» مقالات هارد » تفاوت هارد اکسترنال و اینترنال در چه مواردی است؟
مقالات هارد

تفاوت هارد اکسترنال و اینترنال در چه مواردی است؟

1399-08-01 2,316

چندین نوع هارد برای ذخیره سازی اطلاعات وجود دارد. حال این اطلاعات ممکن است الزامات ویندوز باشد و یا فایل های شخصی همانند عکس و موسیقی. اما برای ذخیره سازی هر کدام به چه هاردی نیاز است؟ تفاوت هارد اینترنال و اکسترنال چیست و هر کدام به چه کاری می‌آید؟ با ما همراه باشید.

تفاوت هارد اکسترنال و اینترنال

ممکن است شما در حال بررسی ارتقای کامپیوتر فعلی خود باشید یا فقط به دنبال فضایی برای ذخیره عکس ها یا فایل های خود باشید. ما می دانیم که انتخاب چنین چیزی برای خرید دشوار است. دو گزینه اصلی شما هارد دیسک اکسترنال و اینترنال هستند.

انتخاب یکی از این دو به کمی دقت نیاز دارد تا با توجه به آن چه در ذهن دارید انتخاب دقیق تری انجام دهید. در ادامه به تفاوت هارد دیسک اکسترنال و اینترنال خواهیم پرداخت.

فرق هارد اکسترنال و اینترنال

  • اصلی ترین فرق هارد اکسترنال و اینترنال در هدف آن هاست. هارد دیسک اینترنال بر روی رایانه ای که قرار است از آن ها استفاده شود، فیکس می‌شود. البته هنوز هم می توانید یک هارد دیسک اینترنال را از یک رایانه به رایانه دیگر منتقل کنید ، اما زمان برتر است و باید رایانه را باز کنید. هارد دیسک های اینترنال در داخل قاب کامپیوتر یا لپ تاپ شما قرار دارند. آن ها اساساً بخشی از دستگاه شما هستند و مستقیماً به مادربرد و منبع تغذیه داخلی وصل می شوند. داشتن حداقل یکی از انواع هارد داخلی در هر رایانه ای ضروری است. دستگاه به این ترتیب اطلاعات را ذخیره می کند و بدون اطلاعات کار نمی کند. از طرف دیگر ، هارد دیسک اکسترنال در خارج از رایانه شما ذخیره می شوند و از طریق سیم انتقال داده به هم متصل می شوند. اکثر آن ها از اتصال معمولی USB استفاده می کنند و مدل های جدید تر نیز از طریق آن قسمت برق خود را تأمین می کنند. مدل های قدیمی تر می توانند یک کابل اضافی برای برق داشته باشند.
  • پس از نصب هارد دیسک اینترنال خود ، اساساً دیگر مجبور نیستید دوباره به آن فکر کنید تا زمانی که خراب شود یا بخواهید کامپیوتر خود را جدا کنید. این هارد فقط درون پوسته رایانه شما قرار دارد و اطلاعاتی را که در آن قرار می دهید ذخیره می کند. با این وجود ، به دلیل نصب اولیه ، اگر اطلاعات زیادی در زمینه فن آوری ندارید ، تنظیم آن ممکن است گیج کننده باشد .

