» راهنمای خرید » نحوه انتخاب بهترین رم برای رایانه شخصی (2022)
راهنمای خرید

نحوه انتخاب بهترین رم برای رایانه شخصی (2022)

1401-03-09 933

خرید رم لپ تاپ و کامپیوتر یکی از مهم‌ترین مراحل در اسمبل سیستم جدید یا ارتقا آن است. اگر شما به دنبال خرید این قطعه هستید در ابتدا با راهنمای خرید رم کامپیوتر و لپ تاپ را از دست ندهید و در ادامه با ما همراه شوید تا معقوله راهنمای خرید رم به بررسی و آشنایی مراحل و مشخصات انواع رم بپردازیم تا با در نظر گرفتن کاربرد و نیاز خود یک مورد را انتخاب کنید.

پس از پیشرفت تکنولوژی و همچنین بهبود سرعت و توانایی کامپیوترها، انتظارات کاربران از ماژول‌های سخت افزار بسیار بالا رفته است. از جمله قطعات اصلی در مشخص کردن عملکرد و سرعت سیستم‌ها حافظه رم است.

حافظه رم چیست؟

حافظه موقت یا رم (RAM) که مخفف عبارت Random Access Memory است، که یکی از مهم‌ترین قطعات کامپیوتر محسوب می‌شود که کمتر از پردازنده‌ها به آن توجه می‌شود اما در عملکر کلی کامپیوتر نقشی اساسی دارد.

در در حقیقت یک نوع حافظه موقت پرسرعت است که بر پایه فلش است و داده‌های در حال پردازش با واسطه پردازنده‌ها را نگهداری می‌کند.

آیا استفاده از دو رم مختلف در کامپیوتر امکان پذیر است؟

رم کامپیوتر و لپ تاپ به شکل کار می‌کند؟

برخلاف تصور، رم نقشی در ذخیره‌سازی اطلاعات روی سیستم ندارد، در حقیقت رم مانند چرک نویس یا پیش نویس پردازنده محسوب می‌شود؛ بدین صورت که پردازنده اطلاعات اولیه را از SSD یا هارد اصلی گرفته و محاسباتی را که یک پردازش خاص نیاز دارد را در حافظه را انجام می‌دهد.

هرچقدر ظرفیت این چرک نویس افزایش یابد پردازنده قادر است عملیات بیشتری را در کسری از ثانیه انجام دهد.

هرچند به این صورت نیست که هرچقدر رم بیشتر باشد بهتر خواهد شد، در حقیقت وظیفه اصلی حفظ تعادل میان قدرت پردازنده و میزان حافظه و سرعت رم است.

نحوه انتخاب بهترین رم برای رایانه شخصی (2022)

راهنمای خرید رم : کدام نسل را بخریم؟

حافظه‌های موقت لپ تاپ و کامپیوتر در مدل‌های مختلفی ارائه می‌شوند که با استاندارد DDR (مخفف Double Data Rate) از هم قابل تشخیض هستند.

حافظه‌های رم امروزه تا نسل 4 یا DDR4 به بازار معرفی شده‌اند، هر نسل DDR در کنار نسل پیشین خود از سرعت بالاتری برخوردار است، برق کمتری نیاز دارد و زمان تاخیر کمتری دارد.

در مادربوردهای لپ تاپ و کامپیوتر به دلی تفاوتی که میان شیارها و پین‌ها وجود دارد فقط یک نوع از این استاندارد را پشتیبانی می‌کنند. برای مثال مادربوردهای مدل 2014 به بعد فقط با DDR4 سازگارند و از نسل قبلی پشتیبانی نمی‌کنند.

بهترین برند رم کامپیوتر کدام است آن را بشناسید.

به چه میزان حافظه رم نیاز دارید؟

ظرفیت حافظه رم جزو نخستین مشخصاتی است که در زمان خرید می‌بایست به آن توجه داشته باشید و جایی است که اکثر خریداران اشتباه می‌کنند.

رم کامپیوتر و لپ تاپ در ماژول‌هایی از ظرفیت 2 تا 32 گیگابایت و در مواردی دیگر بیشتر دردسترس قرار می‌گیرند.

معمولا در راهنمای خرید رم نمی‌توانیم برای تمامی افراد با سلیقه و کاربردهای مختلف ظرفیت خاصی را پیشنهاد داد و این که چه میزان رم احتیاج دارید به نیاز و کاربرد شما از کامپیوتر بستگی دارد.

اگر ظرفیت حافظه رم کم باشد در نهایت سبب کندری و لگ خواهد شد، اما اگر این ظرفیت بیش از حد اندازه باشد، مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و فقط هزینه اضاقه پرداخت خواهد شد.

انتخاب حافظه رم:

پس بهترین انتخاب، حافظه رم است که با قدرت پردازنده و نیاز شما یکی نیست، Golden Area استاندارد امروزی آنچه که ما می‌شناسیم، حجم 8 الی 16 گیگابایت است.

