار قابل توجهی پول در لپ تاپ و سایر لوازم الکترونیکی خود سرمایه گذاری کرده اید. عاقلانه است که مبلغ کمی ‌را برای مراقبت و نگهداری آ‌نها سرمایه گذاری کنید.

خریدن یک پارچه میکروفیبر که فقط برای لپ تاپ روی میز خود نگه دارید،‌ به همراه یک کیت محلول تمیز کننده ممکن است چند دلار برای شما هزینه داشته باشد اما برای پاک کردن لپ تاپ لازم است.

اگر صفحه لمسی شما دچار مشکل شده است، بلاگ علت کار نکردن صفحه لمسی لپ تاپ می‌تواند در این امر به شما کمک کند.

تمیز کردن فن لپ تاپ

همه رایانه‌ها ، چه رومیزی یا لپ تاپ ، دارای سیستم خنک کننده برای پردازنده‌ها و اجزای داخلی هستند. پردازنده‌های کامپیوتری میلیون‌ها محاسبه را در ثانیه انجام می‌دهند که هریک به بار الکتریکی نیاز دارند.

پس از مدتی ، اگر پردازنده به درستی سرد نشود ، بیش از حد گرم می‌شود. تولیدکنندگان غالباً برای جذب گرما از پردازنده ، یک سری هیت سینک و یک فن خنک کننده نصب می‌کنند. با این حال ، اگر فن با گرد و غبار مسدود شود ، ممکن است پردازنده به درستی سرد نشود و خراب شود. برای مشاغل کوچک با منابع محدود ، خرابی لپ تاپ‌ها می‌تواند فاجعه بار باشد.

یک راه آسان برای تمیز کردن فن در لپ تاپ این است که درپوش را بردارید ، گرد و غبار را از بین ببرید و تیغه‌های فن را با یک پارچه نرم پاک کنید. البته توصیه می‌کنیم برای این کار، بلاگ تخصصی “تمیز کردن فن لپ تاپ” را مطالعه نمایید.

چند وقت یکبار لپ تاپ خود را تمیز کنیم؟

نیازی به گفتن نیست که لپ تاپ‌ باید مرتباً تمیز شوند تا عاری از میکروب باشند و در بهترین حالت کار کنند. در حالت ایده آل،‌ باید حداقل هفتگی به تمیز کردن لپ تاپ خود اقدام کنید تا باکتری‌ و گرد و غبار موجود در آن باعث اختلال در عملکرد آن نشود.

صفحه کلید معمولاً‌ کثیف ترین قسمت لپ تاپ است. حذف نظافت منظم می‌تواند منجر به بیماری مکرر و رشد باکتری‌ شود و حتی عملکرد لپ تاپ را کاهش دهد.

برای شناخت زیر قطعات رایانه، توصیه می‌کنیم بلاگ تعریف کامپیوتر و اجزای آن را مطالعه نمایید

تمیز کردن بدنه لپ تاپ

قبل از هرگونه تمیز کردن،‌ لپ تاپ خود را خاموش کرده و در صورت لزوم آن را از برق بکشید. اگر یک لپ تاپ با باتری قابل جابجایی دارید،‌ آن را نیز بیرون بیاورید. آنچه نیاز دارید

 • تجهیزات / ابزارها
 • دو پارچه میکروفیبر
 •  مسواک کوچک یا مسواک خشک

مواد

 •  مایع ظرفشویی
 • آب
 • پنبه
 •  ایزوپروپیل الکل
 •  هوای فشرده (اختیاری)
 • اسفنج ملامینه (اختیاری)
 • حوله‌ی تمیز کننده مانیتور LCD (اختیاری)
 • خلال دندان (اختیاری)
 • دستورالعمل‌

اکنون که لپ تاپ شما خاموش و از برق خارج شده است وقت پاک کردن لپ تاپ است پس یک محلول از یک قسمت مایع ظرفشویی را به پنج قسمت آب ولرم مخلوط کنید.

کیس را پاک کنید

یکی از پارچه‌ی میکروفیبر را در محلول آغشته کرده و خوب آن را بیرون بکشید تا فقط مرطوب شود و نچکد. با بسته شدن لپ تاپ،‌ قسمت بیرونی آن را با پارچه مرطوب پاک کنید. اگر ته کیس کثیفی زیادی دارد،‌ ممکن است لازم باشد از اسفنج ملامینه استفاده کنید تا خاک را به آرامی ‌پاک کنید.

برای وصل کردن دو لپ تاپ به یکدیگر، بلاگ چگونه دو کامپیوتر را بهم وصل کنیم را مطالعه نمایید

پورت‌ها و منافذ خنک کننده را تمیز کنید. به درگاه‌ و دریچه‌ نگاهی بیندازید تا مطمئن شوید که عاری از گرد و غبار، و تجمع ذرات دیگر هستند. این امر خصوصاً در صورت سیگار کشیدن،‌ حیوانات خانگی و استفاده از لپ تاپ در خانه بسیار مهم است.

با استفاده از هوای فشرده می‌توانید به سرعت آن‌ها را پاک کنید. فقط مطمئن شوید که از زاویه‌ای اسپری کنید تا گرد و غبار از دهانه خارج شود و پاک کردن لپ تاپ به درستی انجام شود،‌ نه در عمق آن برود.