محصول پیشنهادی : اس اس دی کروشیال P2 با ظرفیت 500 گیگابایت

  • در مقایسه با هارد دیسک های اینترنال ، نصب هارد های اکسترنال بسیار راحت تر است. تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که آن را به برق متصل کرده و از آن استفاده کنید. اکثریت قریب به اتفاق این مدل ها فقط از یک سیم استفاده می کنند و حتی نیازی به نصب ندارند. تنها نکته منفی این مسئله این است که هر زمان که می خواهید داده ای ذخیره کنید باید به آن متصل شوید ، در حالی که هارد دیسک های اینترنال همواره متصل هستند.
  • هارد دیسک های اینترنال و اکسترنال از نظر فیزیکی یکسان هستند ، با این تفاوت که هارد اکسترنال دارای محفظه ای است که از درایو واقعی محافظت می کند و رابط مورد نیاز درگاه های کامپیوتر را فراهم می کند. این تفاوت جزئی دارای تعدادی اثر قابل توجه است. اولاً ، هارد اکسترنال بخاطر محفظه داخلی گران تر از هارد دیسک داخلی است.
  • هارد دیسک های اکسترنال در مقایسه با هارد دیسک های اینترنال بسیار کندتر هستند. این مسئله مربوط به درایو واقعی نیست بلکه مربوط به رابط است. USB و Firewire به طور قابل توجهی کندتر از SATA هستند و سرعت اتصال همیشه توسط کم ترین عامل در زنجیره تعیین می شود. رابط جدیدتر شناخته شده به عنوان eSATA به هارد درایو های اکسترنال اجازه می دهد تا با سرعت SATA ارتباط برقرار کنند ، اما دردسر اضافه شدن کابل برق جداگانه باعث استقبال بسیار کم بین تولیدکنندگان و مصرف کنندگان شد.
  • هارد دیسک های اکسترنال برای به حداقل رساندن اندازه و بهبود قابلیت حمل ، از ضریب شکل 2.5 استفاده می کنند که مورد استفاده لپ تاپ ها نیز است. بنابراین اگر آن ها را کنار هم مقایسه کنید ، هارد دیسک های اکسترنال در مقایسه با ضریب شکل 3.5 اینچی هارد دیسک های رومیزی حتی با محفظه اضافه شده نیز ، کوچک تر هستند.

محصول پیشنهادی : اس اس دی ای دیتا Ultimate SU800 SATA III با ظرفیت 512 گیگابایت

تفاوت هارد دیسک اینترنال و اکسترنال در استفاده در کامپیوتر های رومیزی

اگر شما یک کامپیوتر رومیزی دارید ، احتمالاً فضای زیادی در داخل کیس وجود دارد که استفاده نشده است. به همین دلیل ، ممکن است گزینه بهتری برای استفاده از هارد دیسک اینترنال باشد.

خواه به این دلیل باشد که دیسک همراه کامپیوتر شما بالاخره پر شد یا اینک ه بخواهید کلاً آن را تعویض کنید ، هارد درایو اکسترنال گزینه خوبی است. تنها چیز قابل سازش این مدل ها قابلیت جابجایی است که هارد اکسترنال به شما می دهد. اگر هدف شما بازی است ، لازم به ذکر است که هارد دیسک های اینترنال دارای اتصال ثابت و تضمینی هستند.

این بدان معناست که سخت افزار شما در لحظه حساس از کار نمی افتد و انتقال داده بسیار سریع تر است. استفاده از هارد دیسک اکسترنال با رایانه رومیزی نیز منطقی است.

اگر دانش و انگیزه نصب یک هارد دیسک اضافی را ندارید ، راه آن هارد اکسترنال است. قابلیت حمل و زمان تنظیم راحت از مزایای اصلی این نوع هارد است. هم چنین ، شما می توانید به هر تعداد که بخواهید از آن ها داشته باشید!

فرق هارد اکسترنال و اینترنال

تفاوت هارد اینترنال و اکسترنال در استفاده در لپ تاپ ها

لپ تاپ ها به طور معمول با هارد دیسک های شخصی خود که از قبل در آن قرار دارند ارائه می شود. اگر به دنبال تعویض مدل قدیمی خود هستید ، به هر حال باید یک هارد دیسک اینترنال تهیه کنید ، اما گزینه های زیادی نخواهید داشت. لپ تاپ ها فقط می توانند با سخت افزاری سازگار باشند که با آن چه در داخل آن ها است سازگار باشد.

برای لپ تاپ ، ساده ترین و راحت ترین راه برای به دست آوردن فضای ذخیره سازی اضافی (یا تهیه نسخه پشتیبان) استفاده از هارد دیسک اکسترنال است. به درگاه کنار لپ تاپ شما متصل می شود و پس از چند ثانیه آماده است.

ما قبلاً از دیسک های سخت (HDD) در لپ تاپ استفاده می کردیم ، اما امروزه به جای آن از SSD استفاده می کنیم ، دلیل آن این است که HDD می تواند باعث کندی لپ تاپ یا رایانه شود. از آن جا که لپ تاپ ها فضا برای هارد دیسک اینترنال دوم ندارند ، اگر هدف بیش تر از تعویض HD داخلی باشد ، پس گزینه دیگری به جز هارد اکسترنال وجود ندارد.