برای گیمرها، گرافیست‌ها و برنامه‌نویس ها 16 گیگابایت رم پاسخگوی نیاز
آن‌ها خواهد بود، اما معمولا 8 گیگ رم برای تمام کاربران عادی نیاز است.

پیشنهاد می‌شود که زمانی که اهداف خاصی دارید از خرید رم با حجم بالاتر از 16 گیگابایت استفاده کنید.

معمولا در ذهنیت عموم مردم بالا بردن سرعت رم را بالابردن عملکرد و کیفیت سیستم خود می‌پندارند.

بخش دیگری که در راهنمای خرید می‌بایست به آن اشاره شود، بررسی میزان حافظه مورد پشتیبانی با واسطه مادربورد است.

بسیاری از مادربوردهای امروزی دارای قابلیت پشتیبانی از رم با حجم بالا را دارند اما اکثر لپ تاپ‌ها از این نظر محدودیت‌هایی دارند.

پیکربندی تک کاناله بهتر است یا دو کاناله؟

در زمان خرید رم کامپیوتر و لپ تاپ این است که خرید 2 رم 8 گیگابایتی خوب است یا یک رم 16 گیگابایتی؟

برای پاسخ به این سوال بسیاری از افراد متعتقدند از یک ماژول 16 گیگابایتی انتخاب کنند، با یان وجود می‌توان گفت این انتخاب کاملا اشتباهی است.

برای استفاده از پهنای باند بیشتر از رم‌هایی با ماژول زوج استفاده کنید، یعنی به جای خرید یک رم 16 گیگابایتی بهتر است از 2 ماژول 8 گیگابایتی استفاده کنید.

این نوع پیکربندی که به آن چینش دوکاناله می‌گویند، میزان انتقال اطلاعات و مسیرهای مسی میان کنترل کننده رم و حافظه رم دو برابر می‌شود.

بالابردن پهنای باند در دسترس، به این معنی است که جابجایی حجم بیشتری از داده در هر لحظه است. در این پیکربندی برای کاهش هزینه و همچنین تعویض آسان رم معیوب، سرعت و پهنای باند بیشتری را برای شما در نظر دارد.

با این وجود این قسمت برای لپ تاپ‌های کاربردی نیست، زیرا اکثر لپ تاپ‌هاز از پیش فضای مختص به رم مشخصی دارد و شما قادر خواهید بود که با توجه به تک یا دوکاناله بودن لپ به خرید رم اقدام کنید.

سرعت و فرکانس رم چقدر باید باشد؟

سرعت و فرکانس رم چقدر باید باشد؟

فرکانس و رم (RAM Frequency) ویژگی‌هایی محسوب می‌شوند که در توصیف رم به صورت اشتباه استفاده می‌شوند. معمولا هنگامی که قصد دارید سرعت یک رم را بسنجید از فرکانس آن برحسب مگاهرتز استفاده می‌کنیم.

اما فرکانس با سرعت یکسان نیست و بخشی از سرعت رم است.

در حقیقت فرکانس رم در کنار دیگر ویژگی‌ها همچون تاخیر CAS و سرعت کلاک سرعت واقعی را نشان می‌دهند

با این وجود مقایسه فرکانس رم برای مقایسه دو ماژول روش بدی نیست.

خوب است بدانید مقداری که روی بسته بندی رم نوشته شده است فرکانس شناخته می‌شود، فقط یک عبارت تجاری و عددی با فاصله زیاد از فرکانس رم است.

به صورت معمول، حافظه‎‌های رم در سرعت‌های پایینی نسبت به فرکانس اسمی روی بسته بندی کار شده است، دلیل اصلی این است که عدد گفته شده روی بسته بندی به فرکانس پروفایل XMP/DOCP اشاره می‌شود.

اما در عمل در سرعت پایین فعالیت می‌کنند و رسیدن به فرکانس روی بسته بندی فقط به صورت دستی امکان دارد.

سرعت کلاک برای رم‌

به صورت پیش فرض بیشترین سرعت کلاک برای رم‌های رایج DDR4 مقابل 2400 مگاهرتز است، زمانی که رم با سرعت‌های بالاتری را مشاهده می‌کنید. به این معنی است که ماژول به واسطه سازنده به سرعت اورکلاک یا به صورت دقیق در فرکانس کاری بالاتر فعال خواهد شد.

برای دسترسی به سرعت مدنظر می‌بایست در بایوس مادربورد مشخصات XMP/DOCP را فعال کنید.

هرچند بسیاری افراد از این ویژگی آگاه نبود و هرگز از آن استفاده نمی‌شود.

یک کاربر عمومی که از فرکانس کاری 2800 مگاهرتز استفاده می‌کند بهاهیچ مشکلی روبرو نمی‌شود.

اگر پردازنده قدرتمندی دارید باید از فرکانس‌های پیشنهادی 3000 تا 3200 مگاهرتز استفاده کنید که قابلیت استفاده به صورت همه جانبه از قابلیت‌های پردازنده در آن فراهم می‌شود.

این بازه با اورکلاک هم به حداکثر توانایی خود دست می‌یابد که نیاز اکثر کاربران را می‌تواند پاسخ دهد.

