» آموزشی » ساخت قلم نوری
آموزشی

ساخت قلم نوری

1400-01-25 8,506

آیا می‌دانستید که امکان ساخت قلم نوری تبلت یا آیپد خود را دارید؟ قلم نوری یا قلم لمسی ، همانطور که از نامش هم پیداست، نقش یک خودکار، برای صفحاتی حاوی حسگر حرارتی هستند، دارد.

قلم لمسی، به شکل فابریک بر روی برخی محصولات دیجیتال وجود دارد. اما سوالی که وجود دارد این است که آیا ساخت قلم نوری برای استفاده از صفحات لمسی امکان پذیر است یا خیر.

در ادامه شما چند روش مختلف برای ایجاد قلم خود یاد خواهید گرفت. یکی با استفاده از پنبه یا نوک گوش پاک کن، و دیگری با استفاده از پشم پنبه و سومی با اسفنج. راه اول احتمالاً ساده ترین راه است، اما اگر گزینه دوم را انتخاب کنید اگر قلم محفظه فلزی یا خودکاری با نوک فلزی داشته باشید، بهتر جواب می‌دهد.

آموزش ساخت قلم لمسی

شما احتمالاً همه وسایلی که برای ساخت قلم لمسی لازم است را در منزل دارید. به این معنی که این کار، کار دشواری نیست.

قبل از اینکه بخواهید به ساخت قلم نوری بپردازید، بهتر است به طول کامل با قلم نوری آشنا شوید. برای این کار توصیه می‌کنیم سری به مقاله‌ی ” قلم نوری چیست ؟ ” بزنید.

اما برای ساخت قلم لمسی ، شما به چهار مورد احتیاج دارید: قلم (بیورو یا گلوله ای که می‌توانید کارتریج را از آن جدا کنید)، یک پنبه یا نوک گوش پاک کن یا پشم پنبه، مقداری ورق قلع یا آلومینیوم و مقداری نوار.

مراحل ساخت قلم نوری

 صفحه لمسی خود را بشناسید

قبل از ساخت قلم گوشی بدانید که دستگاه شما از کدام نوع صفحه لمسی استفاده می‌کند. صفحه نمایش لمسی انواع مختلفی دارد و ممکن است قلم خانگی شما با همه آن‌ها کار نکند.

آیفون‌ها، آیپدها، اندرویدها، کیندل‌ها و بسیاری دیگر از تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها دارای صفحه لمسی خازنی هستند که برای ثبت در محل تماس، به یک‌هادی الکتریکی (مانند بدن انسان) نیاز دارد.

Nintendo DS، The 3Ds، Nook و برخی دیگر از تلفن‌ها و خوانندگان الکترونیکی از صفحه‌های لمسی مقاومتی یا مادون قرمز استفاده می‌کنند که برای ثبت تماس فقط به فشار نیاز دارند. در این نوع صفحه ها، نیازی به ساخت مداد برای گوشی ندارید و تقریباً می‌توانید از هر چیزی به عنوان قلم موقت استفاده کنید. فقط مراقب باشید صفحه نمایش خراشیده نشود.

تقسیم بندی صفحات نمایش گاها بر اساس کمترین میزان آسیب برای چشم انجام می‌شود. در صورتی که به این موضوع علاقه دارید، پیشنهاد می‌کنیم نگاهی به مقاله‌ی بهترین صفحه نمایش گوشی برای چشم بیاندازید.

قلم خود را با استفاده از نوک گوش پاک کن بسازید

  •  مواد خود را آماده کنید

کارتریج جوهر را از قلم خود برداشته و در جایی که نوک قلم است سوراخی ایجاد کنید. گوش پاک‌کن خود را بردارید و حدود 100 میلی متر از انتهایش را به صورت مورب با یک قیچی یا یک چاقوی کاردستی برش دهید (با دقت).

  • نوک پنبه را درون قلم قرار دهید

گوش پاک کن را در جایی قرار دهید که نوک قلم به طور معمول می‌‌باشد.

در حالی که کارتریج جوهر خود را از قلم برداشته اید، پنبه را به نوک قلم جایی که معمولاً نوک قلم نوری قرار دارد فشار دهید. این مرحله از ساخت قلم نوری ممکن است مشکل باشد، بنابراین ممکن است لازم باشد با آن کمی بازی کنید تا فیکس شود.

  •  قلم را دوباره جمع کرده و در فویل قرار دهید

پس از ایمن کردن، قلم را به پشت پیچ کنید. مطمئن شوید که فویل با نوک پنبه تماس دارد، قلع یا ورق آلومینیوم را به اطراف قلم بپیچید. از مقداری نوار برای محکم نگه داشتن فویل استفاده کنید.

  •  نوک قلم خود را مرطوب کنید

حالا باید نوک آن را کمی ‌مرطوب کنید تا قلم رسانا شود. نوک را در آب فرو برده و مقدار اضافی آن را فشار دهید، فقط باید نوک آن مرطوب باشد، نه کل آن چون نمی‌خواهید آب روی تبلت خود بگیرید. و در اینجا ساخت قلم لمسی به اتمام رسیده و می‌توانید از قلم استفاده کنید.