فن پشت دریچه‌ی خنک کننده برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد لپ تاپ ضروری است. اما ورودبیش از حد هوای فشرده به داخل پره‌ باعث چرخش بیش از حد آن‌ها و آسیب رساندن به فن می‌شود. از یک خلال دندان یا پنبه برای نگه داشتن تیغه‌ در جای خود استفاده کنید باعث می‌شود تا گرد و غبار را از بین ببرد.

برای آشنایی با فلت لپ تاپ این بلاگ را مطالعه نمایید تا با ماهیت صفحه نمایش لپ تاپ آشنا شوید

لوازم جانبی لپ تاپ را تمیز کنید

اگر از ماوس،‌ صفحه کلید،‌ پد لمسی یا هدفون خارجی استفاده می‌کنید،‌ باید آن‌ها را نیز تمیز کنید. از پارچه میکروفیبر بدون پرز و کمی ‌الکل استفاده کنید تا همه چیز تمیز شود.

و کیسه یا کوله پشتی ای که برای حمل آن لپ تاپ استفاده می‌کنید نیز همین طور. خلاص شدن از خاک،‌ گرد و غبار موجود در کیف کمک می‌کند تا لپ تاپ تازه تمیز شده شما به بهترین شکل کار کند.

نکات تمیز نگه داشتن لپ تاپ

 •  اگر مایعات را روی لپ تاپ خود ریختید،‌ بلافاصله آن را خاموش کرده و از یک پارچه خشک میکروفیبر برای جذب رطوبت استفاده کنید. لپ تاپ را طوری تنظیم کنید که صفحه کلید رو به پایین باشد تا مایعات باقیمانده تخلیه شود. قبل از انجام هرگونه تمیز کردن لپ تاپ لازم است قبل از شروع مجدد،‌ اجازه دهید تا لپ تاپ کاملاً خشک شود.
 • مایعات ریخته شده که پاک کرده اید هنوز هم می‌توانند در داخل لپ تاپ شما کمین کنند و باعث خوردگی شوند. بلافاصله لپ تاپ خود را به یک تعمیرگاه برسانید تا بتواند باز،‌ بررسی و تمیز شود.

محصول پیشنهادی: لپ تاپ ایسوس مدل VivoBook X543MA Celeron(N4020)-4GB-1TB-INTEL-HD

هوای فشرده ( Compressed Air )

هوای داخل قوطی هوای فشرده عاری از گرد و غبار است و برای تمیز کردن کیبورد لپ تاپ یا داخل لپ تاپ ، از جمله فن آن ، ایده آل است. این قوطی‌ها معمولاً ارزان هستند و در اکثر فروشگاه‌هایی که رایانه می‌فروشند و در برخی موارد حتی داروخانه‌ها نیز در دسترس هستند.

از سوی دیگر ، یک قوطی هوای فشرده دقیقاً سازگار با محیط زیست نیست. هر قوطی از فلز و پلاستیک ساخته شده است که با هم ادغام شده‌اند و همیشه نمی‌توان آنها را به راحتی بازیافت کرد. علاوه‌بر این ، هوای فشرده همیشه در صورت نیاز به آن در دسترس نیست. این کار عاقلانه‌ای نیست که اجازه دهید کامپیوتر به دلیل کثیف شدن فن داغ شود فقط به این دلیل که به قوطی هوا دسترسی ندارید. اگر مراقب باشید ، می‌توانید لپ تاپ را بدون هوای فشرده تمیز کنید.

هرگز سخت افزار را از رایانه جدا نکنید مگر اینکه از قطعات کار رایانه آگاهی داشته باشید. همچنین ، هرگز از جاروبرقی برای حذف گرد و غبار استفاده نکنید. دستگاه می‌تواند باعث تخلیه استاتیک شود و می‌تواند به سخت افزارهای حساس آسیب برساند ، حتی اگر لپ تاپ به منبع تغذیه وصل نباشد.

محصول پیشنهادی: لپ تاپ ایسوس مدل VivoBook 15 R1502ZA Core i5(1235U)-8GB-512GB SSD-2G(IRIS)-Full HD-TFT

نتیجه گیری

واضح است که تولیدکنندگان لپ تاپ و لوازم جانبی رایانه توصیه‌ی مختلفی در مورد تمیز کردن لپ تاپ و سطوح آن با مواد ضد عفونی کننده دارند. اگرچه پاک کننده‌ها‌ ممکن است حاوی حلال‌ یا سایر مواد پاک کننده بالقوه ساینده باشند،‌ اما آن‌ها برای از بین بردن میکروب‌ ساخته شده اند.

صابون و آب یا یک پارچه میکروفیبر به خودی خود قدرت پاک کنندگی یکسان با ضد عفونی کننده‌ را ندارد،‌ اما اگر نگران تأثیرگذاری بر عملکرد رایانه خود هستید،‌ ممکن است جایگزین ایمن تری باشد. اگر قصد خرید لپ تاپ دارید باید در حفظ و تمیز نگه داشتن آن هم اطلاعات کافی داشته باشید امیدوارم این مقاله برایتان مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×