در صورتی که اطلاعی در مورد هارد ساتا ندارید، بلاگ هارد ساتا چیست را مطالعه نمایید

تفاوت هارد دیسک اینترنال و اکسترنال در قیمت

به طور معمول ، خرید هارد دیسک اینترنال  مثلاً 1 ترابایتی بسیار ارزان تر از خرید هارد دیسک اکسترنال 1 ترابایتی است. به عنوان مثال ، یک هارد دیسک اینترنال 1 ترابایتی با قیمت تقریبی 40 دلار و با همان اندازه اکسترنال 50 دلار. تفاوت زیادی نیست ، اما هر چقدر فضای بیش تری بخواهید ، تفاوت بیش تر خواهد بود.

فرق هارد اکسترنال و اینترنال در ظرفیت

هارد دیسک های اینترنالی که این روز ها ساخته شده اند ظرفیت بسیار زیادی دارند. اگر به دنبال هارد دیسک های نوع HDD هستید ، آن ها تا 10 ترابایت وجود دارند . درایوهای SSD اینترنال در حال حاضر به حداکثر 2 ترابایت می رسند ، اما این فناوری در حال حاضر است ، بنابراین ممکن است در سال آینده خیلی بزرگ تر شوند.

هارد دیسک های اکسترنال از نوع HDD در حال حاضر حدود 4 ترابایت ، تاپ هستند. SSD های اکسترنال از نظر حداکثر دامنه لحظه ای 2 ترابایتی مشابه اینترنال هستند. بنابراین ، ما تفاوت اساسی بین HDD های اکسترنال و اینترنال را می بینیم ، اما در SSD ها این تفاوت زیاد نیست.

برای بهینه کردن هارد SSD ، نگاهی با بلاگ نرم افزار بهینه سازی اس اس دی بیاندازید

فرق هارد اینترنال و اکسترنال در امنیت

هارد دیسک های اکسترنال در دسته امنیتی برنده می شوند. احتمال خراب شدن اطلاعات شما توسط ویروس بسیار کم تر است. در معرض اکثر حملات است که ممکن است هارد دیسک اینترنال شما دچار آن شود.

همین امر باعث می شود تا گزینه مناسبی برای تهیه پرونده پشتیبان نیز باشند.با وجود حفاظت مناسب از ویروس و دانش روز مرور ، هارد دیسک های اینترنال به ندرت از نقض امنیت رنج می برند. ولی اگر ، اتفاقی بیفتد که داده های شما به سرقت رفته باشد ، مطمئناً از طریق دیسک سخت اینترنال شما خواهد بود و نه از اکسترنال.

فرق هارد اکسترنال و اینترنال

محصول پیشنهادی : اس اس دی گیل Zenith Z3 با ظرفیت 256 گیگابایت

کلام آخر

در پایان ، تفاوت بین هارد اینترنال و اکسترنال دقیقاً همان چیزی است که از این اسم پیداست: اینترنال به داخل کامپیوتر شما می رود ، در حالی که اکسترنال خارج از کامپیوتر است. در صورتی که قصد خرید هارد دارید، باید تفاوت های این دو را بشناسید.

درایوهای اینترنال دارای مزایای مختلفی هستند که شامل ظرفیت ذخیره سازی بیش تر ، سهولت قالب بندی و محافظت در داخل رایانه شما می شود.

هارد های اکسترنال قابل حمل هستند ، نیازی به قالب بندی ندارند و اغلب می توانند به تبادل فایل ها بین دستگاه ها کمک کنند. هارد دیسک اینترنال سریع تر و ارزان تر است ، اما شما معمولاً نمی توانید هارد دوم را روی دستگاه خود نصب کنید. همان طور که مشاهده می کنید ، موافقان و مخالفانی در هر دو طرف وجود دارد و تصمیم نهایی با شما است.

خرید اس اس دی نیز نیاز به این اطلاعات دارد. اگر می خواهید بین یکی یا دیگری تصمیم بگیرید، در نظر داشته باشید که از قبل چه نوع هارد دیسک را دارید یا چه نوع ذخیره سازی را می خواهید ایجاد کنید. گزینه های ذخیره سازی ابری را نیز فراموش نکنید!

در این عصر ، داشتن بیش از یک مکان برای پرونده های ذخیره شده بهترین گزینه برای امنیت و پشتیبانی است. دریافت گزینه های مختلف ذخیره سازی معمولاً بهترین انتخاب برای اطمینان از ایمن بودن پرونده های شما است.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×