» بازی ویدئویی » FPS چیست و چه کاربردی دارد؟
what is FPS
بازی ویدئویی

FPS چیست و چه کاربردی دارد؟

1401-04-11 1,529

ممکن است تا به حال کلمه FPS به گوشتان خورده باشد و برایتان سوال شود که این FPS چیست ؟ برای پاسخ به این سوال که  منظور از FPS چیست باید بگوییم که فریم در ثانیه یا همان FPS واحدی است که عملکرد دستگاه نمایشگر را در فیلم برداری و پخش و بازی‌های ویدیویی اندازه‌گیری می‌کند. FPS برای اندازه‌گیری نرخ فریم استفاده می‌شود مثل تعداد تصاویری که به طور متوالی در هر ثانیه نمایش داده می‌شوند و معیار رایجی است که در ضبط و پخش ویدیو هنگام بحث در مورد کیفیت ویدیو استفاده می‌شود.

مغز انسان فقط می‌تواند حدود 10 تا 12 فریم در ثانیه را پردازش کند. نرخ فریم سریع‌تر از این در حال حرکت است. هرچه FPS بیشتر باشد، حرکت ویدیو روان‌تر ظاهر می‌شود.ویدیوی تمام حرکت معمولاً 24 فریم در ثانیه یا بیشتر است. فرمت‌های مختلف ویدیو دارای نرخ FPS متفاوتی هستند. نرخ FPS آهسته‌تر، فایل‌های کامپیوتری کوچک‌تری تولید می‌کند. فیلم های صامت اولیه دارای نرخ فریم بین 16 تا 24 فریم بر ثانیه (FPS) بودند.

نرخ فریم بسیار متغیر بود زیرا دوربین‌ها به صورت دستی بودند. فیلمسازان از این تغییرپذیری به نفع خود استفاده می‌کردند و نرخ فریم را کاهش یا سرعت می‌دادند تا حال و هوا را منتقل کنند. اگرچه نرخ فریم این فیلم‌های اولیه به اندازه‌ای بالا بود که حرکت را می‌توانست حس کرد، ویدیو همچنان متلاطم بود. برای کاهش سوسو، پروژکتورها از شاترهای دو و سه تیغه استفاده می‌کردند که هر فریم را دو یا سه بار نمایش می‌داد. این سوسو زدن را به 48 تا 72 هرتز افزایش می‌دهد که برای چشم راحت‌تر بود. وقتی فیلم صوتی در دسترس قرار گرفت، ویدیوهای جدید به استفاده از 24 فریم در ثانیه در ترکیب با شاترهای دو یا سه تیغه ادامه دادند.

FPS در بازی چیست؟

همه ما اصطلاح FPS را در بازی‌های ویدیویی شنیده‌ایم، اما هر بار معنای یکسانی ندارد. بعد از اینکه فهمیدیم در کل اف پی اس چیست و چه معنایی دارد نوبت به این می‌رسد که بفهمیم در بازی‌های ویدیویی  چه نقشی دارد؟ FPS در واقع دو معنای متفاوت دارد و هر دو را می‌توان در فضای بازی استفاده کرد. اگر معنی آن را نمی‌دانید، شنیدن یا خواندن در مورد اینکه FPS چیست ممکن است کمی گیج‌کننده باشد. بدون زمینه قبلی، شما نمی‌دانید که آیا FPS یک نوع بازی است یا یک چیز دیگر. FPS می‌تواند به معنای “بازی های تیراندازی اول شخص” یا “فریم در ثانیه” باشد. این اصطلاحات به هم مرتبط نیستند، به جز اینکه می‌توانید از آن‌ها برای صحبت در مورد بازی‌ها استفاده کنید و اینکه آن‌ها مخفف یکسانی دارند. داشتن فریم بالا یا پایین در ثانیه به دستگاه شما بستگی دارد.

اگر یک کامپیوتر خوب با کارت گرافیک و پردازنده خوب داشته باشید، با مشکل نرخ فریم روبرو نخواهید شد. اکثر افرادی که یک کامپیوتر متوسط ​​دارند باید بین نرخ فریم بالا و وضوح بالا تصمیم بگیرند زیرا هرچه وضوح کمتر باشد، نرخ فریم بهتر است. برای اکثر افراد داشتن 30 فریم در ثانیه برای بازی به اندازه کافی خوب است، اگرچه ایده‌آل‌ترین نیست. اگر به نرخ فریم بالاتر عادت نداشته باشید هیچ مشکلی نخواهید داشت و به سختی ممکن است که مشکلی را هنگام بازی مشاهده ‌کنید. اگر می‌خواهید گیم‌پلی روان‌تری داشته باشید، 60 فریم در ثانیه کافی است.

برای شناختن ۱۰ بازی های کامپیوتری برتر مقاله بهترین بازی های کامپیوتری را بخوانید.

