» مقالات رم » تفاوت رم لپ تاپ و کامپیوتر چیست؟
مقالات رم

تفاوت رم لپ تاپ و کامپیوتر چیست؟

1399-09-08 1,194

حافظه دسترسی تصادفی (RAM) ، هم‌چنین به عنوان حافظه سیستم یا حافظه اصلی شناخته می شود ، حافظه ذخیره سازی رایانه است که به طور موقت پرونده ها و نرم افزارهای مورد استفاده رایانه را ذخیره می کند. در این جا، ما قصد داریم به بحث در مورد تفاوت رم لپ تاپ و کامپیوتر بپردازیم تا به شما کمک کند در هنگام خرید یکی از محصولات تصمیم عاقلانه ای بگیرید.

فرق رم لپ تاپ و رم کامپیوتر چیست؟

ما عمیقاً به بررسی مقایسه رم لپ تاپ و کامپیوتر با یکدیگر خواهیم پرداخت. قبل از آن ، بیایید به طور سریع هر یک از این حافظه های سیستم را مرور کنیم.

رم دستکتاپ (DIMM)

دسک تاپ ها از یک حافظه سیستم استفاده می کنند که به ماژول حافظه دو خطی (DIMM) معروف است. این نوعی حافظه کامپیوتر است که شامل چندین تراشه RAM در یک صفحه مدار است. این امر باعث می شود تا در مقایسه با انواع دیگر حافظه ، امکان انتقال سریع داده وجود داشته باشد. حافظه ای که 64 بیتی است ، حاوی پین هایی است که آن را مستقیماً به مادربرد متصل می کند.

DIMM به آرامی جایگزین SIMM (ماژول حافظه یک خطی) می شود که از یک مسیر حافظه 32 بیتی استفاده می‌کند. از آن‌جا که حافظه دو خطی از یک گذرگاه 64 بیتی استفاده می‌کند ، می‌تواند انتقال داده را به یک باره دو برابر کند. این باعث می شود تا آن‌ها با اکثر رایانه های مدرنی که عرض داده 64 بیتی دارند سازگارتر باشند.

برای دستیابی به سرعت یکسان سرعت داده با یک ماژول کارت ، باید آن را به صورت جفت نصب کنید که فضای بیش‌تری را روی مادربرد اشغال می‌کند. DIMM به عنوان یک RAM پویا (DRAM) طبقه بندی می شود. پویا به معنای آن است که حافظه باید دائماً تازه شود ، تا محتوای خود را از دست ندهد. DRAM متداول ترین نوع حافظه اصلی است و هزینه کمتری نسبت به حافظه Static دارد.

رم جی اسکیل Aegis 8GB 2266MHz CL19 محصول پیشنهادی بانی نو به شما عزیزان، در صورتی که نیاز به رم پر سرعت و حافظه بالا دارید، می‌باشد

انواع مختلفی از DIMM

 • SDRAM RAM (همزمان پویا)
 • DDR SDRAM (دو رم همزمان نرخ داده)
 • DDR2-SDRAM (رم همزمان دو داده با ریت 2)
 • DDR3-SDRAM (رم همزمان دو داده با ریت 3)

رم لپ تاپ (SO-DIMM)

لپ‌تاپ ها از نوعی رم استفاده می‌کنند که به عنوان ماژول حافظه دو خط در خط کوچک (SO-DIMM) شناخته می‌شود. بسیار کوچک‌تر از DIMM های معمولی است و از مدارهای مجتمع استفاده می‌کند. SO-DIMM بیش‌تر در لپ تاپ ها و نوت بوک هایی است که از مادربردهای Mini-ITX استفاده می‌کنند زیرا فضای گسترش محدودی دارند. آن‌ها همچنین می‌توانند در سخت افزار شبکه مانند روترها و چاپگرهای سطح بالا باشند.

SO-DIMM به طور خاص مشکلات رایج سازندگان لپ تاپ را برطرف می‌کند. از آن‌جا که بیشتر لپ تاپ ها باید از نظر طراحی کوچک و قابل حمل باشند ، تراشه های بزرگ RAM مانند DIMM ایده آل نیستند زیرا بزرگ هستند و ممکن است در طراحی کلی لپ تاپ قرار نگیرند.