اگر قلم از کار افتاد و لمس آن خشک شد و از بین رفت، می‌توانید دوباره آن را مرطوب کنید.

ساخت قلم نوری ، با استفاده از پشم پنبه درست کنید

قلم خود را از خودکار بیرون بیاورید و پوشش قلم را در فویل بپوشانید

برای ساخت قلم نوری در این روش با برچیدن قلم خود شروع کنید. اگر محفظه قلم شما فلزی نیست، پوشش را در فویل قلع بپوشانید و با استفاده از نوار محکم کنید. تکه کوچکی از پشم پنبه را پاره کرده و از سوراخ نوک قلم تغذیه کنید.

در حالی که پشم پنبه از سوراخ وارد می‌شود، کارتریج جوهر را دوباره به انتهای قلم فشار دهید. این به محکم شدن پشم پنبه کمک می‌کند. ممکن است لازم باشد مقدار پشم پنبه ای را که استفاده می‌کنید آزمایش کنید. اگر نتوانستید انگشت را به عقب برگردانید، نشان دهنده این است که نوک قلم پوشیده نمی‌شود و احتمالا پشم پنبه را می‌شکند.

قلم را دوباره جمع کنید و ببندید و دوباره آن را کنار هم بگذارید و کار تمام است.

قلم را دوباره جمع کنید، قسمت بالایی را به عقب و سپس پایین پیچ کنید. بهتر است که نوک قلم کاملاً محکم باشد و در قسمت پایین شکاف ایجاد شود، در غیر این صورت پشم پنبه کمی ‌انسداد ایجاد می‌کند. اگر کارتریج از پایین به هم بخورد و قلم به هم پیچ نشود، باید آن را مرتب کنید.

نوک پشم پنبه را با قیچی شکل دهید، نوک آن را با مقدار کمی‌آب (نه زیاد) مرطوب کنید و از قلم مخصوص خود استفاده کنید. اگر در هر نقطه از کار افتاد و نوک آن خشک شد، می‌توانید دوباره آن را مرطوب کنید تا دوباره زنده شود. ساخت قلم لمسی شما تمام شد.

ساخت قلم نوری با اسفنج (صفحه خازنی)

1- مواد ساخت قلم نوری را جمع کنید. یک اسفنج ظرفشویی تمیز (نه یک پد آب پاک کن) و یک قلم با نوک قابل جدا شدن پیدا کنید. یک قلم پلاستیکی ارزان قیمت به شرطی که بتوانید به راحتی نوک پلاستیکی را بیرون آورده و جوهر را خارج کنید، بهترین عملکرد را دارد.

2- قطعه ای از اسفنج را به اندازه عرض قلم برش دهید. شما می‌توانید این اندازه گیری را با نگه داشتن قلم در برابر اسفنج و علامت گذاری اندازه گیری با یک نشانگر، تخمین بزنید.

3- اگر اسفنج دارای یک طرف ساینده برای تمیز کردن است، آن را ببرید یا جدا کنید. هر ساینده ای می‌تواند صفحه شما را خراشیده و به آن آسیب برساند. شما فقط قسمت اسفنجی واقعی را می‌خواهید.

4- اسفنج را بشویید و خشک کنید. برخی از اسفنج‌ها همراه با صابون اضافه شده هستند، بنابراین برای اطمینان از اینکه اینگونه نباشد اسفنج را در آب گرم بشویید. تمام آب را فشرده و اجازه دهید اسفنج خشک شود.

5- نوک پلاستیکی و فضای داخلی قلم را بردارید. نوک گلوله ای، مخزن جوهر، و اگر قلم فشاری باشد فنر ، جزو این اقلام هستند. باید پایه خالی قلم برای شما باقی بماند. حال باید نوک را با دست خود بیرون بیاورید. اگر مشکل دارید، سعی کنید از یک انبردست سوزنی استفاده کنید.

6- اسفنج را داخل قلم فرو کنید. اسفنج را کوچک کنید و آن را به قسمت پایین فشار دهید و حدود 1 / 4-1 / 8 اینچ اسفنج را از قلم بیرون بگذارید. از انگشت خود برای شکستن الیاف اسفنج استفاده کنید.

قلم خود را نزدیک نوک آن نگه دارید تا کار کند. در اینجا ساخت قلم نوری به پایان می‌رسد. انگشتان شما باید پایه قلم را که در تماس با اسفنج است لمس کنند.

اگر قسمت توخالی قلم را نگه دارید، جریان الکترومغناطیسی از طریق اسفنج عبور نمی‌کند و صفحه لمسی، لمس قلم را ثبت نمی‌کند.

نتیجه گیری

سه مسیر، آموزش ساخت قلم لمسی در این مقاله بررسی شد که می‌تواند شما را در این راه کمک کند. باید در نظر داشته باشید که صفحه لمسی شما از چه نوعی است و سپس با توجه به آن، بهترین راه ممکن برای ساخت مداد برای گوشی را انتخاب نمایید.

البته توصیه می‌کنیم اگر نیازی که به قلم دارید، نیازی حیاتی و واجب است، در خرید لپ تاب یا موبایل، این نکته را در نظر بگیرید که لپ تاپی تهیه کنید که به شکل فابریک، حاوی قلم باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×