ممکن است بخواهید برای تجربه‌ای روان‌تر، مانیتوری با نرخ تازه سازی بالا تهیه کنید. اولین معنی FPS تیراندازی اول شخص است که به بازی‌های ویدیویی مانند Call of Duty، Halo وCounter-Strike Global Offensive –  اشاره دارد که در آن بازیکنان یک شخصیت را از منظر اول شخص بازی می‌کنند و سعی می‌کنند تیراندازی کنند. اما مخفف FPS نیز معمولاً برای توصیف چیزی کاملاً متفاوت استفاده می‌شود. یعنی اصطلاحی است که برای توصیف نرمی و روان بودن چیزی مانند یک ویدیو یا یک بازی ویدیویی استفاده می‌شود‌.

در هنگام بازی اهمیت FPS چیست؟

در این قسمت از مطلب می‌خواهیم به اینکه اهمیت FPS چیست گفت و گو کنیم. FPS در بازی به ویژه در عناوین رقابتی مهم تلقی می‌شود، زیرا فریم‌های نسبتا کمی در ثانیه می‌تواند شما را در برابر حریفان خود در معرض ضرر قرار دهد. به عنوان مثال، بازی Overwatch با سرعت 30 فریم در ثانیه می‌تواند سخت باشد زیرا فریم‌ها دقیقاً آنچه را که در بازی می‌گذرد ثبت نمی‌کنند. شخصیت‌ها یا انیمیشن‌ها متلاطم به نظر می‌رسند، که مانع از تجربه بازی می‌شود و میزان عملکرد واقعی شما را در بازی محدود می‌کند. با این حال، اگر Overwatch را با سرعت 150 فریم در ثانیه بازی می‌کردید، تجربه بازی بسیار بهتر خواهد بود.

برای مثال تیراندازی به یک دشمن متحرک بسیار ساده‌تر خواهد بود زیرا فریم‎ها با سرعت بیشتری به روز می‌شوند و به طور موثر حرکت دشمن را با دقت بیشتری نشان می‌دهند. حتی اگر گیمر نیستید، FPS هنگام تماشای ویدیوهای YouTube نیز اهمیت دارد. در حالی که وضوح یک ویدیو در نهایت در یوتیوب اهمیت بیشتری دارد، تماشای ویدیوها با سرعت 60 فریم در ثانیه می‌تواند تصاویر را تا حدی بهبود بخشد. بسیاری از استریمرها نیز اغلب رزولوشن بالاتر را قربانی FPS بالاتر می‌کنند، مانند کاهش بالاترین خروجی از 1080p در 30 FPS به 720p در 60 FPS.  کیفیت تصویر ممکن است کمی بدتر باشد، اما در نتیجه جریان باید بسیار نرم‌تر باشد. در حالی که تماشای یک استریم یا ویدیو با سرعت 60 فریم در ثانیه بسته به سرعت دانلود اینترنت شما نسبتاً آسان است، اما برای اجرای بازی‌ها با نرخ فریم بالا چندان ساده نیست.

کارت‌های گرافیک قدرتمند به این معناست که مردم می‌توانند به طور معمول بازی‌هایی را با تعداد فریم‌های فوق‌العاده بالا در ثانیه انجام دهند، اما کارت‌های گرافیکی اغلب گران هستند. به غیر از خرید یکی از آن کارت‌ها، می‌توانید سعی کنید کارت گرافیک فعلی خود را برای افزایش FPS برای بازی‌های‌ خاص بهینه کنید.

آیا بازی کردن با لپ تاپ کار درستی است با خواندن این مقاله متوجه آن خواهید شد.

دلایل افت ناگهانی FPS چیست؟

بعد از اینکه متوجه شدیم FPS چیست و در بازی چه نقش و اهمیتی دارد نوبت به این می‌رسد که دلایل افت ناگهانی FPS  را مورد بررسی قرار دهیم. افت ناگهانی FPS دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد، مانند زمانی که برخی از اقدامات در بازی شروع می‌شود که فراتر از آن چیزی است که سیستم شما معمولاً قادر به انجام آن است. شایع‌ترین دلایل به شرح زیر است:

مشکلات با درایورها: احتمالاً درایورهای GPU بزرگترین مشکل‌ساز مشکلات بازی و به ویژه افت FPS هستند.

گرم شدن بیش از حد: ممکن است پیکربندی مناسبی برای بازی داشته باشید، اما زمانی که اجزا شروع به گرم شدن بیش از حد می‌کنند، شروع به کاهش عملکرد خود می‌کنند.

مشکلات ارتباطی: اگر بازی را به صورت آنلاین بازی می‌کنید، بدیهی است که به یک ارتباط عالی با سرورهای بازی نیاز دارید، بنابراین سرعت اتصال به اینترنت شما در این زمینه بسیار مهم است.

برای اینکه از بازی بتوانید درآمد داشته باشید مقاله کسب درآمد از بازی را از دست ندهید.

جمع‌بندی

با خواندن این مطلب حتی اگر هیچ پیش زمینه قبلی از اینکه منظور از FPS چیست نداشته باشید هم می‌توانید اطلاعاتی راجب آن به دست آورید و همچنین متوجه شوید که در بازی FPS چه معنا و اهمیتی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×