» آموزشی » آیا کد لغو هک گوشی وجود دارد؟ از بین بردن هک گوشی
آموزشی

آیا کد لغو هک گوشی وجود دارد؟ از بین بردن هک گوشی

1400-01-26 37,957

آیا تا به حال شده که احساس کنید که گوشی موبایل‌تان هک شده است؟ آیا با نحوه از بین بردن هک گوشی آشنا هستید؟ هک کردن گوشی ساده‌تر از چیزی است که تصور می‌کنید. برای مثال، با نصب یک نرم افزار جاسوسی می‌توان کنترل گوشی فردی دیگر را در دست گرفت.

تصور آنکه گوشی ما تحت دسترسی فردی ناشناس قرار گرفته و او به اطلاعات شخصی ما نظارت کامل دارد، امری ترسناک است؛ زیرا، اکثر ما اطلاعات و عکس‌های شخصی‌مان را در گوشی نگه می‌داریم. به همین خاطر، هک شدن گوشی، یکی از بزرگ‌ترین خطراتی است که ما را تهدید می‌کند.

توجه داشته باشید که امن‌ترین دستگاه‌ها هم در معرض هک شدن قرار دارند و متاسفانه سیستمی وجود ندارد که به طور قطعی تضمین کند که قابل هک نیست؛ زیرا، هکرها همیشه راهی برای ورود به انواع سیستم‌ عامل‌ها و دستگاه‌ها پیدا می‌کنند.

در این مقاله قصد داریم تا شما را با راه‌های از بین بردن هک گوشی آشنا نماییم تا در صورت هک شدن گوشی، مانع از سرقت اطلاعات شخصی‌تان شوید.

روش‌های از بین بردن هک گوشی:

در صورتی که نشانه هک گوشی را در دستگاه‌تان مشاهده کردید و مطمئن شدید که گوشی شما هک شده است، استفاده از ترفند و راهکارهای زیر به شما کمک خواهد کرد تا دست هکر را از دستگاه‌تان کوتاه کنید. همچنین، ترفندهای زیر، دسترسی افراد سودجو به اطلاعات شخصی‌تان را سخت‌تر می‌کند.

1) آپدیت گوشی برای رفع هک گوشی

خوشبختانه، هر چند وقت یکبار نسخه‌های جدیدی برای آپدیت سیستم عامل انواع گوشی به بازار ارائه می‌شود. آپدیت‌های جدید سیستم عامل می‌تواند باعث افزایش امنیت دستگاه شوند و گوشی را از تهدیدها و خطرها در امان نگه‌ دارد. متاسفانه، بسیاری از افراد به روز رسانی گوشی را امری بیهوده و وقت‌گیر می‌دانند و از عواقب آپدیت کردن دستگاه آگاهی کامل ندارند.

لازم به ذکر است که یکی از روش‌های از بین بردن هک گوشی ، به روز رسانی سیستم عامل گوشی به طور دائم است. بنابراین، تلاش کنید که همیشه دستگاه‌تان را به روز نگه دارید.

برخی از سازندگان تلفن همراه، آپدیتی خاص جهت افزایش امنیت سیستم عامل گوشی‌های همراه ارائه می‌کنند و تلاش می‌کنند تا امنیت گوشی‌های تولید شده را تضمین کنند. بنابراین، یکی از راه‌های از بین بردن هک گوشی را می‌توان به روز رسانی سیستم عامل دانست.

2) پاک کردن اپلیکیشن‌های مشکوک برای رفع هک گوشی

یکی از ساده‌ترین روش‌های از بین بردن هک گوشی، پاک کردن اپلیکیشن‌های مشکوک و ناشناسی است که بدون آگاهی از شما بر روی دستگاه‌تان نصب شده است.

همچنین، تحت هیچ شرایطی اپلیکیشن‌های ناشناس را بر روی دستگاه‌تان نصب نکنید. برای اطمینان از مخرب نبودن اپلیکیشن‌ها و در امان ماندن از خطر هکرها، بهتر است که اپلیکیشن را از اپ‌استور یا گوگل‌پلی دانلود کنید. اپلیکیشن‌هایی که در گوگل پلی و اپ استور قرار دارند، چندیدن بار مورد بررسی قرار گرفته و از فیلترهای خاصی عبور کرده‌اند.