استفاده از تراشه های حافظه بزرگ مانند DIMM به طور قابل توجهی اندازه لپ تاپ را افزایش می دهد و باعث می شود آن‌ها به طرز غیر قابل تحمل حجیم باشند.

تراشه SO-DIMM تقریباً نیمی از اندازه DIMM معمولی است و باعث انعطاف پذیری بیش‌تر آن‌ها هنگام طراحی اسلات های حافظه لپ تاپ می‌شود. همچنین به راحتی قابل ارتقا هستند زیرا در محلی که مادربرد لپ تاپ به راحتی قابل دسترسی است قرار دارند.

اولین طرح های SO-DIMM فقط انتقال داده های بیتی داده 32 بیتی را مدیریت می‌کرد و دارای 72 پین بود. پین ها کانکتورهای مورد استفاده برای اتصال تراشه به مادربرد هستند.

با این حال ، تراشه های SO-DIMM مدرن می‌توانند 144 پین داشته باشند و می توانند همان انتقال داده های 64 بیتی DIMM های معمولی را داشته باشند.

رم جی اسکیل Trident Z Royal Elite 32GB (16GBx2) 3600MHz CL16
6,950,000

رم جی اسکیل Trident Z Royal Elite 32GB (16GBx2) 3600MHz CL16 محصول پیشنهادی بانی نو به عزیزانی که قصد خرید رم، برای 4 الی 5 سال آینده خود را دارند می‌باشد.

انواع SO-DIMM

 • SDR DRAM: دارای 100 پایه با دو بریدگی است .
 • SDR SDRAM: دارای 144 پایه با یک بریدگی واحد است .
 • DDR / DDR2 SDRAM: دارای 200 پایه با یک بریدگی واحد است.
 • DDR3 SDRAM: دارای 204 پایه با یک بریدگی واحد است.
 • DDR4 SDRAM: دارای 260 پایه با یک بریدگی واحد است.
 • UniDIMM: دارای 260 پایه با یک بریدگی واحد است.

چه تفاوتی بین رم لپ تاپ و کامپیوتر وجود دارد؟

تفاوت عمده این دو نوع حافظه را می‌توان در عامل شکل آن مشاهده کرد. این تفاوت ها شامل موارد زیر است:

 • اندازه RAM لپ تاپ نسبت به RAM کامپیوترکوچک‌تر است. تفاوت اصلی رم لپ تاپ و رم کامپیوتر در فاکتور شکل آن دیده می شود. این اساساً اندازه فیزیکی و پیکربندی پین آن است. یک رم کامپیوتر حدود 100 ، 168 و 184 اندازه گیری می کند. تعداد کل پین ها 240 پین است و طول رم حدود 4.5 اینچ است.
 • یکی دیگر از تفاوت رم لپ تاپ و کامپیوتر این است که ، یک RAM لپ تاپ دارای ابعاد 72 ، 100 و 104 است. این باعث می‌شود تعداد کل پین های لپ تاپ به حدود 204 پایه برسد. میانگین اندازه گیری رم لپ تاپ 3 اینچ است. بنابراین ، این بدان معنی است که RAM لپ تاپ بسیار کوچک‌تر از RAM دسکتاپ است.
 • نسخه های جدید حافظه لپ تاپ با دسک تاپ سازگار نیستند.
 • قانون کلی ساخت RAM برای رایانه ها این است که ماژول های RAM کوتاه تر برای لپ تاپ ها طراحی شده اند در حالی که ماژول های RAM بزرگ‌تر برای رایانه های رومیزی طراحی شده اند.

این دو قابل تعویض نیستند به این معنی که شما نمی توانید از RAM لپ تاپ در شکاف RAM دسک تاپ استفاده کنید. با این حال ، برخی از آداپتورهای دسک تاپ وجود دارد که به شما امکان استفاده از RAM لپ تاپ را می دهد. قبل از انجام این کار ، شما باید خود را بر اساس فاکتور فرم راهنمایی کنید ، به این معنی که تعداد پین های RAM باید با سوراخ های شکاف کامپیوتر مطابقت داشته باشد.