فرکانس رم برای گرافیست ها، گیمرها و کاربران حرفه‌ای

فرکانس رم که برای گرافیست‌ها، گیمرها و کاربران حرفه‌ایی تا 3400 مگاهرتز نیز قابل افزایش است. اما باید توجه داشته باشید که در بسیاری از مواقع هزینه برای فرکانس‌های بالاتر از این مقدار، هزینه کردن برای چیزی است که هرگز از آن استفاده نخواهد شد.

نباید فراموش کنید که اگر قصد دارید که حافظه رم جدید را به رم فعلی کامپیوتر یا لپ تاپ اضافه کنید، می‌بایست رم با فرکانس یکسان به آن افزوده شود.

ما در مقاله راهنمای خرید رم پیشنهاد می‌کنیم که در کلیه حافظه‌هار رم سیستم در یک فرکانس کاری فعالیت کنند تا از هراختلالی جلوگیری شود.

رم DIMM اندکی بزرگ‌تر و کشیده‌تر است، معمولا در کامپیوترهای دسکتاپ استفاده می‌شود. نوع SO-DIMM هم عریض‌تر و کوتاه تر است.

در کامپیوترهای یکپارچه ALL in One و لپ تاپ استفاده می‌شود. هرچند در بسیاری از لپ تاپ های جدید از فرم فاکتور DIMM استفاده می‌کنند.

بهترین مارک رم کامپیوتر و لپ تاپ چیست؟

بهترین مارک رم کامپیوتر و لپ تاپ چیست؟

برندهای متعددی به عرضه رم کامپیوتر و لپ تاپ فعالیت دارند، در این مقاله توصیه می‌شود برای اطمینان از کیفیت و سرعت ماژول رم، سازگاری کامل با مادربورد و همچنین استفاده از گارانتی معتبر از برندهای معتبر خرید کنید که خوشبختانه در بازار ایران به فروش می‌رسد.

برندهای معتبر فروش رم

برندهای قابل اعتماد در بازار ایران می‌توان به محصولات اقتصادی‌تر همچون موارد زیر اشاره کرد:

  • گیگابایت (Gigabyte)
  • ایکس‌پی‌جی (XPG)
  • کینگستون (Kingston)

محصولات رده گیمینگ و بسیار باکیفیتی همچون موارد زیر است که عبارت است:

  • تیم گروپ (Team Group)
  • گیل (Geil)
  • جی اسکیل (G.Skill)
  • کورسیر (Corsair)

با این وجود در بازار ایران کاربران برای خرید رم لپ تاپ انتخاب محدودتری دارند.

قبل از هرکاری می‌بایست از اینکه نوع و مادربورد شما با هم سازگاری دارند، اطمینان حاصل کنید و بعد از برندهایی همچون روشیال (Crusial)، سامسونگ، کینگستون و ای‌دیتا در زمان خرید استفاده کنید.

راهنمای خرید رم: خرید اینترنتی رم

اگر قصد خرید انواع رم کامپیوتر یا رم لپ تاپ موردنظر خود دارید می‌توانید به فروشگاه اینترنتی بانی نو مراجعه کنید، بانی نو مرجع معتبر فروش قطعات کامپیوتری است که بسیاری از محصولات این سایت گارانتی دارند.

در صورتی که قصد خرید دارید می‌توانید از شماره تماس‌های درج شده در زیر استفاده کنید و از مشاورین فروش بانی نو کمک بگیرید.

شماره پشتیبانی خرید: 02154789 داخلی 221

شماره مشاوره خرید: 02154789 داخلی 231

سخن آخر

در مقاله راهنمای خرید در خصوص ماژول‌های رم با معیارهای با اهمییتی همچون فرکانس، ظرفیت، سرعت و نوع پیکربندی سنجیده می‌شود. ظرفیت بالاتر همیشه به این معنی نیست که شما یک انتخاب درست و مناسب داشه‌اید بلکه بهترین رم برای شما باید طبق نوع نیاز و همچنین متناسب با نوع مادربورد و قدرت پردازنده باشد.

اگر جزو کاربران عادی و روزمره محسوب می‌شوید، استفاده از 4 تا 8 گیگاباید رم با فرکانس تا 3000 مگاهرتز و در قالب یک ماژول تک کاناله برای شما کفایت می‌کند و می‌تواند نیاز شما را برطرف کند.

اما اگر از سیستم خود استفاده‌های سنگین‌تری می‌کنید، خرید رم 8 تا 16 گیگابایت باسرعت بالای 3000 مگاهرتز را در قالب پیکربندی دوکاناله باید در نظر بگیرید.

در آخر در صورتی که گیمر، تدوین‌گر و یا یک گرافیست حرفه‌ایی هستید و یا نیاز شما در سطح ورک استیشن است، توصیه می‌شود برای رفع نیاز کار خود روی 16 گیگابایت رم با فرکانس 3200 یا ظرفیت‌های بالاتری هزینه کنید.

راهنمای خرید کامپیوتر گیمینگ، اداری و خانگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×