نصب اپلیکیشن‌های مشکوک از سایت‌های نامعتبر، یکی از پیش پا افتاده‌ترین دام‌های افراد سوءاستفاده‌گر برای شما است که از طریق آن به دستگاه شما دسترسی پیدا می‌کنند و باعث سرقت اطلاعات‌تان می‌شوند. بنابراین، تنها اپلیکیشن‌هایی را نصب کنید که از امن بودن آن‌ها اطمینان کامل دارید.

3) بررسی اپلیکیشن‌های نصب شده بر روی گوشی:

گاهی اوقات اپلیکیشن‌های جدیدی بر روی دستگاه‌تان نصب می‌کنید که دارای کدهای مخرب و ابزاری برای جاسوسی هکر ها هستند. به همین خاطر توصیه می‌کنیم که قبل از نصب هر برنامه از امن بودن آن مطمئن شوید.

4) پسورد گذاشتن روی اپلیکیشن ها برای از بن بردن هک گوشی

با پسورد گذاشتن بر روی اپلیکیشن‌ها، دسترسی هکر محدود خواهد شد. رمزگذاری کردن اپلیکیشن‌های مهم، یکی دیگر از روش‌های از بین بردن هک گوشی است.

بنابراین، اگر اطلاعات مهمی بر روی دستگاه یا ایمیل‌تان دارید، بر روی آن‌ها یک پسورد قرار دهید تا در صورت هک شدن گوشی، هکر قادر به دسترسی به تمام اطلاعات مهم دستگاه‌تان نباشد.

توجه داشته باشید که هرچه لایه‌های امنیتی گوشی‌تان بیشتر باشد، دسترسی هکر هم محدودتر خواهد شد و این موضوع به نفع شما خواهد بود.


5) غیرفعال سازی قابلیت‌های ذخیره پسورد و لاگین خودکار:

امروزه، مرورگرهای اینترنتی دارای قابلیت‌های خاص و متنوعی هستند تا کار را برای کاربر آسان‌تر کنند. یکی از این قابلیت‌ها، ذخیر پسورد در مرورگر است که لاگین را برای کاربر آسان می‌کند. متاسفانه این قابلیت‌ها می‌تواند خطری برای امنیت شما به حساب بیاید.

این قابلیت باعث می‌شود که یوزرنیم « username» و پسورد« Password » شما به صورت خودکار در مرورگری که از آن استفاده کرده‌اید، ذخیره شود و با هربار مراجعه به سایت، لاگین به طور خودکار انجام شود. بدین ترتیب، هکرها و افراد سودجو می‌توانند به اطلاعات مرتبط به یوزرنیم و پسورد شما دسترسی پیدا کنند.

برای جلوگیری از سرقت اطلاعات شخصی و از بین بردن هک گوشی، قابلیت ذخیره خودکار را در مرورگر اینترنتی دستگاه‌تان غیرفعال کنید.

6) به شبکه‌های وای‌فای ناشناس وصل نشوید تا گوشی شما هک نشود

یکی از ترفندهای افراد سودجو برای هک گوشی، ارائه وای‌فای‌های رایگان و مجانی است. بنابراین، اگر مسائل امنیتی دستگاه‌تان برای‌ شما دارای اهمیت است، تحت هیچ شرایطی به شبکه‌های وای‌فای ناشناس و رایگان اعتماد نکنید و وصل نشوید. با اینکار، ریسک هک شدن گوشی‌تان کاهش خواهد یافت.

7) روت نکردن گوشی برای رفع هک گوشی اندروید

گوشی‌های آیفون از امنیت بالایی برخوردار هستند. البته، در حالتی که قفل آن‌ها شکسته نشده باشد. بنابراین استفاده از گوشی‌های اندرویدی روت شده به معنای صدور مجوز ورود برای افراد سودجو و هکرها است. بدین منظور، توصیه ما استفاده نکردن از گوشی‌های روت نشده است.

همه ما می‌دانیم که با روت کردن گوشی قادر به استفاده از قابلیت‌های بسیار کاربردی خواهیم بود. اما روت یا جیلبریک « jailbreaking » کردن گوشی یک اقدام و تصمیم خطرناک است که می‌تواند باعث هک شدن دستگاه‌تان شود.

متاسفانه 60 درصد مواردی که دستگاه مورد حمله هکر قرار گرفته و اطلاعات آن سرقت شده، گوشی‌های اندروید روت شده بوده‌ است.