با این وجود ، بیان این نکته مهم است که نسل های قدیمی RAM با نسخه های جدید ناسازگار هستند. این امر به دلیل جابجایی RAM با سرعت پردازنده امروزی نیست. بیشتر اینکه ، حافظه های RAM از لحاظ جسمی به شکاف های دستگاهی که یک نسل دیگر از حافظه های RAM دارد ، متصل نمی شوند. بهترین راه برای فهمیدن سازگاری سیستم رایانه لپ تاپ یا دسکتاپ با RAM با مشاهده برچسب موجود در RAM است.

سپس می توانید به جستجوی SDRAM ، DDR ، DDR2 یا DDR3 بپردازید. دلیل دیگر عدم سازگاری کامل این دو حافظه این است که یک حافظه دسک تاپ از DIMM استفاده می کند. DIMM مخفف ماژول حافظه درون خطی دوتایی DIMM است که به SO-DIMM معروف است. SO- DIMM مخفف کلمات کوچک ماژول های حافظه درون خطی است.

در صورتی که برای گیم قصد خرید رم را دارید، بلاگ برای بازی های سال 2020 به چه میزان رم نیاز داریم؟ را مطالعه نمایید

پشتیبانی حافظه لپ تاپ

بیش‌تر حافظه های لپ تاپ از انواع دیگر حافظه ها مانند SDRAM و تقریباً از همه اشکال DDR پشتیبانی می کنند. اصولاً ماژول های DIMM روی دسک تاپ از 240 پین استفاده می‌کنند و ماژول های RAM باید روی مادربرد دسک تاپ وصل شوند. از طرف دیگر ، حافظه لپ تاپ SO-DIMM از حدود 240 پین استفاده می‌کند.

دسک تاپ ها دارای دو ، چهار یا حتی هشت اسلات حافظه هستند در حالی که لپ تاپ ها تنها دو اسلات حافظه دارند.

دیگر تفاوت رم لپ تاپ و کامپیوتر در توسعه پذیری است. اکثر دسک تاپ ها نسبت به لپ تاپ ها گزینه های توسعه پذیری بیشتری دارند. می توانید بیش از دو اسلات یا حافظه RAM بر روی دسک تاپ خود اضافه کنید. از طرف دیگر ، لپ تاپ ها فقط با دو اسلات ارائه می‌شوند که نمی توانند بیشتر گسترش دهند. درصورتی که فرد بخواهد حافظه لپ تاپ خود را گسترش دهد ، می تواند محدود کننده باشد.

رم کامپیوتر از Bios پشتیبانی بیشتری نسبت به RAM لپ تاپ دارد.

رم لپ تاپ لپ تاپ می‌توانند تا 16 گیگابایت پشتیبانی کنند در حالی که می توانید رم کامپیوتر ها را حتی بیشتر گسترش دهید. وقتی صحبت از حداکثر RAM پشتیبانی شده توسط سیستم عامل می شود ، لپ تاپ ها حتی بیشتر عقب می‌مانند. ویندوزهای 32 بیتی تا 4 گیگابایت RAM در سیستم های لپ تاپ پشتیبانی می کنند. در کامپیوتر می توان تا 8 گیگابایت RAM نیز افزایش داد.

تفاوت رم لپ تاپ و کامپیوتر

در صورتی که تفاوت معنی و انواع رم DDR را نمیشناسید، بلاگ معرفی انواع رم های DDR را مطالعه نمایید

عامل اصلی فرق رم RAM لپ تاپ و رم کامپیوتر چیست؟

 • نکته اصلی که باعث تفاوت رم کامپیوتر و رم لپ تاپ است ، عامل شکل است. تفاوت در اندازه دو حافظه و تعداد پین ها دیده می شود. به طور معمول ، رم لپ تاپ عمداً از کامپیوتر ها کوچک‌تر می شود. این به دلیل اندازه لپ تاپ است.
 • تفاوت عمده دیگر در تعداد پین ها است. یک رم لپ تاپ با 204 پین ارائه می شود در حالی که رم دسکتاپ 240 پین دارد. بیشتر سیستم های رایانه ای امروزی با این روند سازگار می شوند ، بنابراین تعویض این دو حافظه غیرممکن است.
 • اسلات های رم کامپیوتر بیشتر از لپ تاپ ها هستند. برخی از رایانه های رومیزی می توانند تا هشت اسلات برای ورودی حافظه داشته باشند. از طرف دیگر ، لپ تاپ ها فقط دو اسلات توسعه دارند. با این حال ، گسترش حافظه رایانه شما بیش از قابلیت مادربرد آن غیرممکن است.