8) استفاده از آنتی‌ویروس برای رفع هک گوشی اندروید

یکی دیگر از روش‌های از بین بردن هک گوشی، نصب آنتی‌ویروس و فایروال بر روی گوشی است. هنگامی که یک آنتی‌ویروس خوب و قوی بر روی دستگاه‌تان نصب می‌کنید، اپلیکیشن‌های نصب شده بر روی گوشی مورد بررسی قرار می‌گیرند و موارد مشکوکی را که پیدا کرده است به شما گزارش می‌کند. بدین ترتیب، در اسرع وقت متوجه اپلیکیشن‌های مشکوک خواهید شد.

از سوی دیگر، یک فایروال خوب می‌تواند تعیین می‌کند که کدام اپلیکیشن دستگاه به اینترنت دسترسی داشته است. قاعدتا دلیلی برای دسترسی داشتن اپلیکیشن‌های غیرآنلاین دستگاه به اینترنت وجود ندارد. بنابراین، هنگامی که یک اپلیکیشن غیرفعال به رد و بدل اطلاعات می‌پردازد، مشکوک است و احتمال مخرب بودن آن وجود دارد.

در نتیجه با نصب یک آنتی‌ویروس قوی و یک فایروال مناسب باعث از بین رفتن هک گوشی شوید و از سرقت بیشتر اطلاعات جلوگیری کنید.

9) اتصال بلوتوث گوشی‌های اندروید را بعد از استفاده، خاموش کنید.

یکی دیگر از روش‌های هک کردن گوشی، اتصال گوشی به گوشی از طریق بلوتوث است. بنابراین، تا حد ممکن قابلیت بلوتوث گوشی‌تان را بعد از استفاده خاموش کنید و تنظیمات دستگاه‌تان را به گونه‌ای تنظیم کنید که گوشی قادر به اتصال خودکار به سایر دستگاه‌ها نباشد.

جمع‌بندی:

در این مقاله شما را با 9روش از بین بردن هک گوشی آشنا کردیم. با استفاده از این روش‌ها می‌توانید مانع از سرقت اطلاعات شخصی از دستگاه‌تان شوید و احتمال هک شدن دستگاه را به حداقل برسانید.

همچنین، بررسی کیفیت و رتبه‌بندی اپلیکیشن‌ها قبل از دانلود، یک راه برای کسب اطمینان از امن بودن اپلیکیشن به حساب می‌آید. پس از هک شدن گوشی، مطمئن شوید که اقدامات اولیه را انجام داده‌اید و کنترل دستگاه را بدست آورده‌اید. سپس، رمز عبور دستگاه و اپلیکیشن‌ها را تغییر دهید و از رمز‌های دو مرحله‌ای استفاده کنید.

یکی دیگر از اقداماتی که موجب از بین رفتن هک گوشی می‌شود، نصب آنتی‌ویروس‌های قوی بر روی دستگاه است. از سوی دیگر با به روز رسانی نرم افزارها و سیستم عامل گوشی، در دام هکرها نخواهید افتاد. اگر شما هم تجربه‌ای از هک شدن گوشی دارید و یا با راهکاری جهت از بین بردن هک گوشی آشنا هستید، در زیر این مقاله با ما در میان بگذارید.

ورود به فروشگاه اینترنتی بانی نو

تعداد دیدگاهها: 1

  1. نسیم خسروی

    سلام وقت بخیر
    من ی گوشی قدیمی داشتم ک ی گوشه خونه افتاده بود چند روز پیش از ی سایت ی تلگرام غیر اصلی دانلود کردم و با اون وارد اکانتم شدم اما بعد نصب مدام از اپ خارج میسد و من نمیتونستم از اون استفادهذکنم نرم افزار رو حذف کردم اما گوشی خود ب خود وارد نرم افزارا میشد و وقتی وارد ی نرم افزاری شدم رمزش اشتباه زده شده بود روی حالت 30 ثانیه تعلیق بود احتمال دادم گوشیم هک شده و خاموش کردم و باطری و از روش برداشتم وقتی با گوشی اصلیم وارد تلگرام شدم متوجه شدم همون ساعتی ک من با اون گوشی تلگرامم رو لاگین کردم یک pc هم وارد تلگرامم شده بلافاصله اون ورودی و بقیه رو حذف و غیرفعال کردم میخام بدونم کسی ک وارد تلگرامم شده از طریق هک اون گوشی وارد تلگرامم شده؟ و اگ اینطوره اگ من اون گوشی رو ب pc وصل کنم و اطلاعتش رو خالی کنم و بعد ریست کنم گوشی رو کامپیوترم هم هک میشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×