توجه به این نکته مهم است که فقط مدل های قدیمی RAM دسک تاپ با مدل های قدیمی RAM لپ تاپ سازگار هستند. برای این اتفاق باید تعداد پین های RAM با شکاف مادربرد سازگار باشد. تعویض حافظه تاثیری در عملکرد سیستم رایانه ای نخواهد داشت.

چه زمانی از رم لپ تاپ استفاده کنیم؟

 • در زیر برخی از مواردی که می توانید از RAM لپ تاپ نسبت به رم کامپیوتر استفاده کنید:
 • وقتی مسافرت هستید و همیشه در حال حرکت هستید.
 • اگر فقط از کامپیوتر برای کارهایی مانند تماشای فیلم یا تایپ استفاده می کنید.
 • اگر سرعت لپ تاپ شما نیاز شما را برآورده می کند.

برای شناخت تفاوت رم SD و DDR ، این بلاگ را از دست ندهید

چه زمانی از رم کامپیوتر استفاده کنیم؟

 • – اگر گیمر هستید و می خواهید حافظه رایانه خود را برای رفع نیازهای بازی خود گسترش دهید.
 • – اگر شما یک برنامه نویس یا طراح گرافیک هستید و باید حافظه خود را بیشتر گسترش دهید.
 • – اگر همیشه در خانه کار می کنید و نیازی به حمل رایانه در فضای باز ندارید
 • – اگر باید همیشه سیستم دسک تاپ خود را به بیش از دو اسلات RAM ارتقا دهید.

در کل، در صورتی که محدودیت جا به جایی زیاد نداشته باشید، توصیه اکثر فعالان مارکت، به استفاده از کامپیوتر است. چرا که به نسبت قیمت کمتری دارد، قابل ارتقا است و برای کارهای سنگین، بیشتر مقاوم است و با توجه به این موضوع که تاثیر رم روی سرعت کامپیوتر قابل توجه است، باید با توجه به نیاز، رم با حجم و سرعت مناسب را انتخاب نمود.

حرف آخر

با وجود تفاوت های رم لپ تاپ و کامپیوتر هر دو یک هدف را دارند. هر دو مسئول ذخیره کوتاه مدت حافظه در سیستم رایانه هستند. قبل از خرید هر نوع حافظه ، دانستن نیازهای رایانه مهم است. این دو حافظه وابستگی زیادی به نیاز مادربرد رایانه دارند.

به عنوان مثال ، اگر مادربرد حداکثر 4 گیگابایت RAM را اجازه می دهد ، نمی توانید آن را به 8 گیگابایت RAM افزایش دهید. راهنمای مهم دیگر هنگام خرید هر حافظه تعداد پین های حافظه استیک است. همیشه به دنبال برچسب روی RAM باشید تا از تعداد پین ها و دسته رم RAM مطلع شوید.

رم لپ تاپ فقط 204 پین دارد در حالی که رم دسکتاپ 240 پین دارد. همچنین ، برای اطمینان از مطابقت RAM با سیستم مورد نیاز RAM ، به دنبال مشخصات دیگر مادربرد باشید. برخی از جنبه هایی که باید مورد توجه قرار گیرد شامل سیستم عامل ، BIOS و سرعت است. در پایان می توان گفت که هر دو رم لپ تاپ و رم دسکتاپ تقریباً در سیستم رایانه به یک شکل کار می کنند.

اگر قصد استفاده از کامپیوتر در فضای باز را دارید ، بهتر است RAM لپ تاپ بخرید. این مربوط به دانشجویان ، گردشگران و سایر مسافران است و برای کسانی که عاشق بازی ، برنامه نویسی و ماندن در خانه هستند ، خرید رم کامپیوتر می تواند گزینه بهتری برای آن‌ها باشد. بیشتر از این ، با وجود همه تفاوت رم لپ‌تاپ و رم کامپیوتر،  یک قابلیت‌های رم کامپیوتر بیشتر از یک رم لپ تاپ است.

امیدواریم توانسته باشیم با این بلاگ، شما را در خرید رم راهنمایی کرده باشیم. همچنین در صورتی که سوالی در این زمینه داشتید، در قسمت نظرها آن را برای ما به ثبت برسانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×